Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Rulota,turism ieftin fara draci!

- - - - -
  • Please log in to reply
309 replies to this topic

#19
parpaneata

parpaneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 21.03.2006
Atunci cand o vei avea si o vei conduce,lucrurile nu-ti vor mai parea atat de negre! :D  Cand nu ai nicio sansa sa o intorci,ce faci? Simplu! O dezlegi si o intorci cu mana!!! :D  Am facut-o de multe ori acolo unde nu era loc! E foarte usor manevrabila iar in fata,pe protap este o roata mai mica prinsa pe un sistem conceput special ptr manevre! Nu e asa complicat!
La condus,curbele trebuie mai largi putin,atentie putin mai mare ca de obicei,preventie mai mare. Te vei obisnui repede. :D

#20
corinthias

corinthias

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 06.01.2007
Ce masa maxima are rulota ta?
Ce taxe ai platit in plus fata de pretul de achizitie?
Ai rezervor de apa? Daca da de cati litri?
Din ce an este rulota?

Scuze pentru intrebarile tip interogatoriu, dar chiar cautam un rulotist demult ;)

#21
parpaneata

parpaneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 21.03.2006
Rulota asta din poze este englezeasca,marca Eccles Topaz 440,are 840 kg goala si 1100 kg max autorizat,e din 1990. La rulota nu ai: vama,taxe de prima inmatriculate. Daca o aduci de afara platesti: traducere acte,RAR,inmatriculare,FISC.Astea costa:100 ron,250 ron,75 ron,70 ron. Aproximativ.
Rezervorul de apa poate fi cu alimentare pe afara,la fel ca la benzina si cu alimentare directa,adica umplut de la pompa,rau,lac,etc. Apa de baut e indicat sa se cumpere sau sa fie tinuta separat in recipiente. Rulota sta mult timp si furtunele alea prin care trece apa e normal sa aiba diferite depuneri.

#22
costy

costy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.06.2005

View Postparpaneata, on Sep 24 2007, 17:23, said:

Rulota asta din poze este englezeasca,marca Eccles Topaz 440,are 840 kg goala si 1100 kg max autorizat,e din 1990. La rulota nu ai: vama,taxe de prima inmatriculate. Daca o aduci de afara platesti: traducere acte,RAR,inmatriculare,FISC.Astea costa:100 ron,250 ron,75 ron,70 ron. Aproximativ.
Rezervorul de apa poate fi cu alimentare pe afara,la fel ca la benzina si cu alimentare directa,adica umplut de la pompa,rau,lac,etc. Apa de baut e indicat sa se cumpere sau sa fie tinuta separat in recipiente. Rulota sta mult timp si furtunele alea prin care trece apa e normal sa aiba diferite depuneri.


Cum a fost la Bran?
V-am vazut la PRO-TV!
Pestii erau chiar naturali?
Rulotele erau ale romanilor?

Daca da, este super.

#23
parpaneata

parpaneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 21.03.2006
La Bran,In Vampire Camping a fost excelent! Din toate punctele de vedere! Cei care ne stiam de pe chat sau forum ne-am cunoscut "real & live"! Ne-am facut planuri de viitor,am mancat,baut,dansat,etc,etc! La Pro Tv am iesit bine,cred  :D ,desi eram dupa o noapte de chef! A fost si Antena 1 Brasov dar,ei venind mai devreme,cred ca inca nu ne gasisem vorbele si...nu ne-au dat! :D
Pestii au fost cat se poate de reali si mai ales gustosi! Cel care i-a adus,Eugen din Isaccea,i-a si gatit! A facut,in prima zi,bors de peste iar a doua zi saramura! A fost coada la ceaune! :D
Rulotele,da sunt ale noastre! :D

#24
corinthias

corinthias

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 06.01.2007
eu ma gandeam sa-mi montez pe rulota panouri solare. din cate cunosti, merita?

#25
parpaneata

parpaneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 21.03.2006
Panourile solare la rulota sunt cat se poate de binevenite! Isi fac "treaba" ptr care au fost concepute cu prisosinta.Avand in vedere ca orice ajutor ptr baterie e binevenit si de multe ori folosim invertorul de la 12v-la 220v. Ideal ar fi sa gasesti rulota cu panouri din fabrica. Altfel sunt cam scumpicele! Daca rulota nu are din dotare...e iarasi investitia facuta dupa buzunarul fiecaruia!  ;)

#26
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Ne-ai prins pe toti...
De 10.000e cam ce se poate lua?

#27
parpaneata

parpaneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 21.03.2006
@floraur,la acei bani poti lua rulota noua! Sau o rulota SH super!

#28
parpaneata

parpaneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 21.03.2006
Uite cum arata una noua! La interior.
Avantajul la cele noi ar fi ca o poti configura cam cum vrei. Sunt vreo 5-6 moduri de aranjare interioara.La fel si cu dotarile. Dupa buget! :D
Va garantez ca in hotelurile si pensiunile de 3 stele nu gasiti,caldura,intimitatea,curatenia si farmecul rulotei personale!

Attached Files


Edited by parpaneata, 26 September 2007 - 10:22.


#29
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006
exista in legislatia UE ceva prevazut precum ca nu ai voie sa circuli cu rulota prin oras? intreb, ca am vazut destule pe sosele dar in marile orase nu le-am remarcat in circulatie;

#30
parpaneata

parpaneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 21.03.2006
Se merge prin orase fara probleme. Nu exista nici o legislatie care sa interzica asta. Nici la noi,nici la ei! Daca sunt semne de circulatie care sa interzica asta,binenteles ca sunt valabile! Si la noi si la ei!
Nu intram cu ele la "plimbare" prin orase datorita manevrabilitatii si a parcarii,dar,atunci cand e nevoie trecem fara probleme. Ideea e ca nu ne plimbam prin oras doar ca sa le "etalam" ci doar daca avem treaba! :D

#31
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
M-am uitat pe mobile.de si intradevar ai de unde alege. Nu cred ca ma-ar interesa una noua, mai bine una la mana a doua dar super misto.
Stii ce nu am vazut pe acolo?! O rulota cu punte dubla, mi se pare ca ar fi ceva mai rezistenta la drumurile noastre, chiar daca ar fi vorba de un consum de carburant mai mare.

Bai ce fac cu nevasta-mea, ca nici nu vrea sa auda... Nu am putut sa o bag nici in cort si nici in rulota nu ii surade. Nu ma luati la misto ca nu e de glumit.

Merci pentru PM.
Il pastrez aproape...

#32
parpaneata

parpaneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 21.03.2006
Cele cu osie dubla sunt foarte mari si grele! Deci iti trebuie masina mai "tare" si permis mai "tare"! :D  Adica C+E sau B+E mai mult ca sigur!

#33
parpaneata

parpaneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 21.03.2006
Ok! M-am gandit ca e bine sa va povestesc despre tot ce inseamna o iesire cu rulota sau in week-end! Poate,astfel va convingeti sotiile sau invers!
Este bine,in principiu,ca traseul si locul "faptei" sa fie stabilite dinainte. Daca nu,se poate merge si pe principiul "plecam si gasim noi un loc frumos"!
Pregatirea de drum a rulotei se face prin o verificare "ochiometrica" rapida! Geamuri si trape inchise,cauciucurile la fel de umflate cum le-am lasat,tot ce poate misca prin rulota trebuie legat,bagat bine,inchis,etc. Mancarea la rece in frigider si mare atentie,toaleta golita!!! De la drumurile noastre,cei cu toalete portabile(nu fixe) au avut surprize! :D
Toate astea fiind asigurate se pleaca la drum!
Cantece,veselie,TIR-uri,carute,biciclisti,amabilitati,injuraturi de mama,etc Daca avem programat un anume loc si am ajuns...urmeaza "protocolul" de campare!
Prima data Barbatul bea o bere,ptr a prinde curajul necesar camparii! Daca scumpa lui sotie e calma si binevoitoare,poate fi rugata,daca nu...gasim sa-i dam ceva de lucru! :D  
Camparea rulotei se face efectiv usor.Trebuie orizontalizata cu ajutorul polobocului din dotare astfel incat sa nu curga uleiul din tigae! :D Se intinde cortul sau veranda astfel incat sa asiguram sotiei un confort cat mai placut! In caz ca avem copii cu noi,ii trimitem rapid la joaca ptr ca incurca!Desfacem si etalam toate dotarile! Mese si scaune pliante,saltele,barci,felinare,tortze,etc.
Daca suntem pe camp,poienitza,mal de rau,lac,plaje,etc ne asiguram apa si curentul! Facem plinul recipientilor din dotare si apoi gasim locul ideal ptr generatorul de curent astfel incat sa nu-l prea auzim. Eu am un cablu de vreo 40 m si...nu-l aud. Mare atentie! Cand se ia curentul sunt doua posibilitati! Cea buna,s-a terminat benzina si,cea rea....au furat generatorul!!! :D  Glumesc! N-a patit-o nimeni.
Dupa instalarea generatorului se monteaza,daca avem,antena satelit spre a asigura familiei vizionarea meciurilor,a stirilor sportive si ptr partea feminina,a anumitor emisiuni,de pe Euforia de exemplu,unde se descriu cu amanunt retete ptr barbeque si nu numai! Lucruri ce pot fi puse in practica in timp ce noi,barbatii,dupa atata munca....mai bem o bere! :D
Se petrece! Se petrece! Se petrece....si a venit ziua plecarii! Se face totul pe dos! In ordinea "numerelor de pe tricou"! :D La sfarsit strigam si numaram familia! Inventarul,deci!
O a doua varianta este cea in care locul de campare este amenajat intr-un camping specializat.Aici lucrurile sunt mai simple,deoarece avem apa,curent,toalete,dushuri,eventual terasa,magazin,piscina!
In ambele variante este bine,din toate punctele de vedere sa plecam cu alt(i) rulotist(i).E distractia mai mare,ai partener la....berea aia rece din frigider,etc.
Cu speranta ca multi dintre voi vor imbratisa acest fel de turism,va astept...la o bere rece! Oriunde ar fi! :D

#34
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 27.07.2006
Un topic mai mult decat incitant, multumesc initiatorului ! (si celorlalti participanti, bineinteles !)
Deranjez si eu cu o intrebare: stiti vreo firma care sa si inchirieze rulote ? Google nu prea m-a ajutat, am gasit multe firme care vand, dar de inchiriat mai putin...
Problema ar fi ca, desi facem 1-2 concedii pe an, aici si afara, nu cred ca s-ar justifica investitia...plus probleme unde o tii, intretinere, eventuale reparatii...
Asadar, daca auziti de vreo firma sau persoana care inchiriaza, va rog sa postati.
Banuiesc ca pot iesi cu ea din tara fiind (ipotetic) inchiriata ?
Multumesc !

#35
parpaneata

parpaneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 21.03.2006
A fost o singura firma si...a renuntat ptr ca i-au fost distruse toate sau partial!!! Nu calcula dupa concedii ci dupa cat ai vrea sa iesi in weekend! :)

#36
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

View Postparpaneata, on Sep 28 2007, 19:18, said:

Nu calcula dupa concedii ci dupa cat ai vrea sa iesi in weekend! :)

Corect!
Cred ca aceasta este principala destinatie a unei rulote. Daca ar fi pentru concedii nimeni nu ar putea spune ca este rentabila o astfel de investitie. Pentru a exemplifica, pot face un calcul simplu pentru un sfarsit de saptamana:
120/camera/noapte
motorina 200
Mancare 200
Sprit si sucuri 100
facem calculul si vom avea o suma totala de 740 pentru doua nopti si trei zile.

Daca avem rulota:
nu mai avem cazare
motorina 250
mancare 100 - asta pentru ca putem pregati noi.
sprit si sucuri 500 (de la frigider cumparate din supermarket)
facem iar un calcul si avem 400.

Poate economia nu este chiar asa mare, insa se aduna atunci cand poti pleca macar de doua ori pe luna.
Se mai pune la socoteala si faptul ca poti cumpara o rulota ca a lui Parpa de 3000e, pe care o poti folosi doi ani si pe care apoi sa o vinzi tot cu 3000e.

Nu e asa parpa?
Intrebarea mea, care ma chinuie de cateva zile:
DE CARE PISTOALE AVETI? :)
Nu poti sta in padure cu familia fara o piesa adevarata... "Accept si no coment"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate