Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Cosmopolis - Minioras la Stefanesti, pe 100 de hectare

- - - - -
  • Please log in to reply
1933 replies to this topic

#1693
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Drumul de acces in complex, este proprietate privata ca si pontonul ala.
Se va pune in curand o bariera cu taxa, ca la podul spre Constanta!
Intrii - marci banul, iesi - marci banul!
Nu va speriati prea tare, nu va fi coada ca la Greenfield de cand a inchis drumul prin padure.
Va exista posibilitatea platii prin SMS, fluidizand astfel traficul la bariera.

#1694
3drocco

3drocco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.06.2008

 denisen, on 14 iunie 2017 - 16:50, said:

Intrii

De unde iti culegi de regula glumitele astea, de pe giurgiupesurse.ro?
E un forum de informare totusi si poate nu avem chiar mereu nevoie de elucubraţiile tale.
In rest esti aproape ok, as mai umbla putin doar la gramatica.

#1695
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Sa stii ca inclusiv acel drum este inclus in taxa de mentenanta a compexului. Deci toti lacatarii contribuie la intretinerea lui. Nu e cel mai bun drum, asta e drept. Insa e departe fata de multe strazi din cartierele bucurestene. Ca sa nu mai zic ca iarna trecuta era mul mai bine curatat de zapada decat centura sau Bucurestiul. Drept urmare mi-a fost mult mai usor sa ies cu masina din complex, decat sa merg prin Bucuresti... unde am ramas si suspendat in zapada. :D

#1696
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Taxe la primarie degeaba si, separat, mentenanta.
Acu daca zici ca dai un ban si face, poate face!
E in controlul vre-unei asociatii ceva sau la cheremul la bastan?

Inapoi la drum:
a. S-a vandut cota parte din el. Ai garantia folosirii, da platesti impozit, si drama - daca vreodata vei vrea sa-l cedezi primariei ca sa nu mai platesti taxe degeaba o sa fie haos sa-i strangi pe toti.
b. Sa cedat primariei si ea se ocupa sa-l asfalteze, dezapezeasca etc. Not.
c. E al bastanului si tu esti la cheremul lui. Maine pune bariera si face separat servitute care ocoleste de 3 ori complexul ca prin labirint pana iesi. Latime 3m. Parca sunt ceva cai legale sa-l fortezi sa simplifice, ia te judeca, despagubeste-l pe portiune... Apoi drum trebuie nu numai la iesire. Stai sa termine terenul, sa vezi ce frumos rasar blocuri intre blocuri. etc etc

Na, nus, zic si eu.

Edited by denisen, 14 June 2017 - 22:20.


#1697
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Ai dreptate. Zici si tu.

#1698
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 LauCalin, on 14 iunie 2017 - 08:51, said:

Nu este restrictionat. Dar nu poti sa mergi cand vrei tu.
Made my day. =))))

Edited by mihaigerard, 16 June 2017 - 07:48.


#1699
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Tu daca vrei sa mergi la un restaurant care are program pana la 12 noaptea, poti sa mergi la 3 dimineata? Acel program nu il stabilesti, ca nu e restaurantul tau. Asa si cu pontonul. Daca vrei sa intelegi. Daca nu... ma bucur ca te-am bine dispus. Intri in weekend mai fericit. ;)

#1700
kawloon

kawloon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 10.06.2008
LaurCalin:"Povestea cu piscina aia e veche. Da, e proprietate privata si se poate inchiria. Asa cum restaurantul dintr-un complex rezidential(oricare ar fi el) se poate inchiria pentru diferite evenimente, asa e si cu piscina asta"  "Nu este restrictionat. Dar nu poti sa mergi cand vrei tu. Pentru ca e proprietate privata. "

Seriooos piscina si plaja privata ? Ia uite ce mail a dat Opus locuitorilor ! Ca se mareste intretinerea . Pentru ceee? Pentru intretinerea piscinelor (inclusiv cea de la ponton).Si pentru mai cee? Pentru plajaaa!  Cea care ti se inchide in nas pentru ca este eveniment privat.

La vrajeala cu pontonul este privat ,facem ce vrem cu el dar voua va marim intretinerea pentru ingrijirea lui, numai tu LaurCalin ai pus botu'.

Si ,da anul acesta o carciuma a preluat pontonul . Inainte era loc de plaja ,de relaxare ,acum este copertina unei carciumi facuta din PFL. Asa ca  ,adio plaja si plimbare la  ponton. Hai noroc!

Partea proasta este ca ,decand au preluat astia plaja si pontonul acestea au  devenit insalubre ,praf ,cioburi,tigari,gunoaie bauturi varsate pe jos,nu mai poti sa-ti duci copilul acolo.Zicea cineva pe grupul de FB al cartierului ca si-a pun ambitiasi  intr-o zi  ,impreuna cu fetita si o prietena, au strans saci de gunoaie de la ponton si plaja . Ca sa vedeti cum a ajuns anul asta celebra plaja cu care ne scotea Opus ochii la vanzare. Si crede-ma era cea mai frumoasa zona din Cosmopolis .Dar acum avem crasma lacului.
Acum mai toata lumea evita (cu regret zona).Anii trecuti era plin de lume,de copii, acolo si la plaja si la ponton .Acum doua-trei cupluri.

Plus ca ,pana in noapte ,urla muzica .
Locul l-as fi comparat cu o bodega ,doar ca mult mai scumpa,cu preturi de Mamaia. Si noi suntem siliti sa platim (acum majorat) pentru intretinerea mizeriei asteia Si avem acces cand vor unii.




[ https://scontent.fotp1-1.fna.fbcdn.net/v/t31.0-8/19144012_1695684493792189_2149292349487546765_o.jpg?oh=e6bcea0371cf791a7bdce0a65b617643&oe=59E29BB7 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by kawloon, 18 June 2017 - 09:19.


#1701
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Stiu foarte bine de ce mailuri vorbesti. Stiu f bine si de treaba cu pontonul. Pentru ca, la fel ca si tine, locuiesc aici. Treaba cu pontonul era demult stiuta ca fiind o proprietate privata. Zici ca ai acces la grupul de facebook. Ar fi trebuit sa stii asta de acolo, in primul rand. Mie mi s-a spus de anul trecut. Adica de cand m-am mutat in complex. Si era o chestiune de timp pana cand urma sa se intample ceva cu el. Eu o singura data am fost la acea piscina. Nu pot sa zic ca mi-a placut in mod deosebit. Pentru ca e mica si sunt putine locuri de stat la soare. Asa ca e si multa ingramadeala. Deci faptul ca se inchide sau nu acea piscina... sa se spele cu ea pe cap. De obicei merg la cea de langa bloc, adica cea mare din faza a doua, si am auzit ca e ok si la cea care tocmai s-a construit. Deci nu stiu daca am pus botul la faza cu pontonul. Oricum niciodata nu am fost fan F1N3 si nici nu am de gand sa fiu. Orice s-ar intampla. Prefer Lari's. Posted Image

Si referitor la taxa marita. Nu pot sa zic ca sunt incantat ca se mareste taxa de administrare cu 5-6 lei. Dar tinand cont ca in banii astia am si facilitati palpabile, eu zic ca e ok. Adica nu stiu, prefer sa vad si partea plina a paharului. Pentru ca nicaieri nu e perfect. Uita-te in Greenfield ce preturi sunt si ce probleme au cei care stau acolo. Eu nu am avut probleme iarna trecuta sa ies in centura. Problemele au fost cand am ajuns acolo. Iar cand stai in camp, eu zic ca e ceva.
Pe mine alte chestii ma enerveaza si mi se par mai nasoale. De exemplu interfonul care nu merge. Sau faptul ca am loc in parcarea subterana. Problema este ca usa de la subsolul blocului meu, care duce in parcare, e incuiata. Iar administratia nu gaseste cheia. Asa ca mereu trebuie sa ocolesc pe la suprafata ca sa ajung acasa, de la masina sau invers. Cei de la administratie stiu de problema asta si eu cred ca o vor rezolva pana la urma. Pentru ca mereu m-au ajutat cand am trimis mail (lifturi stricate si reparate intr-o zi sau doua, reglaj termopane, fixare aplica picata). Insa recunosc ca la asa ceva nu ma astept sa se rezolve prea curand si va trebui sa insist.

Edited by LauCalin, 18 June 2017 - 17:22.


#1702
kawloon

kawloon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 10.06.2008
Nu vrei sa vezi cata nemultumire este pe grupul intern .Cei de la Cosmopolis din pacate cam induc in eroare in reclame,iti arata plaja , piscine . Carciuma s-a exins acum si unde erau sezlongurile pe plaja. Zgomot ,injuraturi ,pahare sparte la doua noaptea de la clientii de la F1NE la cealalta locatie,printre blocuri .Transportul este clar subdimensionat. Din pacate cei de la Opus sunt interesati doar sa vanda,putin ii intereseaza ce se intampla in cartier.Attached File  FB_IMG_1498293157733.jpg   96.91K   226 downloadsAttached File  FB_IMG_1498293128732.jpg   109.57K   223 downloads

Edited by kawloon, 24 June 2017 - 11:16.


#1703
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Asa cum am mai spus, probleme sunt peste tot. Prietena mea a mers vineri cu microbuzul care s-a stricat pe drum. Autobuzele ratb nu se pot strica? Sau tramvaiele? Sau metrourile? Sau nu pot fi supra aglomerate?
A doua chestie. Ce a facut Fine nu e normal. Aici sunt total de acord. Iar faptul ca unii injura, se imbata sau fac galagie pana la 2 noaptea, nu vad ce legatura are asta cu administratia. Prosti si nebuni sunt PESTE tot. Nu poti sa educi un prost, cand de mic a fost crescut asa. Ah, ca sunt unii care zic ca vezi doamne, aici sunt oameni diferiti si mai aparte, e cea mai MARE prostie pe care doar ei insisi o pot crede. Aiurea! Sunt oameni ca peste tot. Cu bune si cu rele. Care isi cumpara vile cu banii jos sau care isi iau un studio prin Prima Casa. Care merg doar cu busul, sau care merg doar cu BMW Seria 7.
Si ca sa vezi ca si la altii pot fi probleme destul de grave (lasa aia cu locurile de parcare sau rahatul de caine din iarba), iti las aici o poza. Iti zic doar ca e dintr-un cartier rezidential din Buc., nu din "satul" meu. Asa ceva nu am vazut niciodata aici. Ah, nu e dintre "ghetourile" din Rahova.

Attached Files


Edited by LauCalin, 25 June 2017 - 13:37.


#1704
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Sa compari Greenfield cu Cosmopolis este cel putin deplasat. Am fost in ambele, amandoua au puncte forte si slabe, dar totusi diferentele sunt mari...

#1705
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
In Greenfield e mai scump cu 20% asa la prima vedere.

#1706
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
In Greenfield, inainte de toate, este nordul Bucurestiului. Cosmopolis e intr-un camp din Ilfov. Iar asta este marele argument al pretului. Totusi nu as da inca 6000-7000 de euro acolo. Tot izolat esti. Desi te minti singur ca nu e chiar asa. Pana la Pipera de ex. eu fac cam 20 de minute. I Nu cred ca cei din GF fac mai putin. Mai ales acum. Iar pana la Unirii (desi niciodata nu m-a interesat cat fac pana acolo), nu cred ca e o diferenta mai mare de 6-7 minuta. Bine, nu trebuie sa faca nimeni ca mine. Adica sa aleaga sa stea intr-un cartier din camp. Sau intre padure si centura :D. Ultima data am fost in GF anul trecut in toamna. Facilitatile nu se compara cu cele din Cosmo. Aseara, cand am ajuns acasa de la serviciu, am fost la piscina. Un mod placut sa inchei o zi grea de munca. Singura chestie care ma enerveaza aici, e ca in continuare usa de la parcarea subterana, care e la subsolul blocului, e in continuare incuiata. Am vazut ca au incercat sa o sparga, insa nu pare atat de simplu. E usa metalica. De chestia asta sunt direct afectat. Iar faza cu pontonul, e cam de porc. Desi fiind proprietate privata, era de asteptag sa se ajunga aici. Cine e revoltat pe treaba asta si nu s-a interesat de detaliile de aici inainte de a se muta, sorry. Desi arata dragut cum au arantaj. Dar nu mi se pare locul potrivit de stat pentru mai mult de doua ore.
Pe de alta parte, adevarul e ca zona mereu va tine pretul sus. Uitati-va la pretul locuintelor vechi, de cel putin 40-50 de ani din Floreasca, Aviatiei, Aviatorilor, Domenii. Cam asa e si cu Greenfield.
PS: poza nu e facuta acolo.

Edited by LauCalin, 27 June 2017 - 22:24.


#1707
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Si cand te-ai trezit ti-ai dat seama ca ieri seara a plouat si nu a fost vreme de stat la piscina. Ce sa-i faci, visele sunt frumoase...

#1708
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Daca ti se pare ca aberez, fie ca tine. Am incercat sa expun si partile bune, cat si cele nasoale. Eu vorbesc din postura unuia care locuieste acolo de mai bine de un an. Tu?

#1709
razor_titann

razor_titann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 24.11.2006
Aveti idee cum se poate intra in Cosmopolis daca nu cunosc pe nimeni acolo ? Ma intereseaza programul GetPony, sa iau o masina electrica contra-cost pentru cateva ore, dar accesul este restrictionat daca nu ai invitatie.

@LauCalin ma ajuti cu un invite ?

Edited by razor_titann, 05 July 2017 - 16:25.


#1710
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Serviciul de car sharing GetPony ajunge în București: clienții pot utiliza două unități BMW i3 cu 35 de lei pe oră

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate