Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Scanduri din lemn de esenta moale

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Am 300 de scanduri din tei la care trebuie indreptate cele doua margini longitudinale. Ce sfaturi imi dati?
1. Caut un tamplar ieftin?
2. Cumpar o scula de taiat (un pendular, un circular ori un circular montat pe o masa) in cazul in care e mai scump tamplarul?

#2
ciocris

ciocris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 20.07.2007

 Calinuus, on Sep 19 2007, 23:15, said:

Am 300 de scanduri din tei la care trebuie indreptate cele doua margini longitudinale. Ce sfaturi imi dati?
1. Caut un tamplar ieftin?
2. Cumpar o scula de taiat (un pendular, un circular ori un circular montat pe o masa) in cazul in care e mai scump tamplarul?

In mod normal una din muchii trebuie indreptata cu o rindea (poate fi si de mina ,electrica) iar cealalta muchie se taie pe circular astfel incit latimea finala a scindurilor  sa fie constanta (egala).
Un circular de mina poate fi folosit cu cucces daca este prevazut cu dispozitivul care sa urmareasca muchia indreptata pentru a taia drept. Exista si circular de mina care poate fi montat pe o masa. In acest caz trebuie sa fixati pe masa un dreptar paralel cu pinza circularului (lucru mai dificil) la distanta respectiva pentru a taia la latime scindura.
Manopera unui timplar difera de la caz la caz si in comparatie pretul sculelor este poate un pic mai mare dar acestea va vor ramine si cine stie poate va descoperiti un hobby.
Va doresc mult succes

#3
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Multumesc pt. sugestii. Intre timp am cumparat un circular, treaba merge brici.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate