Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina
 Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 

Cateva intrebari la un cv

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
vacaroiux

vacaroiux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 03.09.2006
Am si eu cateva intrebari pentru un cv.
1.Ce sa scriu la obiectiv sa dea cat mai bine ( vreau un explemplu concret )
2. Care este cea mai mare realizare profesionala de pana acum?
3. Care este cel mai mare esec profesional de pana acum?
4 Unde va vedeti peste 5 ani?
5 Care este cel mai mare vis pe care-l aveti? Care este idealul dumneavoastra in cariera?
6 Care este jobul care credeti ca vi s-ar potrivi cel mai bine?
7 Descrieti compania ideala in care ati dori sa lucrati?
8 Care este departamentul in care doriti sa lucrati ( aveti dreptul la o singura alegere )? Explicati de ce credeti ca sunteti potrivit si de ce ati facut aceasta alegere!
9 Detaliati personalitatea dumneavoastra ( hobbyuri, aspiratii, ce va motiveaza, stil de viata si lucru, etc ).
Vreau ca cv- ul asta sa il trimit mai multor firme asa ca raspusuriele sa fie la general
Daca se poate sa dati niste raspunsuri concrete nu indicatii.

#2
muflo

muflo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 07.08.2007
Ar trebui sa stim noi ce obiectiv ai, ce realizari si esecuri ai avut, ce vise/idealuri ai si ce ti se potriveste? E aberant -_-

Edited by muflo, 01 October 2007 - 13:53.


#3
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004
Nu stiu ce raspunsuri astepti de la alte persoane despre aspiratiile, realizarile, planul tau de cariera, hobby,, etc.
Poate ar fi mai bine sa raspunzi exact asa cum iti doresti, ce vrei, unde, cand, cum....
A doua, sfatul meu este sa trimiti cv-ul la mai multe firme, dar sa tii cont ca pentru o rata mare mai mare de succes in cazul unui CV entry(cum banuiesc ca ar fi al tau) conteaza exact ceea ce ne ceri noua aici...creativitatea. Poate fi o solutie si sa trimiti CV-uri pe banda rulanta, insa iti garantez ca vei avea mai mult succes daca revezi CV-ul si mai ales scrisoarea de intentie cand aplici pentru un job. Desi recrutarea la Kg e in floare, eu as fi mai pretentios cui imi vand pielea, dar asta inseamna sa incepi sa devi mai pretentios cu tine insuti.

#4
vacaroiux

vacaroiux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 03.09.2006
Io vroiam un exemplu. E primu cv pe care il fac si din cauza asta am cerut sfaturi. Nu va obliga nimeni sa raspundeti daca nu vreti.

#5
vacaroiux

vacaroiux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 03.09.2006
ms asta totusi a fost un sfat

#6
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004
N-ai inteles nimic....nu se pune problema daca cineva vrea sau nu sa-ti raspunda. Problema e ca singurul care poata sa raspunda esti tu. Mie mi se par destul de clare intrebarile si desi sunt de un formalism cras, se poate raspunde relativ usor la ele. Asta daca vrei sa iesi din cutie, daca nu, insista, poate cineva iti va raspunde totusi. Succes!

#7
vacaroiux

vacaroiux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 03.09.2006
Eu de explu nu am mai lucart nicaieri> Ce as putea eu sa scriu la realizari profesionale sau esec daca pana acum nu am mai mucit, ce sa fac sa las gol ?Pai daca e asa nu pot sa completez cv macar pana la 60% deci nu voi putea sa il trimit la nici o firma

#8
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

 vacaroiux, on Oct 1 2007, 15:24, said:

Eu de explu nu am mai lucart nicaieri> Ce as putea eu sa scriu la realizari profesionale sau esec daca pana acum nu am mai mucit, ce sa fac sa las gol ?Pai daca e asa nu pot sa completez cv macar pana la 60% deci nu voi putea sa il trimit la nici o firma
Perfect, nu ai experienta profesionala in calitate de angajat, nu e un pacat de moarte...la realizari poti sa treci orice alte elemente: spre exemplu din educatie, burse, volunatariat, activitati extracuriculare, cursuri de pregatire, practica platita/neplatita, colaborari pe mici proiecte, concursuri, participari la evenimente, conferinte, orice lucru care consideri tu ca ti-a adus un plus de valoare din punct de vedere al cunostintelor tale si care crezi ca te diferentiaza. Ideal este sa te diferentiezi si sa faci asta aratand creativitate, motivatie si potential. Copy/Paste stie toata lumea...ma rog, nu chiar toata...:D
Indiferent de jobul pe care ti-l doresti, cauta sa fie potrivit cu ceea ce iti doresti si sa-ti solicite calitatile fara a iti pune in evidenta punctele slabe.

#9
Vlad_Draku

Vlad_Draku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 29.11.2005
nici eu nu lucrasem inainte, dar am facut un site pentru o firma care lupta pentru un fond PHARE... Si i-a ajutat destul de bine.
Ai facut ceva mega-proiect pe la faculta... orice. Tot ai facut ceva, nu? :)
Orice facut de tine, sau la care ai avut parte.

#10
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

 Vlad_Draku, on Oct 1 2007, 15:47, said:

nici eu nu lucrasem inainte, dar am facut un site pentru o firma care lupta pentru un fond PHARE... Si i-a ajutat destul de bine.
Exact!
Poti sa-l numesti un proiect...
Acum, intre noi fie vorba, conteaza si cum impachetezi CV-ul, mai ales cand ai probleme de continut, macar forma sa fie sclipitoare.
Orice recruiter este constient ca un CV este in 99% din cazuri umflat, insa daca este intr-o forma sclipitoare si nu contine noncsensuri, minciuni si aberatii, este ok, abilitatile de prezentare nu au sticat nimanui. Numai sa iti poti sustine CV-ul si in fata unui interviu.

#11
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 vacaroiux, on Oct 1 2007, 15:24, said:

Eu de explu nu am mai lucart nicaieri> Ce as putea eu sa scriu la realizari profesionale sau esec daca pana acum nu am mai mucit, ce sa fac sa las gol ?Pai daca e asa nu pot sa completez cv macar pana la 60% deci nu voi putea sa il trimit la nici o firma


daca n=ai exp profesionala, baga mare cu cursurile la care ai fost, studiile/premiile pe care le-ai luat, voluntariatele(daca e cazul).

#12
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

 vacaroiux, on Oct 1 2007, 14:47, said:

3. Care este cel mai mare esec profesional de pana acum?
4 Unde va vedeti peste 5 ani?
5 Care este cel mai mare vis pe care-l aveti? Care este idealul dumneavoastra in cariera?
6 Care este jobul care credeti ca vi s-ar potrivi cel mai bine?
7 Descrieti compania ideala in care ati dori sa lucrati?
8 Care este departamentul in care doriti sa lucrati ( aveti dreptul la o singura alegere )? Explicati de ce credeti ca sunteti potrivit si de ce ati facut aceasta alegere!
9 Detaliati personalitatea dumneavoastra ( hobbyuri, aspiratii, ce va motiveaza, stil de viata si lucru, etc ).
Vreau ca cv- ul asta sa il trimit mai multor firme asa ca raspusuriele sa fie la general
Raspunsurile de mai sus de obicei nu se trec intr-un CV sau intr-un resume, ci sunt intrebari care se pun intr-un interviu..

#13
racloro

racloro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.03.2007
Baiatul are dreptate! Ar fi bine sa facem niste raspunsuri default. Va dati seama , la cat de bine o duce romanul cu studii fara studii , mai sta sa raspunda la asemenea intrebari, fss!
Saracie lucie!

Edited by racloro, 15 January 2009 - 19:48.


#14
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Vazind intrebarile de mai sus ai de-a face cu un test psihologic in toata regula.
Companiile care se respecta au psihologi in cadrul departamentelor de resurse umane.
Nu e suficient sa ti se stabileasca competenta pt jobul respectiv dar si anumite trasaturi legate de caracterul tau: integrarea in colectiv, munca de echipa, flexibilitate, loialitate, perfectionism etc.etc.
Asa ca treaba cu raspunsurile "default" nu tine.

Insa deobicei majoritatea firmelor romanesti nu-si bat capul cu asemenea intrebari la interviuri.
Am participat de ex. la 1 interviu si am avut ocazia sa vad cum candidatii erau alesi dupa bunul plac.
Se intimpla si asa ceva dupa caz.

#15
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008

 vacaroiux, on Oct 1 2007, 13:47, said:

1.Ce sa scriu la obiectiv sa dea cat mai bine ( vreau un explemplu concret )
2. Care este cea mai mare realizare profesionala de pana acum?
3. Care este cel mai mare esec profesional de pana acum?
4 Unde va vedeti peste 5 ani?
5 Care este cel mai mare vis pe care-l aveti? Care este idealul dumneavoastra in cariera?
6 Care este jobul care credeti ca vi s-ar potrivi cel mai bine?
7 Descrieti compania ideala in care ati dori sa lucrati?
8 Care este departamentul in care doriti sa lucrati ( aveti dreptul la o singura alegere )? Explicati de ce credeti ca sunteti potrivit si de ce ati facut aceasta alegere!
9 Detaliati personalitatea dumneavoastra ( hobbyuri, aspiratii, ce va motiveaza, stil de viata si lucru, etc ).
1. sa castig bani fara sa muncesc
2. BAC-ul
3. mi-a murit la intrare
4. ma vad  cu 5 ani mai batran
5. sa-mi dea firma un bemveu
6. ceva de director...
7. una care sa ma trimita la specializare in Hawai
8. in ala in care se munceste cel mai putin
9. Taraf TV, OTV, DDTV

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate