Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Muchie rotunjita faianta B)

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
fov

fov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 08.08.2003
Este vorba despre o solutie estetica. Exista baghete de plastic (solutie ordinara) si faianta speciala pentru muchii (solutie scumpa si rarisima - in functie de model).

Ei bine, o varianta la care m-am gandit si am realizat variante demo, este turnarea unor piese rotunjite din ipsos si apoi lacuirea lor pentru a le face impermeabile.
Matrita este realizata dintr-un tub de plastic taiat longitudinal.

Cazuri de utilizare:
- muchii baie ( ex: ghena )
- muchii mobila de bucatarie din faianta

Probleme:
- nu stiu cat de bine va rezista la actiunea apei (baie)
- este suficient de rezistent ? poate pentru baie va fi, dar pentru muchia mobilei de bucatarie ma indoiesc..

Poate i se pot aduce imbunatatiri: exista vreo solutie, la indemana, in care se poate scufunda dupa turnare pentru a-i conferi rezistenta/impermeabilitate ?

Alte variante la indemana orcui ar fi :
- teava de cupru introdusa un pic in muchie.
- as incerca sa torn din ceva (lut etc..) - dar trebuie sa rezolve problemele de mai sus si sa fie procurabil.

Astept idei !

#2
fov

fov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 08.08.2003
Am mai vazut niste rame pentru oglinzi, tablouri etc.., unele foarte frumoase. Poate gasesc ceva care se potriveste. Nu stiu inca preturi, dar s-ar putea sa usture. Nu stiu nici cat de bine rezista la umezeala din baie..

#3
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Se taie placa se faianta la 45 de grade acolo unde vine coltul. Taierea se face fie acasa cu un flex si panza diamantata (prin pilire) fie la firme specializate dar costa foarte mult. Eu am optat pentru varianta acasa si a iesit foarte bine. Doar la colturile exterioare ca la cele de interior vine faianta pe faianta. E munca multa dar iese super frumos.

Edited by Clovis, 11 October 2007 - 15:47.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate