Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Despre Uși Metalice

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
2072 replies to this topic

#1315
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
<<vadimtudor>> Te felicit pentru aceasta postare .Ca faci o alegere buna sau rea , daca toti ar pierde 2 min
din timpul lor pentru a scrie ce impresie au despre usa cumparata de ei (intre timp descoperind sau nu probleme ).
Despre firma de care pomenesti ...inca tine la calitate , are cam aceiasi muncitori de niste ani buni etc.
Despre moda de a cumpara ceva .....nu cred ca suntem trendy sa umblam cu o gaina in lesa ca o anumita tanti
pentru impresie artistica ....Este bine sa fim chibzuiti , cind nu stim sa intrebam , daca putem sa dam un sfat bun... sa il dam.
,,pentru ca : " ......   Ai completat ce nu am scris eu , o postare mai sus .
Te salut .

#1316
wertheim

wertheim

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 06.01.2016

 vadimtudor, on 03 martie 2017 - 19:07, said:

Salut. Acum 8 luni am citit forumul asta si am luat usa cea mai la moda in acel moment, anume Maco Civica cu Mottura 52K771 si inca un cilindru obisnuit, de la Hofbauer Bucuresti :-)
Au facut ei si montajul, cu fiare sudate si ciment.

Sunt foarte multumit, am senzatia unui produs de calitate de fiecare data cand o deschid :-)
Usa se inchide bine, izoleaza bine termic si fonic in ciuda faptului ca pare subtirica. Ca sa fiu sincer, mi se pare mai eleganta asa subtirica.
Sunt multumit si de montaj, oamenii au fost operativi si au venit cu detector de cabluri.

Usile propuse de dezvoltatorul imobilului, pe care le vad la vecini, sunt Bey May. Ma bucur ca am luat usa de care v-am zis si nu beymay, pentru ca:
  • de la mine nu se aude pe casa scarii ce vorbesc in casa
  • usa se inchide corect si usor cand o imping fara sa apas pe clanta (gest pe care il fac zilnic)
  • cheia e intr-o pozitie ergonomica si nu te lovesti cu mana de toc incercand sa bagi cheia in broasca
  • nu trage curentul pe la chedere
  • etc.
Ce mai voiam sa spun e ca va multumesc tuturor pentru sfaturile pe care le-ati lasat aici, pe timpul vostru si neplatiti de nimeni! Spor!

Idem. Am montat deja de un an o usa MACO Civica 1, broasca Mottura 52K771, yala suplimentara (fluture) Boda – Assa Abloy - functioneaza impecabil - Nici macar nu am uns-o - Este ca in prima zi - Sunt foarte multumit de alegerea facuta - Acest forum, dar si o cercetare temeinica a pietei, au fost o sursa de inspiratie

#1317
enduro9

enduro9

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.03.2016
salutare sunt interesat si eu de o usa maco urban 2 de la Dedeman,e o usa ok?am observat in descriere ca are spuma injectata in loc de polistiren sau vata la altii,este mai izolata fonic asa?

#1318
freefly

freefly

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.11.2016
Eu am achiziționat o usa Maco Urban in urma cu 4 luni si pot spune ca este ok din punct de vedere al izolației termice si fonice, dar arată si ok din punct de vedere estetic.  Stau la etajul unu si am liftul in fata ușii la circa 8 m si înainte, cu usa de metal care o aveam auzeam si când "chemau" liftul, usa trântită, râsete, țipete ....dar acum chiar este liniște deplina. Alt aspect tine de izolație termică, când înainte de a avea cealalta usa, era rece in permanenta in proximitatea ei. Acum pot spune ca este altceva, pe hol este cald. Dacă nu te deranjează ca este băgată in acel cadru de metal si ca este mai grosuță, este ok.  I-am upgradat yala de jos( Yale basic) cu un eurocilindru Mul-T Lock interactive plus (40/40-cu fluturaș) cumpărat de pe eBay cu 80$. Usa are trei balamale sudate, panouri MDF si izolație interioară  cu spuma. A fost sudata si golul umplut cu spuma la final. Inițial am  vrut sa pun ciment dat spațiul dintre toc si perete a fost  foarte îngust, am ales spuma. Eu consider ca este ok combinația aleasa pentru  montaj si a accesoriilor  de siguranța. Pana acum totul ok, nu sunt probleme, usa se poate  inchide doar împingând cu un deget, da senzația de siguranța si de calitate, aspecte reale pana la urma....
Sper ca te-am " luminat" cât de cât, decizia este a ta.
Toate bune si succes in achiziție!

#1319
enduro9

enduro9

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.03.2016

 freefly, on 07 martie 2017 - 23:32, said:

Eu am achiziționat o usa Maco Urban in urma cu 4 luni si pot spune ca este ok din punct de vedere al izolației termice si fonice, dar arată si ok din punct de vedere estetic.  Stau la etajul unu si am liftul in fata ușii la circa 8 m si înainte, cu usa de metal care o aveam auzeam si când "chemau" liftul, usa trântită, râsete, țipete ....dar acum chiar este liniște deplina. Alt aspect tine de izolație termică, când înainte de a avea cealalta usa, era rece in permanenta in proximitatea ei. Acum pot spune ca este altceva, pe hol este cald. Dacă nu te deranjează ca este băgată in acel cadru de metal si ca este mai grosuță, este ok.  I-am upgradat yala de jos( Yale basic) cu un eurocilindru Mul-T Lock interactive plus (40/40-cu fluturaș) cumpărat de pe eBay cu 80$. Usa are trei balamale sudate, panouri MDF si izolație interioară  cu spuma. A fost sudata si golul umplut cu spuma la final. Inițial am  vrut sa pun ciment dat spațiul dintre toc si perete a fost  foarte îngust, am ales spuma. Eu consider ca este ok combinația aleasa pentru  montaj si a accesoriilor  de siguranța. Pana acum totul ok, nu sunt probleme, usa se poate  inchide doar împingând cu un deget, da senzația de siguranța si de calitate, aspecte reale pana la urma....
Sper ca te-am " luminat" cât de cât, decizia este a ta.
Toate bune si succes in achiziție!
Multumesc !inclinam intre un megadoor prestige si asta,cred ca o aleg pe asta,nu inteleg cum e cu cadrul de metal,nu toate sunt asa?am vazut ca e de 12 cm se potriveste bine la apartament de bloc (vechi)?aia megadoor e de 16

Edited by enduro9, 07 March 2017 - 23:46.


#1320
enduro9

enduro9

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.03.2016
revin din 4 usi maco urban avute pe stoc la Dedeman  nu am gasit niciuna fara defect estetic...zgariate in zona tocurilor,melamina puscata in zona frontala ,in zona gaurilor pentru yale si manere melamina e pocnita de parca gaura e data de amatori..senzatie de ieftin la vizualizare..mai  caut maine merg la hornbach sa vad ei cu ce oferta se prezinta

#1321
mr_d

mr_d

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.01.2017

 mariusyale, on 03 martie 2017 - 16:39, said:

Butucul Iseo R 6 este un butuc simplu , obisnuit , ieftin , uzual .....si atit.
Nu am de ce sa fac o clasificare , si Cisa ,Mauer ,Abus , Securemme etc ,au butuci uzuali , ieftini.
Despre montaj nu stiu ce sa spun...Depinde cum prind diblurile ,unde nimeresc cu ele in perete ....
Logic ca este o prindere mai slaba , dar daca asa o monteaza ei , asta e.
Sa iti faci griji sa nu aibe balamale chinezesti...vata de sticla sau minerala ca izolator termic , fonic .
Degeaba te-ar tine sudurile , broastele daca ea nu rezista in balamale , iar un pirt scapat in casa
fac sa rasune holul blocului....
Clasificarile de genul ,,Clasa a v a ,7 stele ,Full HD ,42 de puncte de inchidere etc" sunt elemente de
marketing care suna bine la ureche.

Multumesc frumos pentru raspuns si sfaturi. Saptamana viitoare urmeaza sa mai vina mesteru' impreuna cu proprietaru si sper sa obtin mai multe detalii despre usa, instalare etc. O sa-l intreb atunci si de balamale.
In cautari, am mai gasit link-ul acesta (in maghiara, inteligibil cu google translate insa), care cred ca este certificarea/asigurarea pentru clasa de siguranta. Il las aici daca vor mai fi utilizatori care se intalnesc cu aceasta firma.
Dupa ce se va termina toata povestea, voi mai face un post mai lung/detaliat pentru comunitate.

Multumesc tuturor!

#1322
eucealeg

eucealeg

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.02.2017

 mariusyale, on 11 februarie 2017 - 08:59, said:

Cam asa trebuie sa iti iasa.

Salutare. Asa mi-a iesit (yala suplimentara cisa + sild blindat) doar ca am doua nemultumiri. Prima e legata de sild-ul pe care l-am cumparat. Acesta are o pastila neagra putin bombata si pare a fi facuta dintr-un plastic mai dur (sau poate e otel si nu imi dau seama dar doar asa am gasit), in rest este identic cu cel din pozele postate de tine doar ca e argintiu la culoare. Iar a 2 a nemultumire e la yala cisa...acel patrat care se prinde in 4 suruburi. E oribil, tot caut o solutile sa il inlocuiesc cu o rozeta in rest yala cisa e ok, nu se blocheaza si aluneca foarte usor.

Edited by eucealeg, 29 March 2017 - 17:26.


#1323
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Pastila sildului blindat este metalica, chiar daca este de culoare neagra.Culoarea sildului are importanta
doar ca asemanare cu ...culoarea broastei suplimentare, respectiv la sildul tau argintiu, broasca Cisa are
ornamentele originale aurii .Atunci cumperi un alt set de ornamente argintii pentru a fi aceeasi culoare cu
sildul. Aceste ornamente (patratul cu 4 suruburi) are rolul de ghidaj pentru cheie pentru a intra si iesi doar
intr-o anumita pozitie ,dar si ca lagar pentru cheie.Nu te sfatuiesc sa le schimbi.Si nici nu vei gasi altele
compatibile. Poti fi linistit.Ai doua produse de foarte buna calitate.

#1324
eucealeg

eucealeg

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.02.2017
Okei, mersi inca o data ptr informatii!

#1325
catalin-magdalena

catalin-magdalena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 30.06.2014
Salutare!
A pus cineva usa de exterior Maco Nobila? Va rog sa-mi spuneti cum se comporta: izoleaza termic, face condens, rezista la intemperii etc?
Multumesc!


#1326
Vaduva Neagra

Vaduva Neagra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.08.2006
Salut!

@mariusyale, sau alti cunoscatori
- Imi poti recomanda te rog, daca stii, o firma din Brasov pentru achizitia si montajul unei usi?
- la usile Maco, se poate monta eurocilindru Mul-T-Lock 31x31? Daca da, ce model, etc, daca nu, ce usa recomanzi care suporta Mul-T-Lock?

Multumesc.

#1327
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Salut !

In Brasov am putut cumpara usi (Maco) doar pe str.Zorilor , vis-a-vis de Uranus , de unde am luat
si montajul. Eu fiind din Bucuresti, am pierdut mult timp cautind, pina la acestia de care am pomenit.
Probabil sa mai fie si alte magazine , dar eu nu am gasit.Montajul pot spune ca a fost o.k.
Dar eu am cerut un anumit model si am avut pretentia montarii intr-un anumit fel.A fost bine.
Gama usilor este destul de limitata , comparativ cu Bucurestiul....
Pe usile Maco se poate monta un eurocilindru Mul-T-Lock de 31x31 chiar daca este mai lung cu 1mm.
Ma refer la usile Maco care au grosimea de 40mm.Gama cilindrilor Mul-T-Lock incepe de la cei banali
si ajunge la cei interactivi.Sper sa nu inceapa colegii de forum cu linkuri unde sunt deschisi in secunde...
Eu am raspuns la doua intrebari.

#1328
catalin-magdalena

catalin-magdalena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 30.06.2014
Revin cu intrebarea despre Maco Nobila ( pentru exterior): cum se comporta, izoleaza termic, face condens...? Multumesc!!!


#1329
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Magdalena - pentru ca nu ti-a raspuns nimeni incerc sa-ti raspund eu.

Atunci cind usa (Nobila) este montata la o casa , pe directia Sudului (multe ore de soare direct) fara
nici o copertina deasupra ,montajul tocului facut fara rupere termica  etc , au fost probleme .
La soare direct , in 2 ani s-a decolorat si crapat MDF-ul , de la ploaia care a venit pe ea s-a ondulat ,crapat
MDF-ul , a ruginit in interior usa , s-a exfoliat vopseaua de pe prag si tocuri , iarna se forma roua pe toc in
interior . Multi oameni nu au avut probleme pentru ca : nu a ajuns apa ,zapada si soarele la ea ,au avut
copertina deasupra usii , au avut din termopan o protectie in fata usii (antecamera)etc.
Sunt foarte multi factori de care trebuie tinut cont . In alte tari , tabla , tocul , tot ce este metal este zincat ,
apoi vopsit , panourile de lemn de o calitate mai buna , care rezista intemperiilor.....proiectantul caselor
proiecteaza locul unde va fi amplasata usa tinind cont .............
Sper sa iti mai raspunda si posesori de usi Nobila , eu pot gresi , dar asta este parerea mea.

#1330
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 19.12.2009
Si eu mi-am montat ieri o usa Maco Civica, cu doua Yale de sigurant cu inchidere in 3 puncte, fiecare. Broastele si cilindrii sunt marca Yale, protectii cu rozete. Au venit insotite de 5 chei si card de securitate cu cod.
Acum despre achizitie si montaj. Usa a fost cumparata de la unul din cei 2 dealeri Maco din Brasov, la achizitie am platit si montajul. Echipa care a mintat-o a lucrat din greu, in primul rand ca sa scoata vechea usa de metal, care avea tocul fixat prin sudura si umplut cu beton. Dupa demontare, au mai avut de tras la  ajustarea gaurii de zidarie afernta Maci- bubuit ca picamarul o gramada si partial cu dalta si ciocanul. Pana la urma au reusit sa o incadreze si au fixat-o prin sudura. Pana aici totul bine. Umplerea insa au facut-o cu spuma, lucru ce nu imi convine deloc, dar au spus ca ei asa monteaza. Bun, i-am lasat in pace, stiind ca ulterior va trebui sa repar sparturile si in acel moment voi da spuma afara si voi cimenta cu meseiasul tocul, deci se va rezolva.
Usa: foarte buna, senzatie de siguranta si izolare buna, atat fonic cat si termic.
Intrebare: se poate schimba broasca de jos, cu Mottura sau Cisa? Din masuratori am vazut ca actuala Yale are o lungime de 30 cm si parca Mottura are 35. Sau o alta solutie? Ce calitate au sistemele de inchidere (cilindrii) Yale, prin comparatie cu Abbloy Protec 2,, Ikon W10, Mauer Red line, cilindrii de sigurant Mottura?
Multumesc.

#1331
Vaduva Neagra

Vaduva Neagra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.08.2006

 valceanuraoul, on 21 aprilie 2017 - 07:25, said:

Si eu mi-am montat ieri o usa Maco Civica, cu doua Yale de sigurant cu inchidere in 3 puncte, fiecare. Broastele si cilindrii sunt marca Yale, protectii cu rozete. Au venit insotite de 5 chei si card de securitate cu cod.
Acum despre achizitie si montaj. Usa a fost cumparata de la unul din cei 2 dealeri Maco din Brasov, la achizitie am platit si montajul. Echipa care a mintat-o a lucrat din greu, in primul rand ca sa scoata vechea usa de metal, care avea tocul fixat prin sudura si umplut cu beton. Dupa demontare, au mai avut de tras la  ajustarea gaurii de zidarie afernta Maci- bubuit ca picamarul o gramada si partial cu dalta si ciocanul. Pana la urma au reusit sa o incadreze si au fixat-o prin sudura. Pana aici totul bine. Umplerea insa au facut-o cu spuma, lucru ce nu imi convine deloc, dar au spus ca ei asa monteaza. Bun, i-am lasat in pace, stiind ca ulterior va trebui sa repar sparturile si in acel moment voi da spuma afara si voi cimenta cu meseiasul tocul, deci se va rezolva.
Usa: foarte buna, senzatie de siguranta si izolare buna, atat fonic cat si termic.
Intrebare: se poate schimba broasca de jos, cu Mottura sau Cisa? Din masuratori am vazut ca actuala Yale are o lungime de 30 cm si parca Mottura are 35. Sau o alta solutie? Ce calitate au sistemele de inchidere (cilindrii) Yale, prin comparatie cu Abbloy Protec 2,, Ikon W10, Mauer Red line, cilindrii de sigurant Mottura?
Multumesc.

Salut,

Imi poti spune de la cine te rog si cat a costat usa, montatul + demontatul?
Din ce am vb eu cu cei de la Val, nu se poate monta Mottura pe usa "standard".

Multumesc.

#1332
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010

 valceanuraoul, on 21 aprilie 2017 - 07:25, said:

Si eu mi-am montat ieri o usa Maco Civica, cu doua Yale de sigurant cu inchidere in 3 puncte, fiecare. Broastele si cilindrii sunt marca Yale, protectii cu rozete. Au venit insotite de 5 chei si card de securitate cu cod.
Acum despre achizitie si montaj. Usa a fost cumparata de la unul din cei 2 dealeri Maco din Brasov, la achizitie am platit si montajul. Echipa care a mintat-o a lucrat din greu, in primul rand ca sa scoata vechea usa de metal, care avea tocul fixat prin sudura si umplut cu beton. Dupa demontare, au mai avut de tras la  ajustarea gaurii de zidarie afernta Maci- bubuit ca picamarul o gramada si partial cu dalta si ciocanul. Pana la urma au reusit sa o incadreze si au fixat-o prin sudura. Pana aici totul bine. Umplerea insa au facut-o cu spuma, lucru ce nu imi convine deloc, dar au spus ca ei asa monteaza. Bun, i-am lasat in pace, stiind ca ulterior va trebui sa repar sparturile si in acel moment voi da spuma afara si voi cimenta cu meseiasul tocul, deci se va rezolva.
Usa: foarte buna, senzatie de siguranta si izolare buna, atat fonic cat si termic.
Intrebare: se poate schimba broasca de jos, cu Mottura sau Cisa? Din masuratori am vazut ca actuala Yale are o lungime de 30 cm si parca Mottura are 35. Sau o alta solutie? Ce calitate au sistemele de inchidere (cilindrii) Yale, prin comparatie cu Abbloy Protec 2,, Ikon W10, Mauer Red line, cilindrii de sigurant Mottura?
Multumesc.

O parte din cilindrii enumerati de tine mai sus sunt produsi de un singur mare producator : ASSA ABLOY group  :  Yale , Abloy protec , Mauer (sunt branduri detinute de ASSA ABLOY group)
Din cate stiu eu  Abloy protec2  este varful de gama al celor de la ASSA ABLOY group  ; are si un pret pe masura
iar cel mai slab este Yale ; de cele mai multe ori pretul reflecta calitatea

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate