Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Despre Uși Metalice

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
2073 replies to this topic

#1333
wertheim

wertheim

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 06.01.2016

Vaduva Neagra a scris:

Salut,
Imi poti spune de la cine te rog si cat a costat usa, montatul + demontatul?
Din ce am vb eu cu cei de la Val, nu se poate monta Mottura pe usa "standard".
Multumesc.

Cei de la Val te-au mintit. Au usi pe stoc cu alte broaste si vor sa le vanda. Eu am cumparat direct de la MACO o usa metalica MACO Civica 1 echipata cu broasca Mottura 52K771 si Yala suplimentara fluture BODA - ASSA ABLOY. Vorbesti direct cu MACO si iti faci usa asa cum vrei tu. Livrarea usii se face prin curier direct la domiciliu, cum am facut eu.

Edited by wertheim, 21 April 2017 - 12:27.


#1334
Vaduva Neagra

Vaduva Neagra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.08.2006
Poate nu m-am facut inteles. Cei de la Val nu au pe stoc decat Civica 1 "default", cea cu Yale, asa cum si-a montat vranceanuraoul si cred ca si el intreaba aici, cum am intrebat eu la Val, daca poate inlocui Yale cu Mottura, usa nefiind echipata din fabrica cu ea.
Ca se poate pune ce vrei pe usa, asa este, dar pe baza de comanda si dureaza.
Imi poti spune cam cat ai asteptat dupa usa?

Multumesc.


#1335
wertheim

wertheim

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 06.01.2016

Vaduva Neagra a scris:

Poate nu m-am facut inteles. Cei de la Val nu au pe stoc decat Civica 1 "default", cea cu Yale, asa cum si-a montat vranceanuraoul si cred ca si el intreaba aici, cum am intrebat eu la Val, daca poate inlocui Yale cu Mottura, usa nefiind echipata din fabrica cu ea.
Ca se poate pune ce vrei pe usa, asa este, dar pe baza de comanda si dureaza.
Imi poti spune cam cat ai asteptat dupa usa?
Multumesc.

Am asteptat cam 20 de zile de la lansarea comenzii (era ianuarie 2016 imediat dupa anul nou, oamenii erau inca in vacante). Usa am primit-o prin curier, direct la domiciliu si am montat-o cu un reprezentant MACO local.

Edited by wertheim, 21 April 2017 - 12:48.


#1336
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 19.12.2009
Vaduva neagra: firma este Val Maco, pe strada Baba Novac.

Stiu ca Yale este categoria cea mai slaba si de aceea am solicitat informatiile referitoare la cilindrii. Ar mai fi si Champion Mottura interesant, zic si eu.Pe de alta parte, stiu ca pretul reflecta calitatea, dar usa asta era pe stoc si am socitit din start upgradarea sistemuluibde siguranta ulterior achizitiei. Ceea ce nu am stiut este ca, fiind o usa standard de 40, nu se pot monta Mottura cu cheie tip seif. De aceea am inceput sa iau in calcul niste cilindrii performanti. Intre noi fie vorba: lacat pentru hoti nu exista oricum, deci nici un cilindru nu cred ca va rezista unei tentative de efractie.

Usa cu tot cu montaj: 1670 lei.

#1337
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
valceanuraoul --  sfatul meu privind reparatia tocului cu spuma : reparatia sa o faci pe afara dind la o parte
pervazale care sunt prinse cu autoforante. Acolo unde a sudat rupi total spuma si incarci cu mortar , iar restul
rupi doar pina la jumatate spuma si incarci cu mortar .Este cea mai buna treaba pentru cazul tau.
Broasca Mottura nu poti monta asa cum ai aflat deja. Dar voi reveni mai jos .....
Foarte mare atentie la grosimea cheii butucului pe care il vei cumpara .Multi au cumparat butuci de calitate ,
dar nu au putut sa-i monteze din cauza grosimii cheii .Pastilele rozetelor au o largime voriabila.Citeodata sunt
subtirele , alteori largi .Pastila se poate demonta si merge cu ea atunci cind se cumpara butucul (proba cheii).
Dar cum il dai inapoi cind l-ai primit prin curier ? In fine.
Din punctul meu de vedere , eu a-si proceda asa : reparatie zidariei cum am spus mai sus , cilindrul de sus
care banuiesc ca este cu ,,fluture" il las asa fara sa-l schimb deoarece il folosesc ziua cind este forfota in casa ,
pe cel de la minere il schimb cu altul mai performant (nu conteaza numele sau... mama lui) , iar intre cele doua
montez o broasca ingropata cu cheie cu barba dubla (tip seif) Cisa sau Mottura .De ce fac asta ? Pentru ca cele
doua rozete nu au mare valoare ca protectie .Mai bune erau protectiile sild Maco peste aceste broaste.
In felul asta maresti gradul de siguranta al usii.

Attached Files


Edited by mariusyale, 21 April 2017 - 15:44.


#1338
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 19.12.2009
Multumesc mult pentru sfaturi. Maine la 9 ma apuc de scos spuma si umplere cu mortar.
In privinta cilindrilor: corect, sus cu fluture si jos cu cheie. Privitor la Cisa sau Mottura suplimentara: presupun ca trebuie facute cateva operatii: gaurit fata, spate si locul unde sa intre broasca. Destul de comlicat, cred, dar vad eu. Siboare nu atrag prea mult atentia avand 3 broaste la usa?

#1339
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Este adevarat ca este migalos si putin complicat de montat cea de-a treia broasca dar chiar tu doreai schimbarea
broastei Yale cu Mottura.Nefiind posibil , si tinind cont ca ai rozete de protectie .....care este lucrul bun care sa te
protejeze ? Atragi atentia ? Acum citiva ani se spunea ca cei care au usa metalica atrag atentia ....
Pacat de timpul pierdut .Daca ar dori un moderator , il rog frumos sa-mi stearga ultimul post .

#1340
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 19.12.2009
Este adevarat ca este migalos si putin complicat de montat cea de-a treia broasca dar chiar tu doreai schimbarea
broastei Yale cu Mottura.Nefiind posibil , si tinind cont ca ai rozete de protectie .....care este lucrul bun care sa te
protejeze ? Atragi atentia ? Acum citiva ani se spunea ca cei care au usa metalica atrag atentia ....
Pacat de timpul pierdut .Daca ar dori un moderator , il rog frumos sa-mi stearga ultimul post .

Sigur, chiar eu doream si inca doresc, insa nu am nici timpul nici cunostintele de a adauga aceast broasca suplimentara. Pentru inceput voi schimba cilindrului de jos., cu un Abbloy Protec. Dupa aia mai vedem.



#1341
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 19.12.2009
Este adevarat ca este migalos si putin complicat de montat cea de-a treia broasca dar chiar tu doreai schimbarea
broastei Yale cu Mottura.Nefiind posibil , si tinind cont ca ai rozete de protectie .....care este lucrul bun care sa te
protejeze ? Atragi atentia ? Acum citiva ani se spunea ca cei care au usa metalica atrag atentia ....
Pacat de timpul pierdut .Daca ar dori un moderator , il rog frumos sa-mi stearga ultimul post .

Sigur, chiar eu doream si inca doresc, insa nu am nici timpul nici cunostintele de a adauga aceast broasca suplimentara. Pentru inceput voi schimba cilindrului de jos., cu un Abbloy Protec. Dupa aia mai vedem.



#1342
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 19.12.2009
Mariusyale:
Am inceput operatiunea de scoatere a spumei si umplere cu mortar. Merge bine si usor, MAI ALES CU SCOATEREA SPUMEI! ATENTIE TUTUROR OAMENILOR CARE ISI SCHIMBA USILE: NU MONTATI CU SPUMA SI REFUZATI UN ASTFEL DE MONTAJ! Spuma pusa de montatorii usii este un fel de frectie la picior de lemn, este neuniforma si nu umple golul bine, astfel reisind o usa pe care ati dat o gramada de bani, pentru siguuranta dumneavoastra, sa iasa din clasa de siguranta a producatorului si sa ajunga in maxim clasa 1 de siguranta( eu as spune 0, chiar).
Revin cu informatii dupa ce termin de umplut cu mortar.
Despre yale: incerc sa pun in aplicare, intr-un timp scurt si mintarea celei de a 3a yale: Cisa sau Mottura. Aici as avea nevoie de ceva sfaturi tehnice: cum se face, ce scule etc.
Multumesc.

#1343
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 19.12.2009
Revin cu informatii: golirea spumei si umplerea cu mortar a decurs perfect, deci recomand tuturor aceasta operatiune.

Marius: din nefericire, nu am luat in calcul cea de a 3a broasca si spun asta fiindca tocul a fost umplut cu beton si nu mai are unde sa intre limba broastei Cisa sau Mottura in toc.. Inlocuiesc cilindrii de siguranta, sus si jos cu cilindrii Mauer Redline Elite2 si sper sa fie ok asa.

#1344
catalin-magdalena

catalin-magdalena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 30.06.2014

Vizualizare mesajmariusyale, pe 21 aprilie 2017 - 06:45, a scris:

Magdalena - pentru ca nu ti-a raspuns nimeni incerc sa-ti raspund eu.
Multumesc, Mariusyale!


#1345
popflorincozmin

popflorincozmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 26.09.2014
Buna
As dori sa achizitionez o usa metalica pentru apartament si m-a gandit la acest model: https://www.dedeman....eapta/p/6022630
Ce parere aveti, ce imi recomandati?

#1346
ovys1979

ovys1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 30.05.2009
Vezi ce spun cei care au cumpărat-o. Nu-s opinii prea favorabile. Este cumva Arta Doors sau Mega?

#1347
popflorincozmin

popflorincozmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 26.09.2014
usa este produsa de Erclass

#1348
Miniba

Miniba

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 09.03.2017
Buna, doresc sa achizitionez o usa produsa de Efeclass (din categoria ES Standard). Initial doream sa o montez cu beton, dar cucoana care distribuie a recomandat montarea cu spuma, ca in timp in beton ar rugini placile de metal de care se sudeaza fierul beton prins in perete. Montajul este contra cost (si bine inteles ca cel cu beton costa mai mult). Ce sfat imi dati?

#1349
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 19.12.2009
Miniba, sincer nu cred o iota din spusele doamnei cum ca ar rugini in interiorul betonului. Se stie ca un fier rugineste in prezenta umiditatii si a aerului. De unde aer in beton? Si inca ceva, nu am vazut vreodata fier beton ruginit in interiorul unei placi sau stalp de beton armat, de alfle respectivul fier are rolul de armare a betonului. Deci, uita de spuma si monteaza usa cu beton, eventual ulterior asa cum am facut si eu.

#1350
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
armatura nu rugineste in beton pentru ca este mediu bazic, este o protectie chimica...

Edited by arg, 12 May 2017 - 15:11.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate