Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Centrale ARISTON (Merloni)

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
14139 replies to this topic

#8605
Day17

Day17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 23.06.2015
4k la eMag :)

#8606
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Ai avut sange sa o iei din alta parte decat de la montatori! Eu cred ca o sa merg pe romstal chiar daca platesc putin peste pretul emagului!

#8607
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008
E cumva obligatoriu sã o cumperi de la montatori? În decembrie când am achiziționat centrala, "montatorii" nu aveau disponibil pe stoc pachetul cu Sensys Net și nici nu știau când aduc...așa cã am cumpãrat de la eMag...iar la instalare "montatorii" nu au comentat deloc, doar au fost surprinși de prețul bun de pe facturã :-P

#8608
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Cine a zisc a e obligatoriu ? Pe acelasi principiu am putea divaga si prefera sa cumparam telefoane de la aprozar, portocale de la spalatoria auto, masini de la magazinul de haine, etc!
De fapt cand cumparam de la emag cumparam tot de la altii. Si eu am cumparat de la emag un electrocasnic care era vandut culmea de producator insa la emag era cu 1000 de lei mai ieftin decat pe site-ul lor, garantia fiind data de producator.....
Normal ca te uiti la pret si iei de unde iti convine!

#8609
Day17

Day17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 23.06.2015
Am avut voucher la eMag si am platit mai putin fata de pretul afisat. Am sunat la Ariston si mi-au zis ca pe eticheta este puterea medie, nu puterea maxima. M-au asigurat ca centrala are 35kW nu 30. Toate sigiliile aveau codul corect dar m-a indus in eroare prostia aia de sticker.
Nu vad nici o problema in a comanda din alt loc fata de magazine specializate. Daca produsul este la fel, de ce sa platesc mai mult  ?
Numai bine Posted Image

Edited by Day17, 13 July 2017 - 10:54.


#8610
casaverde

casaverde

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.10.2012
Am o centrala Ariston AT 23  MFFI (din 2000) la care s-a spart, se pare , membrana de la vana cu 3 cai
Stie cineva ce diametru are ? eventual ce cod are ?
in schema nu apare decat cod vana

#8611
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Daca nu apare decat codul de vana, inseamna ca nu exista decat vana cu totul. Mergi la un centru de service Ariston si o sa te lamureasca ei.

#8612
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,593
  • Înscris: 07.09.2008
@farausername
Si centrala ce model este?

View Postcasaverde, on 13 iulie 2017 - 11:00, said:

Am o centrala Ariston AT 23  MFFI (din 2000) la care s-a spart, se pare , membrana de la vana cu 3 cai
Stie cineva ce diametru are ? eventual ce cod are ?
in schema nu apare decat cod vana
Este cod pentru fiecare surub. Membrana are 80mm in diametru si are codul Ariston 571446. Vine sub forma de kit dupa cum este poza din atasament.

View PostDay17, on 12 iulie 2017 - 18:17, said:

A venit centrala, am totuși o problemă. Pe etichetă scrie 30kW deși codul este 35 EU.. Mai sunt doua etichete pe care la fel, este 35 EU... S-o returnez ? Este deja închis la call centerul Ariston.. O să sun mâine la prima oră
https://drive.google...ew?usp=drivesdk
Din fabrica centrala vine limitata la 30KW pe incalzire, daca observi simbolul de calorifer de pe eticheta energetica. Daca este nevoie de puterea maxima pe incalzire se poate regla din meniul de service chiar de catre utilizator, dar sunt convins ca nu vei folosi niciodata cei 30KW , nici macar cand este foarte frig afara.

Attached Files


Edited by servoman, 14 July 2017 - 11:24.


#8613
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Merci de intrebare, din ce am vazut prin hartii este un 23 MFFI. Cum ziceam, uneori nu pleaca si ii trebuie un imbold mai bland sau mai barbatesc de la caz la caz. De cand i-am dat temperatura la 2 de la 4 pe menajera parca nici nu mai face asa des. Oricum i-am pus gand rau si deja ma uit la un bosh in condensatie Bosh 2000w 24KW, dar parca nu as arunca-o nici pe asta la ghena. Merci!

#8614
casaverde

casaverde

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.10.2012
Multumesc
dar at 23 mffi este la fel cu a 23 mffi?





#8615
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,593
  • Înscris: 07.09.2008
In afara de placile electronice, restul componentelor de pe cele 2 centrale sunt identice. Ca o paranteza AT 23MFFI este cu electronica simpla si controlul temperaturilor de tur si apa calda se face cu termostate mecanice , dar ca dezavantaj tehnologic flacara este doar minima sau maxima in functie de treapta in care intra termostatul, iar A23MFFI este cu placa electonica si sonda de temperatura pe tur cu modulare a flacarii adica cu tehnologie folosita inclusiv astazi..

Edited by servoman, 17 July 2017 - 10:38.


#8616
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Si ce parere ai de comportamentul descris de mine, sa iau placa la verificat? Merci!

Inca o intrebare : daca scot furtunul de evacuare condens la cea in condensatie in afara casei (in atmosfera/aer liber) exista riscul ca acesta sa inghete iarna?


#8617
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,593
  • Înscris: 07.09.2008
Sansele de inghet sunt de peste 90% in cazul evacuarii condensului in afara llocuintei. Nu mai vorbesc de faptul ca este ilegal. Exista pompe de evacuare condens care pot trimite condensul pe diametre de teava mica la distante rezonabile pentru orice casa. Singura conditie este ca teava sa nu fie metalica.

Referitor la problema centralei care ai zis ca are peste 10 ani dar iti spun eu ca are 17 impliniti, sansele cele mai mari sunt de la placa electronica. Faptul ca intra pe avarie mai poate fi de la lipsa intretinerii camerei de ardere unde se mai curata macar o data la 2 ani electrozii, arzatorul, schimbatorul de caldura pe partea de gaze arse si nu in ultimul rand se mai verifica si reglajele pe vana de gaz. De asemenea simptomul cu intreruperea flacarii masi poate fi de la ventiulator care in timp se incarca cu praf pe turbina, lucru care-i scade turatia sau mai bine zis presiunea de evacuare a gazelor arse mai ales cand se incalzeste camera de ardere de la flacara.

Edited by servoman, 18 July 2017 - 10:15.


#8618
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Merci de clarificari, un mare domn'. Atunci, daca sta asa treaba cu condensul ma reorientez la una clasica, sper sa mai existe sa nu se fi transformat ca motoarele pe benzina :) :) Daca ii mai pun si pompa de evacuare se duce naiba toata sfaraiala cu economia lu' peste care o face mega condensatia marketingului contemporan!

#8619
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,593
  • Înscris: 07.09.2008
Si peste 10 ani ce ai sa mai cumperi? Nu cred ca se vor mai comercializa cele conventionale si va trebui sa adopti o solutie.

#8620
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Eu luna viitoare cumpar, nu peste 10 ani! Poate peste zece ani schimb casa cu totul ;)

#8621
DanielD67

DanielD67

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 11.01.2010
Am facut verificarea de 2 ani si am cerut si o curatare a camerei de ardere pentru Chaffoteaux Pigma Green. Persoana care a facut verificarea a deschis camera de ardere, a concluzionat ca este foarte curata si la remontare a uitat sa-mi mai monteze duza si garnitura de pe tubulatura de admisie gaz. Eu nu am fost pe faza cand a strans piulita si a pus capacul. Presupunand ca de vina este presiunea gazului, a refacut reglajele de gaz si mi-a dat verificarea in parametrii.
Intrebarea mea este daca centrala poate functiona si asa pana la urmatoarea verificare sau trebuie sa-l rechem sa puna duza la loc si sa refaca reglajele?
Atasez 2 poze cu piesele ramase in plus:

Attached File  IMG_20170718_161143.jpg   237.57K   44 downloads  Attached File  IMG_20170718_161228.jpg   89.02K   45 downloads

Edited by DanielD67, 18 July 2017 - 15:52.


#8622
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,593
  • Înscris: 07.09.2008
Daca fabricantul a considerat ca acea piesa trebuie sa fie acolo, cine suntem noi sa-l contrazicem?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

1 members, 3 guests, 0 anonymous users

luk2011

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate