Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Despre Uși Metalice

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
2074 replies to this topic

#1135
wertheim

wertheim

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 06.01.2016
Spre exemplu, usile MACO Civica cu un canat se incadreaza in clasele RC4 si RC5 (EN 1627-2011)

Daca inchiderea se face cu broaste securizate pe trei directii (sus, jos, lateral) cu 9 bolturi + 2 pinteni la 3 balamale si avem beton in tocul sudat cu 8 bucati fier beton 25-30 cm incastrate in ziduri, presupun ca vorbim de clasa RC5 (15 minute) sau chiar RC6 (20 minute)

[ http://www.maco.ro/images/civica/certificari/declaratie_de_conformitate.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Matahalelor cu berbec si rangi le-au trebuit 15 minute sa sparga o usa similara, insa care nu are si bolturi de inchidere si sus si jos Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2OcXMm8SOf4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by wertheim, 05 April 2016 - 11:21.


#1136
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
wertheim ----Hai sa nu inducem lumea in eroare .Acea usa a fost o usa modesta atunci cind a fost cumparata . Dupa un timp
a fost imbunatatita montindu-se doua incuietori destul de performante . Aici ma refer ca in locul unei incuietori slabe (originale
usiii)a fost montata alta cu cheie cu barba dubla ingropata .Mai precis a fost o yala -189 4 MF. Datorita distantelor gaurii cheii
fata de cantul usii (50 mm) ,a fost compatibilitate cu broasca XXY (nu vreau sa le fac reclama).Era un lucru bun care nu mai
se fabrica .   Dupa aceea a mai fost montata una cu inchidere in 3 directii (tot cheie cu barba dubla ),care a fost montata intre
sild si cea de sus .Aceasta yala a suportat tot ce a urmat......Astfel a devenit o usa foarte performanta .Ghinion de nesansa ,
pentru sspir , care ar trebui sa urmeze ceva cursuri , din care sa invete ,ca nu tot ce zboara se maninca .Au fost obisnuiti cu
doua lovituri de berbec si usa x se deschidea .Dar cite alte interventii ale lor nu s-au soldat cu esecuri ........fiind necesara
interventia unui meserias care a scos usa cu totul din zidarie pentru a reusi interventia .Asta nu doar la noi , ci si in Germania
(Abus) Franta (Vachette) Spania (Amig) Cehia (Rostex) Sula - pardon SUA (Qwiqset ) etc . O  foarte mare importanta o are
meseriasul care lucreaza la montajul usii ,broastelor ,a  sistemelor de inchidere , el trebuind sa-si faca treaba cit mai bine .

Attached Files


Edited by mariusyale, 05 April 2016 - 19:10.


#1137
Goenitz

Goenitz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 01.08.2007
Salut, am luat in decembrie 2015  o usa apartament maco civica cu incuietoare mottura 774 jos si sus cu kale tip fluture.

Problema ar fi ca atunci cand inchizi  cu mottura si kale  usa se mai misca daca incerci sa o dechizi apasand manerul.  Nu sta fixa in locul ei. Cand isi tranteste vecinul  usa lui maco  se zguduie si a mea.  Vecinul are usa fata in fata cu a mea- distanta intre usi fiind de  150cm aproximativ.   Aceeasi problema o am si la parintii mei  cu usa maco civica si  cilindri abus. + abus. Daca mai pun un rand de garnitura tip purfix - tesa rezolv problema ? Daca vreti o sa pun si un filmulet. Nu am fost acasa cand s-a montat usa. Usa a fost montata cu ciment si sudata de importator.

Edited by Goenitz, 21 May 2016 - 19:20.


#1138
wertheim

wertheim

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 06.01.2016

View PostGoenitz, on 21 mai 2016 - 19:18, said:

Salut, am luat in decembrie 2015  o usa apartament maco civica cu incuietoare mottura 774 jos si sus cu kale tip fluture.

Problema ar fi ca atunci cand inchizi  cu mottura si kale  usa se mai misca daca incerci sa o dechizi apasand manerul.  Nu sta fixa in locul ei. Cand isi tranteste vecinul  usa lui maco  se zguduie si a mea.  Vecinul are usa fata in fata cu a mea- distanta intre usi fiind de  150cm aproximativ.   Aceeasi problema o am si la parintii mei  cu usa maco civica si  cilindri abus. + abus. Daca mai pun un rand de garnitura tip purfix - tesa rezolv problema ? Daca vreti o sa pun si un filmulet. Nu am fost acasa cand s-a montat usa. Usa a fost montata cu ciment si sudata de importator.

Cel mai cuminte este sa apelezi la o firma specializata cu oameni priceputi in reparatii usi metalice - In cazul tau, reglarea fixarii in toc a bolturilor broastei sau inlocuire cheder

Eu inchid usa prin "trantire" usoara, fara sa mai apas clanta - merge fin si dupa inchidere usa sta bine fixata pe cheder, nu se mai zgaltzaie, indiferent ca o inchid numai cu mottura sau numai cu fluturele de sus sau cu ambele - rectificarea gaurilor aferente bolturilor broastei mottura este foarte importanta, in special boltul clantei, nu trebuie exagerat cu frezarea acestora pana usa face joc - trebuie sa existe o anumita fortare cand inchizi usa prin apasarea clantei - experienta si atentia meseriasului care monteaza usa este foarte importanta - shusterii (diletanti fara experienta care pretind se pricep la orice) fac lucru de mantuiala, nu cunosc secretele montajului de usi metalice si in final ajungi sa platesti in plus reparatiile de "dupa meseriasi"

#1139
Goenitz

Goenitz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 01.08.2007
O sa apelez la garantie , am crezut ca e ceva simplu. Prima data am crezut ca nu o sa ma deranjeze dar nu stiam ca vecinul din fata mea  isi  tranteste usa ca la penitenciar :)

#1140
c_butuc

c_butuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.11.2011
Salut tuturor. Sunt in cautarea unei usi de exterior pentru casa. Trebuie sa asigure izolarea si de calitate. Acum am o chinezarie care face condens  Imi puteti recomanda o usa adevarata? Multumesc anticipat.

Edited by c_butuc, 23 May 2016 - 11:20.


#1141
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Salutare,

Ai mei trebuie sa schimbe vechea usa de lemn de la apartament, dintre usile mai ieftine, Best Imperial sunt mai bune ?
Inca o intrebare: Am vazut la un prieten o usa metalica, care se incuia atunci cand trageai de manerul clantei in sus. Cum se numeste sistemul asta ? Se gaseste si pe usile mai ieftine ?

#1142
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Le recomand celor 2 de mai sus un schimb ....

#1143
wertheim

wertheim

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 06.01.2016

View Postcomingindustry, on 27 iunie 2016 - 14:46, said:

Compania noastra va ofera la cele mai mici preturi din oras :
- Usi de garaj rezidentiale si industriale
- Sisteme complexe de supraveghere video, antiefractie si detectie incendiu
- Interfonie si Videointerfonie
- Echipamente de control acces
- Confectii metalice de orice fel
- Constructii rezidentiale si industriale
- Instalatii termice, electrice, sanitare
- Panuri voltaice
- Amenajari inferioare
- Automatizari pentru orice tip de poarta si usa de garaj

Pentru o oferta de pret corecta, nu ezitati sa ne contactati : 0774066705

facebook.com/coming.industry
daxmag.ro
e-mail : [email protected]

SC COMING INDUSTRY SRL

Nu va suparati, livrati si la Honolulu sau la Pomârla, Botoșani?

Cred ca ati postat gresit, aici nu este un site de spam si reclame, oamenii de aici au alte preocupari.

#1144
unlimitedForce

unlimitedForce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.09.2012
O intrebare :
Exista cumva vreun butuc mai ieftin decat asta : Cilindru Abloy Protec2 care sa nu poata fi " spart " si sa-l pot cumpara si din Romania ?
Cam asta am inteles eu ca ar fi cel mai ok din postarile din acest topic ;  astept si alte sfaturi

#1145
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
Asta nu e scump... si se poate sparge

#1146
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
Ma faci sa rad  cu afirmatiile tale !!!!
De unde ai scos-o pe asta cu " se poate sparge "   ?  ; nu de alta , dar daca te citeste cineva chiar te crede  ;  

N-am gasit pe nici un forum vreun comentariu in care cineva sustinea ca s-ar putea manipula acest butuc ;
e pe youtube un clip fake ,un FALS   filmat prin 2013  la o rezolutie  de anii 90 cu unul care chipurile """"sparge""" acest butuc
Dar iti repet pe nici un forum si nici un clip al celor  care se ocupa cu sportul asta pe youtube nu a aparut vreo informatie ca s-ar putea sparge/  manipula acest cilindru
Daca ai vreun argument / clip / link  pune-l aici sa-l vedem si noi   ;  daca nu te rog sa taci  sau sa te exprimi doar atunci cand stapanesti clar o idee

Sunt clipuri pe youtube in care acest butuc este distrus cu o freza , dar aia implica galagie si alte riscuri   din partea unui eventual hot  ;  si mai tine cont de un aspect ; butucul pe usa este protejat de un sild metalic si ala ingreuneaza destul de mult distrugerea sa cu o freza
Acest cilindru nu este indistructibil dar NU POATE FI SPART   printr-un procedeu silentios  sau  Non Distructiv ; Nu poate fi Manipulat

View PostunlimitedForce, on 01 iulie 2016 - 11:03, said:

O intrebare :
Exista cumva vreun butuc mai ieftin decat asta : Cilindru Abloy Protec2 care sa nu poata fi " spart " si sa-l pot cumpara si din Romania ?
Cam asta am inteles eu ca ar fi cel mai ok din postarile din acest topic ;  astept si alte sfaturi

Daca asta ti se pare scump mai exista si mai scump: evva mcs   , din cate stiu eu nici ala nu se poate manipula , sparge prin procedee silentioase . non distructive

Edited by proagro, 01 July 2016 - 13:21.


#1147
implacabil

implacabil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 18.10.2008
Dacă tot se vorbește despre uși: ușă-n ușă cu mine locuiește un 'hoarder' - o vecină cu probleme psihice (mari) care de ani buni strânge gunoaie în casă.
Sunt două probleme mari pe care ușa pe care o am acum nu le rezolvă: mirosul inimaginabil și gândacii care dau asaltul de la Smârdan în fiecare noapte.
Nu știu prea multe de spre uși, dar nu cred că schimbarea izolației de la ușa ordinară pe care o am acum ar fi soluția. Probabil trebuie schimbată ușa cu totul.
Așadar, vă rog să-mi recomandați o ușă care să izoleze cât mai bine "olfactiv" dar și împotriva "umblătoarelor". Siguranță nu e importantă. Buget: 1000 - 1500 de lei.

Edited by implacabil, 09 July 2016 - 12:51.


#1148
stancumarinel

stancumarinel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 15.02.2015
salutare tuturor. curand trebuie sa achizitionez usa pt intrare la casa. vad mai peste tot Maco. si din ce am mai citit pe aici...Maco predomina...trebuie sa precizez ca usa va fi expusa intemperiilor..oarecum..va avea parte si de soare si de zapada si de ploaie... cunoscatorii imi pot da cateva sfaturi despre urmatoarele.... : ?

http://www.maco.ro/u...palisandru/p-28

http://www.maco.ro/u...-2md12c-nuc/p-9

http://www.maco.ro/u...-mds-2c-nuc/p-2

multumesc anticipat.

#1149
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
implacabil >>> Daca ai norocul sa ai o altfel de usa, decit ,,China" poti cumpara garnituri de etansare autoadezive .
Daca usa este chinezeasca nu prea iese , sau nu poti pune garnitura (din cauza grosimii garniturii).
   Referitor la a cumpara o usa tip Maco, pretul este numai nitel peste maximul tau .Daca este montata
de cei care vin cu usa si este o firma care isi face treaba si da ceferticatul de garantie odata cu montarea
   usii este posibil sa ai norocul sa scapi 85% de probleme.Restul de 15% consta in faptul ca atunci cind
   deschizi usa iti intra si un val de arome ...dar este posibil si 1-2  ,,umblatoare" ce stau pe linga garnitura .
   Poti pune o poza cu broasca usii sau balamalele si iti spun ce usa ai .
stancumarinel >>>> Nu numai astea de Maco dar in general ce avem noi in tara nici una nu rezista intemperiilor de care
                                 pomenesti .Ploaia o va face sa rugineasca pentru ca nu este galvanizata ,zapada o va face sa se contracte
                                si sa ajute la imbatrinirea fetei usii iar soarele o va decolora ,imbatrini crapa etc....Este valabil pentru
                                ambele variante ; MDF -tabla si autocolant .In marea majoritate s-a intimplat chiar inainte de a expira garantia.

#1150
implacabil

implacabil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 18.10.2008

View Postmariusyale, on 11 iulie 2016 - 18:44, said:

implacabil >>> Daca ai norocul sa ai o altfel de usa, decit ,,China" poti cumpara garnituri de etansare autoadezive .
Daca usa este chinezeasca nu prea iese , sau nu poti pune garnitura (din cauza grosimii garniturii).
   Referitor la a cumpara o usa tip Maco, pretul este numai nitel peste maximul tau .Daca este montata
de cei care vin cu usa si este o firma care isi face treaba si da ceferticatul de garantie odata cu montarea
   usii este posibil sa ai norocul sa scapi 85% de probleme.Restul de 15% consta in faptul ca atunci cind
   deschizi usa iti intra si un val de arome ...dar este posibil si 1-2  ,,umblatoare" ce stau pe linga garnitura .
   Poti pune o poza cu broasca usii sau balamalele si iti spun ce usa ai .
Merci de răspuns. Nu mai pun poză pentru că sigur e chinezească. Mirosul care intră atunci când deschid ușa nu e o problemă, se rezolvă în câteva minute de aerisire, și voi avea grijă să nu intre gândaci atunci când deschid ușa. Oricum am casa plină de momeală pentru că acum intră nestingheriți. Dă-mi te rog un exemplu sau două de ușă Maco care s-ar potrivi. Și încă o întrebare - cât ar costa montajul?

Edited by implacabil, 11 July 2016 - 20:23.


#1151
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Din ce stiu eu , manopera de montaj este 250 lei si consta in transport ,urcat usa pe scari ,scoaterea usii vechi ,
sudarea celei noi la boloboc si umplerea tocului cu beton (reglare etc) .Aceste lucruri le intrebi de la bun inceput.
Repararea glafurilor nu intra in pret si  nu o fac cei care iti monteaza usa .Acestea se fac dupa 2-4 zile pentru a nu
influenta umiditatea betonului-glaful.
Exemple de usi ; Maco Civica cu broaste Maco(care de fapt sunt kale) si.... silduri Maco pret aprox. 1450 fara montaj.
   Maco Civica cu broaste Monobloc (bolturi mai groase si incuie de 3 ori) pret aprox. 1700 fara montaj.
Mai tii cont de faptul ca butucii cu care vin usile ar trebui schimbati .Asta o poti face dupa 1 ,2 , 3 luni cind mai ai ceva bani.
Minimul butucilor pot fi Kale (sus cu cheie clasica si fluture , jos cu amprenta ).
Atentie la dimensiuni . Usa Maco are 880 x2050 , deci golul de zid minim 900x2100.
Te feresti de cele mai ieftine ale lor ,ca reper sa nu aibe pervazele ambutisate cu tocul.

Edited by mariusyale, 11 July 2016 - 21:31.


#1152
stancumarinel

stancumarinel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 15.02.2015
mariusyale >>> ok..si in cazul asta daca as merge pe o varianta pvc..care nici ea nu este mai ieftina decat cele le-am aratat...crezi ca e mai ok pt astfel de expunere?

spre exemplu am o oferta de la Qfort..ceva la 4800 lei..sa spunem cel mai bun profil de la ei..cu cele mai bune sisteme de siguranta(care nu sunt wow)..ce parere ai despre asta..oare cum se va comporta fiind expusa la toate minunatiile anotimpurilor?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate