Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m
 Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...
 Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?
 Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...
 

Critica bisericii ortodoxe romane, ca institutie publica

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
304 răspunsuri în acest subiect

#1
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.072
  • Înscris: 21.10.2003
De la bun inceput doresc sa precizez ca este vorba despre biseriaca ortodoxa romana, altele nu stiu daca se ocupa cu asa ceva. Este miercuri ora 10. Biserica este inchisa. De ce? Cum pot eu sa il gasesc pe Dumneazeu in biserica, unde preotii ne cheama sa il gasim pe Dumnezeu. SIgur il pot gasi in mine, dar daca vreau sa il gasesc in biserica (si sunt putin mai prost si cred ca numai acolo in gasesc) cum fac? Daca vreau sa merg la ora 3 noaptea in biserica pentru ca simt nevoia, ce fac? NU fac. Stau si astept pana a doua zi, cu persanta ca se va deschide (parca e magazain... trist). O alta problema este neimplicarea bisericii in activitati umanitare. Acest lucru este cel mai dureros, cel care ma face sa privesc cu dispret institutia PUBLICA a bisericii. Acuma... nu eu conduc biserica, dar cei ce o conduc sunt mai degraba preocupati sa ia bisericile greco-catolicilor, sa se intalneaszca cu Ilici (marele protector al "bisericii") sa fei in Parlament... Or... scuzati-ma, dar asta nu este biserica. Nu ma mai apuc sa vorbesc despre calugarii popnari etc. Cert este ca pentru mine biserica nu inseamna mai nimic, decat locul unde, cateodata simt nevoia sa merg, pentru a-l simti mai aproape pe Dumnezeu. Autosugestie bazata pe insuflarea conducatorilor bisericii de ani si ani. Mda. Stie cineva in ce actiune de amploare pentru linistea sufletului copiilor bolnavi de sida s-a implicat biserica ortodoxa romana? A fost campania aia cu violenta in familie etc... Unde a fost biserica atunci? Va spun eu: pe strada Emineswcu nr. 4 sau ceva de genul. Da. Sanatate!

#2
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.160
  • Înscris: 21.04.2004
subscriu.

#3
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.137
  • Înscris: 29.01.2004
@Piorel: evlavia ta nu te impiedica sa ai relatii premaritale?

#4
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.160
  • Înscris: 21.04.2004
nu am zis ca sunt evlavios. dar sincer imi vine sa fugaresc toti preotii cand ii vad cu cata evlavie vorbesc si cat de buni sunt ei si cum provaduiesc cuvantul lui dumnezeu si cate fapte bune fac.
poate ca daca ar fi un preot cum cred eu ca ar trebui sa fie as crede in dumnezeu si in tot kktu ala care il fac ei in biserica. adica slujba.
si pe biserica ortodoxa romana o doare sa-si faca monument in parcu carol de cateva milioane de dolari in loc sa faca ceva acte de caritate.

#5
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.725
  • Înscris: 29.02.2004
n-am timp acuma dar voi reveni

esti total pe dinafara... nu te supara!

pa!

#6
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.137
  • Înscris: 29.01.2004
noi speram ca tu sa nu mai revii. ghinionul nostru.

oda si o ia.

#7
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.072
  • Înscris: 21.10.2003
mr. fred... daca tot suntem off topic, ai terminta liceul la sud? pe unu' bazil il stii? Nu vreau sa crezi ca sunt malitios, dar corect era acolo "revii", cu 2 i.

#8
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.137
  • Înscris: 29.01.2004
numai tu tii neaparat sa fii of topic. ai pus in discutie o problema teologica si te iei de greselile mele de tastare.

poate am fost prea subtil. sa ma explic. nu pot intelege cum unii pot fi atat de ipocriti incat sa fie revolatati ca biserica e inchisa cand ei de fapt nu dau 2 bani pe canonele religioase tragandu-si-o cu prietena (si cu alte cateva) pe rupte.

Nu zica ca e un lucru rau, si eu gasesc mai placut o partida de sex (cu consoarta sau de aiurea) dar macar sunt consecvent.

#9
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.295
  • Înscris: 21.04.2004
piorel, inchipuie-ti biserica ca (intentionat) un ghiseu de cereri si reclamatii. stii prea bine ca nu sint deschise noaptea la 3. oamenii dorm la ora aia si n-au timp sa se plinga. in plus, ce functionar lucreaza schimbul 3?

apoi, gindeste-te la popii aia ca la niste functionari plictisiti. ce vad ei in fiecare zi? doar niste babe cu batic care vin si se miorlaie non stop la dzeu sa le creasca pensia si eventual de pasti o gramada de oameni care se intilnesc doar asa, pentru ca e cool sa fii credincios 3 ore pe an. evident ca din cind in cind mai apare cite un student disperat (aici probabil ca intri si tu) care vrea sa ia examenele cu ajutor divin pentru ca tot semestrul a studiat materii ca rts, rpg si fps.

in concluzie, avind in vedere ca babele au rogram activ intre 12-17 dupa care intra in letargie, pastele e doar de paste si studentii vin din an in paste, e normal ca biserica sa aiba program scurt de lucru. in plus, preotii sint oameni care au si ei vise, aspiratii, ambitii etc, n-au timp de tot felul de prostii

#10
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.160
  • Înscris: 21.04.2004
inca odata subscriu

#11
punkomat

punkomat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 38
  • Înscris: 26.06.2004
Principala ta problema e ca il cauti pe dumnezeu in biserica.
De fapt, daca ma gandesc mai bine, principala ta problema e ca il cauti pe dumnezeu.
Mai nou religia nu se mai preda cu forta in scoli, ci este o caracteristica inalienabila a naturii umane. In asteptarea revelatiei, ai dezlegare sa regulezi toate enoriasele de pe palier.

#12
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.295
  • Înscris: 21.04.2004
---------
Mai nou religia nu se mai preda cu forta in scoli
---------
aia s-o crezi tu
"In învatamântul primar religia este disciplina obligatorie, in învatamântul gimnazial este optionala, iar in învatamântul liceal si profesional este facultativa."
din legea invatamintului

asa se produc oile, educind mieii

#13
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.554
  • Înscris: 15.04.2004
Ce mai, eu cred ca biserica e cea mai neproductiva si frecatoare de menta organizatie.

#14
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.725
  • Înscris: 29.02.2004
Draga Mr Fred, imi pare rau sa te dezamagesc ca inca mai sunt pe-aici.. Dar daca tot sunt pe aici, sa stii ca Biserica nu interzice relatiile sexuale dintre un barbat si o femeie, cu conditia ca acestia sa fie casatoriti. Deci stai linistit, in privinta noastra. E treaba ta ce faci tu, totusi nu ne mai purta noua de grija, iti multumim, dar n-avem nevoie.

#15
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.725
  • Înscris: 29.02.2004
Critica bisericii ortodoxe romane, ca institutie publica

Biserica nu este o institutie! Ministerul Educatiei, da. Nuj care Regie Autonoma, da, Biserica nu. Deci sa nu crezi ca folosind sintagma "institutie publica" poti crtica Biserica. O poti face insa, ca fiu al Bisericii, intrucat Biserica este trupul lui Hristos. A spune ca Biserica este o institutie inseamna ca ea este subordonata statului, ca ea cere taxe si impozite, etc. Desigur, Biserica percepe o taxa de botez, cununie, inmormantare, etc, dar acestea nu se opresc automat din salar si difera de la un loc la altul; ca sa nu mai spun ca nu se percep decat o data sau ca statul nu da nici un ban Bisericii, deci fondurile Bisericii sunt 100% de la enoriasi.

Biserica este inchisa.

Nicaieri in lumea ortodoxa Biserica nu sta deschisa in afara slujbelor. Nici macar la manastire nu se tin deschise bisericile. La Biserica se inalta rugaciuni comune, nu individuale. Pentru asta ai camera ta. Ca sa nu mai spun de faptul ca pentru a tine o biserica deschisa non stop trebuie sa platesti om, deci, alt prilej de taxare. S-apoi, nu stiu ce faci tu, dar majoritatea omaneilor dorm la ora aia. Nici la slujbele duminicale nu se sarguiesc sa vina, daramite la 3 in dimineata. Hai sa fim seriosi.

O alta problema este neimplicarea bisericii in activitati umanitare.
Stie cineva in ce actiune de amploare pentru linistea sufletului copiilor bolnavi de sida s-a implicat biserica ortodoxa romana?

Biserica Ortodoxa sprijina activitatile umanitare in masura fondurilor disponibile. Sa nu uitam ca in Romania la ora actuala se ridica foarte multe biserici si manastiri. Unde mai pui ca de curand s-a infiintat Biserica Ortodoxa a romanilor din Chile. Pai, ia fa domnia ta o socoteala si vezi cata junge sa trimiti un colet de 30 Kg pana in Chile? Ca sa nu mai spun de romanii din Spania, Franta, America, care asteapta tot de la BOR sprijin. Biserica isi strange bani din botezuri, cununii, vanzarea de lumanari. Tu cat crezi ca se poate strange? Biserica se implica: vezi fundatia Christiana, vezi centrul de la Valea Plopului, precum si multe altele, la nivel local, Bacau, vatra Dornei, Iasi, sunt numai exemple ce le cunosc personal. Mi se pare aiurea cand se spune ca Biserica nu face nimic pe plan filantropic, da parca asta ar fi menirea Bisericii. Dar statul ce face cu acestia? Ce face comunitatea cu ei? Ce fac oamenii de afaceri, care chiar au bani cu ei? pai se pune toata responsabilitatea pe umerii a 2 sau 3 babe ce cumpara 10 lumanari si 2 icoane? Hai sa fim seriosi...

Acest lucru este cel mai dureros, cel care ma face sa privesc cu dispret institutia PUBLICA a bisericii.

NU E PUBLICA. Si nici institutie? Este un grup de oameni ce impartasesc acelasi crez si care sustin un reprezentat al lor, care sa lucreze in folosul lor si sa organizeze treaba. vezi ca faci o dubla mare greseala prin exprimarea de mai sus.

Si sa-ti mai spun cate ceva:

- indignarea ta nu are ce cauta pe acest forum. crezi ca te ajuta cineva de pe aici in aceasta problema?
- transparenta in Biserica este totala, asadar n-ai decat sa mergi la Episcopia de care apartii si sa le spui lor ce scrii aici, sau tot ce simti. si eu sunt nemultumit de anumite probleme din BOR: unele le-am clarificat prin documentare, celelalte raman cu adevarat probleme, dar de alta natura, alta de care amintesti tu aici.
- daca nu esti asa evlavios -dupa cum zici, atunci ce-ti pasa tie de care-i treaba in Biserica?

#16
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.725
  • Înscris: 29.02.2004
si pe biserica ortodoxa romana o doare sa-si faca monument in parcu carol de cateva milioane de dolari in loc sa faca ceva acte de caritate.

menirea Bisericii este sa faca biserici si manastiri, nu numai acte de caritate.

Biserica face acte de caritate mai mari prin slujire, daca ne gandim la Sfantul Maslu ce se slujeste in fiece vineri dimineata, si prin care se vinedca orice boala.

Biserica face si acte de caritate, in limita posibilitatilor.

Monumentul din Parc despre care s-a mai discutat, nu este nici macar cel mai mare din tara, si cu muuult mai mic decat enormitatile catolicilor din Spania, Germania sau Austria. Asadar....


mai documentati- va nainte sa aduceti acuze... nu de alta dar jigniti Biserica, trupul lui Hristos. daca aveti ceva de acuzat, spune domle cu dovezi si cu liniuta de al capat, sa priceapa oricine, nu cu chestii de astea puerile si generale/superficiale.

#17
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.137
  • Înscris: 29.01.2004
mai nea odastramosilor,
vezi ce se intampla daca nu urmezi medicatia?
ce legatura are inchisul bisericii cu monumentul din parc sau cu catolocii din spania, germaina sau austria numai tu stii.

cat priveste biserica si relatile sexuale se pare ca nu prea ti pasul cu lectura, eu spunand acelasi lucru.

apropos, cum de esti asa vioi? a scazut voltajul pe acolo?

#18
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.072
  • Înscris: 21.10.2003
@odastramosilor: biserica este o institutie publica! Ea nu apartine puterii administrative, judecatoresti etc, DAR este o institutie publica. Nu exista alt termen care sa caracterizeze biserica. Uhm... eu vorbeam nu de implicarea FINANCIARA a bisericii, ci de implciarea ei SPIRITUALA, implicare care ar trebui sa ii fie specifica, si nu necesita, in principiu, decat timp si vorbe bune.

"Biserica Ortodoxa sprijina activitatile umanitare in masura fondurilor disponibile. Sa nu uitam ca in Romania la ora actuala se ridica foarte multe biserici si manastiri."

- dragul meu, tu chiar crezi ca am nevoie de biserica pentru a-L gasi pe DUmnezeu? Nevoie de biserici si de manastiri au cei care le conduc, pentru a manipula si a le merge lor treaba. Sincer sa fiu, as prefera biserica goala, fara preoti, asa-zisii "indrumatori" spre credinta, care credinta este confundata cu  traditia bisericii in Romania. Dar sunt off-topic. Discutia cu bisericile inchise era una pur teoretica, dar mi s-ar parea normal ca sa poti sa te duci la biserica oricand doresti,nu dupa un anumit program, in functie de combinatiile sau slujbele anumitor preoti. Si inca ceva. Problema mea nu e cu biserica, ca si intututie a lui Dumnezeu, si cu biserica ca si institutie publica, biserica preotilor, care nu serveste oamenilor, nu serveste Lui Dumnezeu.

Da. da.


Cu ce ma ocup si eu... Cred ca sunteti intru totul de acord cu ultima parte. :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate