Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?

Cat ar costa acest poster, se poa...
 

Trepiede si monopiede

- - - - -
  • Please log in to reply
719 replies to this topic

#667
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Uite aici oferte bune zic eu...fara a se mari preturile ca de Black Friday !

https://www.photoset...nput=price_DESC

Cu produse pe stoc...nu indisponibile !

Edited by Supermax, 30 March 2018 - 17:41.


#668
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View PostSupermax, on 29 martie 2018 - 21:28, said:

@baloo2009
- imi trebuie trepied pentru pescuit pentru capturi in fata saltelei de primire , mai ales cand esti plin de mizerie de peste/boilies pe maini sa folosesc telecomanda
- sa spunem ca vizitez destul de des muntii chiar si de afara si vreau peisaje cu timp de expunere mai mare , eventual pasari , marmote , ibex si alte animale...daca am sansa
- sa spunem ca imi place si sa opresc masina , sa scot trepiedul si sa fac poze (pe moment...in viitor sper fotografiiPosted Image ) cu zoom , din acest motiv am luat aparat cu zoom bun ...zic eu
- in plus am doi caini pe care vreau sa ii pozez...in actiune
- nu ma dau in vant dupa castele am deja o gramada de poze cu cetati si castele

Pentru primul motiv este OK.
Pentru al doilea motiv ai stabilizare si ISO acceptabil mai mult decat la iPhone. Daca vrei ceva extrem de specializat (cum ar fi o expunere de 2 minute) eu zic ca-ti trebuie ceva extrem de solid si un filtru de densitate neutra. Pentru animalute trepiedul e cam superfluu (trebuie sa ai un timp de expunere destul de scurt oricum).
La 600 mm iti trebuie 1/640 s fară stabilizare. Cu stabilizare te descurci cu 1/160 s sau 1/80 s. Pe la f/5.6 e cam greu sa ai nevoie de timpi de expunere mult mai lungi. Si la zoom maxim mai ai diafragma maxima de f/4 in caz de nevoie. Pana la ISO 800 ar trebui sa fie OK senzorul.
Pentru caini este cam periculos un trepied si nu este necesar (ai oricum timp de expunere scurt). Risti sa ramai fara aparat.
Daca nu vrei sa-l folosesti unde este interzis este OK.
Daca faci cu trepied nu uita sa opresti stabilizarea. E mai sigur ca nu ai poze miscate aiurea.

#669
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,268
  • Înscris: 24.02.2007
Cu https://www.bhphotov...535_single.html s-a jucat cineva? Video sau foto.

#670
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,924
  • Înscris: 28.12.2006
La 1000 de coco nu cred ca se joaca cineva.

#671
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Stie cineva daca trepiedele Dorr sunt ok?

#672
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
https://www.aliexpre...2818011815.html

in combinatie cu L plate ma va ajuta la panorame. Menghina se desface si se roteste o jumatate 90 de grade pentru a permite pozitionarea corecta a aparatului.

#673
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 11.10.2006
Un trepied bun, sa tina un Nikon P1.000 pentru poze luna in exterior ?
Trepiedele care le am, cu greu sustin asa greutate si la vant .... tremura ca altceva. Pana in 10 mil ?

#674
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,735
  • Înscris: 02.07.2011
Ce trepiede si ce capete ai pentru ele?

#675
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,924
  • Înscris: 28.12.2006

View Postlopi, on 21 ianuarie 2019 - 15:56, said:

Trepiedele care le am, cu greu sustin asa greutate si la vant .... tremura ca altceva. Pana in 10 mil ?
La focala echivalenta 3000mm e greu de sustinut in vant. Pozezi astrofoto/expuneri lungi sau dece vrei trepied stabil?

#676
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 11.10.2006
Am un trepied ieftin, fara pretentii, cu care mi-am facut treaba - HAMA Star 62
https://altex.ro/tre...d/TRPSTARPRO62/
Nu am avut nevoie de ceva mai mult pana acum. Mai am 2 trepiede, mai vechi, dar sunt mai slabe decat Hama Star 62 si altele care sustin o greutate mai mica de 1 kg. As vrea ceva mai bun. In principiu sa tina un P 1000 si pentru poze pe luna. Daca se poate si pentru video, ar fi un bonus, dar nu neaparat.

@ crokodilu - poate un trepied mai greu cu sustinere mai buna si cu ceva greutati de carlig. Incerc sa fie o locatie mai ferita de vant. Astrofoto - mai putin, mi se pare mai greu, mai mult cand plect in excursii, daca este timp de asa ceva. Destul de rar. La fotografii pentru luna folosesc un SS 1/80, 1/100, 1/160, la luna plina, depinde de situatie. Cand nu este luna plina, este mai solicitant pentru senzor si folosesc si SS 1/50, chiar 1/30 cred ca e cam minim cat am lasat. Uneori imi tremura camera pe trepied, luna pe ecran. De asta cred ca este trepiedul prea slab si greutatea prea mare.

#677
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,924
  • Înscris: 28.12.2006
La focala aia pana reglezi si strangi suruburile iese Luna din cadru, iti trebuie montura sau cap EQ motorizat, altfel eu sprijin aparatul pe pervaz si fac poze gratis.

#678
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,735
  • Înscris: 02.07.2011

View Postlopi, on 21 ianuarie 2019 - 22:23, said:

Am un trepied ieftin, fara pretentii, cu care mi-am facut treaba - HAMA Star 62
https://altex.ro/tre...d/TRPSTARPRO62/
Nu am avut nevoie de ceva mai mult pana acum. Mai am 2 trepiede, mai vechi, dar sunt mai slabe decat Hama Star 62 si altele care sustin o greutate mai mica de 1 kg. As vrea ceva mai bun. In principiu sa tina un P 1000 si pentru poze pe luna. Daca se poate si pentru video, ar fi un bonus, dar nu neaparat.


Scuze pentru raspunsul tardiv Posted Image

Eu unul as lua picioarele astea:
https://www.f64.ro/b...-trepied-foto/p
cu capul acesta:
https://www.f64.ro/b...-trepied-foto/p

O alternativa mai "in buget" ar fi asta: https://www.f64.ro/m...o-cu-cap-bila/p
Picioarele sunt foarte bune, dar capul e asa si asa (il am siil am si pe cel de la benro, care este mult mult superior).

Pt cap video, cred ca ceva ca acesta: https://www.f64.ro/b...ead-cap-video/p ar fi o solutie.

Edited by StefanSC, 01 February 2019 - 10:48.


#679
RzX_2008

RzX_2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 20.04.2008
Are cineva Joby Gorillapod? As vrea sa comand modelul 1K pentru un mirrorless Olympus si vreau sa stiu daca exista alternative mai bune sub 200 ron :)

#680
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,924
  • Înscris: 28.12.2006
Am eu de multi ani, dar depinde ce greutate vrei sa pui pe el, de ex dslr + 70-200f2.8 este putin peste ce suporta. Nu stiu ce alternative ai la el, ca nu prea ai.

Edited by crokodilu, 06 February 2020 - 14:08.


#681
RzX_2008

RzX_2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 20.04.2008
E un Olympus mirrorless dar am rezolvat, merge si trepiediul Joby de la telefon :))

#682
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Ma bate gandul sa cumpar Manfrotto, o combinatie intre ceva usor de transportat, mai solid decat ce am eu ( actualul vibreaza peste 7 sec la cea mai usoara atingere a camerei), care sa fie bun atat pt wildlife cat si pt macro. Inca mai studiez capurile de tripod. Pareri? Recomandari?

#683
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Să nu vibreze îți trebuie ceva solid care este și greu.
La ce focală ai vibrația aia de 7 secunde?
La mine la 600mm vibrează cam 1 secundă. Manfrotto BeFree de Carbon. 1,25kg.

#684
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,924
  • Înscris: 28.12.2006
Pt. stabilizare (stabilitate) poti atarna o greutate de coloana centrala. Iar ca sa eviti atingerea iti trebuie remote/tethering.
7 secunde mi se pare mult, ai filmat si ai cronometrat timpul cat vibreaza imaginea dupa o atingere?

Edited by crokodilu, 07 May 2020 - 11:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate