Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Pareri USCATOR DE RUFE?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2709 replies to this topic

#1009
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Tu ai o problema din a intelege limba romana?
Modelul cu racire cu apa tine de anii '70! Nu mai gasesti asaceva pe piata!

Pe afara exista si cu gaze naturale, vrei sa vorbim despre astfel de SF-uri sau despre ce poti cumpara acum, in Romania !?

#1010
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Diacriticele mama lor.

Le stiu pe cele cu gaz, fac tricourile cu vedere la buric.
Incalzesc foarte tare si cam tot ce e bumbac se stramteaza (intra la apa).
Cam din acest motiv cele cu pompa de caldura sunt in top.

Edited by arg, 18 January 2018 - 21:49.


#1011
catalincc

catalincc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 15.08.2007
alea cu pompa sunt in top in primul rand pentru consum si apoi pentru un schimb termic si de umiditate cu ambientul extrem de redus! sau viceversa, poate pentru unii primeaza partea a doua!

#1012
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Sa stii ca face destul de cald in baie, asa ca tin usa deschisa sau geamul putin capat pe vremea aceasta.

#1013
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
BEKO cu pompa am si eu si nu simt prea mare caldura in bai, unde e instalat...cand si cand mai apare cate un miros chimic, din aceasta cauza las mereu geamul la baie deschis

#1014
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Hmm dupa 1 ianuarie preturile la urcatoare (si as zice la electornice/electrocasnice in general) pare sa fi sarit odata cu EURO.
Faza ce mi se pare SF este cum sa creasca cu 100 EUR pretul unui uscator!
Despre preturile alea "recomandate de producator"... nu mai zicem ca e aberant. Cand vad peste 30% discount e deja f gogonata!

#1015
ioany

ioany

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.03.2007
La uscatorul Beko-DPY8506GXB1 cate filtre de condensator (burete) ati primit unul sau doua ?

#1016
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 02.05.2008
Ramasesem dator cu niste date:

MSV de 7kg plina cu bumbac (lenjerii, prosoape, ..) puse in uscator la bumbac extra, au fost uscate in 2h si 30 min si pe priza contor a fost afisat un consum total de 0.9 kwh => un consum de 0.4 lei per ciclu de uscare. Consum instant max vazut de mine 500wh

#1017
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010

View Postgigoto, on 26 noiembrie 2016 - 16:30, said:

Am vorbit cu un angajat din mediagalaxy din raionul electocasnice si asa zice si el, ca poate a fost verificata in fabrica si poate de acolo vine si apa aceea.
I-am dat drumul pana la urma si acum intampin alta problema, are un sunet zic eu ciudat, ca un sunet de clic metalic, ca si cum bati o moneda pe un fier.
A mers goala 10 minute si nu s-a auzit nimic, dupa care am pus-o iar la 10 minute si atunci a aparut sunetul respectiv.
In timp ce scriam a disparut sunetul!!
Nu pot sa pun un filmulet.

am luat si eu tipu asta de uscator de vreo 2 luni. masina a venit sigilata, cu toate astea, m-am batut de aceasi chestie ca si tine cu filtrul de jos: foarte ud si scame pe el, printre care si un elastic rupt LOL.
nu inteleg apa respectiva de unde provine, de fiecare data cand usc, locasul de jos nu este niciodata umed, tot timpul uscat. ori eventual au testat ei masina timp de doar cateva minute si nu a apucat sa se usuce.. nu stiu
oricum acel sunet metalic de care precizati apare si la mine dar dispare dupa cateva minute.. nu stiu de la ce este


View Postgigoto, on 27 noiembrie 2016 - 10:46, said:

Zgomotul dispare si apare, ce-i drept ca mai rar!
Am folosit de 3 ori uscatorul.
La program mixt in aproximativ 50 minute a uscat , toate hainele au fost uscate perfect, am avut bagate lâna , sintetic si bumbac.
A doua tura de uscare am folosit la program de bumbac, aproximativ 1 ora a durat, cam 4 kg de haine.
E bine ca isi calculeaza timpul de uscare in functie de cantitate si in timpul programului mai recalculeaza.
La bumbac initial imi arata ca dureaza 2:30 ore, dar a recalculat si a durat 1 ora.
Le usuca bine, scoate hainele pufoase, scoate foarte multe scame....iar ca aspect din tot ce am vazut eu prin magazine , arata cel mai bine!
E destul de galagioasa si cam scoate caldura, de aceea cred ca trebuie pus undeva intr-un loc unde sa nu se auda.
Deci uscatorul isi face treaba.
Dar nu inteleg de unde a avut apa aia, de unde vine zgomotul ala...si ca e lovit in laterala, cam astea sunt minusurile, cel putin din punctul meu de vedere.

mie nu mi se pare galagioasa cand stoarce, dar odata intrata in functiune pompa de caldura, incepe sa scoata un sunet ca de trepidatie (o fi ok asta?).
pot cumva seta viteza de rotatie mai mica? de ex la serviciu avem tot un whirlpool mai vechi (5 ani) care in 30 de minute usuca tot si destul de bine (hainele le poti pune direct in dulap) si la care cuva se invarte foarte FOARTE incet.

la modelul asta al meu, cuva se invarte la fel indiferent de programul care il selectez iar daca incarcatura este peste jumate, 5kg de ex, uscarea dureaza si foarte mult, uneori peste 2 ore. bine aici depinde si cat de bine sunt stoarse hainele in masina de spalat. daca rotatia cuvei ar fi mai mica (nu sa le smotoceasca cum o face in momentul de fata), banuiesc ca si uscarea s-ar produce mai repede si mai eficient (si da, programul de uscare este setat pe maxim, adica 5)

overall, sunt multumit, ma asteptam sa fie mai putin galagioasa (aici tine si de preferinte) si sa usuce la naiba mai repede!

#1018
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005

View Postarg, on 18 ianuarie 2018 - 21:46, said:

Le stiu pe cele cu gaz, fac tricourile cu vedere la buric.
Incalzesc foarte tare si cam tot ce e bumbac se stramteaza (intra la apa).
Cam din acest motiv cele cu pompa de caldura sunt in top.

Mi-am furat-o zilele trecute si mi-am adus aminte. Chestii care au vazut multiple uscari la mine acasa fara probleme imi vin acum mulate ca pe manelisti din cauza unui din asta. Ah well.

#1019
CatalinConstantin78

CatalinConstantin78

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.02.2018
Buna seara. Am și eu o problema :am cumparat un uscator de rufe Beko (6kg) de la cineva second hand și cand dau start dupa 10 sec imi sare siguranta.Am schimbat priza(am probat chiar la cea unde este conectat cuptorul electric care ar trebui sa fie mai puternica) și s-a intamplat  acelasi lucru. Poate fi defecta?sau este prea puternica pentru voltage-ul pe care il am in casa? Multumesc



#1020
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 02.05.2008
Scrie modelul de uscator si cati A are siguranta

#1021
CatalinConstantin78

CatalinConstantin78

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.02.2018
Beko condenser sensor drying. DCU6130W.siguranta 63A

#1022
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
63A sau 6.3A
63A inseamna cca 15kw este enorm..  nu ai cum sa ai in casa asa ceva.

cred ca rezistenta de incalzire e in scurt.

Edited by arg, 15 February 2018 - 13:01.


#1023
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 02.05.2008
Sare siguranta generala? e cu diferential?

#1024
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010

View Postarg, on 18 ianuarie 2018 - 21:46, said:

Le stiu pe cele cu gaz, fac tricourile cu vedere la buric.
Incalzesc foarte tare si cam tot ce e bumbac se stramteaza (intra la apa).
Cam din acest motiv cele cu pompa de caldura sunt in top.

Tocmai vorbeam azi cu niste prieteni din state. au un uscator whirlpool pe gaz. eu nemaiauzind de asa ceva i-am intrebat cum merge
pai are o gramada de programe si fiecare program poate fi setat si pe modul eco.

adica pe scurt.. un program normal dureaza cam 20 de minute iar hainele pot fi purtate imediat scoase din masina
programul eco, masina functioneaza 7 minute, timp in care face o caldura foarte mare, apoi se opreste si hainele mai stau in cuva timp de vreo 30-40 de minute, uscandu-se treptat. intre timp mai baga ceva rotatii ca sa nu se formeze cute. n-au precizat ca hainele ar intra la apa sau s-ar deteriora, folosesc masina de peste 3 ani si n-au avut nici o problema.

cand le-am zis ca uscatorul meu tot whirlpool dar cu pompa de caldura sta undeva la 1 ora jumate catre 2 ca sa usuce undeva la 6-7kg de haine scoase direct din masina de spalat, au zis ca asa ceva nu se poate, ca e stricat ca nu stiu ce.

acum chiar ma intreb daca uscatorul o avea vreo hiba sau asa e normal! inainte sa-l achizitionez am vazut in mare doar reviewuri pozitive si lucruri bune.. acum ca m-am ales cu el.. cam stramb din nas.

#1025
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 12.07.2007
Cu siguranta respectivul uscator cu gaz are cos/conducta de evacuare gaze, care este o treaba foarte incomoda intr-un apartament de bloc. Tot pe acolo se evacueaza si vaporii de apa care ies din tesaturi odata cu aerul cald (s-ar putea sa fie echipat si cu condensator de umezeala care trebuie racit, cu apa sau aer....) d.p.d.v. al eficientei energetice, a usurintei de montare, a disconfortului pe care-l produc (zgomot, caldura, etc.) si al protejarii tesaturilor, uscatoarele cu pompa de caldura sunt castigatoare.

#1026
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Asa si este, dar nu e ceva ce trebuie cerut in plus. Sunt mai multe locuinte la ei care au vent pentru uscator decat vent pentru hota. E cum ar fi la noi geamul de la baie, in ordinea importantei.


View Postmikaell, on 17 februarie 2018 - 03:01, said:

Tocmai vorbeam azi cu niste prieteni din state. au un uscator whirlpool pe gaz. eu nemaiauzind de asa ceva i-am intrebat cum merge
pai are o gramada de programe si fiecare program poate fi setat si pe modul eco.

adica pe scurt.. un program normal dureaza cam 20 de minute iar hainele pot fi purtate imediat scoase din masina
programul eco, masina functioneaza 7 minute, timp in care face o caldura foarte mare, apoi se opreste si hainele mai stau in cuva timp de vreo 30-40 de minute, uscandu-se treptat. intre timp mai baga ceva rotatii ca sa nu se formeze cute. n-au precizat ca hainele ar intra la apa sau s-ar deteriora, folosesc masina de peste 3 ani si n-au avut nici o problema.

Nu s-au informat ei pana la capat. Un uscator pe gaz non energy star are in zona 20-22k btu, adica vreo 7kwh putere termica. E si firesc ca nu poti echivala performantele lui cu un uscator electric ce absoarbe o putere mult mai mica.
Iar daca n-au observat ca hainele se strang la prima uscare semnificativ, ori au cazut deja in patima americana de a purta mai lalai decat e cazul, ori poate cumpara preshrunk si nu se prind, dar pune-i sa-si intrebe vecinii. E un adevar general acceptat si majoritatea tin cont de asta cand cumpara.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate