Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Care e cel mai bun codec?!

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Mariuz

Mariuz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.06.2004
Care e cel mai bun codec sau codec pack la ora actuala?!
Recent am folosit K-Lite Codec Pack shi mi`au mers toate filmele... insa acum 3 zile mi`am pus cateva filme noi (Allong came Polly, The Day After Tommorow, Taking Lives ) shi nu merg...
Imi dau o eroare de codec ....
Are cineva o sugestie ce codec as putea folosi pentru filmele astea?

#2
BebeChef

BebeChef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 09.05.2004
ffdshow, divx5 si xvid

chestia asta cu codec pack-urile este tare relativa!

#3
BlindGirl

BlindGirl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 06.07.2003
Eu personal nu folosesc codec packuri, prefer sa pun totul manual. + ca nu pun nimic (gain :D) bundled si alte de astea.
Trebuie sa ai grija sa nu pui la gramada codecurile.. sa nu pui la kil ca apar incompatibilitati..
Eu am - divx
           -xvid v.1
           - ac3 (pt sunet)
           -ffdshow
Vezi invata sa folosesti forumul la adevarata lui valoare (use search ;) ca s-a mai discutat)

#4
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
mariuz, nu confunda codecurile cu codec pack-urile.
In plus, daca vrei un thread despre codec pack-uri, exista deja unul aici. Use Search next time ;)

#5
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 11.05.2004
incearca combinatie asta de codecuri ... nu instala codec packuri ... mai ales ace mega codec pack ... e prea mare si multe codecuri inutile .. .daca instalezi combinatia asta cu ultimile versiuni ale lor garantez ca nu o sa ai probleme  :
lame
mpeg 2
ac3 filter
divx xvid si ffdshow

#6
Mariuz

Mariuz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.06.2004
@Lup Mersi fain...
Am incercat codecurile alea shi a mers  ;)

#7
Mariuz

Mariuz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.06.2004
Am cautat pe net shi am gasit 2 codec pack-uri pe care le`am testat shi pe care merg toate filmele pe care le am (majoritatea foarte noi) shi au mers perfect.
1. Codecs 6013.All in 1
2. KlCodec 226f
Oricum mersi pentru ajutor  :cya:

#8
Mariuz

Mariuz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.06.2004
Shi ca sa nu incalc regula "Nu mai recomandati codec pack-uri decat daca stiti ceea ce fac acestea." postata de GunX (moderator) nu sfaturiesc pe nimeni sa foloseasca aceste codec pack-uri, ci doar anunt aparitia lor (asta in cazul in care nu s`a mai vorbit de ele shi nu s`a mai stiut)...
Shi pot sa va asigur ca eu l`am folosit shi au functionat perfect ... :oK:

#9
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003
Functioneaza "perfect" pana apare...primul conflict.;)

Ce sa-i faci... Unii trebuie sa se loveasca cu capul de pragul de sus ca sa devina constienti de... existentza lui. Iar apoi vin pe forum si incep cu "PLEASE HEEEEEELP! Nu-mi mai merg filmele.... Am instalat codec pack-ul X si totul mergea "perfect" dar acum anu mai vrea. Ce sa fac?"

Citeste cu atentie, i se sugereaza "nefericitului", ia aminte la ce spun ce-i care au testat si rastestat si codeucri, si filtre dar si pachete de codecuri. Dar, din pacate doar cititul nu e deajuns. Asa ca... Totul merge "perfect" pana... NU mai merge. Hai sa punem un pariu. Cat timp credeti ca va trece pana cand va aparea altineva cu aceleasi probleme? ;)

#10
Mariuz

Mariuz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.06.2004
Posibil sa ai dreptate @robertino1
Dar motivul pentru care am ales un codec pack e ca sa nu am mai 3-4 codecuri instalate pe sistem...
Folosesc Codecs 6013.All in 1 shi momentan imi merg toate filmele ...il am doar pe el instalat shi sunt multumit
In cazul in care ceva nu va fi in ordine voi folosi combinatia lui @Lup  :cya:

#11
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003
Marius, codecurile iti sunt necesare DOAR daca vrei sa PRELUCREZI material video.

Daca vrei DOAR sa VIZIONEZI filme atunci tot ce trebuie sa instalezi este:
-ffdshow
-AC3 filter
-iar daca nu te satisface filtrul de subtitrare din ffdshow, mai poti instala VobSub 2.23 ptr afi;area subtitrarii.

In felul acesta poti fi sigur ca nu vei mai avea probleme. Daca vei avea curiozitatea sa te uiti in filtrele din ffdshow vei vedea ca ai acolo tot ce iti trebuie ca sa vizionezi aproximativ 98% din fimele ce iti pot cadea acum in mana...pardon, in comp.

Iar motivul ptr care ai ales sa instalezi un pachet de codeucri in loc de 3-4 codecuri nu prea e... realist. S-ar putea ca by default, codec packul sa-ti instaleze vreo 5, 6, 7 codecuri, asa ca...

#12
Mariuz

Mariuz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.06.2004
Ok! :oK:
Daca spui tu asa ...asa am sa fac...
Am ffdshow shi AC3 filter ...nu mai ramane decat sa le instalez
Sper sa mearga filmele...N`am incercat inca combinatia asta numai de 2 codecuri.
Mersi pentru ajutor  :cya:

#13
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003
ffdshow nu e un CODEC e un FILTRU asa cum dealtfel e si AC3 ptr sunet pe 6 canale.

E posibil ca unele filme encodate cu ultima versiune de Xvid sa-ti faca probleme. DOAR in acel caz mai instaleaza si Xvid ultima versiune. In rest, vizionare placuta.

#14
Mariuz

Mariuz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.06.2004
Daca ati vazut Spiderman 2 spune`ti shi mie cu ce ...
Sau daca aveti macar o idee cu ce ar putea fi vazut ... sunt deschis la orice sugestie
Am facut rost de el acum 2 zile shi e primul film care nu`mi mere...
:help:

#15
vladi

vladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 11.09.2003
dintre "codec pack-uri" pana acum cel mai "lipsit de probleme" mi s-a parut nimocodec. anm incercat si acemegapack (parca asa ii zice...) si a trebuit sa reinstalez windowsul dupa 5 zile... hmmm...  dar, oricum, astea sunt relative. ce merge pe o statie nu merge pe alta..si tot asa. cel mai bine este sa experimentati. pe riscul vostru, bineanteles.

#16
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003
Marius, cauta pe  SP "GSpot", un softulet care iti va spune cu ce codec a fost encodat un material video. Si nu numai. ;)

P.S. Cum merge combinatia "ffdsow - AC3"? :)

#17
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Multe din filmele recente sunt codate cu XVID 1.0. Daca nu ai instalata ultima versiune de XVID nu le poti vedea. Nu stiu (nu am cum sa testez) daca ultimul ffdshow asigura decodarea si pentru ultimul XviD.

enjoy,
Mtz

PS: este recomandat ca inainte de instalarea ultimului XivD sa se deszinstaleze mai intai cel vechi daca este pana in versiunea 1.0.

#18
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Pentru cei care ar dori sa treaca la profesionism, Gordian Knot Codec Pack 1.7 vine cu XviD 1.xx. Plus cele de mai sus. Videoamatori din toate tarile, uniti-va! Sa spunem un NU hotarat codecpack-urilor!!!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate