Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Despre Uși Metalice

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
2074 replies to this topic

#1153
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Despre PVC nu cunosc indeajuns sa pot da un sfat bun .Stiu ca sunt slabe ca siguranta , de multe ori
nu poti monta o protectie la butuc , daca montezi protectie o faci degeaba la cele cu sina pentru ca au
sistemul ala de ridici de miner si boltuletele alea multe preseaza usa , dar fortate cu o surubelnita scapa
si se deschide usa .Ca izolare fono-termica stau bine .Nu stiu daca nu cumva se decoloreaza .
Daca este casa atunci ai ferestrele vulnerabile ca siguranta .....Stringi cit mai multe date si te decizi.
Am vazut usi italiene care aveau feratanele galvanizare dar crapa plasticul ce acoperea fetele usii.
Mai tii cont ca se fac niste copertine cu policarbonat sau plexiglas destul de frumusele care mai tin
adapost usii ...

#1154
stancumarinel

stancumarinel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 15.02.2015
mariusyale>>  multumesc frumos..astia de la Maco se bat cu punul in piept ca au inbunatatit foarte foarte bine calitatea usilor de exterior incat rezista si la soare si la zapada, ca sa spunem asa...chiar nu stiu catre ce sa ma indrept.

#1155
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Este adevarat ca au imbunatatit procesul de fabricare , design si alte alea , dar eu ajung dupa un timp la ele
si le vad ....Ca sisteme de inchidere stau bine dar fetele usilor si tabla cedeaza .La unele apare condensul ,
care lucreaza in interiorul usii . Ma refer la case unde este mare diferenta de temperatura int-ext.
Nu stiu ce sa iti recomand .Nu vreau sa gresesc.Nu te grabi , cauta , poate au aparut si lucruri mai bune
de care nu stiu , probabil le aflam dupa 1,5-2 ani cind este tirziu pentru tine.

Edited by mariusyale, 12 July 2016 - 20:47.


#1156
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Poststancumarinel, on 11 iulie 2016 - 22:00, said:

mariusyale >>> ok..si in cazul asta daca as merge pe o varianta pvc..care nici ea nu este mai ieftina decat cele le-am aratat...crezi ca e mai ok pt astfel de expunere?

spre exemplu am o oferta de la Qfort..ceva la 4800 lei..sa spunem cel mai bun profil de la ei..cu cele mai bune sisteme de siguranta(care nu sunt wow)..ce parere ai despre asta..oare cum se va comporta fiind expusa la toate minunatiile anotimpurilor?
1. Daca ai posibilitatea plantezi un pom care sa tine umbra usii.....rezolvi astfel partial problema expunerii la soare.....si o copertina ca sa o aperi de ploaie si zapada...
2. Sistemele de siguranta nu ar trebuie sa te preocupe prea mult la o usa montata la casa.....hotul nu se va chinui sa o sparga pentru ca e mai usor sa intre pe o fereastra de la parter.....daca pui gratii la fereastra atunci poti pune si " n" sisteme de siguranta la usa....dar in cazul aste se va catara pe grilaj si va intra pe la etaj...

Edited by Clovis, 12 July 2016 - 22:52.


#1157
danny_nt

danny_nt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 22.10.2003
Buna, caut o Broasca Kale 252 RL, aceea cu cheie cu barba dubla, dar nu am reusit sa mai gasesc, cel putin pe net. Stiti daca se mai fabrica\pe unde as mai putea gasi?
Daca nu o broasca asemanatoare care sa se potriveasca.

#1158
raduadrian75

raduadrian75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.10.2012
daca te ajuta, in Constanta gasesti. Triton se numeste magazinul, este situat in apropiere de Cora

Edited by raduadrian75, 26 July 2016 - 17:05.


#1159
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Inca se fabrica aceste broaste , inca se gasesc , sunt destul de bune . Vad ca esti din Bucuresti .
Pentru inceput iti spun un magazin in zona Dristor , Mcdonalds are trenuletul pentru copii , in spatele lui
este un magazin care se numeste ,,Feroinstalatii" , am vazut si aceasta broasca la inceputul lunii .

#1160
danny_nt

danny_nt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 22.10.2003

View Postmariusyale, on 26 iulie 2016 - 17:42, said:

Inca se fabrica aceste broaste , inca se gasesc , sunt destul de bune . Vad ca esti din Bucuresti .
Pentru inceput iti spun un magazin in zona Dristor , Mcdonalds are trenuletul pentru copii , in spatele lui
este un magazin care se numeste ,,Feroinstalatii" , am vazut si aceasta broasca la inceputul lunii .
Mersi mult, zona Dristor e ok pentru mine. Ma duc vineri sa-mi iau. As putea gasi ceva mai bun in acelasi buget gen 200-300 de lei?

View Postraduadrian75, on 26 iulie 2016 - 17:00, said:

daca te ajuta, in Constanta gasesti. Triton se numeste magazinul, este situat in apropiere de Cora
Multumesc, Constanta e un pic cam departe :)

#1161
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
danny >> din nefericire nu poti pune altceva .Sau poti pune cu modificari dar va fi ceva mai slab calitativ.
Nu cred ca vrei sa treci de la broasca cu cheie -barba dubla la butuc....mai trebuie si rozeta de protectie
si butuc...Fiind un format mare de broasca si avind date gauri prin usa la minere si gaura cheii la anumite
distante nu gasesti ceva compatibil si mai de calitate decit kale 256 rl .Asa ca o iei si o montezi fara batai
de cap si fara modificari .

Attached Files


Edited by mariusyale, 28 July 2016 - 07:32.


#1162
danny_nt

danny_nt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 22.10.2003
Am uitat sa specific ca in prezent am cu butuc, ceva de la Abus.
Am montat broasca si funtioneaza perfect, problema e ca a ramas gaura prea mare de la rozeta de protectie.
Pot face ceva ca sa acopar gaura aia? ca shieldul de la kale e putin mai mic.
Nu vreau sa fac tiganie, daca nu merge aia e pun butucul la loc. Ca avantaj la butuc merge sa descui usa chiar daca este o cheie lasata pe interior.

https://s31.postimg....0160730_005.jpg
https://s32.postimg....0160730_002.jpg

#1163
danny_nt

danny_nt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 22.10.2003
Ma gandesc la ceva de genul. Ar merge?
[ https://aloilie.files.wordpress.com/2013/10/image10-e1425724882421.jpg?w=785 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by danny_nt, 31 July 2016 - 13:34.


#1164
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
In mod normal ar fi trebuit sa incepi asa:
am o usa metalica Bayler cu cilindru si broasca Kale 252 r si as vrea sa-i schimb broasca cu 252 rl .
Se poate?


Trecerea de la cilindru la cheie barba dubla (in cazul tau)este ca trecerea de la Logan la Audi....
Avind pemis de conducere le poti conduce pe ambele dar simti diferenta......Chiftelele de rozete de
protectie pe care le ai nu te ajuta cu nimic si nu trai cu speranta ca daca ai butuc Abus ai sistem de
inchidere performant ......cineva mai sus spunea ca pe linga butuc mai trebuie si o protectie ....nu ornamentele
alea .Gaurile alea mari incerci sa le astupi cu tabla pe care vei prinde ornamentele de ghidare a broastei
cu cheie barba dubla .Ca grad de dificultate in spargerea usii o imbunatatesti de 3 ori .
Asta nu inseamna ca nu poate fi sparta.Dar maresti timpul si selectezi ghertoii care incearca....
Sildurile alea din foto sunt pentru usi chinezesti si nu cred ca te ajuta cu ceva.

#1165
danny_nt

danny_nt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 22.10.2003
AI dreptate nu am specificat ca vreau sa trec de la butuc la varianta 252 RL. Deci solutia ar fi sa pun tabla pe interiorul usii si sa fixez ornamentul de ghidare de ea pe exterior.
Eu ma gandeam daca as gasi separat un ornament de ghidare ptr broasca cu cheie cu barba dubla mai mare decat gaura aia.

#1166
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Nu exista de-a gata de cumparat. Este o adaptare pe care trebuie sa o faci tu sau altcineva.
Si nu musai pe interior .Ornamentul broastei cu barba dubla are valoare doar estetica fata de rozetele
broastei cu butuc care trebuiesc sa protejeze butucul .Al doilea rol este de ghidare a cheii .

#1167
lucian_ft

lucian_ft

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.08.2014
Salutari voua ... si multumiri tuturor celor ce si-au expus experinta/experientele avute sau cel putin punctul de vedere in raport cu subiectul topicului. Marius, tot pentru Cluj, te-as ruga sa ma ajuti si pe mine cu recomandarile tale privind achizitionarea si montajul unei usi de apartament cu un buget aprox. 2000 lei (buna izolare fonica eventual cu posibilitatea upgradarii sistemului de inchidere - butucilor etc).
Iorgovanu ...ai gasit ceva multumitor?
Wertheim, esti amabil sa-mi transmiti cu ce firma ai lucrat la montaj?

#1168
wertheim

wertheim

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 06.01.2016

View Postlucian_ft, on 18 august 2016 - 13:02, said:

Salutari voua ...
Wertheim, esti amabil sa-mi transmiti cu ce firma ai lucrat la montaj?

Am pus usa MACO cu DARI SERV SRL 0744-883-473 - Are magazin in Manastur la un parter de bloc langa Kaufland - Am primit pe montaj garantie 24 luni

#1169
lucian_ft

lucian_ft

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.08.2014
Wertheim, multumiri pentru raspunsul prompt.
Am fost la Ambient Cluj ...nu lucreaza cu Maco desi pe site-ul Maco apar ca fiind parteneri.
In ceea ce priveste Apollo Junior (distribuitori Maco), nu mai au punct de lucru in Cluj.
Dedeman are pe stoc la Cluj cel putin 3 usi model Urban la aprox 1100 lei cu aproape 200 lei mai ieftin decat pe site; nu stiu ce fel de sistem de inchidere au; nu au fost culori pe gustul ...ei! Posted Image
Maine vizitez magazinul celor de la Dari Serv, de la Maco spuneau ca nu au modelul Urban doar Civica.
iorgovanu spunea intr-un post anterior ca arata mai bine modelul Civica la nivelul pragului ... alte pareri v-as ruga...

Edited by lucian_ft, 18 August 2016 - 17:43.


#1170
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Sper sa nu fie prea tirziu raspunsul meu.

Te poti incadra ca pret pentru o usa Civica cu broaste Monoblok la care ulterior schimbi cilindrii cu altii mai
performanti. Cei cu care vin din fabrica sunt slabuti. Atentie la dimensiunea lor si la grosimea cheii.

Maco Urban este mult mai slaba , nu recomand .

Nu am stiut ca Apollo si Ambientul nu mai au .Eu am cumparat din Brasov pentru Sibiu si Tg Mures.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate