Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Rulota,turism ieftin fara draci!

- - - - -
  • Please log in to reply
309 replies to this topic

#1
parpaneata

parpaneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 21.03.2006
Incep prin a va saluta pe toti iubitorii de calatorii! 'Specie' aparte,iubitorul de calatorii se intampla a fi si iubitor de natura,de frumos...si iubareț din fire si etc,etc...numai superlative! :D
Rulota...una din noile modalitati de turism din Romania,a inceput a fi tot mai cautata. Modele diferite,la fel ca masinile care le trag,ofera mai mult sau mai putin confort...dupa buget. Preturi,de la cateva mii de euro pana la zeci de mii.
Sunt rulotist de doi ani,deja la a doua rulota,mai mare,mai incapatoare,mai dotata.
Dotarile minime pe care le are fiecare rulota sunt frigiderul,care functioneaza pe 12v,220v si gaz,aragazul ce functioneaza numai pe gaz,chiuveta bucatariei ce functioneaza atat la 12v cat si la 220v si bineinteles caldura asigurata de un sistem asemanator cu convectorul pe gaz.
Rulota imediat superioara este cea cu compatiment de baie ce prevede WC fix sau mobil,chiuveta,duș,cadita de dush.
Marea majoritate dintre noi rulotistii avem antene satelit de dimensiuni mici,lcd-uri sau plasme,in principiu aparate cu consum mic de tensiune.
Rulotele noi si moderne,prevazute cu cuptor pe gaz sau microunde,cu aer conditionat,antena satelit pliabila,etc nu sunt asa departe de noi! Drumurile noastre le cam distrug!
Comparativ cu preturile practicate in pensiuni si hoteluri,mai mari sau mai mici,rulota iti ofera si confortul necesar,creat de tine insuti si pe placul tau,iti ofera 'cazarea' in locurile cele mai pitoresti,unde chiar nu gasesti pensiune si hotel,iti ofera posibilitatea de a te caza fara vecini scandalagii,manelisti,zgomotosi si....la pretul cel mai mic.
Atat ptr azi! Maine ...poze si...restul!

Edited by parpaneata, 19 September 2007 - 23:36.


#2
parpaneata

parpaneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 21.03.2006
Ok! Ceva poze acum!
Incep cu Baile Herculane,in coada lacului.

Attached Files



#3
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004
Misto ideea, mi-ar placea si mie...
ar fi super sa ne povestesti mai multe despre rulota...spatiu, neajunsuri, aventuri, experiente.

#4
parpaneata

parpaneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 21.03.2006
Continui cu lacul Vidra...

Attached Files



#5
parpaneata

parpaneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 21.03.2006
Si inchei,ptr a nu va plictisi,cu intalnirea rulotistilor de la Bran,unde am fost 25 de rulote si 2 campere! Aproape 90 de persoane! Sa va povestesc ce chef a iesit? :D Era o stire Pro TV. Poate unii dintre voi au vazut-o! :D

Attached Files


Edited by parpaneata, 20 September 2007 - 11:00.


#6
xnick

xnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 05.12.2001
Pentru curiosi ca mine: se poate innopta si in parcare sau pe marginea carosabilului?

#7
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

View Postxnick, on Sep 20 2007, 12:02, said:

Pentru curiosi ca mine: se poate innopta si in parcare sau pe marginea carosabilului?
Presupun ca in parcare nu ar fi o problema, insa pe marginea carosabilului nu cred ca esti in siguranta. Te poti trezi oricand cu un Scania sau un Volvo in pat cu tine.

#8
parpaneata

parpaneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 21.03.2006
@cipsu,avantaje sunt multe! Incepand cu latura financiara,continuand cu cea legata de cazare-mancare,apoi cu locatiile alese.
Ai independenta totala!!! Generator 220 v costa cca 250 ron! Daca vrei sa gatesti ca acasa aia faci! :D  Spaghete,omlete,tocanite,supe,mamaligi cu smantana si...alte alea! Ai aragaz,ai frigider unde berea....e bere rece! O butelie te tine pe iarna o saptamana,asta insemnand caldura plus gatit si apa calda ptr dush!!! Pe vara....uiti sa o schimbi! :D
Dezavantaje....poate de ordin tehnic sa zic asa. Mergi cu 90-100 km/h pe drumuri bune si f bune si....mult mai incet pe drumuri proaste! :D  Avand in vedere ca esti in concediu sau weekend....nu prea iti pasa! Poti opri oriunde,in parcari,pe malul unui rau sau lac,pe litoral sau in cateva locuri din tara unde sunt locuri de campare ptr rulotisti,etc
Astept intrebari....ptr ca sunt asa de multe de spus incat nu stiu cu ce sa incep!!! :D

#9
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004
Cam cat costa dotarea/utilarea?
Adica rulota, aceesorii, lucruri de genul asta...sa zicem o rulota ca a ta care dupa cate inteleg ofera un grad de confort decent.

#10
parpaneata

parpaneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 21.03.2006
O rulota dotata cu utilitatile strict necesare,zic eu,ar trebui sa aiba urmatoarele:
-aragaz,frigider,truma(asta e caldura!)cu trumavent(cu ventilatie)
-cabina baie,care sa cuprinda chiuveta,dush,cadita dus,wc fix
-baterie propie,generator 220 v,antena satelit(cea de acasa)
La optionale:barci gonflabile,undite,faclii,gratar,etc  :D
Achizitia o vei face din RO sau direct din Germania sau Olanda.
A mea a fost aprox 3800 de euro cu totul.E de 4 persoane.

Edited by parpaneata, 20 September 2007 - 11:29.


#11
sandacrist2002

sandacrist2002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.04.2007
A mea a fost aprox 3800 de euro cu totul.E de 4 persoane.
[/quote]

Nu  ai  uitat  cumva  un  zero ?!

#12
parpaneata

parpaneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 21.03.2006
Sunt convins ca nu!  :D  Este second desigur! Si totusi la 38000,iti poti lua un fel de rulota-castel nou nouta! Cu all inclusive!!! :D

#13
catalin20022002

catalin20022002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 04.11.2006

View Postparpaneata, on Sep 20 2007, 12:28, said:

O rulota dotata cu utilitatile strict necesare,zic eu,ar trebui sa aiba urmatoarele:
-aragaz,frigider,truma(asta e caldura!)cu trumavent(cu ventilatie)
-cabina baie,care sa cuprinda chiuveta,dush,cadita dus,wc fix
-baterie propie,generator 220 v,antena satelit(cea de acasa)
La optionale:barci gonflabile,undite,faclii,gratar,etc  :D
Achizitia o vei face din RO sau direct din Germania sau Olanda.
A mea a fost aprox 3800 de euro cu totul.E de 4 persoane.



Banuiesc ca in cei 3.800 Euro nu a intrat si tractorasul ala negru de o trage  :D

#14
Beirut

Beirut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 16.07.2007
Cu cat iti consuma mai mult "tractorasul" cand o trage fata de consumul normal?
Ai luat rulota din RO sau din afara?
Cam cat timp/an crezi ca o folosesti?
Cam cat de puternica trebuie sa fie masina care o trage?
Cate persoane incap intr-o rulota ca a ta? (cum e impartita?)

Eu sunt la etapa de investigatii, imi doresc din suflet o rulota, dar inca tre sa-mi conving "jumatatea"  :worthy:

#15
corinthias

corinthias

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 06.01.2007
Caut demult un topic pe tema asta. Ma bucur ca in sfarsit am gasit.
Vreau sa intru si eu in "cercul rulotistilor". Cel mai probabil in primavara voi achizitiona o rulota second hand.
@parpaneata: cred ca am sa te stresez cu niste intrebari (pe privat).
Ce locuri bune de campare ai gasit ati gasit in RO?

#16
corinthias

corinthias

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 06.01.2007

View PostBeirut, on Sep 24 2007, 11:56, said:

Cu cat iti consuma mai mult "tractorasul" cand o trage fata de consumul normal?
Ai luat rulota din RO sau din afara?
Cam cat timp/an crezi ca o folosesti?
Cam cat de puternica trebuie sa fie masina care o trage?
Cate persoane incap intr-o rulota ca a ta? (cum e impartita?)

Eu sunt la etapa de investigatii, imi doresc din suflet o rulota, dar inca tre sa-mi conving "jumatatea"  :worthy:

Aranjeaza cumva sa vizitati "din intamplare" un camping din afara tarii.
Eu asa am facut si a functionat. ;)

#17
parpaneata

parpaneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 21.03.2006
Sa le luam pe rand!
Consumul cam cu 3 l in plus.
Asta de acum am luat-o de afara. Prima mea rulota am luat-o din RO.Ambele variante sunt bune!
O folosesc foarte des!!! :thumbup: In principiu ies cam de trei ori pe luna.De prin mai,nu cred ca am ratat mai mult de 4-5  weekend-uri. Depinde de timpul liber al fiecaruia! Concediul se poate face perfect in ea si mai ales oriunde,pe bani putini.Franta,Italia,Croatia,Spania,Austria. Astea sunt locatiile in care au fost asta vara ceilalti prieteni ai mei rulotisti.
Masina tractoare. Trebuie sa te incadrezi,in primul rand,in datele tehnice inscrise in certificat si in legislatia in vigoare. Apoi,astea fiind verificate,cam orice masina. Avem rulotisti cu masini incepand cu Super Nova,Logan,Peugeot mic si pana la...astea mari! :D  Acum trag rulota asta cu Skoda din semnatura ptr ca eram ilegalist cu Santa Fe-ul. Depaseam cu 150 kg greutatea maxima de 3500 kg. Si-mi trebuia B+E. Se aduna maximele admise atat de la masina cat si de la rulota!
Rulota asta e de 4 persoane care trebuie sa si doarma! Altfel incap 8 la masa,adica la cele doua mese! :)
Impartirea este astfel. In capete,mese cu "bancute" care se fac paturi. Cel din spate se poate inchide cu usa rabatabila. E foarte bine cand pleci in doi.In spate dormitor,pe care-l inchizi,nemai facand patul si restul..."sufragerie"!!! :D
La mijloc ai,pe o laterala baia si incalzirea si un dulapior iar pe cealalta laterala ai aragazul cu frigiderul si chiuveta cu srtare si dulapioare si alte alea. Pe sus,in ambele capete ai tot felul de dulapioare,ptr lenjerie,haine,etc.

Am uitat de locurile de campare! In Ro sunt cateva chiar la standarde europene. Pe litoral,vreo doua chiar bune si la munte in zona V. Prahovei,Brasov si...de acolo inspre vest! :)  In principiu prefer locurile neaglomerate. Ma campez langa o apa,ptr a avea apa menajera. In rest...am generator sau merg pe bateria rulotei.

Attached Files


Edited by me_and_myself, 04 March 2009 - 21:21.


#18
corinthias

corinthias

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 06.01.2007
Lucrul care ma sperie cel mai mult in acest moment este manevrabilitatea masinii cu rulota.
Unghiurile sunt altele, la fel ca si reperele.
Ma gandesc ca daca spre exemplu am gresit drumul, se intoarce destul de greu o masina cu rulota pe o sosea cu o singura banda pe sens de mers.
Ce parere aveti?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate