Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Persoana Fizica Autorizata

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
397 replies to this topic

#361
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007

View Postserban_b, on Jan 27 2009, 10:02, said:

1 pe sacii aia cu orez rebut nu scrie nimic, ma refer la termen de valabilitate, data producerii etc. o sa am probleme? ce e de facut?
Cel care ti-i vinde nu poate sa iti dea un act ceva? Nu ma pricep, deja sunt detalii.

View Postserban_b, on Jan 27 2009, 10:02, said:

2 am nevoie de avize, ceva de la pompieri sau sanitar-veterinare?
Aici nu pot sa te ajut, dar daca gasesti o firma - nu din zona ta ca probabil nu ti vor spune din cauza concurentei - vei afla ce avize sunt necesare. Altfel, ia la pas fiecare institutie si intreaba.

View Postserban_b, on Jan 27 2009, 10:02, said:

3 sa aleg norma fixa de venit ?
Pai faci un calcul. Daca estimezi ca vei obtine un venit net mai mare decat norma de impozit stabilita de primarie pt activitatea asta, alege norma. Totusi, trebuie mentionat ca nu pentru toate activitatile se poate opta pt impozitarea la norma.

#362
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
norma o stabilesc finantele nu primaria.

#363
serban_b

serban_b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 20.11.2008
multumesc pt raspunsuri. fabrica de unde iau sacii o sa-mi dea acte doar daca am firma facuta, asa cum ii iau pana acum nu imi dau nici macar bon de casa.

#364
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007

View Postciuly, on Jan 27 2009, 10:26, said:

norma o stabilesc finantele nu primaria.
Mea culpa, nici mie nu-mi vine a crede ce am scris.

View Postserban_b, on Jan 27 2009, 10:48, said:

multumesc pt raspunsuri. fabrica de unde iau sacii o sa-mi dea acte doar daca am firma facuta, asa cum ii iau pana acum nu imi dau nici macar bon de casa.
Pai o sa iti dea. Vezi tu ce si ne spui si noua, poate mai are cineva nevoie de informatie.

#365
serban_b

serban_b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 20.11.2008
si inca ceva: exista vreo limita la adaosul comercial? de ex daca iau un sac cu 10 ron pot sa-l vand cu 30?

#366
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
poti sa il vinzi si cu 1000000(0) daca gasesti pe cineva sa ti-l cumpere la pretu ala. doar ca, cred, esti obligat sa afisezi adaosu practica la loc vizibil (ceva de genu "adaos comercial 0-500%"). la magazine e, la pfa-uri ..

#367
serban_b

serban_b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 20.11.2008
multumesc ciuly  :kisstogether:

#368
serban_b

serban_b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 20.11.2008
azi m-am interesat de curs de calificare si am gasit  un curs pe 2 luni si platesc 400ron per total.... sper sa mearga cu asta

#369
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Furnizorul de formare profesionala care iti elibereaza diploma trebuie sa fie acreditat de Min Ed. Si Cercetarii.

Succesuri neasteptate!

#370
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postserban_b, on Jan 28 2009, 19:17, said:

azi m-am interesat de curs de calificare si am gasit  un curs pe 2 luni si platesc 400ron per total.... sper sa mearga cu asta
Daca nu sunt prea indiscret, pot sa te intreb ce cursuri vrei sa faci, si daca se poate eventual, si unde le faci?

#371
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Sunt mai nou cu PFA-ul si as dori sa aflu o parere: Va platiti darile la casierii cu banii jos sau prin transfer bancar?

Eu as fi preferat sa-mi platesc: impozitul, sanatatea (asigurarea medicala obligatorie) si pensia (asigurarea sociala/optionala) prin virament bancar.
Ei bine colegii mei care au PFA (nu-s multi, vreo 3) mi-au spus ca ei platesc in numerar la casierii/ghisee

#372
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
platest cam totul (cheltuilei recurente si nu numai) prin internet banking. atat ca PF cat si PFA. va trebui sa faci rost de conturi (nu-s sigur daca difera de la judet la judet)

#373
serban_b

serban_b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 20.11.2008

View Postcuculea, on Jan 29 2009, 10:43, said:

Daca nu sunt prea indiscret, pot sa te intreb ce cursuri vrei sa faci, si daca se poate eventual, si unde le faci?

am gasit in slobozia (jud ialomita) : ''asociatia inapoi la munca'' si au mai multe cursuri dintre care am ales : lucrator in comert. spun ei ca '' Certificatele eliberate sunt recunoscute in Romania si in Statele Uniunii Europene''
inca nu stiu prea multe despre ei ... revin cu informatii pe masura ce obtin.
si am mai gasit ceva asemanator dar cu un pret de 500 ron si o durata de 2,5 luni la SC HUNTER TRIMF 94 SRL dar am optat pentru prima varianta


View PostC.F.S., on Jan 29 2009, 10:37, said:

Furnizorul de formare profesionala care iti elibereaza diploma trebuie sa fie acreditat de Min Ed. Si Cercetarii.

Succesuri neasteptate!

io stiu....doamna de acolo asa a zis...iar pe pliantul de la ei scrie ca certificatele eliberate sunt recunoscute in Ro si in UE

Edited by serban_b, 29 January 2009 - 17:02.


#374
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
mai bine-ti faci timp si treci pe la registrul comertului, sa intrebi acolo daca-ti accepta diplome de la firma respectiva.

#375
serban_b

serban_b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 20.11.2008

View Post_Smiley_, on Jan 29 2009, 17:49, said:

mai bine-ti faci timp si treci pe la registrul comertului, sa intrebi acolo daca-ti accepta diplome de la firma respectiva.

ai dreptate ... asa o sa fac! ms pt pont

#376
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007

View Postserban_b, on Jan 29 2009, 16:58, said:

io stiu....doamna de acolo asa a zis...iar pe pliantul de la ei scrie ca certificatele eliberate sunt recunoscute in Ro si in UE
Recunoscute de CINE?

Daca sunt recunoscute de Asociatia Spalatorii de WC-uri Ecologice, nu iti e util la autorizare. 




Cauta-i aici: http://www.cnfpa.ro/...o&l=home_rnffpa

Edited by C.F.S., 29 January 2009 - 17:55.


#377
serban_b

serban_b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 20.11.2008

View PostC.F.S., on Jan 29 2009, 17:55, said:

Recunoscute de CINE?

Daca sunt recunoscute de Asociatia Spalatorii de WC-uri Ecologice, nu iti e util la autorizare. 




Cauta-i aici: http://www.cnfpa.ro/...o&l=home_rnffpa


15 9 22.03.2004 Asociatia de Sprijin a Somerilor Str.Dr. Oprescu Dumitru Bl.13 sc.D Ap.25 Localitate: Targoviste Judet: Dambovita
Telefon: 0245-620702
Fax: 0245-620702 O.N.G. 13829125 Lucrator in comert calificare 5220.1.1 DB 000007  22.03.2004    

uite ca i-am gasit, cred ca e vreo filiala ceva...deci sunt in regula. oricum inaine sa fac primu pas in colaborarea cu ei o sa intreb la registrul comertului.  www.assd.ro si au si telverde 0800 800 530

#378
kgyula

kgyula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 28.07.2006
salut,
am o nelamurire legata de contabilitatea PFA (conta in partida simpla)

legislatie care se prevede regulile pe baza careia se face contabilitatea in partida simpla zice asa la un monent dat:
- in contabilitatea in partida simpla inregistrarea operatiunilor se face pe baza documentului (actului) justificati aferent operatiunii respective  <_<

acuma intrebare: document justificativ e factura sau chitanta (ca eu am intrebat cateva persoane si fiecare zicea altfel - am intrebat si contabili)

deci marea intrebare este daca operaciunile se inregistreaza in momentul in care emiti factura sau in momentul in care incasezi ? (dai chitanta, ti se vireaza banii etc) ? <_<

nu de alta dar am de factu conta pe anul trecut si nu-i tot una daca aranjez operatiunile dupa ff sau dupa ch  :)
ms mult

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate