Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Rulota,turism ieftin fara draci!

- - - - -
  • Please log in to reply
309 replies to this topic

#37
parpaneata

parpaneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 21.03.2006
N-avem pistoale!!! :coolspeak:  Am eu o vorba... Daca iesi noaptea din rulota si vezi niste ochi sticlind,stiind ca pe zi n-ai vazut caini....fugi in rulota!!! :D  Glumesc ! N-am avut nicio problema in locurile chiar pustii in care am fost.

#38
corinthias

corinthias

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 06.01.2007

View Postparpaneata, on Sep 29 2007, 11:14, said:

N-avem pistoale!!! :coolspeak:  Am eu o vorba... Daca iesi noaptea din rulota si vezi niste ochi sticlind,stiind ca pe zi n-ai vazut caini....fugi in rulota!!! :D  Glumesc ! N-am avut nicio problema in locurile chiar pustii in care am fost.
Ok, ok...totusi ce calibru ne recomanzi? ;)

#39
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Hai Parpa mai povesteste-ne pe unde te duci maine. Sau cum a fost in Italia, pe unde ai parcat cat te-a costat. A si mai era ceva, ce taxa de autostrada ai platit in HU, Au?

#40
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004
Partea frumoasa ca taxele nu sunt diferentiate daca ai rulota sau nu, tot automobil se cheama. Pe bac am ramas destul de surprins sa vad ca nu exista taxa suplimentara, desi ocupam mai mult decat un ditamai camionul care platea de vre-o 5 ori mai mult.

De unde as putea sa cumpar roata din fata de la protap? nu am strans-o cum trebuie si a cazut pe drum.

#41
crististerio

crististerio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.01.2007
cauta la EXIS Campulung ,www.exis.ro .

#42
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Am fost la SIAB si am vazut cateva rulote de la Adria... cred. Foarte frumoase si bine organizate, insa calitatea materialelor interioare lasau de dorit. Asta nu inseamna ca nu am fost impresionat. Mi-au placut mult si am vazut ca au trecere, multa lume era interesata si s-au incheiat si cateva contracte.
Preturile... de la 14.000 - 40.000e.

#43
parpaneata

parpaneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 21.03.2006
Rulotele Adria sunt,cred primele importate in Romania. Ca si rulote noi! Acum sunt mult mai multe modele noi. Adria sunt facute in Croatia,daca nu gresesc si raportul calitate-pret nu e asa de bun. Pe forumul rulotistilor amintit mai sus veti gasi un user @lpeti. E un baiat ok care e importator a 4 marci de rulote. Face discounturi f. bune! :D  Asta daca vrei rulota noua.
Pentru rulote second sunt cei amintiti mai sus,care au si piese de schimb si diferite accesorii si care,in principiu iti aduc rulota de...cam de cat iti permiti! :D
Sa raspund la intrebari acum. In Italia n-am fost cu rulota,mergand acolo cu treaba nu in concediu! :) Am taiat motzul unui fin de un an! :D  Dar...am vizitat vreo doua campinguri de rulote din jurul statiunii Lido di Jesolo. Erau,bine-nteles inchise,pline de rulote in hibernare,dar in locatii mai mult decat perfecte!
Cred ca vom pleca in Austria la ski dupa Revelion! Deja suntem in ceva discutii pentru a vedea cum iese bugetul. :D
Va tin la curent!

#44
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,178
  • Înscris: 28.04.2003
Sunt si eu curios? Unde ti rulota? Ca presupun ca nu merge sa o lasi asa pe strada. Exista locuri speciale unde poti sa o lasi ?

#45
parpaneata

parpaneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 21.03.2006
La voi e intradevar mai greu! Eu o am intr-o curte ptr ca in fata blocului e mai greu de manevrat! Prima mea rulota,fiind mai mica,am tinut-o numai in fata blocului! Chiar beam o cafea cu vecinii! :D  Asta care o am e mai lunga si...ocup cam multe locuri de parcare! :D
In Bucuresti avem doi prieteni care au,contra cost,posibilitati de parcare.

Edited by me_and_myself, 04 March 2009 - 21:24.


#46
romeka

romeka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.03.2007
Noi mergem cu cortul si am o intrebare. Noi, ca exemplu, in Grecia cu cortul plateam asa:
-4E/pers
-4E/cort
-3E/masina
deci 15E/noapte pt 2 pers, o masina si un cort.
care sunt costurile cu rulota? presupun ca te costa camparea rulotei+curent+apa
da-mi tu un exemplu daca poti. iti multumesc mult!

#47
parpaneata

parpaneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 21.03.2006
Intre 20 si 45 euro.

#48
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005

View Postparpaneata, on Oct 22 2007, 18:16, said:

Intre 20 si 45 euro.

Cam mult...

#49
parpaneata

parpaneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 21.03.2006
Nu ma refeream la Grecia sau Turcia sau Bulgaria,unde e mai ieftin probabil ci la Franta,Austria,Germania,Olanda,Spania,Italia,Croatia!

#50
Andrei85

Andrei85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 15.10.2006
Salut tuturor
Am o intrebare pentru toti rulotistii veterani. Am 22 de ani si as vrea sa ma mut cumva cu prietena mea. Amandoi lucram si impreuna scoatem pe luna ~ 40 000 000. In cel mai bun caz putem pune de-o parte 1000 euro/luna. Insa cu acesti bani nu te poti gandi sa cumperi vreo casa / apartament. Nu te poti apropia nici de vreun un credit pentru asa ceva (creditul maxim pe care il putem obtine fara a gaja cu ceva ca nu avem cu ce, ar fi de ~ 40 000 euro). Deci sa zic poate avem noroc si din banii astia poate gasim un teren in Bucuresti. Dar practic 7 ani de zile trebuie sa platim rata la teren si nu ne putem gandi la ridicatul casei. Singurele solutii "viabile" ar fi:
  • fie inchiriem ceva si o sa fim mereu cu gandul ca oricand poate aparea un chirias care plateste mai bine si oricand poti sa te trezesti ca trebuie sa te muti intr-o saptamana si nu ai unde (plus de asta ca nu mai cum sa mai pui bani seriosi pentru a te gandi la o casa a ta)
  • fie cumparam o garsoniera pe la periferie (garsoniera pe care o vom plati tot 7 ani, deci noi la 30 de ani cand teoretic ar trebui sa avem un copil, vom trai intr-o camera, e inuman)
  • fie cumparam o rulota de vreo 10 000 euro second-hand ca sa fie si misto, o campez in curte la bunici si imi pot vedea linistit de bani si sa ma gandesc in continuare la o casa normala
Intrebarea mea e, se poate trai decent intr-o rulota? Adica apa ne putem lua oricand din curte, gaze avem de unde sa tragem. Practic sa folosim rulota ca pe o casuta in miniatura timp de 1-2 ani in care sper eu sa ne punem pe picioare d.p.d.v. financiar.

Edited by Andrei85, 26 October 2007 - 23:43.


#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dar tu cu prietena ta te-ai consultat cand ai gandit asa ceva ?

#52
Andrei85

Andrei85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 15.10.2006

View PostMembruAnonim, on Oct 27 2007, 01:35, said:

Dar tu cu prietena ta te-ai consultat cand ai gandit asa ceva ?
Iti dai seama...oricum ea nu e extrem de incantata de idee...nici eu nu pot sa zic ca sunt. Dar decat sa platesc o chirie si sa stau cu frica in san ca ma poate da afara oricand, prefer sa imi cumpar provizoriu un acoperis care mai presus de toate e al meu, si nici nu costa exagerat de mult

#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poate ca i s-a parut "inuman" sa traiasca atata vreme intr-o rulota ?

Faci un contract de inchiriere , nu te da nimeni chiar asa usor afara cu un contract.

#54
Andrei85

Andrei85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 15.10.2006

View PostMembruAnonim, on Oct 27 2007, 04:18, said:

Poate ca i s-a parut "inuman" sa traiasca atata vreme intr-o rulota ?

Faci un contract de inchiriere , nu te da nimeni chiar asa usor afara cu un contract.
Nu imi convine mie cu inchiere. Contractul ala expira. Nimeni nu ti-l face pe mai mult de un an si in plus de asta, nu mai strangem banii cum trebuie pentru o casa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate