Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Sony Z1 [informatii, probleme legate de acest model]

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Fara placa aia sau una similara nu poti.Din Z1 nu poti captura decat maxim Uncompressed 1920x1080 50i(INTRTESUT) square 4:2:2.Pentru progresiv iti trebe macar o camera cu senzori progresivi chiar daca trage HDV(ex.FX7) si faci captura in cazul asta prin hdmi dar iti trebe alta placa ca aia din postul anterior poate doar 1080i(ex. http://www.blackmagi...reme/techspecs/ )si vei putea obtine maxim Uncompressed 1920 x 1080 25p square 4:2:2 dar tot vad ca nu te satisface pentru ca vrei 50/60p(vrei Slowmotion sau fluenta mare a miscarii???)caci daca-i vorba pe-asa tre sa pui bani seriosi pentru o camera profesionala care stie 50/60p sau te mutumesti cu ultimele sapuniere de la panasonic care se lauda cu 50p.A doua placa care ti-am recomandat-o poate si HD-SDI ca sa faci captura uncompressed 1080 50/60p in cazul in care mergi pe varianta cu camera pro care are obligatoriu iesire HD-SDI.
Daca ramai totusi la intretesut cel mai bun deinterlace il obtii cu AE (numai stau sa detaliez ;vezi ca sunt destule tutoriale pe net)

Edited by geo123, 21 March 2010 - 22:21.


#20
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Am verificat manualele, la NX5, Z5, Panasonic HMC151. Nici una nu reda semnal progresiv in 1080 din cate vad. Abia la EX1 am gasit. Asa ca nu cred ca FX7 transmite semnal progresiv 1080.

#21
Lecart

Lecart

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.03.2010
O sa raman pe 1080 interlaced si apoi deinterlace in Ae. Sa vedem ce iese. Da, voiam slowmotion pentru cateva cadre, si-mi trebuie 60p ca sa-mi iasa ceva fluid, nu sacadat. Mersi! (ma tenteaza placa dar deocamdata sunt pe un MacBook Pro, deci tre sa caut un adaptor ceva.. nu stiu)

#22
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

View PostCristianAdrian, on 21st March 2010, 23:13, said:

Am verificat manualele, la NX5, Z5, Panasonic HMC151. Nici una nu reda semnal progresiv in 1080 din cate vad. Abia la EX1 am gasit. Asa ca nu cred ca FX7 transmite semnal progresiv 1080.
Fx7,canon HV20/30 scot garantat 1080p realtime la interfata HDMI si am impresia ca si v1.

#23
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
geo123, am impresia ca tu nu stii ce inseamna "p"-ul din 1080p.
M-ai facut sa caut de curiozitate si in manualele de la FX7 si HV30. Binenteles ca nici una din ele nu transmite 1080p, nu stiu de unde garantezi tu treaba asta dar vorbesti in necunostinta de cauza. FX7 nici nu are in specificatii formatul progresiv.
Daca sustii ca ai facut proba tu inseamna ca respectivul recorder, placa de captura etc. ti-a convertit materialul din interlaced in progresiv dar nu e aceeasi chestie!.

#24
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

View PostCristianAdrian, on 22nd March 2010, 14:20, said:

geo123, am impresia ca tu nu stii ce inseamna "p"-ul din 1080p.
M-ai facut sa caut de curiozitate si in manualele de la FX7 si HV30. Binenteles ca nici una din ele nu transmite 1080p, nu stiu de unde garantezi tu treaba asta dar vorbesti in necunostinta de cauza. FX7 nici nu are in specificatii formatul progresiv.
Daca sustii ca ai facut proba tu inseamna ca respectivul recorder, placa de captura etc. ti-a convertit materialul din interlaced in progresiv dar nu e aceeasi chestie!.
Sa luam exemplul HV20.Integratul din aceasta camera care este responsabil de transmisia HDMI este TDA9983B/8 care este capabil de 720p & 1080i.Dar cu toate astea semnalul progresiv este prezent pentru ca este impachetat cu pulldown 2:3 in 1080i.Asa ca nu te ambala degeaba ca stiu bine ce zic.Faci captura realtime de pe HDMI cu una din placile alea de le-am recomandat mai sus necomprimat 1920 x 1080 50/60i 4:2:2 square apoi in posproductie faci remove pulldown si exporti necomprimat 1920 x 1080 24/25p 4:2:2 square.Din cate am mai sapat se pare ca fx7 nu are shutter progresiv si s-ar putea sa ai totusi dreptate in privinta ei dar Canon HV20/30 si V1 fac treaba asta garantat! Cred ca am fost destul de explicit domnule   'CristianAdrian'

Edited by geo123, 23 March 2010 - 16:05.


#25
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
ok, cum spui tu. Eu nu am folosit placa de captura pana acum asa ca nu ma pot pronunta. Pe o parte pare logic ceea ce spui, insa totusi daca se intervine asupra semnalului sigur nu e aceeasi treaba ca atunci cand este nativ progresiv. Posibil ca diferentele sa fie infime, insa ele exista, ca si erorile ce pot apare in urma acestor procese.

PS: si de fapt ma refeream la iesirea semnalului din camera, care la toate este interlaced, nu progresiv, mai departe nu stiu ce faci cu el insa nu poti captura in timp real progresiv la nici una din ele asa cum sustineai mai sus: "Fx7,canon HV20/30 scot garantat 1080p realtime"

Edited by CristianAdrian, 23 March 2010 - 16:55.


#26
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Camera e sh si am folosit pana acum doar casete TDK originale, made in Japan (cele cu clapita de culoare gri).Azi, cand am descarcat casetele de la o nunta in pc, caseta 2 mi-a facut probleme, in sensul , aleatoriu, s-a descarcat sacadat, adica cu intreruperi, fara artefacte pe imagine.Pe display-ul camerei imi apar aceste intreruperi. Aceeasi caseta am descarcat-o prima data cu HDVSplit si apoi cu Sony Vegas.Problemele au aparut in aceleasi locuri, diferenta fiind la softurile cu care am descarcat: HDVSplit imi facea o singura scena dar cu intreruperile respective incluse in scena, Sony Vegas imi impartea scena respectiva in cate intreruperi erau in scena.Transferul casetelor in pc il fac tot cu Z1.Acum am terminat de descarcat a -3 a caseta si nu am avut absolut nicio problema la descarcare.

Tipul de la care am luat camera a folosit numai casete Sony. Ma gandesc ca au aparut probleme  din cauza trecerii de la Sony la TDK, de la tipul de lubrefiere al benzii si ma gandesc daca fac bine sa folosesc caseta de stergere.Am o caseta de stergere Sony Head Cleaner originala, pe care nu am folosit-o niciodata si speram sa nu o fac vreodata. Credeti ca e bine sa o folosesc acum? Habar nu am cum se foloseste o astfel de caseta.

#27
cat3y3_2003

cat3y3_2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 09.02.2008
Salut.E posibil sa fi avut caseta ceva probleme.Daca iti mai face probleme pe viitor foloseste caseta de stergere...momentan nu are rost (utilizarea ei presupune sa rulezi pe play circa 3-5 secunde dupa care dai stop si eject).Numai bine.

#28
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Incearca sa redai pe o alta camera.

#29
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Din 6 casete, doar la o singura caseta nu am avut probleme.Celelalte 5 au avut intreruperi aleatoriu.
Am bagat caseta de stergere si am lasat-o pe play aprox. 6 secunde. M-a frapat ca pe display-ul camerei nu mi-a aparut contorul de timp. E normal asa?
Pe instructiuni scrie ca durata casetei e de 20 secunde si ca poate fi folosita de doar 2 ori.

CristianAdrian, momentan nu am alta camera cu care sa redau.

Edited by nirosbog, 14 September 2012 - 17:07.


#30
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Intre timp cred ca am rezolvat problema:am rulat aprox. 10 sec. caseta de stergere si de atunci nu am mai avut probleme.

#31
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Bine ca n-a fost ceva mai grav

#32
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Pentru cei ce detin Z1, va rog sa ma ajutati cu ceva:puteti sa-mi spuneti si mie daca tablita triunghiulara insemnata de mine este indoita in jos, la voi? Puteti sa va uitati comparativ cu cea din dreapta ei, care la mine nu este indoita.

Attached Files


Edited by nirosbog, 24 October 2014 - 21:06.


#33
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Gata, e in regula...m-am linistit.Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate