Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Cosmopolis - Minioras la Stefanesti, pe 100 de hectare

- - - - -
  • Please log in to reply
1933 replies to this topic

#1729
themisfitz

themisfitz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.10.2009
Salut,

As vrea sa achizitionez o vila dintre cele aflate acum in costructie ( cele cu pod).
Au ramas doar cele orientate N-V ( dormitorul mic si bucataria) + S-E ( living si dormitorul mare).

Are cineva o vila pozitionata similar in fazele mai vechi? Cum e cu pozitionatra NV, n-as vrea sa am probleme specificr incaperilor orientate spre nord ( umezeala, igrasie etc).

Astept raspunsurile voastre.

#1730
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

 mog, on 18 aprilie 2016 - 12:09, said:


nu e gata, spre sfarsitul anului o sa ma mut. am renuntat la 1 mai si bloc vechi, chiar daca inima mea n a vrut, am ales cu mintea Posted Image

Ha ha, prostănacul a ales cu mintea, de care nu dispune, după care a constatat că nu-l ține buzunarul... omul avea pretenția că dă 110 k pe 3 camere la Lujerului...neah, e prea de tot

#1731
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Tu citezi o postare de aproape doi ani și zici de ăla că e prostănac?! Bravo! :)))

#1732
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

 LauCalin, on 17 februarie 2018 - 16:22, said:

Tu citezi o postare de aproape doi ani și zici de ăla că e prostănac?! Bravo! :)))

Prea era mare distracția, sorry
Ce era la gura lui pe topicul GranVia anul trecut, mamă mamă

#1733
AlexMarius9592

AlexMarius9592

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 05.11.2017
Buna ziua. Am vrut astazi sa fac o plimbare prin complex insa cand am ajuns la bariere cei de la paza mi-au spus ca nu am voie sa intru, doar daca programez o vizita cu un agent de vanzari.
Stiti daca as putea sa intru fara sa programez o vizita oficiala? As vrea sa doar sa fac o plimbare prin ansamblu intr-un week-end sa vad cum e, nu vreau momentan sa vizionaez si apartamente.
Multumesc

#1734
sabinus

sabinus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 05.03.2006

 AlexMarius9592, on 15 aprilie 2018 - 17:42, said:

Buna ziua. Am vrut astazi sa fac o plimbare prin complex insa cand am ajuns la bariere cei de la paza mi-au spus ca nu am voie sa intru, doar daca programez o vizita cu un agent de vanzari.
Stiti daca as putea sa intru fara sa programez o vizita oficiala? As vrea sa doar sa fac o plimbare prin ansamblu intr-un week-end sa vad cum e, nu vreau momentan sa vizionaez si apartamente.
Multumesc
Nu cred ca e posibil. Si e bine asa. Se mentine o senzatie de siguranta inauntru.
Asta e una din diferentele majore fata de Bucurestiul obisnuit.
La fel am patit si eu, prima data am fost intors din drum de la bariera.
La a doua vizita - cu agentul imobiliar - m-am mutat in el.
Are unele din minusurile despre care se vorbeste dar mult mai multe plusuri.

Edited by sabinus, 30 April 2018 - 13:17.


#1735
kawloon

kawloon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 10.06.2008
In ultima vreme insa strazile din cartier sunt pline de gropi,pe o strada (Primaverii) s-a format un sant adanc cred de 30 de cm !!! Si zace nereparat de ani de zile. Incet-incet cartierul se darapaneaza.

#1736
blexandru

blexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 12.02.2018
O sa fie extrem de interesant atunci cand dezvoltatorul va duce proiectul la bun sfarsit si se va retrage, sunt tare curios care vor fi costurile de intretinere (strazile, spatiile verzi, iluminatul cartierului, paza, curatenia, intretinerea locurilor de joaca.... plus multe alte cheltuieli...)

#1737
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

 blexandru, on 11 mai 2018 - 07:28, said:

O sa fie extrem de interesant atunci cand dezvoltatorul va duce proiectul la bun sfarsit si se va retrage, sunt tare curios care vor fi costurile de intretinere (strazile, spatiile verzi, iluminatul cartierului, paza, curatenia, intretinerea locurilor de joaca.... plus multe alte cheltuieli...)

Ești... curios ?

Crezi că vreunul din cetățenii europeni din Românica care au ales locuințe cu cotă indiviză semnificativă realizează diferența dintre drum privat și stradă publică ? E mentalitatea feudală a lui las' că s-o rezolva cumva.
Sau, cine știe, dacă, șocant, tot le-au crescut ratele cu 50-60% față de momentul ROBORului minim istoric de la sf. lui 2016.... vor plăti bucuros cheltuielile pe comun.

Edited by zavalita, 11 May 2018 - 20:16.


#1738
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Cand se vor termina constructiile, vor pleca muncitorii si tot ce tine de santier. Vor ramane reprezentanti, pentru ca, asa cum se intampla si acum, o parte din costurile de administratie , intra si in buzunarul dezvoltatorului. Deci are interes sa nu lase de izbeliste complexul asta. Ideea este ca pentru el banii vor veni si dupa ce se termina constructiile. Dar mai dureaza, posibil si 10 ani, Cred.
Oricum cine are creier sa gandeasca si dincolo de un calculator, isi va da seama de treaba asta. Acum 10 ani, cand au inceput constructiile in Cosmopolis si dezvoltatorul a spus ce are de gand sa faca, toata lumea a zis ca sunt aberatii. Uite ca timpul a aratat ca nu au fost chiar aberatii. Bineinteles ca mai sunt multe de facut si mai sunt si probleme. Nu este usor sa organizezi un complex cu peste 5000 de locuitori, mai ales cand nici locatarii nu se gandesc la asta. Pana la urma complexul ala nu e doar al turcului, ci si al fiecaruia dintre cei care locuiesc acolo. Iar cine are pretentia ca un complex rezidential din camp, cu 10 ani vechime, sa fie la nivelul unui oras cu zeci sau sute de ani "in spate", este pur si simplu ... stiti voi.

#1739
kawloon

kawloon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 10.06.2008
Pe asa-zisul transport oferit de Cosmopolis sa nu prea va bazati. Daca aveti masini personale toti membrii familiei bine ,daca nu ,cautati intr-o zona mai accesibila.

Este transport ,dar de forma, nu se mai opreste in statii ,noii soferi aroganti ,midibuse rare si foarte inghesuite ,administratia refuza dialog pe aceasta tema ,zici ca te transporta din mila desi se opreste din oficiu o suma destul de mare pentru asa-zisul transport.

Edited by kawloon, 19 September 2018 - 09:47.


#1740
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Faceti cerere de iesire la autostrada

#1741
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 06.09.2017

 Afroditu, on 19 septembrie 2018 - 10:05, said:

Faceti cerere de iesire la autostrada
HAHAHA Posted Image Posted Image Posted Image

asta e maxima zilei

Desi ar fi fost mai amuzant: "faceti cerere de linie de metrou pana in complex"

#1742
kawloon

kawloon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 10.06.2008
Se intoarce circul cu transportul la Cosmopolis.
Care.oricum ,e de slaba calitate ,Isuzu obosite,low end ,superaglomerate .

Dimineata, dupa o calatorie de o ora in transpiratie si aglomeratie ,corporatistii din Pipera (care constituie un segment important al rezidentilor) s-au trezit cu o surpriza. Bineintels neplacuta.
Administratia din Cosmopolis ,ca sa faca "economii" ,le-a taiat statia de la Pipera OMV Lidl. Adica si-a trimis locuitorii sa mearga prin praf vreo cinci kilometri !!! Posted Image

Sa nu credeti ca transportul este gratis ,nuuuu ,il platim vrem,nu vrem ,nu te intreaba nimeni.

Concluzie; Opus/Solar este pus in disperare pe economii ,sper ca nu aiba probleme majore cu banii  ,dar nu mai sunt cladirile de alta-data ,mare atentie la calitatea noilor blocuri iar,referitor la transport ,daca nu are fiecare membru de famile major masina , MAI BINE NU !

Oricum nu este semn bun daca si pe transport sunt decisi sa taie cheltuielile.

Edited by kawloon, 03 October 2018 - 18:46.


#1743
kawloon

kawloon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 10.06.2008
s

Edited by kawloon, 03 October 2018 - 21:05.


#1744
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Tot aud chestia asta și nu o înțeleg. Eu merg cel puțin o dată pe săptămână cu busul, de obicei cu cel de 9:45 și mă întorc cu cel de 19:40. Azi am mers cu cel mare, la 9:00. În TOATE am văzut că este afiș că singura statie unde se oprește pe traseu, este la Lidl. Sunt situații în care nu coboară nimeni acolo. Dar niciodată nu am văzut ca cineva sa vrea sa coboare la Lidl și șoferul sa nu oprească. Sincer. Așa cum oprește și la tramvai la Petricani sau in pipera, aproape de Iancu Nicolae. Deși nu sunt stații. Asta nu prea se spune/vede.
În rest... Microbuzele nu mi se par niște jafuri. Poate nu ai prins microbuzul vișiniu de acum 2 ani care inca merge, însă a fost retras de la cursa de Cosmopolis. Dacă vrei senzații tari în privința transportului, îți recomand orice de pe linia 445.
Singura mea obiecție ar fi că sunt puține curse , uneori sunt f aglomerate microbuzele,  in condițiile in care s-au vândut sute de apartamente fara sa se adauge curse.

Edited by LauCalin, 03 October 2018 - 21:11.


#1745
catsanddogs

catsanddogs

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.12.2018

 LauCalin, on 03 octombrie 2018 - 21:10, said:

Tot aud chestia asta și nu o înțeleg. Eu merg cel puțin o dată pe săptămână cu busul, de obicei cu cel de 9:45 și mă întorc cu cel de 19:40. Azi am mers cu cel mare, la 9:00. În TOATE am văzut că este afiș că singura statie unde se oprește pe traseu, este la Lidl. Sunt situații în care nu coboară nimeni acolo. Dar niciodată nu am văzut ca cineva sa vrea sa coboare la Lidl și șoferul sa nu oprească. Sincer. Așa cum oprește și la tramvai la Petricani sau in pipera, aproape de Iancu Nicolae. Deși nu sunt stații. Asta nu prea se spune/vede.
În rest... Microbuzele nu mi se par niște jafuri. Poate nu ai prins microbuzul vișiniu de acum 2 ani care inca merge, însă a fost retras de la cursa de Cosmopolis. Dacă vrei senzații tari în privința transportului, îți recomand orice de pe linia 445.
Singura mea obiecție ar fi că sunt puține curse , uneori sunt f aglomerate microbuzele,  in condițiile in care s-au vândut sute de apartamente fara sa se adauge curse.

La autobuzele de 9:45 si 19:40 nu sunt probleme, pentru ca majoritatea pasagerilor s-au inghesuit deja la cele intre 7:20 si 7:45. Si seara la ora 19:00. Acestea sunt aglomerate si se sta si in picioare peste o ora in trafic. Este de tot rasul. Nu o data am vazut persoane carora li se face rau dimineata in acea nebunie. Inclusiv mie - am ajuns sa ma asez pe scara autobuzului. Deci, sunt probleme majore, depinde la ce ora ai nevoie sa circuli.

Edited by catsanddogs, 13 December 2018 - 11:26.


#1746
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Probleme de genul asta sunt și în București la asemenea ore. Nu zic că e ceva normal. Nici vorbă. Deci nu e doar aici "buna". Și chiar daca ar fi mai multe microbuze, tot stai mult in trafic. Big city life! :(
Eu sunt tare curios daca se va schimba traseul de la Pipera, odată cu deschiderea A3. Teoretic am face mai puțin, zic eu 15-20 de minute de la Pipera până în complex.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate