Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Cu mașina prin Elveția

- - - - -
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#73
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Sunt multe astfel de pensiuni si in Elvetia!

#74
rossii

rossii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.07.2008

View Postcopjob2000, on 7th July 2010, 16:30, said:

Sunt multe astfel de pensiuni si in Elvetia!





multumesc pentru raspuns.
Asta-i o veste buna. Banuiesc ca preturile sunt ceva mai mici decat la hotel si nu prea ma intereseaza conditii de lux la cazare, ci doar sa am un loc de odihna care sa fie curat si decent .

#75
ghitavsl

ghitavsl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.07.2008
Am atasat o harta cu obiectivele mai importante pe care le-am vizitat anul trecut ca poate mai sunt si alti oameni interesati de atractiile Elvetiei.
Cu negru e granita Elvetiei, cu rosu traseul pe care am mers.
Despre cazare nu stiu sa va dau informatii ca noi ne-am cazat la intamplare...

Attached Files


Edited by ghitavsl, 08 July 2010 - 23:15.


#76
elbriga

elbriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 04.07.2005

View Postrossii, on 7th July 2010, 13:23, said:

intentionez sa vizitez Elvetia si as dori sa aflu daca exista si alte posibilitati de cazare decat la hotel.
   in concret, m-ar interesa daca exista pensiuni familiale care ofera cazare, asa cum lesne poti observa mesajul " zimmer frei" in Austria
                          Multumesc !

  Eu am sa-ti povestesc din experienta proprie .Ma apropiam de Zurich si am zis  decit sa intru in oras mai bine caut cazare inainte si m-am abatut de la traseul principal .Intr-un tirziu am gasit o pensiune curata cu tot ce trebuie doar accesul se facea greoi printr-un gang ingust si alte scari si holuri ca daca ieseai afara pentru a reveni in camera aveai nevoie de ghid.A doua zi la plata mi-au zis ca face 160 de franci elvetieni ,am platit si am zis ca nu-i cam scump si a raspuns superior ;''toata Elvetia e scumpa domnule''...oricum la conditii similare in Austria nu am platit mai mult de 50 de euro.Acasa ajuns am facut o simulare de cazare pentru Zurich si ce sa vezi ,sumedenii de locatii la preturi rezonabile de ...Elvetia ,plecind de  la 55 de euro pe la Ibis-uri si ajungind pina pe la 80 la alte hoteluri.Sunt multe sit-uri pentru cazare chiar si a lor elvetiene si daca te poti tine de un program e bine de facut rezervare sau daca nu , macar sa identifici locatii in zonele unde crezi ca inoptezi pentru ca la fata locului sa cam stii unde sa mergi si cam la ce te astepti

#77
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postrossii, on 8th July 2010, 13:59, said:

multumesc pentru raspuns.
Asta-i o veste buna. Banuiesc ca preturile sunt ceva mai mici decat la hotel si nu prea ma intereseaza conditii de lux la cazare, ci doar sa am un loc de odihna care sa fie curat si decent .



Preturile pensiunilor sun sensibil mai mici decat cele ale hotelurilor iar conditiile de cazare sunt similare!

#78
rossii

rossii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.07.2008

View Postghitavsl, on 9th July 2010, 00:13, said:

Am atasat o harta cu obiectivele mai importante pe care le-am vizitat anul trecut ca poate mai sunt si alti oameni interesati de atractiile Elvetiei.
Cu negru e granita Elvetiei, cu rosu traseul pe care am mers.
Despre cazare nu stiu sa va dau informatii ca noi ne-am cazat la intamplare...



interesant traseu. In cate zile l-ati parcurs  ?

#79
ghitavsl

ghitavsl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.07.2008
Ceva mai mult de 2 saptamani, nu mai stiu exact cate zile

Nu am trecut pa harta dar la Dornbin (langa Bregenz) este muzeu Rolls-Royce care e interesant de vizitat daca sunt pasionati...

Edited by ghitavsl, 12 July 2010 - 12:12.


#80
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009
Am nevoie de un raspuns rapid: Se mai fac controale la granita Italia-Elvetia (Granita aia la 50km de la Milano) - ma refer la extinctor, truse, asigurari, etc., sau doar buletinul si ...atat

Edited by iordache4991, 01 August 2010 - 22:19.


#81
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.03.2005

View Postiordache4991, on 1st August 2010, 23:12, said:

Am nevoie de un raspuns rapid: Se mai fac controale la granita Italia-Elvetia (Granita aia la 50km de la Milano) - ma refer la extinctor, truse, asigurari, etc., sau doar buletinul si ...atat
Eu am trecut acum 2 saptamani pe acolo...mai exact prin pasul Simplon venind din Elvetia si mergand catre Lacul Como din Italia si nu m-a controlat nimeni de acte sau de altceva...doar m-au intrebat daca am de declarat tigari, bauturi etc. Acelasi lucru a fost si  la intoarcerea din Italia catre Elvetia dar prin Chiasso. Oricum e indicat sa ai asigurarea auto, adica cartea verde....plus ce ai mentionat tu mai sus :peacefingers:

#82
areal51

areal51

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 08.09.2006
am intrat de 2 ori sapt. trecuta in elvetia dinspre italia (Merano si Bernina) (trecusem pe la Livigno, zona italiana "infipta in Elvetia" libera de taxe. M-au intrebat unde merg - in vacanta - ce zona  si voiau sa-mi vanda vigneta, dar le-am zis ca folosesc nationalele - el: "Ok - sa folosesc doar albastru si sa evit verdele la indicatoare).
Daca ajungeti in zona St. Moritz, a pasurilor Albula, Julier, Stelvio, Umbrail nu ratati Livigno (se ajunge din 2 parti elvetiene si una italiana - Bormio). Un ex. de preturi:
[ http://lh3.ggpht.com/_FSWtwBmy8ts/TGKutmTS2rI/AAAAAAAAI8s/5hV0JwOlFMk/s800/DSCF9428.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#83
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.03.2005
Preturi betooooon.... si mai vad ca sunt si in Euro, nu in CHF. In Elvetia nu am gasit diesel mai jos de 1.2 euroi :rolleyes:

#84
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postmccrya, on 2nd August 2010, 10:04, said:

Eu am trecut acum 2 saptamani pe acolo...mai exact prin pasul Simplon venind din Elvetia si mergand catre Lacul Como din Italia si nu m-a controlat nimeni de acte sau de altceva...doar m-au intrebat daca am de declarat tigari, bauturi etc. Acelasi lucru a fost si  la intoarcerea din Italia catre Elvetia dar prin Chiasso. Oricum e indicat sa ai asigurarea auto, adica cartea verde....plus ce ai mentionat tu mai sus :peacefingers:

Poti sa descrii in cateva cuvinte traseul? Incerc sa construiesc unul care sa cuprinda segmentele cele mai spectaculoase ca peisaj... (Simplon, Furka, St Gothard, eventual spre Chur)...

#85
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.03.2005

View Postfly_dream, on 16th August 2010, 10:14, said:

Poti sa descrii in cateva cuvinte traseul? Incerc sa construiesc unul care sa cuprinda segmentele cele mai spectaculoase ca peisaj... (Simplon, Furka, St Gothard, eventual spre Chur)...
Am plecat din Visp...oras la vreo 40 km de Zermatt si am mers pe urmatorul traseu: Visp - pasul Simplon - Domodossola(Italia) - Verbania(Italia) - Milano si m-am intors prin Como(italia) - Chiasso - Lugano - Bellinzola - San Gottardo(pasul Gotthard) - Hospental - Furka Pass - Visp. Tot traseul are in jur de 560 de km si pot spune ca este unul destul de spectaculos si variat din punct de vedere al muntilor si peisajelor.Pasul Simplon se evidentiaza prin padurile de conifere si prin viaducte, Verbania este un orasel cu palmieri si peisaje mai exotice gen Montreux, Milano nu mi-a placut pt ca era foarte aglomerat, zona lacului Como este destul de frumoasa...cu vile luxoase, palmieri si ambarcatiuni de lux, pt pasul Gotthard am setat GPS-ul pe vedere panoramica pt a merge pe traseul vechi care este foarte spectaculos si deosebit fatza de celelalte pasuri din Elvetia, am mers catre Hospental unde in loc sa fac la dreapta catre Andermatt am facut la stanga si am urcat pe FurkaPass care nu este mai prejos fatza de alte pasuri din Elvetia. Daca urci pe FurkaPass dinspre Andermatt, dupa ce se termina pasul poti sa faci la dreapta si sa urci pe pasul Glimsel care te duce spre Cheile de la Meiringen si zona Interlaken. Pot sa zic ca am avut noroc ca am prins vreme foarte buna, cu cer senin si am putut sa vad foarte bine vaile pe unde urcam si coboram. Daca nu mergi spre Milano poti de la Verdania sa mergi de-a lungul Lacului Maggiore  sa ajungi la Lugano, si de acolo sa mergi catre Gotthard Pass. Cand o sa ajung acasa am sa mai pun cateva poze de pe traseu.  :peacefingers:

#86
boz1

boz1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 13.07.2009
poate fi o intrebare idioata, dar imi cer scuze anticipat, pentru  ca vreau sa fiu sigur. este suficienta doar cartea de identitate pentru intrarea si iesirea din elvetia? am inteles ca ar fi, dar nu vreau sa ajung acolo si sa-mi las parintii la granita...

#87
alin1974

alin1974

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.08.2009

View Postboz1, on 26th February 2011, 20:04, said:

poate fi o intrebare idioata, dar imi cer scuze anticipat, pentru  ca vreau sa fiu sigur. este suficienta doar cartea de identitate pentru intrarea si iesirea din elvetia? am inteles ca ar fi, dar nu vreau sa ajung acolo si sa-mi las parintii la granita...


Da,este suficienta doar cartea de identitate.

#88
boz1

boz1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 13.07.2009

View Postalin1974, on 27th February 2011, 01:05, said:

Da,este suficienta doar cartea de identitate.


Multumesc frumos.

#89
arhivistu

arhivistu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.02.2010
Salutare,plec si eu cu un prieten joi,10 martie,pana elvetia,mai exact in thun,in vizita la un prieten.Nu am gps si de vreo saptamana tot imi promite cineva ca imi aduce unul dar se pare ca a cam uitat de mine :notangel: Stie cineva de unde pot downloada o harta rutiera a Europei ca tot caut pe net si numai ce imi trebuie nu gasesc....m-am uitat pe viamichelin,am scos de acolo traseu dar parca as prefera si o harta clasica :thumbup:

#90
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
De ce nu-ți iei un Atlas rutier al Europei?
Costa cam 70 lei, dar face!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate