Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Pareri USCATOR DE RUFE?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2709 replies to this topic

#919
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
dar in UM nu scrie cumva ca nu se recomanda sa speli hainele cu balsam atunci cand vrei sa le pui in uscator?

#920
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Nu

#921
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007

 relu11051, on 28 octombrie 2017 - 11:22, said:

E 2100 la altex nu cred ca il gasesti mai jos, eu il am de peste 1 an, e foarte ok

https://altex.ro/usc...y8506gxb1-8kg-a


relu11051...multumesc pentru pont, azi l-am comandat de la Altex si cica am livrare direct la usa in maxim 3 zile.Intre timp, cei mici muncesc de zor sa tot murdareasca la haine, asa ca in weekend o sa am ce sa ususc.
Pana ii gasesc locul definitv in baie, unde il pot monta astfel incat sa il pot folosi cateva zile?In bucatarie, pe hol sau in vreunul din dormitoare poate fi montata astfel incat sa usuce 3-4 masini?

#922
deng3l

deng3l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.04.2007

 sebulbus, on 30 octombrie 2017 - 07:38, said:



In mod curent, cand spal cu uscare. Eu iau Lenor ca astea de mai jos din Auchan, ca acolo-mi fac cumparaturile in mod curent. Parca sa zic ca uneori mai lipsesc, dar in general gasesti. Sunt pe langa pastilele anticalcar si servetelele de prins culorile, in zona de inalbitori si alte alea.
Am mai luat si de la DM marca lor, dar nu am mai repetat experienta si nu mai retin de ce. Nici nu intru des in DM, e drept.

https://www.kisshop....parfumate-25buc

Multumesc pentru raspuns. In Auchan inca nu am cautat ca nu am avut drum, dar o sa fiu atent cand ajung. Vreau sa va intreb cat timp uscati hainele? Nu dispare mirosul la aceste servetele? Intreb pentru ca ati zis ca folositi des. Multumesc incaodata.

Edited by deng3l, 31 October 2017 - 17:42.


#923
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Habar n-am. Usuca masina dupa program. De putine ori am considerat ca-i mai trebuie. De cele mai multe ori greseste in plus daca e sa greseasca. Fac exact ce face balsamul lichid la spalare, ies mai moi si miros a balsam. Daca intrebi daca se evapora din cutie in timp, raspunsul e nu. Iese balsamul din servetel doar in prezenta caldurii de la uscare.

#924
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
Ca sa nu citesc tot topicul s-a stabilit deja daca uscarea fortata deterioreaza hainele in timp prematur?

#925
deng3l

deng3l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.04.2007

 sebulbus, on 31 octombrie 2017 - 19:28, said:

Habar n-am. Usuca masina dupa program. De putine ori am considerat ca-i mai trebuie. De cele mai multe ori greseste in plus daca e sa greseasca. Fac exact ce face balsamul lichid la spalare, ies mai moi si miros a balsam. Daca intrebi daca se evapora din cutie in timp, raspunsul e nu. Iese balsamul din servetel doar in prezenta caldurii de la uscare.

E bine atunci, deoarece is 25 de bucati care, depinde cat speli, la mine ar sta mai mult timp.
In timpul uscarii atunci este ok, ies rufele cu miros de parfum, deoarece undeva am citit ca datorita caldurii mare in cuva se evapora mirosul servetelului.
Multumesc de sfat si de ajutor.

#926
stropic1

stropic1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 19.06.2010
stiu ca la inceputul topic-ului se recomandau mai degraba uscatoare separate decat 2 in 1.

ce parere mai aveti acum? a avansat tehnologia cat sa fie relativ la fel?

m-ar tenta sa iau masina de spalat 2 in 1 pentru ca:

1. nu mai trebuie sa le scot de colo colo (da, stiu, lene, de asta dau banii)
2. ocupa mai putin spatiu.

#927
deng3l

deng3l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.04.2007

 stropic1, on 31 octombrie 2017 - 21:53, said:


1. nu mai trebuie sa le scot de colo colo (da, stiu, lene, de asta dau banii)
2. ocupa mai putin spatiu.

Eu am cumparat cam o luna jumate un 2 in 1 de la whirpool. Si eu am citit foarte mult ce si cum, dar datorita spatiului, ca sa nu ocup toata locul, am ales 2 in 1. Pe cine intrebam si avea separat, ala zicea ca e bun, cine avea impreuna, ala era bun, deci alegere ne ramane.

Am folosit un program rapid de 45 minute (spalare + uscare cu maxim 1 kg haine) au iesit complet uscate, si un program cu 6-7 kg haine in 2.5 ore unde hainele tot ieseau complet uscate, dar dupa spalare le-am scos din masina si am puso inapoi putin aranjat. Unii spun ca acest timp este mult dar pentru atatea haine cat timp ar trebui fara masina de uscat (iarna).


#928
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 02.05.2008
dacotec cu placere, poti sa il montezi oriunde ai priza si unde zgomotul (care e o idee mai accentuat ca la MSR) nu deranjeaza, apa o colecteaza in sertat

#929
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
Azi a ajuns uscatorul, diseara il bag in priza la prima proba.O sa incerc cu ceva mai lejer, 2-3 kg de rufe de care sa nu imi para foarte rau daca se intampla ceva.pana e gata baia, va sta pe hol sau in bucatarie, unde am si ventilatie!
Sa caut si servetele parfumate, la kaufland nu am vazur, mai am de vizitat Carrefour, Lidl si DM...la mega Image o fi?

#930
drastick

drastick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 19.11.2012
O întrebare pentru posesorii de uscătoare. Cât de tare sifoneaza, dacă sifoneaza, rufele? V-aș ruga sa fiți cât mai obiectivi. Mulțumesc.

#931
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 02.05.2008
dacotec
Nu ai nevoie de ventilatie, e cu PDC asa ca excesul de caldura in camera e aproape insesizabil

drastick
Daca are funtie antisifonare nu sifoneaza mai mult ca masina de spalat

#932
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Masinile de spalat cu uscator sifoneaza bine. Uscatoarele sunt mai ok. Si unele si altele cu balsam si scoase imediat ce s-a incheiat programul si puse pe umeras pot fi purtate fara a fi calcate... prin casa.

#933
IoanaDum

IoanaDum

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.11.2017
Buna seara! Vreau sa va multumesc pentru tot ce ati scris de-a lungul acestui topic, mi-au fost de mare folos informatiile pentru achizitionarea unui uscator de rufe.
Avand in vedere ca e prima mea postare, nu stiu inca sa dau reply la anumite mesaje.
Sebulbus, multumesc pentru ca ai scris unde gasim servetelele Lenor, credeam ca nu sunt pe nicaieri in magazine. M-am dus aseara direct la Auchan si le-am gasit.
Dacotec, eu am luat servetele parfumate pentru uscator de la DM dar mi se par mai bune cele de la Lenor.

#934
Lucaciu

Lucaciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 05.01.2007

 drastick, on 02 noiembrie 2017 - 16:39, said:

O întrebare pentru posesorii de uscătoare. Cât de tare sifoneaza, dacă sifoneaza, rufele? V-aș ruga sa fiți cât mai obiectivi. Mulțumesc.

Nu mi s epare ca le sifoneaza deloc . Ies pufoase si placut miroasitoare , nu ai nevoie de alte chestii aprfumate sa pui in uscator.
Depinde si de model probabil.

#935
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
Am spalat doua pulovere scamosoate de la centura de siguranta....programul de mixte de 48 de minute a durat 30, uscatorul nu a avut o turatie mare si a fost foarte foarte silentios.
L-am montat in bucatarie si l-am urmarit cum lucreaza, timp in care ma uitam si la TV...nu am modificat deloc volumul la tv, se auzea ca zgomot usor de fond.caldura nu am simtit in plus, fara mirosuri speciale.
Cand a piuit (subtil) ca e gata, am scos cele doua pulovere si am vazut ca in zona unde se dubleaza materialul mai era f putin umed, dar mergea purtat f probleme.Au ramas la fel de scamosate, desi din filtrul am scos o mana de scame.Am luat de la DM servetele, urmeaza maine sa incepem serios treaba.Si inca ceva...rezervorul de apa de sus a ramas perfect uscat, pp ca din prima centrifugare nu a mai ramas apa multa

Edited by dacotec, 02 November 2017 - 22:31.


#936
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 02.05.2008
Indiferent ce s-a pus la uscator niciodata nu a ramas rezervorul perfect uscat, verifica sa nu fie balta in spate, au mai patit in loc sa duca apa in rezervor sa curga prin spate

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate