Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro
 Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...
 Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 

Atestatele si rostul lor

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
_anathema_

_anathema_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.07.2007
Buna tuturor!
Sunt intr-a 12a la o sectie mate-info bilingv engleza-ro si putem da 2 atestate: la info si la engleza.
Intrebarea mea ar fi urmatoarea:
Are vreun rost sa dau atestatele astea daca am deja CAE luat cu A si mai departe vreau sa merg la medicina? M-ar ajuta cumva?
Multumesc anticipat! :)

Edited by _anathema_, 22 September 2007 - 00:24.


#2
justhereforthemoment

justhereforthemoment

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 09.05.2007
Tinand cont ca la facultate nu intri dupa note de la atestate sau altele de gen, nu in domeniul asta nu te ajuta. Cred ca a ramas in sistem de pe vremea cand nu toata lumea se ducea la facultate si liceul conta ceva mai mult. Daca aveai atestat pentru o limba straina aveai puncte in plus in fata anumitori angajatori. Probabil asta mai conteaza putin si in ziua de azi. Dar cum tu nu te duci nicaieri in domeniu probabil nu o sa ai nevoie. Daca nu crezi ca necesita mare efort si nu iti distrage atentia de la alte studii mai importante [de exemplu pt facultate] da la info.

#3
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 _anathema_, on Sep 22 2007, 01:17, said:

Buna tuturor!
Sunt intr-a 12a la o sectie mate-info bilingv engleza-ro si putem da 2 atestate: la info si la engleza.
Intrebarea mea ar fi urmatoarea:
Are vreun rost sa dau atestatele astea daca am deja CAE luat cu A si mai departe vreau sa merg la medicina? M-ar ajuta cumva?
Multumesc anticipat! :)
buna!
In afara faptului ca eu am facut mate-info intensiv engleza, nu bilingv, situatia mea era exact aceeasi in clasa a 12a. :) Eu n-am dat atestatul la info, am fost singura de la mine din liceu care nu l-a dat, pentru ca nu m-a interesat in nici un fel. Nici cel de engleza nu ma interesa, dar...pe de o parte ne-au obligat si pe de alta nu ma incurca cu nimic ( adica nivelul cerut pentru atestatul ala era cu mult sub nivelul meu, asa ca nu a solicitat nici un efort deosebit).
De folosit cu adevarat nu mi-a folosit niciodata; la facultate nu m-a intrebat nimeni de el, si nici n-am avut posibilitatea sa ma inscriu la "avansati" sau ceva in genul asta, pentru simplul fapt ca la medicina, cel putin la noi la buc, exista o grupa de oameni care stiu engleza si o grupa de oameni care nu stiu deloc. Asa ca toata lumea face la gramada exercitii de clasa a 5a si nu invata nimic :lol:
Nici sa te inscrii la alta limba straina nu poti, pentru ca nu exista alta limba straina in afara de engleza  :lol:
Cu atestatul ala, din cite am inteles, poti sa predai engleza la gradinita si la 1-4, in cazul in care il ai pentru nivelul "avansat". Prietena mea cea mai buna a facut alt liceu, tot mate-info intensiv engleza, si pe atestat scrie "nivel mediu", deci nu poate face nimic practic cu el. si din ce stiam eu, cum e lipsa maaare de preparatori la catedra de engleza la facultate, poti sa te bagi cu/fara examen, ca preparator sau suplinitor  ( oricum preparatorii de la engleza din umf sunt tufe aproape toti)
Cel de info nu vad cum ti-ar putea folosi ca nu m-a interesat....
Succes

#4
Syncron

Syncron

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 07.01.2006
Eu zic sa iei amandoua atestatele, nu strica doua diplome in plus chiar daca nu ai ce face cu ele :)

#5
Fabian

Fabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 05.01.2007
Sunt unele facultati particulare care iti cer atestatul pentru a putea intra la ei.

Apoi, te mai poate ajuta in viata, atunci cand te angajezi. (dar sa stii ca nu e neaparat nevoie de el)

Cat despre valoarea lui si notele care se dau la atestat, mai bine nu mai vorbim! :lol:

#6
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 01.04.2005

 Fabian, on Sep 23 2007, 10:27, said:

Sunt unele facultati particulare care iti cer atestatul pentru a putea intra la ei.

Apoi, te mai poate ajuta in viata, atunci cand te angajezi. (dar sa stii ca nu e neaparat nevoie de el)

Cat despre valoarea lui si notele care se dau la atestat, mai bine nu mai vorbim! :lol:
Corect. Toata treaba e o chestie de chef, daca ai sau nu chef sa-l dai. Ca practic nu e vreo diferenta dintre a avea atestat si nu a nu avea. Eu o sa il dau pentru ca in liceu asa e "traditia" si ne obliga toti profii.. e o cheste de prestigiu, cu toate ca e o pierdere de timp.

#7
_anathema_

_anathema_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.07.2007

 Fabian, on Sep 23 2007, 10:27, said:

Sunt unele facultati particulare care iti cer atestatul pentru a putea intra la ei.

Apoi, te mai poate ajuta in viata, atunci cand te angajezi. (dar sa stii ca nu e neaparat nevoie de el)

Cat despre valoarea lui si notele care se dau la atestat, mai bine nu mai vorbim! :lol:

de vreme ce dau la medicina.. nu se pune problema de facultate particulara. daca mai sunt in clasa care nu dau.. il dau doar la info si la engleza zic pas!
mersi tuturor pentru raspunsuri.
nu era vorba de greutate.. dar pierd timp facand probleme la info si scriind zeci de pagini la engleza cand sincer, nu cred ca are vreun rost unde ma indrept eu. ma gandeam ca mai bine dau zertifikat deutsch :D

#8
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Din câte știu eu nu se dă atestat la limba engleză, ci la cultură și civilizație.
Dacă vrei să lucrezi în IT (la nivel destul de înalt) nu cred că îți cere nimeni atestat de info, ci diplome mai serioase.

#9
deena01

deena01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 21.08.2007
eu am terminat mate-info (normal) . am dat atestat la info. tot liceul a dat :) . acum sunt la medicina si nu-mi foloseste la nimic. si nici nu cred ca imi va folosi vreodata.
ma mai uit din cand in cand la diploma albastra pe care scrie ca sunt operator nu stiu de care.
si sunt asa mandra de mine ... :D

#10
_anathema_

_anathema_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.07.2007
ideea e ca trebuie sa scriem o lucrare de min 30 de pag care sa aiba legatura cu civilizatia engleza, care poate fi practic orice (adica stiu oameni care au facut prezentarea nush carei tari pentru "turistii englezi") si mai trebuie si prezentata. m-am hotarat sa n-o dau. la infromatica sunt vreo 50 de probleme propuse care trebuie rezolvate din timp.. si ma mai gandesc daca il dau... timpul e problema si nu vad utilitatea lor in domeniul in care vreau eu sa lucrez in viitor. adica mai bine invat la fizica si biologie si imi dau testul la germana.

Nu vrei sa incerci sa incepi propozitiile cu litera mare?! Sau trebuie sa ghicim unde incepe propozitia?!

Edited by Lucian_M, 07 October 2007 - 20:14.


#11
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,532
  • Înscris: 17.04.2006

 rox, on Sep 22 2007, 13:15, said:

buna!
In afara faptului ca eu am facut mate-info intensiv engleza, nu bilingv, situatia mea era exact aceeasi in clasa a 12a. :) Eu n-am dat atestatul la info, am fost singura de la mine din liceu care nu l-a dat, pentru ca nu m-a interesat in nici un fel. Nici cel de engleza nu ma interesa, dar...pe de o parte ne-au obligat si pe de alta nu ma incurca cu nimic ( adica nivelul cerut pentru atestatul ala era cu mult sub nivelul meu, asa ca nu a solicitat nici un efort deosebit).
La fel si aici  ^_^
Cel de engleza imi era de folos daca ma inscriam la facultate pt predarea in limba engleza , nu trebuia sa mai dau nici un test .
Acum cred ca pot sa-l arunc , oricum atestatul l-am luat prin simplul fapt ca m-am prezentat , e o prostie pan' la urma ...

#12
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Si eu sunt studenta la medicina si am terminat un liceu de informatica. Am atestat unde scrie ca sunt ajutor programator; nu m-am mai uitat la el de cand l-am primit. Am si CAE (tot cu A  :P) - aceeasi situatie. Eu zic ca sunt bune pentru CV. Acolo unde altii pun "cunostinte de Word si de Internet (sic)" tu poti sa te lauzi cu atestatul (si cu calificarea). Si din cate stiu eu, cei cu un atestat de genul asta sunt scutiti de orele de laborator de informatica (la Medicina din Timisoara, cel putin).

Edited by antigen, 09 October 2007 - 15:54.


#13
sella

sella

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 06.09.2008
am si eu atestatele de engleza si informatica;
am vazut pe aici ca  ma pot angaja cu cel de engleza/
mai multe informatii careva ?
multumesc

Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate