Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Pareri USCATOR DE RUFE?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2709 replies to this topic

#973
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
@arg - pe bune, faci economie cat pentru o masa in oras pe an, dar te chinuiesti cu dezumificatorul.

Am incercat metoda anul trecut (pt ca avem un dezumidifcator ce statea degeaba), dar iarna  in cazul meu era frig in "uscatorie", asa ca nu avea deloc efect.
Cand afara sunt peste 10-15C merge foarte bine.

La mine se spala in ritm... industrial, iar iarna aceasta am clacat nervos la cate erau de atarnat la uscat si nu se mai uscau de pe o zi pe cealalta => am luat uscator Samsung.
E cea mai buna inventie in gospodarie, de la inventarea masinii de spalat automate!

Scot din masina de spalat si le bag in uscator; se merge in foc continuu.

uscatoarele cu pompa de caldura incep de la 1700 lei!
Candy GRAND'O VITA GVH D813A2-S

Pana in 2000 lei ai Candy, Beko, Ariston.
Imediat peste 2000 lei ai Samsung, Electrolux etc

Rufele ies USCATE!
Aseara am incercat pt prima data costumele de ski (si alea sunt impermebile 25 000mm).
Am progrm dedicat Outdoor la Masina de Spalat si la Uscator.
Au iesit ca noi, adio curatatorie profesionala pt o multime de chestii.

Am spalat+uscat si geaca de fulgi, cu rezultat perfect!

#974
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
acum am vazut si eu ca s-au ieftinit binisor de la 2500 la 1900...
am mai zis: problema la dezundicicator e ca spatiul sa fie mic si etans pentru ca in primul rand trebuie sa usuce camera si sa fie cat de cat puternic, eu am unul de 20l/zi

p.s. eu vreau beko, cand scade sub 1500lei il iau.

Edited by arg, 15 January 2018 - 08:16.


#975
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Slabe sanse, pt ca am impresia ca astea sunt din stocuri existente, iar EUR tot urca.

Tot studiind uscatoare eu am ajuns la concluzia ca in afara de afisaj, nu prea exista diferente.
Programele folosite in 90% din cazuri sunt aceleasi.

Decat sa astepti minuni, fa cadou sotiei o unealta care sa o ajute.

#976
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
am luat o unealta acu o asteptam si pe urmatoarea sa ajunga la un pret rezonabil

cand au aparaut cele cu condensare (fara pompa de caldura) tot asa erau peste 2-3mii lei si acum sunt 1000lei

hai sa fim seriosi ca pretul real la unul cu pompa de caldura nu are de ce sa fie mai mai de  1000lei, restul nu e decat floricere, marcheting si profit.

#977
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 02.05.2008
Eu BEKO in sep 2016 l-am luat cu 2300 de lei, deja consider ca si-a scos banii, exact cum zice si Adm spalam industrial, hainele noastre separat de ale copilului, la fel si lenjeriile de pat, sotia este foarte multumita, eu fericit ca am scapat de uscatorul de metal care isi facea veacul prin baie sau living si chiar daca baia are 9mp si livingul 60mp ma deranja vizual.

Edited by relu11051, 15 January 2018 - 08:39.


#978
cristina_oradea

cristina_oradea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.12.2013
Buna ziua!

Am citit cam toate postarile, dar este foarte probabil ca voi repeta si eu anumite intrebari.
Vreau sa achizitionez cat mai repede un uscator de rufe si sunt foarte nehotarata. Am citit calculele legate de uscatorul cu condensare versus cel cu pompa de caldura, eu aici am cele mai mari dubii:sa dau diferenta de pret sau sa nu o dau?In afara de consumul de curent care este mai mare la un uscator cu condensare, exista si alte avantaje (calitatea uscarii, deteriorarea mai mica a rufelor)?
Vreau neaparat ca uscatorul sa aiba cinci ani garantie, probabil voi alege Beko sau Elecrolux.Azi noapte am gasit acest uscator:https://www.ideall.ro/magazin-uscatoare-de-rufe/beko/Uscator-de-rufe-Beko-DPS7405GXB2--121121. Il are cineva? Parca mi-as dori sa aiba capacitatea de 8 kilograme (desi masina mea de spalat rufe are tot o capacitate de 7 kilograme). Dar cel mai mult mi-as dori sa uste bine, m-am saturat pana peste cap de rufe intinse pe sarme cu zilele.

Deci 674 RON diferenta intre:
https://www.ideall.r...405GXB2--121121
si:
https://www.ideall.r...U7133GA0--48961

Edited by cristina_oradea, 15 January 2018 - 15:18.


#979
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
vara cel fara pompa de caldura nu va funciona.

din punctul meu de vedere nici nu te gandi la varianta fara pompa de caldura.

#980
cristina_oradea

cristina_oradea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.12.2013

View Postarg, on 15 ianuarie 2018 - 15:16, said:

vara cel fara pompa de caldura nu va funciona.

din punctul meu de vedere nici nu te gandi la varianta fara pompa de caldura.

Multumesc frumos pentru raspuns! Ma ajuta mult orice parere.

Recitind raspunsul inteleg ce ai vrut sa spui:cel fara pompa de caldura ar face caldura prea mare in incaperea in care se va afla. Vara as putea sa le intind afara, desi presimt ca nu o voi mai prea face. Initial cand mi-am luat masina de spalat vase am spus ca o voi folosi doar cand am musafiri sau se aduna multe vase murdare, dar acum nu-mi mai imaginez viata fara ea.

Edited by cristina_oradea, 15 January 2018 - 15:32.


#981
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
cel cu condesare are nevoie de aer rece (pe care il ia din casa) ca sa raceasca condensatorul, daca in casa ai 30 grada el o sa faca 40...

#982
cristina_oradea

cristina_oradea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.12.2013
Aici apare ca ar fi cu condensare cu pompa de caldura:https://www.ideall.ro/magazin-uscatoare-de-rufe/beko/Uscator-de-rufe-Beko-DPS7405GXB2--121121, iar aici ca ar fi uscator cu condensare:https://www.emag.ro/uscator-de-rufe-cu-condensare-beko-7-kg-16-programe-optisense-baby-protect-clasa-a-alb-dps7405gxb2/pd/DHT5V2BBM/. Parca s-a mai discutat pe-undeva ceva de genul.

#983
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
cu condensare sisteme sunt ambele doar una face condensarea folosind (incalzind) aerul din camera iar cealalta foloseste o pompa de caldura pentru dezumidificare

la emag vezi ca scrie la specificatii ca e cu pompa de caldura, daca nu verifica pe beko.ro

Edited by arg, 15 January 2018 - 16:42.


#984
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 02.05.2008
Cu pompa de caldura fara discutii, consum mic, fara caldura. Oricum e pomana sub 2000 de lei

#985
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postarg, on 15 ianuarie 2018 - 15:16, said:

vara cel fara pompa de caldura nu va funciona.
Am eu unul si functioneaza, bine-mersi, si vara. Posted Image

#986
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Depinde de casa, cat de rece este.

#987
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
E pe balcon, la bloc, si sunt cel putin 30 C vara, dar las geamurile deschise cand functioneaza.

Edited by kolfleading, 15 January 2018 - 20:30.


#988
cristina_oradea

cristina_oradea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.12.2013
Arg,ai cu pompa de condensare si nu functioneaza vara?Chiar as vrea sa stiu pareri ale celor care detin un uscator de rufe.

Si cea de care am intrebat mai sus pare a fi totusi cu pompa de caldura, ce te face sa spui contrariul?Ar minti la specificatii cei care vand? Are clasa energetica A++, deci un consum de energie mult scazut fata de cele din clasa B. Exista cu pompa de caldura care sa consume atat de putin?Eu nu am vazut asa ceva...

#989
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Nu exista pompa de condenasare, stiu pe cineva care are cu condensare fara pompa de caldura si nu e deloc eficient, de genu ca pentru 3 perechi de blugi trebuie pusa de 3 ori la rand pana usuca cusaturile.

P.s. eu nu am uscator ci o baie plus un dezumidificator de 20litri/zi.

Edited by arg, 15 January 2018 - 21:59.


#990
cristina_oradea

cristina_oradea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.12.2013

View Postarg, on 15 ianuarie 2018 - 21:57, said:

Nu exista pompa de condenasare, stiu pe cineva care are cu condensare fara pompa de caldura si nu e deloc eficient, de genu ca pentru 3 perechi de blugi trebuie pusa de 3 ori la rand pana usuca cusaturile.

P.s. eu nu am uscator ci o baie plus un dezumidificator de 20litri/zi.
Rectific:Voiam sa intreb daca ai cu condensare (nu cu pompa de condensare).

Sunt in ceata cu uscatorul Beko cu condensare cu pompa de caldura de care scriam mai sus. Acela este OK, asa-i? Mi-as dori sa fiu genul care se decide mai repede si sa nu intorc fiecare specificatie pe toate planurile, dar imi doresc sa n-mi mai bat capul minim cinci ani, deci as lua ceva cat de cat OK si care neaparat sa uste bine.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate