Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Amintiri din grădiniță, școală, liceu, facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
370 replies to this topic

#343
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View Postdjl, on 02 noiembrie 2019 - 14:25, said:

Prin clasa a VI-ea sau a VIII-ea aveam un slogan "Noi învăţăm ca să uităm". ...
Posted Image
Aaaaoleu, bo$$, tu ai luat bacu'? Mai treci pe la școală că s-a schimbat sloganu'!Posted Image

Edited by jobist, 06 January 2020 - 22:55.


#344
yagi

yagi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 08.01.2004

View PostInginerul, on 10 septembrie 2007 - 13:08, said:

Who's Mr. Walter?

Melci, raci, craci, draci de calibru 9mm Parabellum.
Pentru curioși cu "trei dinți din față" am și rang-rover.
Ehei dragii moșului, dacă încep să povestesc amintirile din copilărie se întoarce planeta cu curul în sus.
Așa, îi las pe telijenți să se dea în petec.
Capisci?

Edited by yagi, 06 January 2020 - 23:15.


#345
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004

View Postjobist, on 06 ianuarie 2020 - 22:54, said:

Posted Image
Aaaaoleu, bo$$, tu ai luat bacu'? Mai treci pe la școală că s-a schimbat sloganu'! Posted Image

La unele materii note (mai) bune, la unele materii note mai proaste. De uitat am uitat multe dintre lucrurile studiate.
Dar care e sloganul acum mă rog?   :scratchchin:

View PostVlaDv2, on 03 ianuarie 2020 - 22:29, said:

Amintiri din liceu:

- fumat in WC, ne miroseau profii palmele


Eu în liceu m-am înscris în fumi club. Clasa a X-a. Mă apucasem de fapt în vacanţa de vară. Fumam în budă sau în curte. Nu ne verifica nimeni.
La facultăţi am fumat. Deşi pe când eram la A.S.E. se interzisese fumatul. La Istorie mai venea un prof, ex-fumător şi se lega de noi. Am ajuns şi eu ca profu' ăla, de urăsc obiceiul. Am avut o întrerupere de un an în liceu şi una pe când eram la Istorie. M-am lăsat definitiv... din întâmplare.
Cred că în mulţi răsuna piesa asta, deşi nu ştiam de ea   :rolleyes:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Q9zWw0Ru28w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5oVBvxA0mm0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 06 January 2020 - 23:34.


#346
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,829
  • Înscris: 14.10.2008
Eu am detestat maxim fumatul inca de mic. Si nici nu am avut fumatori in jurul meu decat intamplator, cand aproape ca-i injuram, mai tarziu am invatat sa respect omul indiferent de viciile sale.

#347
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am urât fumatul (dar nu mă deranja când stăteam între fumători), m-am apucat și lăsat de vreo 3 ori și după ce m-am lăsat ultima dată, nu mai suport nici mirosul ce se impregnează.
O retipărire a unei hărți interbelice ce se găsea și la noi în școală. Probabil aia originală supraviețuise epurării comuniste (javrele au distrus și cărți)

Attached File  Harta tursitica a Romaniei (1938), de Ion Dem Demetrescu, versiune tiparita in anii '90.jpg   227.99K   16 downloads

Văd că au modificat acum pe site-ul școlii și spun că a fost construită în anul 1960. Că mai demult spuneau că actualul local a fost construit în anul 1963, dar azi noapte mi-am dat seama că apărea într-un ghid publicat în 1962, deci dacă nu cumva călătoriseră ăia în timp, clădirea era mai veche de 1963.

#348
iamback

iamback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 02.01.2018
cand eram clasa a 5-a directoarea scolii a organizat o petrecere in curtea scolii de ziua copilului si pentru ca unii au fost nemultumiti de muzica pusa, au lasat un ti gan  din scoala sa cante manele live.

Edited by iamback, 28 April 2020 - 14:44.


#349
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Da' ce muzică au pus şi cum de au putut să-l lase să intrepreteze abjecţii?

#350
iamback

iamback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 02.01.2018

View Postdjl, on 28 aprilie 2020 - 14:49, said:

Da' ce muzică au pus şi cum de au putut să-l lase să intrepreteze abjecţii?
Populara si usoara (nu imi amintesc exact melodiile). Stiu ca a cantat ti ganul buzele tale ca doua petale cand imi zambesti ma topesc pe picioare.

Edited by iamback, 28 April 2020 - 14:59.


#351
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
Pai talentele trebe promovate :P

#352
iamback

iamback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 02.01.2018
Sincer ma bucur ca s-a intamplat, am asistat la ceva rar.

#353
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Lol... ce piesă.
Clasa în care am stat la semi-internat era pe coloana cu laboratorul de fizică. Pe vremuri avusese chiuvetă, dar fusese desfiinţată. Mi s-a părut o tâmpenie atunci, mi s-a părut şi acuma. De ce să te mai duci în puază să bei apă sau să te speli pe mâin la baie când o poţi face în sala de clasă... Şi mi-ar fi plăcut să fi fost chiuvetă din aia emailată, care se fixa în perete. Parcă şi în sala unde am făcut clasa V-a sau a VI-a a fost chiuvetă pe vremuri - era pe coloana cu laboratorul de fizică. Clasa unde am făcut era cea de lângă seminternat - ca să intri în ambele cred că treceai print-un mic hol/vestibul.
Ulterior mi-am dorit chiuvetă în cameră dacă era să mă mut. Acum nu, că zboară apă pe covor  :D

#354
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,829
  • Înscris: 14.10.2008
Chiuvete in clasa erau doar in laboratorul de chimie la mine. Marile probleme cu baile erau ca WC-urile sunt turcesti (inca se fabrica asa ceva) si ca se fumeaza acolo.

Eu am baia in camera ca la hotel. Prin 1996-1997 am cerut tatalui sa faca asa la casa cand era in constructie.

#355
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
Eu as vrea si WC-uri in fiecare sala de clasa. Ce sa te mai duci pe hol, mai bine te bagi acolo, daca se poate in timpul orei. Si cu cat mai multe gaze evacuezi, cu atat mai bine :naughty:

#356
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,829
  • Înscris: 14.10.2008
Care hol ca la noi trebuia sa traversezi intreaga curte, doar cele 2 aripi laterale ale corpului principal aveau asa zisele grupuri sanitare, grupuri de tortura le-as zice eu, cred ca nici la puscarie nu sunt asa de rele. In arest da, dar in penitenciar nu. Corpul nostru de cladire denumit Bastilia nu avea WC-uri, doar vestiare si sala de sport.

#357
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,564
  • Înscris: 15.06.2007
De opincile de la gradinita va mai amintiti? In loc de velcro aveau un fel de clips metalic,nici macar capse nu erau in stare sa puna.
Si ciorbele naspa de la cantina.

#358
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,829
  • Înscris: 14.10.2008
Nu am mancat deloc la scoala in clasele 1-12, doar la facultate (dulciuri si prostii), dar faceam ore in salile din cantina prin clasele 7-8 si mirosea mereu a varza si fasole.

Gradinita nu am facut-o.

#359
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,564
  • Înscris: 15.06.2007
.

Edited by tfmercedez, 18 February 2022 - 21:00.


#360
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Am niste povestiri f meseriase si adevarate, chiar am zis sa imi scriu memoriile la un moment dat. La gradinita ma dadu mamai-mea la 4 ani, era prin 91 eram eu si cu un preten, macron, ii ziceam, ba frate dupa vreo 2 zile de gradinita, cu program prelungit, ne-am hotarat sa evadam, erau niste gutui mari, in curte, aplecati spre alee, curtea era inchisa cu porti de fier, gradinita era pe langa sc 111 bucuresti, nu mai stiu numele ei, stiu doar ca se facusera gutuile si noi ne-am urcat in copac si am sarit in strada, mare noroc am avut ca ne-au vazut cativa oameni mai incolo si au venit cativa politisti de la sectia 16 parca, astia ne-au dus inapoi si apoi ne-au condus cu masina acasa, pe mine nu m-au mai dat la gradinita pana la 6 ani. N-au mai avut incredere. Prima data cand mi-am luat bataie pe bune :))

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate