Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Motorola ROKR E8

- - - - -
  • Please log in to reply
281 replies to this topic

#37
pyramis

pyramis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 11.02.2007
Atnetie, Motorola a renuntat la aceasta combinatie Linux+Java, va mentine in continuare doar cealalta platforma, EXZ, pe care functioneaza E680, A1200, ROKR E6, A1600, A1800 pana la lansarea platformei Android de anul viitor in care s-a investit mult.
Au renuntat si la Symbianul UIQ, asa ca noutati veti avea doar de pe siturile de developeri, nu mai e nimic nou oficial.
Dar se fac progrese mari pe platforma Montavista.
Pe E6 si pe A1200 se poate flashui Androidul de pe HTC G1 :) :D

#38
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Vesti bune  :cheers:  . Sa speram ca Motorola va rezista si nu va renunta la divizia de telefoane [ http://i38.tinypic.com/2yjujag.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] .

#39
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
De doua luni am ROKR-ul si iata cateva pareri personale  :naughty: :
L-am cumparat cam in acelasi timp cu un Nokia 5610 XpressMusic si am sa fac cateva comparatii intre ele...


Calitatea sunetului in casti :

Asta e punctul slab al ROKR-ului. Toata lumea spune ca se aude fantastic in casti, insa nu e chiar asa...
Amandoua modelele le-am testat cu o pereche de casti in ear PHILIPS SHE3600 (astea) , deci ies din discutie castile stock.

Sunetul scos de ROKR in casti e flat, subtire, fara bass si cu inalte prea accentuate (prea stridente).
In plus ROKR-ul nu are posibilitatea de a-ti regla egalizatorul manual, un lucru destul de necesar la un telefon cu calitati de muzician.
Presetarile egalizatorului in loc sa scada nivelul inaltelor sau al mediilor , il urca si astfel ca obtii un sunet de iti tiuie urechile, cu frecvente inalte si mai  stridente.
Castile incluse in pachet se aud clar, dar diminueaza si mai mult bass-ul si sunetul pare strans cu usa .
Efectiv nu au bass , se aud doar niste pacanituri .

Fata de ROKR , 5610 XpressMusic livreaza un sunet ceva mai puternic in casti, cu bass puternic si posibilitatea de a-ti regla manual egalizatorul.

Iata ce spun si cei de la CONNECT despre ROKR E8 :

"Testarea aptitudinilor muzicale ale lui ROKR E8 ne-a dezamagit. Melodiile reproduse prin castile stereo livrate la pachet, conectate la jack-ul de 3,5mm suna "subtire", fara substanta. Dar problemele cu muzica nu sunt cauzate numai de aceste casti, ci chiar de catre telefon, care a dovedit in laborator ca nu prea se descurca cu basii."

In rest ROKR-ul nu dezamageste la nici un capitol.

- Speaker-ul se aude splendid, tare si nu distorsioneaza deloc la maxim.
- Un excelent telefon. Convorbirile sunt o placere, oferind un sunet excelent.
- Calitatea finisajelor e impecabila, iar materialele sunt de clasa.  
(Pe plasticul de pe Nokia deja au aparut mici zgarieturi, desi amandoua au huse si nici unul nu a cazut pe jos. ROKR-ul are insa partea frontala construita dintr-un material special, scratch rezistent)      
-  Un Radio foarte bun. Receptia e foarte buna, iar sunetul la radio e mai puternic si mai cu substanta decat cel din player.

Acumulatorul se tine si el destul de bine. La mine dureaza cam 4 zile, fara 3G activat.

  
Ca o concluzie :
Pentru cine vrea un telefon express pentru ascultat muzica in casti , ROKR E8 e o alegere decenta , dar nu foarte buna.
E un telefon pentru muzica, mai mult datorita doatarilor (rotita de navigare prin melodii, jack de 3,5mm, 2GB memorie interna,Radio FM foarte bun, slot de card etc.), dar sunetul in casti nu impresioneaza deloc (cu exceptia sunetului de la radio care suna mai bine decat mp3-urile).
Pentru cine vrea insa un telefon foarte bun, bine lucrat, frumos si deosebit - ROKR e alegerea ideala.

#40
sigma

sigma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.03.2005
Pt cine e curios cums e encodeaza filme pt telefonul asta cititi AICI
Va garantez ca este cea mai buna solutie posibila.
Apropo de fIrmware, tin sa va anunt ca in urma resoftarii se aude muzica cred ca cu 50% mai tare si mai clar, de abia acum pot sa spun ca este un MUSIC EDITION!
Ma iertati ca ma repet, telefonul stock de la cosmote este praf.....

Edited by sigma, 30 November 2008 - 22:14.


#41
sigma

sigma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.03.2005

View Postsigma, on Nov 30 2008, 22:02, said:

Pt cine e curios cums e encodeaza filme pt telefonul asta cititi AICI
Va garantez ca este cea mai buna solutie posibila.
Apropo de fIrmware, tin sa va anunt ca in urma resoftarii se aude muzica cred ca cu 50% mai tare si mai clar, de abia acum pot sa spun ca este un MUSIC EDITION!
Ma iertati ca ma repet, telefonul stock de la cosmote este praf.....
Iar n-am edit.............
Multumesc lui antinVidia cu aceasta ocazie ca mi-a dat linkul de unde am cules toate informatiile pt a duce resoftarea la bun sfarsit!

#42
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View Postsigma, on Dec 1 2008, 00:50, said:

Iar n-am edit.............
Multumesc lui antinVidia cu aceasta ocazie ca mi-a dat linkul de unde am cules toate informatiile pt a duce resoftarea la bun sfarsit!

Cu placere :cheers: ;)  . Baietii de pe Moto Modding sunt cei mai activi in modding-ul E8-ului, in special bestwebs si InsecureSpike .

#43
Burb

Burb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 27.05.2008
mi l-am facut si eu cadou de craciun si pot spune ca sunt f multumit de el.... mult mai multumit decat fostul nokia e71 :P
vreau doar sa intreb unde gasesc jocuri , teme ... si alte chestii interesante ... nu am gasit nimic
multam

#44
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View PostBurb, on Jan 4 2009, 21:31, said:

mi l-am facut si eu cadou de craciun si pot spune ca sunt f multumit de el.... mult mai multumit decat fostul nokia e71 :P
vreau doar sa intreb unde gasesc jocuri , teme ... si alte chestii interesante ... nu am gasit nimic
multam

Cel mai mult stuff pentru ROKR il gasesti pe MotoModding.us (aka mmus.us) .
Acolo ai tot ce iti trebuie, inclusiv ghiduri detaliate  :peacefingers: .  
In principal, ca sa poti pune skin-uri pe ROKR , trebuie sa flash-uiesti un firmware modat, asa cum sunt cele facute de bestwebs : here.

#45
ovydik_bestie_mik

ovydik_bestie_mik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.08.2007

View PostantinVidia, on Jan 5 2009, 11:47, said:

Cel mai mult stuff pentru ROKR il gasesti pe MotoModding.us (aka mmus.us) .
Acolo ai tot ce iti trebuie, inclusiv ghiduri detaliate  :peacefingers: .  
In principal, ca sa poti pune skin-uri pe ROKR , trebuie sa flash-uiesti un firmware modat, asa cum sunt cele facute de bestwebs : here.

Va rog sa-mi spuneti si mie daca, la sfarsitul resoftarii, ati mai avut limba romana sau doar cele pe care le-am vazut eu ca le-ar contine (si iau cu copy-paste de la Bestwebs E8 Full Combo MPKG Flash - No Java - Members Request - Released 01-17-09)
"All correct English menus were restored in the original locations.
Languages included: English, French, German, Italian, Spanish, Dutch, Turkish, Portuguese"

Va multumesc

#46
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View Postovydik_bestie_mik, on Feb 7 2009, 09:11, said:

Va rog sa-mi spuneti si mie daca, la sfarsitul resoftarii, ati mai avut limba romana sau doar cele pe care le-am vazut eu ca le-ar contine (si iau cu copy-paste de la Bestwebs E8 Full Combo MPKG Flash - No Java - Members Request - Released 01-17-09)
"All correct English menus were restored in the original locations.
Languages included: English, French, German, Italian, Spanish, Dutch, Turkish, Portuguese"

Va multumesc

Nu o sa mai ai limba romana, dar iti poti pune limba romana prin flash-uirea unui LP (Language Pack).
Aici gasesti lista cu toate LP pentru ROKR E8 : LP's
Doar LP0030 si LP0031 contin limba romana. Alege-ti unul  ;) .

EDIT: Vezi ca mai nou se pot pune skin-uri si fara sa iti flash-uiesti un firmware modat : here
Cu ajutorul programelor create de s5vi - ThemeManager 0.1.1 si P2kCommander 5.0.8 .
Nu am incercat personal, dar userii de acolo spun ca merge  ;) .

Edited by antinVidia, 07 February 2009 - 09:50.


#47
ovydik_bestie_mik

ovydik_bestie_mik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.08.2007

View PostantinVidia, on Feb 7 2009, 09:42, said:

Nu o sa mai ai limba romana, dar iti poti pune limba romana prin flash-uirea unui LP (Language Pack).
Aici gasesti lista cu toate LP pentru ROKR E8 : LP's
Doar LP0030 si LP0031 contin limba romana. Alege-ti unul  ;) .


Multumesc pentru raspunsul prompt, AntinVidia!

#48
ovydik_bestie_mik

ovydik_bestie_mik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.08.2007
EDIT: Vezi ca mai nou se pot pune skin-uri si fara sa iti flash-uiesti un firmware modat : [url="http://www.mmus.us/forum//showthread.php?t=5228"]here[/url]
Cu ajutorul programelor create de s5vi - ThemeManager 0.1.1 si P2kCommander 5.0.8 .
Nu am incercat personal, dar userii de acolo spun ca merge  ;) .
[/quote]

Daca vei incerca vreodata, te rog sa scrii cum ai procedat. As vrea sa incerc si eu, dar nu ma pricep si nu as vrea sa fac vreo pozna. Am telefonul de 1 zi.

Edited by ovydik_bestie_mik, 07 February 2009 - 11:18.


#49
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View Postovydik_bestie_mik, on Feb 7 2009, 11:16, said:

Daca vei incerca vreodata, te rog sa scrii cum ai procedat. As vrea sa incerc si eu, dar nu ma pricep si nu as vrea sa fac vreo pozna. Am telefonul de 1 zi.

Ok B) . Citeste bine pe acolo si numai dupa ce te-ai documentat cum trebuie te apuci de lucru.

In principal ai nevoie de Motorola USB Driver (3.7.0 e ultima versiune) pentru a-ti vedea telefonul si Motorola RSD Lite (4.4.1 e ultimul) pentru flash-uire.
Se gasesc pe MMUS la sectiunea Download.
Cand te apuci de flash-uire trebuie sa te asiguri ca ai minim 2 linii la baterie (peste 60%) , insa cel mai bine e ca bateria sa fie plina .
Firmware, LP-uri, skin-uri, programe etc. gasesti pe MMUS. Arunca-ti un ochi si pe ModMyMoto.com si aici gasesti ghiduri si stuff.

Edited by antinVidia, 07 February 2009 - 11:30.


#50
sephora82

sephora82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.07.2008
am cumparat acest telefon de ceva timp(2-3 luni) si sunt foarte multumita de el, insa cand incerc sa fac poze nu reuseste sa mi le salveze si imi apare eroare necunoscuta, asta se intampla si cand vreau sa filmez, dar nu tot timpul. Trebuie sa setez ceva? poate nu fac eu ceva bine… a mai avut cineva probleme de genul asta ?

#51
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View Postsephora82, on Feb 10 2009, 03:13, said:

am cumparat acest telefon de ceva timp(2-3 luni) si sunt foarte multumita de el, insa cand incerc sa fac poze nu reuseste sa mi le salveze si imi apare eroare necunoscuta, asta se intampla si cand vreau sa filmez, dar nu tot timpul. Trebuie sa setez ceva? poate nu fac eu ceva bine a mai avut cineva probleme de genul asta ?

Ce eroare? Ai setat locatia (card/memorie interna) unde sa fie salvate pozele ?
Poate nu mai ai memorie libera...

Edited by antinVidia, 10 February 2009 - 20:34.


#52
sephora82

sephora82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.07.2008
Imi apare "captare imag. nereusita" si am verificat memoria si sunt abia la 50%, insa nedumerirea mea este ca uneori reusesc sa fac poze, deci cateodata merge, asta ma face sa cred ca poate nu fac eu ceva bine, sau nu am setat ceva. Va rog spuneti-mi  mai avut cineva problema asta?

#53
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View Postsephora82, on Feb 11 2009, 17:47, said:

Imi apare "captare imag. nereusita" si am verificat memoria si sunt abia la 50%, insa nedumerirea mea este ca uneori reusesc sa fac poze, deci cateodata merge, asta ma face sa cred ca poate nu fac eu ceva bine, sau nu am setat ceva. Va rog spuneti-mi  mai avut cineva problema asta?

Nu cred ca a avut cineva de pe aici aceasta problema. Defapt am avut multe Motorola si la nici unul nu am intampinat problema...
Cred ca e ceva de la soft (firmware) . Se poate schimba.  Daca il ai in garantie dute cu el cat mai repede.
Il poti face si tu acasa, dar e putin mai greu ...Daca totusi vrei sa incerci, let me know  ;) .

Edited by antinVidia, 11 February 2009 - 19:44.


#54
sephora82

sephora82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.07.2008
Pai problema e ca nu mai gasesc certificatu de garantie, dar am factura si o declaratie de conformitate. Crezi ca mi-ar fi de folos doar astea, ca ma gandesc ca poate nu mi-au dat certificat de garantie. Cat m-ar costa sa mi-l faca, daca nu mai am garantia?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate