Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.
 

Centrale ARISTON (Merloni)

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
14168 replies to this topic

#6931
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,178
  • Înscris: 05.09.2007
am la apartament o centrala ariston genus FF, abia acum am descoperit ca individul care mi-a facut revizia a schimbat parolele de acces default. stie cineva cum le resetez ? sau ma apuc sa bag de nebun de la 0-255 ? nici nu mai am telefonul individului.

#6932
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,178
  • Înscris: 05.09.2007
am gasit codul , default era 222 si era schimbat la 234. m-am gandit ca nu a rotit el prea mult de buton...

#6933
dentra

dentra

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2010
daca vrei sa intri in meniu trebuie sa rotesti pana la 234 si sa dai ok..222 iti apare prima data cand ti tastele  ok si esc apasate simultan

#6934
Boinker

Boinker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 14.01.2007
Parola de default este 234, nu a aschimbat nimic. Totusi pentru clientii bagaciosi cat este in garantie eu as schimba parolele.

#6935
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,178
  • Înscris: 05.09.2007
in cartea centralei scrie 222 la menu cazan si 0 la asistenta. vroiam parola din cauza ca s-a facut revizia si cantrala a ramas cu avertismentul de service pe afisaj. o am din 2007 , am avut pana acum doar o singura problema cu ea, calcarul depus in electrovalva de umplere automata, s-a presurizat incet si a deschis supapa de presiune, noroc ca eram acasa cand s-a intamplat. am desfacut valva, curatat-o si functioneaza si azi fara probleme.

#6936
muraru_dan

muraru_dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 23.06.2007
Pt un Ariston Class Premium 24ff.
Imi poate pune cineva o poza cum a efectuat prinderea intre tubul de evacuare a condensului de la centrala?
Stau si ma scarpin in cap si nu stiu cu ce sa fac legatura intre acesta si teava de plastic a scurgerii de la sistemul de canalizare.
Multumesc

Edited by muraru_dan, 24 February 2016 - 17:03.


#6937
colo1

colo1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 22.09.2014
Eu am un Genus , cred ca nu este diferit de Clas . Am plecat cu un furtun condens aer conditionat de 19mm , introdus pe stutul centralei , iar de acolo poti merge cu o teava PVC de 20, ce se termina in sifonul de la chiuveta  . In cazul meu eu am si un cupon de teava de Cu de 22 , deoarece am aragazul si mi-a fost teama de caldura degajata de la cuptor sa nu topeasca teava de PVC . Sper sa te ajute sa-ti faci o ideie  la situatia ce o aveti .

Attached Files



#6938
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Cine a fost cu idea de teva de cupru pentru condens (acid)?

Edited by dicdobre, 24 February 2016 - 18:57.


#6939
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Instalatoru' , sigur. "Cupru' n-are moarte, sefu'! Ce daca e acid? Nu pune plastic ca sa gaureste!!!"

#6940
colo1

colo1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 22.09.2014

View Postmaricmanu, on 24 februarie 2016 - 21:59, said:

Instalatoru' , sigur. "Cupru' n-are moarte, sefu'! Ce daca e acid? Nu pune plastic ca sa gaureste!!!"

Instalatorul  le-a pus pe toate , iar in ceea ce priveste plasticul rezista foarte bine , astfel la cat plastic exista acum intr-o centrala ( stuturi , sifon ) , ar deveni stropitoare .
Cineva, intr-o postare de acum  cateva luni , spunea despre condens ca este foarte usor acid , sunt mai acide solutiile de spalat vase pe care le folosim , decat condensul produs de centrala . Eu chiar am pus mana in condens si nu am sesizat , ceva usturime la palma . Am un vecin de la etajul 4 , care a scos teava de condens in ext.( la fel ca la apararatele de aer conditionat ) , si condensul cade in zona a doi arbusti si in momentul de fata le-au dat mugurii , ma asteptam sa fie uscati dar.... asa ca  sigur nu se intampla nimic nici cu teava de PVC sau Cu .

Edited by colo1, 25 February 2016 - 12:00.


#6941
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,595
  • Înscris: 07.09.2008

View Postcolo1, on 24 februarie 2016 - 17:47, said:

Eu am un Genus , cred ca nu este diferit de Clas . Am plecat cu un furtun condens aer conditionat de 19mm , introdus pe stutul centralei , iar de acolo poti merge cu o teava PVC de 20, ce se termina in sifonul de la chiuveta  . In cazul meu eu am si un cupon de teava de Cu de 22 , deoarece am aragazul si mi-a fost teama de caldura degajata de la cuptor sa nu topeasca teava de PVC . Sper sa te ajute sa-ti faci o ideie  la situatia ce o aveti .

In cazul de fata, cu exceptia tevii de cupru legatura este oarecum corect facuta. Spun oarecum pentru ca legarea la o scurgere a traseului de condens nu trebuie facuta cu racorduri etanse, dar aici este sifonul de la chiuveta care asigura depresurizarea circuitului. Un exemplu de montare corecta este mai jos.

Attached Files



#6942
muraru_dan

muraru_dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 23.06.2007
ABS-ul, Polipropilena conform manualului centralei sunt materialele ideale pt teava condensului. Multumesc pt imagini, mi-au fost de ajutor.

#6943
gbirotica

gbirotica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.04.2011
Va salut

Doresc sa achizitionez o centrala Ariston Clas Premium Evo 35, pt o casa cu o suprafata de 100mp parter si in viitor inca 80 mp etaj.
Puteti sa imi spuneti daca este ok acest tip de centrala ?

Multumesc frumos

#6944
muraru_dan

muraru_dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 23.06.2007
Daca centrala de 24 KW maxim asigura incalzirea pt cca 150 mp, pt 180 mp sigur 35 Kw vor face fata.

#6945
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
La 180 mp construiti, asta inseamna cam 140 mp incalziti.
  • izolatie medie (10 cm polistiren pe pereti si restul corelat cu asta): ai nevie de aproximativ (foarte aproximativ) 10 kW.
  • izolatie buna (15 cm pe pereti si restul corelat cu asta) : cam 8 kW.

O centrala mai puternica te ajuta la prepararea unui debit mai mare de apa calda menajera. Pe incalzire, chiar si una de 24 kW este supra-dimensionata.

Edited by kolfleading, 27 February 2016 - 10:18.


#6946
aeleden

aeleden

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 24.05.2013
Salut!

Am o problemă cu centrala de apartament. E un Ariston BS II 24 FF. A scăzut presiunea la aproape zero și nu știu cum să-i fac reglajul de presiune. Menționez că am încercat să rotesc butonul albastru - dreapta (pe ăla am suspectat că e responsabil cu reglajul presiunii), însă nu se rotește mai deloc.
Atașez niște poze pentru a clarifica chestiunea:

[ https://i.imgur.com/alIgz2E.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/rJkXKGz.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by aeleden, 27 February 2016 - 14:27.


#6947
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,595
  • Înscris: 07.09.2008
Cum te uiti la ultima poza trebuie sa rotesti cu incredere de buton in sens invers acelor de ceas. Cineva l-a strans prea tare si e putin blocat. Nu uita ca trebuie sa inchizi robinetul dupa ce presiunea a ajuns intre 1 si 1,5bar

#6948
aeleden

aeleden

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 24.05.2013
Mulțumesc mult! A mers. Mi-era frică să nu-l forțez și să-l stric cumva.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate