Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Evocasa Swiss Cottage

- - - - -
  • Please log in to reply
688 replies to this topic

#37
sun_rhymes

sun_rhymes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 06.10.2007

View Postkusti, on Oct 14 2007, 13:03, said:

Stiu - a fost discutata problema si din cate am inteles, respectiva anexa poate fi adaugata doar cu acordul cumparatorilor - adica daca ei sugereaza o firma care are preturi prea mari, atunci noi putem sa nu semnam.
Oricum, respectiva axena o sa apara dupa ce se face asociatia de proprietari adica spre partea finala a lucrari cand exista intabulare si restul.


salutare din nou! Nu asta era cel mai rau lucru posibil, ci faptul ca, prin acest contract,  nu ai nicio garantie pentru banii pe care ii dai. Ai o promisiune de garantie.  Daca se intampla ceva, si nu mai pot termina lucrarea, au 9 luni in care sa se poata muta si pe luna, dupa cum spune avocatul meu.  
Pe langa lipsa acestei garantii, isi mai iau si dreptul de a ipoteca apartamentul cu ipotec de gradul 1, care la o adica ar fi prima care se recupereaza, si nu avansul meu.

Apoi, pentru orice nereguli nu isi asuma nicio raspundere, acestea cazand in sarcina subcontractorilor lor, care nu sunt nici macar amintiti in contract.

Voi ce parere aveti despre aceste amanunte ale contractului?

merci,
s.

#38
vali matei

vali matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.03.2007
Azi m-au sunat sa-mi zica de faptul ca au ajuns stadiu de ''la rosu''! Noroc ca e sotia mea in tara sa le vireze cei 15 % care trebuie dati acum  Dar nu asta e problema, partea buna e ca sunt in avans cu 3 luni! Eu m-am bucurat mult de asta, sa-i tina Dumnezeu asa si sa termine tot cu 3 luni inainte!

#39
marketing.online

marketing.online

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 21.12.2006

View Postvali matei, on Oct 26 2007, 22:02, said:

Azi m-au sunat sa-mi zica de faptul ca au ajuns stadiu de ''la rosu''! Noroc ca e sotia mea in tara sa le vireze cei 15 % care trebuie dati acum  Dar nu asta e problema, partea buna e ca sunt in avans cu 3 luni! Eu m-am bucurat mult de asta, sa-i tina Dumnezeu asa si sa termine tot cu 3 luni inainte!
Confirm ce spune Vali. Astazi am trecut sa vad stadiul lucrarilor si intradevar cladirea doi este la rosu (daca asta inseamna fara lindab pe acoperis adica acoperisul este in acelasi stadiu din imaginile atasate acum 2 sapt.) iar prima cladire probabil ca va fi terminata saptamana aceasta. Mai au de adaugat peretii din caramida pe anumite portiuni la etajul sase. Referitor la vopsit doar blocul de langa cladirea unu a fost vopsit. Poate ca le vor vopsi anul viitor pe restul.

#40
vali matei

vali matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.03.2007

View Postmarketing.online, on Oct 28 2007, 21:01, said:

Confirm ce spune Vali. Astazi am trecut sa vad stadiul lucrarilor si intradevar cladirea doi este la rosu (daca asta inseamna fara lindab pe acoperis adica acoperisul este in acelasi stadiu din imaginile atasate acum 2 sapt.) iar prima cladire probabil ca va fi terminata saptamana aceasta. Mai au de adaugat peretii din caramida pe anumite portiuni la etajul sase. Referitor la vopsit doar blocul de langa cladirea unu a fost vopsit. Poate ca le vor vopsi anul viitor pe restul.

Nu mai tin minte exact cum era definit in contract "la rosu'' (stiu ca in imobiliare exista mai multe definitii ale acestui stadiu). Stiti ceva cum e definit la Swiss Cotage acest stadiu? merci.

#41
spyfm

spyfm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.02.2007
Dar in cazul in care platesti cei 10%, apoi cei 15% si nu poti sa iei acel credit ipotecar? Ce se intampla cu apartamentul si cu banii care i-ai platit pana in acel moment? Se specifica undeva in contract?
Poate "marketing online" sau "vali matei" sa ma ajute sau oricine care are idee despre prevederile de la swiss cotage
Multumesc

Edited by spyfm, 31 October 2007 - 21:48.


#42
vali matei

vali matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.03.2007

View Postspyfm, on Oct 31 2007, 22:23, said:

Dar in cazul in care platesti cei 10%, apoi cei 15% si nu poti sa iei acel credit ipotecar? Ce se intampla cu apartamentul si cu banii care i-ai platit pana in acel moment? Se specifica undeva in contract?
Poate "marketing online" sau "vali matei" sa ma ajute sau oricine care are idee despre prevederile de la swiss cotage
Multumesc

Cred ca ai avea 2 variante (dar nu sunt expert si nici nu mai tin  minte toate amanuntele din contract): 1. sa astepti pana la limita specificata de ei ca poti intarzia (inclusiv penalizarile de rigoare), asta in ideea ca reusesti cu creditul pana la data la care apoi ei considera contractul lovit de nulitate sit-i retin o parte din banii pe care i-ai platit deja si evident iti reziliaza contractul si nu mai ai apartamantul sau 2. sa-l vinzi, ai si posibilitatea asta, scria ceva in contract ca ei nu se opun vanzarii.
Cam asa ceva. Oricum, tre sa studiezi bine contractul si sa vezi si un avocat. Eventual vorbeste si cu cei de la Adama, te pot lamuri si ei. Bafta.

#43
vali matei

vali matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.03.2007

View Postvali matei, on Oct 31 2007, 22:54, said:

Cred ca ai avea 2 variante (dar nu sunt expert si nici nu mai tin  minte toate amanuntele din contract): 1. sa astepti pana la limita specificata de ei ca poti intarzia (inclusiv penalizarile de rigoare), asta in ideea ca reusesti cu creditul pana la data la care apoi ei considera contractul lovit de nulitate sit-i retin o parte din banii pe care i-ai platit deja si evident iti reziliaza contractul si nu mai ai apartamantul sau 2. sa-l vinzi, ai si posibilitatea asta, scria ceva in contract ca ei nu se opun vanzarii.
Cam asa ceva. Oricum, tre sa studiezi bine contractul si sa vezi si un avocat. Eventual vorbeste si cu cei de la Adama, te pot lamuri si ei. Bafta.

si-ti nu sit-i, scuze am mi-a scapat din clapete!

#44
marketing.online

marketing.online

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 21.12.2006

View Postvali matei, on Oct 31 2007, 22:03, said:

si-ti nu sit-i, scuze am mi-a scapat din clapete!
Eu stiu un caz la ei cu un apartament in complexul care il construiesc langa birourile lor. Rsspectivul vindea apartmentul tot dintr-un motiv asemanator. Cam am fost sa fac rezervarea in Swiss cottage i-am intrebat daca mai au incel de langa ei si mi-a povestit de acel caz si am intrebat cat era pretul. Il vindea cu 120,000 EUR si contractul era semnat pentru o valoare sub 100,000.

#45
AdyMakke

AdyMakke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 29.05.2005
Salut,

Bine ca am dat din intamplare de acest thread despre proiectul Swiss Cottage.
Am rezervat si eu un apartament la et 2 , pe zona de est, cea cu case, in cladirea din spate - cea dea 2-a. Am trecut printr-o gramada de peripetii cu cei de la vanzari, ajungand sa pierd si niste bani. Pe scurt, am semnat rezervarea pentru tipul 1B, si am vrut pe fata, spre case, dar ei cei de la vanzari nu stiau ce vand, adica faceam rezervarea pe schita de apartament, nu pe plan de etaj, nu stiau sa imi spuna pe ce parte a blocului e apartamentul. Asadar am schimbat de 2 ori, si am ajuns sa platesc pentru unul mai mare, 1 D cred, dar apoi am semnat un aditional pe 1B. Am cerut planul pe etaj ca sa ma edific si am primit planul de la cladirea 1, cea care este in oglinda cu cea in care am rezervat .....

In fine, dezinformare mare din partea lor si promisiuni. Nimic concret, in sensul ca am semnat rezervarea la inceputul lunii martie, iar  contractul in august, desi in mod normal acest lucru nu trebuia sa dureze mai mult de 21 de zile. Din contract reiese cum s-a mentionat mai sus, ca ei isi iau toate masurile de precautie ca in cazul in care se intarzie, ei sa nu aiba nici o vina; transmit aceste riscuri asupra noastra, a cumparatorilor. Evident ca nu se poate vorbi de negociere la contract.

Singurul lucru pozitiv este ca se avanseaza bine cu constructia, aproape de stadiul la rosu.  Nu mai tin minte ce inseamna la ei " Stadiul la rosu" ; din cate cred eu inseamna pereti si acoperis. Am vorbit sapt trecuta cu Tiberiu de la Adama si zicea ca in 2 sapt  crede ca vor ajunge "la rosu", dupa care conform contractului trebuie sa ne notifica in scris.  Totusi am o neclaritate legata de compartimentare, trebuie sa ma duc la fata locului sa vad cum sta treaba, unde e bucatarie si unde e dormitorul.

PS Eu am vazut doar un ghetou spoit in crem , sper sa le aranjeze si pe celelalte :) Blocurile de orice sunt, numai de nefamilisti nu, e plin de copii pe acolo prin zona.

Cu bine,
Adi

#46
vali matei

vali matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.03.2007

View PostAdyMakke, on Nov 5 2007, 00:45, said:

Salut,

Bine ca am dat din intamplare de acest thread despre proiectul Swiss Cottage.
Am rezervat si eu un apartament la et 2 , pe zona de est, cea cu case, in cladirea din spate - cea dea 2-a. Am trecut printr-o gramada de peripetii cu cei de la vanzari, ajungand sa pierd si niste bani. Pe scurt, am semnat rezervarea pentru tipul 1B, si am vrut pe fata, spre case, dar ei cei de la vanzari nu stiau ce vand, adica faceam rezervarea pe schita de apartament, nu pe plan de etaj, nu stiau sa imi spuna pe ce parte a blocului e apartamentul. Asadar am schimbat de 2 ori, si am ajuns sa platesc pentru unul mai mare, 1 D cred, dar apoi am semnat un aditional pe 1B. Am cerut planul pe etaj ca sa ma edific si am primit planul de la cladirea 1, cea care este in oglinda cu cea in care am rezervat .....

In fine, dezinformare mare din partea lor si promisiuni. Nimic concret, in sensul ca am semnat rezervarea la inceputul lunii martie, iar  contractul in august, desi in mod normal acest lucru nu trebuia sa dureze mai mult de 21 de zile. Din contract reiese cum s-a mentionat mai sus, ca ei isi iau toate masurile de precautie ca in cazul in care se intarzie, ei sa nu aiba nici o vina; transmit aceste riscuri asupra noastra, a cumparatorilor. Evident ca nu se poate vorbi de negociere la contract.

Singurul lucru pozitiv este ca se avanseaza bine cu constructia, aproape de stadiul la rosu.  Nu mai tin minte ce inseamna la ei " Stadiul la rosu" ; din cate cred eu inseamna pereti si acoperis. Am vorbit sapt trecuta cu Tiberiu de la Adama si zicea ca in 2 sapt  crede ca vor ajunge "la rosu", dupa care conform contractului trebuie sa ne notifica in scris.  Totusi am o neclaritate legata de compartimentare, trebuie sa ma duc la fata locului sa vad cum sta treaba, unde e bucatarie si unde e dormitorul.

PS Eu am vazut doar un ghetou spoit in crem , sper sa le aranjeze si pe celelalte :) Blocurile de orice sunt, numai de nefamilisti nu, e plin de copii pe acolo prin zona.

Cu bine,
Adi

Noi am platit deja pentru stadiul la rosu, la sfarsitul saptamanii trecute.

#47
marketing.online

marketing.online

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 21.12.2006
Salut Adi

Eu am fost vineri la Adama si am vorbit cu Tiberiu, mi-a zis ca s-au facut doar vro 3-4 notificari si ca restul vor fi trimise saptamana aceasta prin posta cu o confirmare de primire si ca vor fi 15 zile pentru urmatoarea plata.

Mi-a confirmat ca s-a ajuns cu ambele cladiri la rosu.  Si inca ceva mai mi-a zis Tiberiu ca daca au terminat cu 2 luni inainte stadiu la rosu asta nu inseamna ca vor fi predate apartamentele mai devreme si ca data de predare tot 26 septembrie este mentinuta.

#48
mariatone

mariatone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 05.11.2007
Buna,

A

#49
mariatone

mariatone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 05.11.2007
Buna,

Stie cineva cand au de gand cei de la Adama sa ne prezinte mostrele pentru finisajele interioare ?
Acum 3 luni se laudau ca prezentarea mostrelor se va face cu mult inainte de notificarea la rosu;  dar tinand cont de cat de "informati" sunt cei de la biroul de vanzari Adama, nu-mi ramane decat sa astept marea surpriza.
Voi ati reusit sa ajungeti la un consens cu ei in ceea ce priveste aerul conditionat ?
Multumesc.

#50
marketing.online

marketing.online

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 21.12.2006
Update Evocasa Swiss Cottage :

1. au inceput sa lucreze la peretii dintre camere in cladirea 2
2. am observat ca in cladirea 2 a terminat sa traga canalele pentru cabluri

Atasez si 2 imagini ( am vrut sa fac mai multe poze dar din pacate au uitat sa il mai incarc de ceva timp si m-a lasat acumulatorul.)

Attached Files


Edited by marketing.online, 11 November 2007 - 20:32.


#51
soare_2000

soare_2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 29.10.2007
care au fost ultimele preturi pe-aici?

#52
marketing.online

marketing.online

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 21.12.2006

View Postsoare_2000, on Nov 14 2007, 15:34, said:

care au fost ultimele preturi pe-aici?

Cand am cumparat eu in iulie era 100k apart. cu 2cam. la et. 3 cu parcare si boxa intre timp am inteles de la cineva care a luat la et.1 ca a dat 97k pe 2 cam. fara parcare si fara boxa.

Am trecut pe la ei sa imi iau intabularea la contract acum vro 2-3 sapt. si am intrebat daca mai au apart. nevandute si mi-au zis ca mai au cateva.

#53
vali matei

vali matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.03.2007
Progresam? Ceva instiintari referitoare la alegere gresie, fainata et co.?

#54
marketing.online

marketing.online

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 21.12.2006

View Postvali matei, on Nov 25 2007, 14:31, said:

Progresam? Ceva instiintari referitoare la alegere gresie, fainata et co.?
Eu nu am primit nimic pana in prezent dar o sa incerc sa trec pe acolo pe la sfarsitul sapt. viitoare daca imi scot masina din service.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate