Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Amintiri din grădiniță, școală, liceu, facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
370 replies to this topic

#19
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007
Mda...
Prin anul 19...phiii, cat a trecut! Asadar, "cu multi ani in urma", eram Senior Hawk, adica soim in grupa mare la o gradinita in Bucuresti/Colentina/Plumbuita. Nu stiu daca era si pe la voi asa, dar la ni era o mare dambla cu stampilele "STAS" de pe fundul farfuriilor in care ni se servea masa. Adica: marea majoritate a farfuriilor erau inscriptionate (era inscriptionata?) cu stampile albastre. Doar cateva 5-6, din 30-40, erau rosii. Cui ii pica in ziua aia "Stasu' rosu " era mare smecher! Toti il priveau de parca o prinsesera goala in baie pe tovarasa educatoare. In orice caz, ca pe un erou. Mi-a luat aproape 2 ani sa descopar cum putea fi deschisa o fereastra a salii in care se aranjau mesele in timp ce noi copiii eram afara la joaca. Pe atunci , avand un QI dublu fata de cel actual, imi dadea prin cap sa nu fac escaladarea decat cam o data pe saptamna. Ceea ce oricum inaclca teoria probabilitatilor privind sansele de a-ti cadea Stasul Rosu.
In grupa aveam o fata, Geanina, care daca as fi avut suficiente capacitati anticipative as fi spus "Mama, asta cand s-o face mare, ne baga-n boala pe toti, baieti si fete." N-aveam si nu spuneam. Ceea ce insa nu m-a impiedicat, de vreo 4-5 ori sa-i cedez farfuria mea, cu Stas rosu, in schimbul promisiunii ca-mi va arata ce are sub chilotei. credeti ca Soimii Patriei nu-si respectau Cuvantul de Onoare? Ba da!
-----------------------------------------------
Dupa cca 13-14 ani ne-am reintalnit. La un majorat. Ea nu m-a mai recunoscut, desigur. Eu da, chiar arta cum ar fi trebuit sa-mi inchipui cu 14 ani in urma. BEEETON! Am gasit, culmea si o farfurie cu stas (aproape) rosu. M-am apropiat, i-am aratat-o si am intrebat-o ce-si mai aminteste. M-a privit lung si a-nceput sa ranjeasca.
-------------------------------
V-ati astepta sa va povestesc ce mare orgie a iesit, hai? Neea! I-am spus ca nu tin neaparat sa o folosesc (farfuria si ca sunt dispus sa o cedez). A ras si atata tot. Ce vreti? Nu sunt Sandra Brown. Nici macar Ion Creanga.

Edited by Gabi73C, 19 November 2007 - 19:18.


#20
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 Gabi73C, on Nov 19 2007, 19:18, said:

Mda...
Prin anul 19...phiii, cat a trecut! Asadar, "cu multi ani in urma", eram Senior Hawk, adica soim in grupa mare la o gradinita in Bucuresti/Colentina/Plumbuita. Nu stiu daca era si pe la voi asa, dar la ni era o mare dambla cu stampilele "STAS" de pe fundul farfuriilor in care ni se servea masa. Adica: marea majoritate a farfuriilor erau inscriptionate (era inscriptionata?) cu stampile albastre. Doar cateva 5-6, din 30-40, erau rosii. Cui ii pica in ziua aia "Stasu' rosu " era mare smecher! Toti il priveau de parca o prinsesera goala in baie pe tovarasa educatoare. In orice caz, ca pe un erou. Mi-a luat aproape 2 ani sa descopar cum putea fi deschisa o fereastra a salii in care se aranjau mesele in timp ce noi copiii eram afara la joaca. Pe atunci , avand un QI dublu fata de cel actual, imi dadea prin cap sa nu fac escaladarea decat cam o data pe saptamna. Ceea ce oricum inaclca teoria probabilitatilor privind sansele de a-ti cadea Stasul Rosu.
In grupa aveam o fata, Geanina, care daca as fi avut suficiente capacitati anticipative as fi spus "Mama, asta cand s-o face mare, ne baga-n boala pe toti, baieti si fete." N-aveam si nu spuneam. Ceea ce insa nu m-a impiedicat, de vreo 4-5 ori sa-i cedez farfuria mea, cu Stas rosu, in schimbul promisiunii ca-mi va arata ce are sub chilotei. credeti ca Soimii Patriei nu-si respectau Cuvantul de Onoare? Ba da!
-----------------------------------------------
Dupa cca 13-14 ani ne-am reintalnit. La un majorat. Ea nu m-a mai recunoscut, desigur. Eu da, chiar arta cum ar fi trebuit sa-mi inchipui cu 14 ani in urma. BEEETON! Am gasit, culmea si o farfurie cu stas (aproape) rosu. M-am apropiat, i-am aratat-o si am intrebat-o ce-si mai aminteste. M-a privit lung si a-nceput sa ranjeasca.
-------------------------------
V-ati astepta sa va povestesc ce mare orgie a iesit, hai? Neea! I-am spus ca nu tin neaparat sa o folosesc (farfuria si ca sunt dispus sa o cedez). A ras si atata tot. Ce vreti? Nu sunt Sandra Brown. Nici macar Ion Creanga.
Asta da amintire.... :coolspeak:
:roflmaofast:  :roflmaofast:  :roflmaofast:

Eu nu-mi mai amintesc nimic hazliu... nu prea am fost poznasa :P.

#21
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

 Bebeluska, on Nov 19 2007, 20:27, said:

Asta da amintire.... :coolspeak:
:roflmaofast:  :roflmaofast:  :roflmaofast:

Eu nu-mi mai amintesc nimic hazliu... nu prea am fost poznasa :P.

Probabil ca nici nu prea ti-a picat Stasul Rosu? Am I Wrong?  :lol:
De-aia ne persecuti acuma pe noi (...si ne iarta noua greselile noastre...)?

#22
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Aia cu stasul nici c-am auzit-o pana acum. :)

#23
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

 Bebeluska, on Nov 19 2007, 21:25, said:

Aia cu stasul nici c-am auzit-o pana acum. :)
Figurativ, doamna! Vroiam sa spun, de cate ori, la gradinita, ti s-a oferit asa afacere? :lol:

#24
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Într-a 5-a am trăit prima poveste de dragoste, dacă o pot numi așa  ^_^ . Eram la semiinternat (aveam așa ceva la școală, dar eu nu stăteam decât puțin după-amiază). Ea era într-a 4-a și ei i-a plăcut de mine. Mă aranja (până acum 2-3 ani plecam cam dezordonat cu hainele) și la un mimendat m-a sărutat pe obraz  :wub: Într-a 6-a nu a mai fost cu noi în școală (fratele ei cred că mai era atunci cu noi în școală). Am căutat-o toamna trecută, dar se mutase de acolo prin 1994-1995 (și nici măcar numele de familie nu i-l mai țin minte). Stătea undeva, pe Bd. Rm. Sărat.
Profa de la seminternat era o persoană tare relegioasă. Povestea că-l bătuse tare pe unul peste gură pt. că drăcuiese. O văd și acum pe la noi pe la biserică. Era și un domn bătrân care ne spunea povești religoase (pe atunci eram și eu mai religios). Pe domn tot Ștefan îl cheama (adică ca și pe mine  ;) )
Ce comentam printr-a 7-a cu băieții: o colegă avea o bluză puțin mai largă la umeri, și pe acolo ziceam că e intrarea la boscheți. Tot de aceiași colegă ziceau că porată brânză în sâni (pe atunci nu avea sânii mari, oricum). La începutul a 8-a s-a mutat la o altă clasă împreună cu alți 2colegi din cauza profei de mate.
Cred că într-a 7-a se montaseră noi chiuvete-țâșnitoare, care la scurgere nu mai aveau cot de țeavă, ci sifon. Am zis eu că au băgat chiuvete cu sifon și colegii au început să întrebe ceva de genul "curge sifon la țeavă"?  :lol:
Într-o iarnă (eram a 6-a sau a 7-a) nu curgea apă și aveam desen, așa că unii au pus în celebrele borcane de iaurt tip comuniste gheață.

Edited by djl, 13 January 2008 - 12:32.


#25
big.brother

big.brother

    .:: KING ::.

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 07.05.2007
Nu-mi amintesc prea multe, doar că în școala generală, îi adusesem un buchet de flori doamnei învățătoare, și nu știu cum, a ajuns să fie din partea întregii clase :mellow:
La grădi, m-am certat cu educatoarea (roflmaofast), fiindcă nu îmi mai dădea înapoi desenul făcut de mine, cu care mă lăudam :rolleyes:
Din liceu, nimic interesant.
Din facultate, nici atât. :)

#26
YoYo69ErS

YoYo69ErS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 02.05.2005
O întâmplare mai teribilistă a fost printr-a 7-a când ne-am apucat vreo 5 elevi să rupem toate ușile de la toalete... Eu scăpasem însă m-au dat în gât 2 "prieteni" :deadtongue: . Și nu doar cu asta m-au dat în gât, dar nu intru în detalii, însă toate acestea au rezultat în 5 zile de exmatriculare spre deosebire de 3 zile cât au luat ceilalți :angry: .

#27
Peter Pan

Peter Pan

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 596
  • Înscris: 04.06.2006
Buuuuun...

Pe la vreo 'spe ani ma duc, ca baietii, cu un prieten sa tai iarba pentru bestiile din gospodarie. Cu secera din dotare... harsh, harsh, harsh... Se stie: cu  o mana tii iarba, cu cealalta tai cu secera. Dar nu si prietenul meu: el taia in nestire, folosindu-se doar de secera. Da-i, da-i, pana a dat in genunchiul meu. Sange, lacrimi si disperare. Curgea sangele de parca era fantana arteziana. Am stat imobilizat la pat, cu pasta de dinti pe rana, fara consult medical. Am ramas cu o mica cicatrice, fara sechele.

#28
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
nasol :console:

bine ca nu ti-a taiat cucu' :fear:

Edited by kappa_man84, 25 January 2008 - 15:22.


#29
bellea_77

bellea_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 21.08.2006
Not again :wallbash:
Mai sunt deschise nu stiu cate topice pe tema asta. :D

#30
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007

 Peter Pan, on Jan 25 2008, 16:15, said:

Buuuuun...

Pe la vreo 'spe ani ma duc, ca baietii, cu un prieten sa tai iarba pentru bestiile din gospodarie. Cu secera din dotare... harsh, harsh, harsh... Se stie: cu  o mana tii iarba, cu cealalta tai cu secera. Dar nu si prietenul meu: el taia in nestire, folosindu-se doar de secera. Da-i, da-i, pana a dat in genunchiul meu. Sange, lacrimi si disperare. Curgea sangele de parca era fantana arteziana. Am stat imobilizat la pat, cu pasta de dinti pe rana, fara consult medical. Am ramas cu o mica cicatrice, fara sechele.
Copii inconstienti :roflmaofast: Totusi, imi pare rau pentru cicatricea ta :console:



Sange ! Sange ! Povestea asta imi pare cam emo ^_^
Blood ! Blood ! Gallons of the stuff !  Continuarea:

Attached Files



#31
Peter Pan

Peter Pan

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 596
  • Înscris: 04.06.2006
Prost obicei au adminii sa stearga sau sa mute topicuri/posturi fara sa anunte. Si mai urat e sa posteze userii fara sa bage un Search mic, nu ? Dar... e vreun subiect care sa nu fi fost discutat pe aces forum ?

#32
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Ha, ha, am găsit caietul-jurnual unde mi-am notat diverse chestii desprea balul de sfârști de clasa a 8-a. Nu o să fie cine știe ce amintiri (asta și din cauză că o parte din ele le-am povesitit deja), dar cine știe, nostalgicii o să se bucure, amintindu-și și ei întâmplări asemănătoatre.
Un coleg vine îmbrăcat normal, nu ca pentru un asemenea eveniment, ceea ce o face pe o colegă să remarce "Ia uitați-l domna și pe ....., a venit îmbrăcat ca pe stadion"
De la școală nu am plecat cu toți colegii, ci numai cu băieții. Cred că dacă doar cu fetele stârneam invidie :naughty:
Înainte de faza cu etajul unde era cîminul fetelor tot îmi spuneau băieții "vezi că e o bombă la subsol".
Ajungând la faza cu căminul fetelor, eu nu am știut din prima de el. La un momendat văd că băieții au dispărut. Când apar o parte din băieți vreau și eu să merg cu ei, dar cel mai înalt din clasă îmi zice "..... (numele meu de familie), vrei bătaie?". Pleacă băieții. O întreb pe o colegă "sunt băieți la etaj?" dar nu urc imediat (îmi era teamă să nu fiu prins). Colegul înalt se laudă unei colege "Să vezi, am deschis o ușă! Pe una am văzut-o în chiloți, pe alta în sutien!". Până la urmă am urcat și eu.
Colegul care venise îmbrăcat normal a pus paste pe ceva clanțe de la ușile de la căminul fetelor; la un momendat pune o tipă mâna pe una din clanțe, drept pt. care colegul  și-a luat o palmă de la ea. La ceva timp după faza asta colegul pune mâna și el pe una din clanțe :D


Întra 9-a era să pățesc o fază nasolă: un coleg pune nu știu ce lichid pe scaunul de la catedră. Vine profa de chimie și întrebă cine a făcut asta? Nimeni nu spune, așa că verdict "lucrare". Îl torn eu. Afară tipul îmi dă un pumn și-mi zice că am o să pățesc. Până la urmă vine maică-mea și vorbește cu el... era unul din ăla care provenea dintr-o familie mai săracă și cu probleme.

Printra a 10-a sau a 11-a bal la sala de sport. Mă duc și eu. Ce se putea de în Pantelimon în materie de muzică: manele. Îl rog și eu pe d.j. (un coleg dintr-a 9-a) să pună și el atceva (măcar Cassa Loco). Văd că nu se schimbă zgomotul, așa că mă tirez.

#33
Elandi

Elandi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 04.05.2008
Imi amintesc in scoala generala cand am alergat, si am dat peste profesoara de fizica. :w00t:

#34
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006
Gradinita:

1) I-am spus educatoarei ca vin cu tancul peste ea daca ma mai bate :lol:
2) M-a exmatriculat
3) M-am dus la alta gradinita cu program prelungit unde ma batea cu urzica
4) Am injurat-o si pe aia dupa care am venit cu pistolul cu apa si am udat-o :D
5) Mi-e rusine....


Scoala generala;

1) Am tras un part badaran prin a II-a
2) Am spart geamul la cancelarie cu mingea de fotbal (IV)
3) Am fumat la soba (cls VIII) in clasa

Liceu:
1)La ora de romana,colegul meu de banca facea galagie.Ulterior,profa l-a ascultat.Bineinteles ca nu stia nimic si si-a luat  doiu'.Urmeaza urmatorul dialog:
(profa) C'est la vie,nota 2 !
(el) Je t'aime ! (ca sa nu pice de prost)
(eu,in soapta catre el) Nu asa ma,spune si tu "je te desire"
(el,nestiind ce inseamna,cu voce tare) Je te desire !!!
(profa,suparata la culme) Afara,nenorocitule !!!!
.....
(el) ce-am zis ma ?! :D

Si o chestie cu care ma mandresc;
Eu fiind cel mai bun la fizica din scoala (nu ca as fi eu bun,dar sunt varza astia),ii promisesem profei ca ora urmatoare ii aduc un experiment despre echilibrul corpurilor.Colegul meu de banca (acelasi,un prostanac) avea 2 pe linie.Ca sa-l ajut,aduc sculele promise in vederea realizarii experimentului si il las pe el sa-l faca,explicandu-i cum se procedeaza.El a luat 10 si aplauze de la colegi.Eu mi-am luat mustrari de la profa ca nu m-am tinut de cuvant.Dar eram fericit :)
(experimentul era acela cu furculitele,scobitoarea si paharul pentru cine stie.experiment foarte interesant)

Edited by tyrael, 25 May 2008 - 13:26.


#35
kittynik

kittynik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 18.08.2007
Nu îmi plăcea deloc prima mea grădiniță, cred că am rămas cu o traumă pe viață. Oricum, observasem eu că îi trimiteau acasă pe copiii care vomită, si stăteam seasupra wc-ului încercând să vărs, foarte ofticată că dintre toți numai mie nu-mi ieșea. Una din singurele amintiri de când eram mică mică. :rolleyes:

#36
penny_s

penny_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 19.10.2006
la grdinita ne arata educatoarea poza Tov. N. Ceausescu si ne spunea ca este tatal nostru...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate