Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Polinezia franceză

- - - - -
  • Please log in to reply
188 replies to this topic

#127
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
10000 euro sau mai mult sau mai putin, depinde pt cate persoane ce conditii, amanunte de astea :)

#128
Viny01

Viny01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.09.2014
Octavian, exagerezi !

#129
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
cu ce?

#130
Viny01

Viny01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.09.2014
air france are curse din paris pana in tahiti , deci nu mai e asa greu de ajuns acolo cum era acum cativa ani.

#131
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
sumele expuse de mine sunt viabile in conditiile in care cel care a intrebat nu a dat nici un detaliu referitoare la ceva, la hotel, la nr de persoane, la transport....trebuie sa presupunem noi? poti cheltui linistit 10K euro pe o vacanta decenta fara a cataloga ca lux...un hotel decent e peste 250-300 euro pe noapte, depinde la ce restaurant vrei sa mananci ...etc

#132
Viny01

Viny01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.09.2014
pe vola.ro e bilet de avion budapesta-bora bora cu 4112 Euro 29 aprilie 2017 -9 mai 2017 .. apoi pana in 2000 euro poti gasi pe booking cazare foarte buna pt 9 nopti .

am uitat sa precizez. pentru 2 persoane

#133
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Pai tu ai precizat el nu :)...si in conditiile astea 4+2= 6K, plus ceva cheltuieli de buzunar, sari spre 8-9k si eu am spus 10k mai mult sau mai putin, functie de ...detalii

#134
sparxxx

sparxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.01.2003
Salutare tuturor!

Avand in vedere ca dorim sa ne petrecem urmatoarea vacanta in Polinezia Franceza as dori niste recomandari.
Sejur: 3-4 saptamani (cateva zile o sa fie prin Los Angeles). Deci cam 2.5 - 3 saptamani prin "insule"
Perioada: inceput de Octombrie - cum e vremea? a mai fost cineva in aceeasi perioada?
Locatie: ne gandeam la Moorea si Bora Bora. Alte optiuni mai bine ar fi?

Astept orice alte sugestii si informatii Posted Image.

Edited by sparxxx, 25 January 2017 - 12:35.


#135
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

 sparxxx, on 25 ianuarie 2017 - 12:34, said:

Salutare tuturor!

Avand in vedere ca dorim sa ne petrecem urmatoarea vacanta in Polinezia Franceza as dori niste recomandari.
Sejur: 3-4 saptamani (cateva zile o sa fie prin Los Angeles). Deci cam 2.5 - 3 saptamani prin "insule"
Perioada: inceput de Octombrie - cum e vremea? a mai fost cineva in aceeasi perioada?
Locatie: ne gandeam la Moorea si Bora Bora. Alte optiuni mai bine ar fi?

Astept orice alte sugestii si informatii Posted Image.
eu am fost și in bora bora și in moorea dar decembrie-ianuarie
o să te rupă "țînțarii"

Edited by rottweiler2007, 11 February 2017 - 12:41.


#136
sparxxx

sparxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.01.2003
Mersi.
Pana lamurma o sa fim 27.07-18.08 :). Tahiti, Moorea si Bora Bora.
Oricum... scump. Foarte scump:)

#137
black dragon

black dragon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 29.04.2004
Cat au fost biletele de avion? Adica a gasit cineva mai ieftin de aprox 2500€/pers?

#138
sparxxx

sparxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.01.2003
Nu cred ca o sa gasesti mai ieftin de 2500 euro/persoana. Sau foarte greu.
Oricum e un zbor foarte lung si nu l-as fi facut fara sa dorm o noapte in LAX. Aveam variant cu escala de cateva ore la Los Angeles dupa care 9 ore spre Tahiti...

Noi o sa zburam:
Frankfurt - Los Angeles (stam o noapte acolo) - Cu Lufthansa ca am vrut neaparat sa zbor cu A380.
Los Angeles - Tahiti
Plus restul biletelor pe insule pt Moorea - Bora Bora si la intoarcere Bora Bora - Tahiti.
In total ne-au dus cam 6300 euro biletele (2 personae).

Noi locuim in Elvetia si mai aveam o optiune cu Swiss, zbor direct din Zurich - LAX. Ieseam cu vreo 300 euro mai ieftin dar era un Boeing 777 cu scaune super inghesuite.
Am preferat sa plec din Frankfurt cu A380... e mai spatios Posted Image.

Din ce vad Lufhansa permite sa si licitezi pentru Premium Economy sau Business Class. Mi-am incercat norocul la Premium economy pt 200e/persoana(minimum acceptat). Vedem ce o fi... te anunta cu 72 ore inainte.

Edited by sparxxx, 14 July 2017 - 13:14.


#139
darksun

darksun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 01.07.2005
@sparxxx cam cat duce o vacanta completa in polinezie (daca se poate spune), vrem si noi la anul sa mergem si suntem interesati de costuri.

#140
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

 sparxxx, on 14 iulie 2017 - 13:12, said:

Nu cred ca o sa gasesti mai ieftin de 2500 euro/persoana. Sau foarte greu.
Oricum e un zbor foarte lung si nu l-as fi facut fara sa dorm o noapte in LAX. Aveam variant cu escala de cateva ore la Los Angeles dupa care 9 ore spre Tahiti...
Stii ce e foarte interesant?
M-am uitat din curiozitate de un zbor FRA - LAX si unul OTP - LAX. Nu imi permit deocamdata dar am vrut sa imi fac o idee.

Cel FRA - LAX este in jur de 900 euro dis-intors zbor direct.
Cel OTP - LAX este in jur de 600 euro cu escala in FRA si MUC la intors.
Este cel putin ciudat, stiu cum functioneaza treaba cu biletele de avion dar totusi am un segment in plus pe sens la zborul din OTP. In acelasi timp este mai ieftin desi opreste in FRA unde probabil se mai urca si alti pasageri ( chiar si tu in cazul tau) ce platesc mai mult pe biletul de avion desi eu deja am efectuat un segment de zbor OTP - FRA si urmeaza acealsi zbor direct din FRA pana in LAX.

#141
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 Tz3posu, on 19 iulie 2017 - 09:14, said:

am un segment in plus pe sens la zborul din OTP
Zborul direct e mai scump pentru comoditate. Dar da, e dubios daca gandesti doar in mile calatorite.

#142
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

 Dev, on 19 iulie 2017 - 13:05, said:

Zborul direct e mai scump pentru comoditate. Dar da, e dubios daca gandesti doar in mile calatorite.
Dev, segmentul in plus este OTP - FRA.
Practic zborul din Bucuresti este OTP - FRA - LAX in timp ce din Frankfurt este doar FRA - LAX. Deci plecand din Bucuresti platesti mai putin desi ai inclus si zborul Bucuresti - Frankfurt si de abia apoi zborul direct Frankfurt - Los Angeles.
In concluzie mai bine iei zbor OTP - LAX cu escala in Frankfurt, dar tu te urci din Frankfurt, nu stiu daca este posibil desi nu vad de ce nu, iesi mult mai ieftin.
Cautarile le-am efectuat direct pe site la Lufthansa.

Exemplu: Luam 6 - 20 nov perioada de calatorie aleasa aleatoriu pentru ambele scenarii. Zborul Frankfurt - Los Angeles este efectuat in ambele situatii tot cu A380, totul este la fel, diferenta e ca la pretul mai mic avem inclus si zborul Bucuresti - Frankfurt.
Eu nu gasesc nicio explicatie pentru diferenta de pret desi beneficiezi de mai putin.

1. Bucuresti - Los Angeles cu escala in Frankfurt zbor dus-intors 578,79 euro.
Aici se poate lua si cu escala in MUC la acelasi pret dar escala mult mai scurta(apare durata si pretul in poza), am ales tot Frankfurt de dragul comparatiei pretului
Attached File  OTP-LAX dus.JPG   93.41K   10 downloadsAttached File  OTP-LAX intors.JPG   95K   9 downloads
2. Frankfurt - Los Angeles zbor direct 907,75 euro.
Attached File  FRA-LAX dus.JPG   81.46K   6 downloadsAttached File  FRA-LAX Intors.JPG   81.02K   6 downloads

Edited by Tz3posu, 19 July 2017 - 13:59.


#143
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 Tz3posu, on 19 iulie 2017 - 13:35, said:

In concluzie mai bine iei zbor OTP - LAX cu escala in Frankfurt, dar tu te urci din Frankfurt, nu stiu daca este posibil desi nu vad de ce nu, iesi mult mai ieftin.
Stiu, am inteles. Si nu, nu este posibil. Esti no-show pentru tot drumul daca esti no-show la primul segment.
La intors ar merge sa te opresti la Frankfurt daca n-ai bagaj de cala.

#144
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Economie de piata in cea mai pura forma.

1. Cat este dispus clientul dintr-o piata anume sa plateasca pe un serviciu. Acelasi covrig costa 1 leu aici si 1 euro la Frankfurt. Asa si la zboruri...Romania e o piata sensibila la pret. De exemplu un zbor Bucuresti (sau orice destinatie) - Tokyo si retur costa in majoritatea covarsitoare a cazurilor mult mai putin decat acelasi zbor dar cu plecare din Japonia, Tokyo - Bucuresti (sau orice destinatie) si retur. Preturi diferite pentru piete diferite.

2. Probabil si publicul din Frankfurt are optiuni mai ieftine decat zborul direct, insa cu escala. Adica sunt convins ca un zbor cu Air France catre LAX cu escala in Paris costa mai putin decat zborul direct cu Lufthansa. Diferenta de pret este fix cat e limita statistic psihologica pe care ar plati-o cineva pentru confortul unui zbor direct. Daca ar da drumul la zboruri directa Tarom Bucuresti-Beijing, normal ca nu m-as astepta ca zborul direct sa fie mai ieftin decat unul cu escala, as plati bucuros vreo 200 de euro in plus ca sa elimin o escala si vreo 5-7 ore la dus si la intors pierdute aiurea.

Si dupa cum ti s-a explicat, daca ratezi unul dintre segmente toate segmentele de zbor subsecvente ti se anuleaza. Merge schema asta in ceea ce se numeste "hidden city" - daca zbori doar dus, de exemplu, Bucuresti- Frankfurt, in multe cazuri e mai ieftin sa cumperi un bilet Bucuresti-Paris cu escala in Frankfurt si sa cobori in Frankfurt (daca n-ai bagaje de cala). Insa facand asta incalci termenii pe care i-ai agreat la cumpararea biletului, ceea ce inseamna ca nu poti s-o faci de (foarte) multe ori pana ce compania se va prinde si vei fi blacklistat. In State se intampla destul de frecvent treaba asta...

Edited by alexxxxx, 19 July 2017 - 15:30.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate