Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

Centrale ARISTON (Merloni)

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
14134 replies to this topic

#8569
gavroche83

gavroche83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 17.03.2009

View Postraduk, on 25 iunie 2017 - 15:07, said:

Cele cu SYSTEM fac ACM prin intermediul unui boiler extern, cu (minim) o serpentină.

Am inteles...nu am nevoie de asa ceva.
O parere personala, in cazul in care o cunoasteti, este o centrala in regula Ariston GENUS PREMIUM EVO?
Multumesc pentru ajutor!

#8570
raduk

raduk

    Instalatorul de Iaºi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Bine zis „pãrere personalã”! Posted Image Consider cã, la orice firmã de renume, vîrful de gamã nu poate fi altfel decît în regulã, ba chiar și mai mult de atît. Posted Image

#8571
AMCC

AMCC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.04.2007
Buna ziua, am o centrala Ariston BS 24FF si vreau sa-i schimb vana cu 3 cai.
Am scos siguranta motorului dar miscarea lui pe verticala pentru a-l scoate nu este suficienta, se loveste de tabla (cazanul?) de deasupra.
Aveti vreo idee cum se face aceasta demontare?
Mentionez ca apa din calorifere se incalzeste cand folosesc ACM.
Multumesc mult!

#8572
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Insista si vei reusi. Daca nu reusesti, cauta un ciocan mai mare!

#8573
Boinker

Boinker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 14.01.2007
Scoti intai motorul vanei separat, cand atinge tabla de deasupra il inclini putin la 45 grade si va iesi putin fortat. Apoi scoti si vana. Cureti bine si lubrifiezi inainte de a monta vana noua.

#8574
AMCC

AMCC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.04.2007
Multumesc mult Boinker! Am reusit: exact cum ai spus si am schimbat vana.
Dar se pare ca am ghinion, in continuare se incalzesc caloriferele cand dau drumul la apa calda menajera Posted Image
Am montat ansamblul vana-motor in afara centralei cu mufa pusa si totul merge perfect, vana se misca ok cand schimb de pe calorifere pe menajera.

Ce ar mai putea fi oare?!?

#8575
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Ai luat ansamblul (vana +motor) complet? Sunt noi? Ai curatat interiorul scaunului in care intra vana inainte sa montezi vana noua? Vezi ca vana noua are alta cursa decat vanele vechi, asa ca are un motor nou, cu o curtsa modificata.

#8576
AMCC

AMCC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.04.2007

View Postmaricmanu, on 28 iunie 2017 - 14:35, said:

Ai luat ansamblul (vana +motor) complet? Sunt noi? Ai curatat interiorul scaunului in care intra vana inainte sa montezi vana noua? Vezi ca vana noua are alta cursa decat vanele vechi, asa ca are un motor nou, cu o curtsa modificata.
??? am cumparat doar vana!  motorasul mergea perfect. adica degeaba am dat banii Posted Image

#8577
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,591
  • Înscris: 07.09.2008
De curiozitate, de unde ai gasit doar vana? La Ariston nu mai exista de foarte multi ani ca reper. Piesa de schimb este motorul plus vana (ventilul de comutare) deoarece in majoritatea cazurilor intra apa la motor si il distruge. Oricum pretul acestui kit este mult mai rezonabil decat la majoritatea fabricantilor de centrale si ma mira faptul ca ai ales sa cumperi doar vana. Este o varianta la mana a 2-a?

#8578
AMCC

AMCC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.04.2007

View Postservoman, on 30 iunie 2017 - 11:03, said:

De curiozitate, de unde ai gasit doar vana? La Ariston nu mai exista de foarte multi ani ca reper. Piesa de schimb este motorul plus vana (ventilul de comutare) deoarece in majoritatea cazurilor intra apa la motor si il distruge. Oricum pretul acestui kit este mult mai rezonabil decat la majoritatea fabricantilor de centrale si ma mira faptul ca ai ales sa cumperi doar vana. Este o varianta la mana a 2-a?
nu, este noua. E singurul magazin online la care am gasit separat:

http://www.potcontro...vfd8ltnbdja4op5

Cineva mi-a spus ca inca o cauza ar putea fi schimbatorul de caldura cu depuneri de calcar. Ma gandesc ca centrala are doar 4 ani si este putin probabil sa fie asta. Chiar n-am nici o idee.
Avand in vedere ca schimbatorul costa vreo 1200 ron, cred ca renunt la centrala.

Edited by AMCC, 30 June 2017 - 11:40.


#8579
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Se incalzesc toate caloriferele, sau doar unul (ala de langa centrala)? DAca se incalzesc mai multe, problema ta e in continuare de la vana cu trei cai. Cumpara si motorul (e pana in 200Ron). Ca si @servoman ma mir ca ai gasit vana separat. Nu mai exista separat la producator de cand au schimbat cursa motorului.

#8580
Boinker

Boinker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 14.01.2007

View PostAMCC, on 30 iunie 2017 - 11:35, said:

nu, este noua. E singurul magazin online la care am gasit separat:

http://www.potcontro...vfd8ltnbdja4op5

Cineva mi-a spus ca inca o cauza ar putea fi schimbatorul de caldura cu depuneri de calcar. Ma gandesc ca centrala are doar 4 ani si este putin probabil sa fie asta. Chiar n-am nici o idee.
Avand in vedere ca schimbatorul costa vreo 1200 ron, cred ca renunt la centrala.

Schimbatorul se poate curata. Este vorba de schimbatorul secundar in placi. Verifica-l sau curata-l si daca nu se remediaza problema incearca cu un kit complet vana+ motor. Apeleaza la o firma de service care are pe stoc kitul. Merita sa platesti manopera si sa ai garantie 2 ani la kit + garantia rezolvarii.

#8581
AMCC

AMCC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.04.2007
Multumesc de sfaturi. Cred ca o sa masor vana noua cu cea veche dupa care chem firma in caz ca ramane in discutie schimbatorul de caldura.

#8582
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
Modificare cos evacuare la centrala:

Pentru inceput am desenat o schita aici http://imgur.com/a/Jbf6K

Acum multi ani cand am montat centrala pe gaz in apartament in balcon, din cauza ca la marginea peretelui este o grinda (in poza e patratul negru la geam), a trebuit ca burlanul sa-l duc oblic pana la urmatorul geam. Urmeaza sa schimb geamurile la balcon si as dori sa stiu daca se poate modifica cosul, sa scot aerisirea pe geamul de sub grinda, cosul e la aceeasi inaltime cu grinda cum apare si in schita, din centrala iese un racord cu cot si mai departe e drept pana la geam.

Am vazut la alti vecini ca le iese pe sub grinda dar ma gandesc ca au reusit doar daca au montat centrala mai jos, ea cu tot cu inaltimea cotului are aproape 110cm, ca sa intre sub grinda ar trebui sa o montez cu 30-40cm mai jos ceea ce ar fi prea jos si nici nu stiu daca e recomandat, momentan butoanele imi sunt la inaltimea pana la piept, daca o dau mai jos e undeva in jurul taliei sau mai jos.

centrala e model ariston at 23mffi. centralele noi cele in condensare sunt mai scurte ca inaltime? fara cot a mea are 90cm.

Edited by cezar0707, 03 July 2017 - 15:54.


#8583
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
o intrebare adresata posesorilor de centrale Ariston Genus(fara boiler).....apa calda este mentinuta constant si la debite mici?

#8584
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,188
  • Înscris: 06.11.2008
Da, apa calda este menținutã constantã  și la debite mici și la cele mari!

#8585
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
chiar nimeni n-are nicio parere cu ce am scris eu mai sus? sau e mort topicul

#8586
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006

View Postcezar0707, on 06 iulie 2017 - 12:17, said:

chiar nimeni n-are nicio parere cu ce am scris eu mai sus? sau e mort topicul
Nu prea se intelege ce ai desenat tu. Grinda e orizontala, verticala, trece pe deasupra centralei? De ce nu faci o poza. Face cat 1000 de cuvinte.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

1 members, 2 guests, 0 anonymous users

servoman

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate