Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Pareri USCATOR DE RUFE?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2709 replies to this topic

#1027
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011
Cum ies rufele din uscatoarele obisnuite, incorporate in masina de spalat? De ex, camasile mai trebuie calcate? Banuiesc ca da, dar intreb...

#1028
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005
Nu prea e uscator din care sa poti purta o camasa direct. Abia vreun tricou, ceva.

#1029
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
eu am Beko cu pompa de cladura si am folosit de cateva ori programul scurt pentru doua camasi sau tricouri...si au mers purtate imediat ce le-am scos din uscator.
Daca ai camasa alba, office, aia clar ca nu merge pusa, dar camasi cu maeci scurte, de vara, merg lejer purtate.

#1030
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
E cam optimist sa poti ceva necalcat dupa uscator.
Ce e drept, nu sunt foate sifonate, dar depinde mai mult de om daca le poate direct sau calcate.

#1031
edmond1815

edmond1815

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.02.2008
Salutare,

As dori sa stiu care este diferenta(care este mai bun, care scoare lucrurile mai uscate, mai fara scame, par animale) dintre:

- uscator cu evacuare (ventilatie)
- uscator cu pompa de caldura (inverter)
- uscator condesare

Prima varianta am auzit ca ar fi cea mai buna, dar nu prea se gaseste in Romania. Cel cu ventilatie.
Trebuie sa aleg la schimb unul cu pompa de caldura, inverter sau sa comand de afara unul cu ventilatie daca chiar este mai bun.

Multumesc

#1032
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
Eu am uscator cu pompa. eficienta energetica este ff buna, hainele ies intre 90 si 99% uscate mai mereu.Daca folosesc programul Blugi, toate ies uscate, gatantat!

#1033
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Primul e cel mai prost dpdv al instalarii.
2 si 3 au aceeasi tehnologie: condensare.  Doar ca al doilea are in plus pompa de caldura care il face f. Eficient energetic. In plus,  e ceva mai delicat in privinta evolutiei temperaturii de uscare.
Rezultatul final la toate: acelasi,  adica haine uscate.  Diferenta: la unele e posbil sa schimbi hainele mai des (uzura mai intensa din motive de temperatura nepotrivita). La ventilatie,  mai dai niste gauri  prin pereti ca sa evacuezi umiditatea (ca de aia ii zice cu evacuare).
Ps2: invit cu drag doritorii sa citeasca niste manuale de utilizare si instalare mai inainte de a cumpara cu ochii inchisi.  


#1034
edmond1815

edmond1815

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.02.2008
Daca am posibilitatea sa ii fac evacuare la burlan, este cel mai eficient?
Chiar daca consuma curent, ma intereseaza rezultatul final, referitor uscare, antisifonare, scame, par animale dintre cele 3 posibilitati.

Am gasit cu greu un model in Romania

#1035
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Cel mai uau e cel cu pompa de caldura.

#1036
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Rufele ies la fel de uscate indif.ca este cu pompa de caldura sau condensare, ideea e sa stii ce program sa alegi si sa pui rufele pe rand in uscator, nu sa le iei morman si sa le arunci acolo....Diferenta dintre cele 2 tehnologii este doar de consum...
Eu am un Indesit in condensare pe care il folosesc doar iarna(2-3 luni max) si de care sunt foarte multumit, dar mi-a luat ceva pana "m-am prins" ce program sa folosesc Posted Image

#1037
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Ieri cautam la DM detergent pt haine outdoor, dar am dat peste "Servetele parfumate pentru uscator" - 9 lei pachetul

Am testat si sunt foarte ok, la final miroseau frumos si hainele si interiorul uscatorului.

Attached Files

  • Attached File  11.jpeg   152.92K   28 downloads
  • Attached File  22.jpeg   203.95K   27 downloads


#1038
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007
salutare.
ce parere aveti despre Uscatorul acesta SIEMENS iQ 700 WT47W540BY ?
a folosit cineva si are vreo recomandare ?

multumesc anticipat

#1039
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006

View Postsearchman, on 27 martie 2018 - 09:11, said:

salutare.
ce parere aveti despre Uscatorul acesta SIEMENS iQ 700 WT47W540BY ?
a folosit cineva si are vreo recomandare ?

multumesc anticipat
pai se mai vand in Romania ? pe site producator vad ca nu mai sunt produse.  Oricum seria 700 cred ca este similara cu variantele serie 8 Bosch.
Eu am un model vechi Logixx - cu pompa de caldura si autocuratare condensator.  Apectele pro:
- consum redus pentru variantele cu pompa de caldura - acum tehnologie este destul de comuna in piata
- autocuratare condensator - foloseste apa din condens pentru a spala singura condensatorul. Ulterior resturile sunt aduse si alea in condensator, unde mai are si acolo o sita de filtrare.
- suplimentar, pt fiecare program poti seta 4 grade de intensitate a uscarii (0-3).
- oglindeste programele masinii de rufe, insa cel mai des folosite: uscare bumbac cu variatiuni de uscare, mix, sintetic si de asemenea din cand in cand programele temporizate ca timp (setez eu cat timp vreau sa mai usuce - de obicei folosit pentru timpi redusi gen 30-40 minute).

#1040
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007

View Postplimbaretul, on 27 martie 2018 - 09:40, said:

pai se mai vand in Romania ? pe site producator vad ca nu mai sunt produse.  Oricum seria 700 cred ca este similara cu variantele serie 8 Bosch.
Eu am un model vechi Logixx - cu pompa de caldura si autocuratare condensator.  Apectele pro:
- consum redus pentru variantele cu pompa de caldura - acum tehnologie este destul de comuna in piata
- autocuratare condensator - foloseste apa din condens pentru a spala singura condensatorul. Ulterior resturile sunt aduse si alea in condensator, unde mai are si acolo o sita de filtrare.
- suplimentar, pt fiecare program poti seta 4 grade de intensitate a uscarii (0-3).
- oglindeste programele masinii de rufe, insa cel mai des folosite: uscare bumbac cu variatiuni de uscare, mix, sintetic si de asemenea din cand in cand programele temporizate ca timp (setez eu cat timp vreau sa mai usuce - de obicei folosit pentru timpi redusi gen 30-40 minute).
am gasit o ultima bucata ca lichidare de stoc la emag. nu stiu daca o comparatie cu Bosch este 100% relevanta desi folosesc aceleasi piese de baza pt ca  aparatele Siemens "similare" sunt cu 15-20% mai scumpe. Aceeasi situatie este si in cadrul grupului Electrolux vs. AEG .
sau in industria auto Skoda vs. VW aceleasi piese de baza (sasiu, motor, cutie....) insa pretul pe doua tinte diferite.

Edited by searchman, 27 March 2018 - 12:48.


#1041
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,899
  • Înscris: 24.12.2010

View PostAdm, on 27 martie 2018 - 06:35, said:

Ieri cautam la DM detergent pt haine outdoor, dar am dat peste "Servetele parfumate pentru uscator" - 9 lei pachetul

Am testat si sunt foarte ok, la final miroseau frumos si hainele si interiorul uscatorului.

sunt foarte bune, si eu le folosesc. parca au si efect antisifonare.
la incarcatura mare, eu bag 2 servetele.
Super OK!

#1042
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
Am folosit si noi servetelele de la DM, sunt ok, dar parca cele de la Lenor pee care le-am gasit cu 11 lei de la Auchan sunt mai bune...merita banii si unele si altele

#1043
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Ceva pareri despre Beko DU7133GA0?
Se conecteaza numai la priza si atat? Citeam ca sunt unele care se conecteaza la scurgere si unele chiar la alimentare cu apa si pare complicat.
https://www.emag.ro/...cr_int_campaign

#1044
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 02.05.2008
Fugi de el, mai pune 1000 de lei si cauta unul cu PDC

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate