Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Magnetofon

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#109
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006
Curatati ghidurile,capul(de stergere) si banda.Banda o derulati inainte si inapoi odata(sa arunce praful si particulele de banda).

Edited by miron1947, 15 September 2007 - 00:23.


#110
paganf

paganf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.07.2007

View Poststunt23, on Sep 15 2007, 01:16, said:

Am si eu un rostov 105(ca n fotografia de mai sus) si am o problema.Dupa 10-15 min de muzica,incepe si scartaie partea aceea care sterge banda. :huh:  Ce sa-i fac?

Ai cumva benzi Scotch ? mie asa imi face numai la benzile alea .. sunt foarte dure .. incearca sa dai cu ceva unsuros pe capete .. eu asa fac si merge  ^_^

uite ca v-am pus poze .. asta e akaiul 4000d care il vand , sub el e alt akai 4000d , in dreapta e un akai 636db si mai era pe acolo un akai 4000d black .. care nu e in poza ... aaaa .. si nu mai merge  :D

aa... da .. poza  :lol:

Attached Files


Edited by mister_rf, 17 September 2007 - 22:27.


#111
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

View Postpaganf, on Sep 17 2007, 18:34, said:

incearca sa dai cu ceva unsuros pe capete
Cred ca glumiti,cand toata lumea curata capul.Dvs. sugerati sa-l murdareasca?

Edited by miron1947, 17 September 2007 - 18:58.


#112
paganf

paganf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.07.2007
dar nu il murdaresti .. dai f putin astfel incat sa nu se murdareasca si banda ... dai doar cu degetul daca le ai putin unsuroase :) .. si dai numai pe capul de stergere si pe ghidaje :) eu asa am facut la akai'urile mele .. dar m'am plictisit si am suspendat capul de stergere :D .. si daca au microfisuri pot scartai si capetele de redare'imprimare

#113
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ma mananca degetele. Si desi imi jurasem ca nu ma mai bag pe aici, cand vad ca mai exista oameni pasionati..
Sunt sigur ca memoria nu ma inseala. In ultimele 3 numere ale raposatei reviste "Tehnium" editata de -Dzeu sa il ierte si de morti numai de bine- ing.Serban Naicu exista un articol cu imbunatirile aplicabile Rostov-ului. Asta se intampla pe la sfarsitul anului 2000...
Pt ca dupa aia aceasta revista a incetat sa mai apara, iar articolul a ramas in aer, adica nepublicat integral...
Pt cine nu le are "adresabile" o sa le caut. Le scanez si i le pun la dispozitie. Evident moka si free.
Dar cu precizarea ca nu le-am aplicat, deci nu ma injurati in cazul in care nu va place rezultatul. Nu eu am scris acest articol si nici nu il cunosc pe autor.
Daca nu mai apar pe aici, reaminti-mi pe personala.
Si ca fost posesor si utilizator la greu de Sonet B3 si Unitra M2405 mai am si scheme lor. Inclusiv cativa finali MBA 810 sau TCA 150, usor mai "blegi" de asemenea pe care ii ofer free. Primul venit primul servit, iat ultimul plange ca nu s-a grabit..
Dar sa nu imi ziceti sa vi le trimit posta, chiar si ramburs, pt ca nu ma duc.
Am o viata plina, iar timpul liber, impreuna cu naivitatea, imi lipsesc de multa vreme. Si voi da Print Screen dupa amplasarea acestui post. "Prietenii" stiu de ce.

Edited by Prien, 17 September 2007 - 21:57.


#114
ZAGAZA

ZAGAZA

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 57
  • Înscris: 21.05.2007

View Postlumy_, on Sep 3 2007, 14:13, said:

pai...dak tot e vorba e de magnetofoane...am si eu unul de vanzare...M2405 S. polonez. la vremea lui a costat vreo 7000 de lei.. :P nu a fost folosit decat de 2-3 ori.arata impecabil. e cineva interesat? :D


Care este pretul d vanzare?

#115
ZAGAZA

ZAGAZA

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 57
  • Înscris: 21.05.2007

View Postcat975310, on Sep 5 2007, 21:53, said:

asa am si eu ! KASHTAN-02 , 2 viteze , 2 benzi , vu-metre cu reglaj pe intrare iesire , amplificator incorporat , boxe incorporate , pozitie orizontala sau verticala ........si NEFOLOSIT .


Si-l vinzi?????????

#116
ZAGAZA

ZAGAZA

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 57
  • Înscris: 21.05.2007

View Postpaganf, on Sep 17 2007, 18:34, said:

Ai cumva benzi Scotch ? mie asa imi face numai la benzile alea .. sunt foarte dure .. incearca sa dai cu ceva unsuros pe capete .. eu asa fac si merge ^_^

uite ca v-am pus poze .. asta e akaiul 4000d care il vand , sub el e alt akai 4000d , in dreapta e un akai 636db si mai era pe acolo un akai 4000d black .. care nu e in poza ... aaaa .. si nu mai merge :D

aa... da .. poza :lol:


Ce pret are Akai 636db????????

#117
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
Scuze ca ma bag si eu in seama, dar topicul asta mi-a trezit nostalgii. Cand eram copil eram pur si simplu fascinat de magnetofoane. :eek: In '88 mi-au luat parintii un Tesla B115. Din pacate am avut ceva probleme cu el (a "picat" inregistrarea chiar in prima saptamana!) :ciocan: dar dupa ce l-am reparat am fost foarte multumit de el. Inregistra foarte bine chiar pe viteza 9, am ascultat prin 2000 benzile inregistrate atunci si inca se auzeau super, desi n-am avut boxe prea stralucite (romanesti, cu carcasa de lemn, de la un radio Buciul 6, daca nu ma insel 8 W la 4 ohmi). Au fost ceva probleme la partea mecanica (insa doar dupa ce l-am dus la o nunta si a umblat cine a vrut cu el, dupa aceea a trebuit sa-i schimb o curea) :nonobad: De asemenea din cauza prafului si umezelii nu mai facea bine contact comutatorul tape/source si nici cel pentru comutarea pistelor.

Din pacate acum vreo 3 ani a trebuit sa scap de el si l-am dat unei rude, care il foloseste si acum ca amplificator. Recitind topicul injsa a inceput sa-mi para rau ca nu l-am pastrat.

#118
paganf

paganf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.07.2007

View PostZAGAZA, on Sep 21 2007, 15:20, said:

Ce pret are Akai 636db????????
akaiul ala nu e de vanzare :P

#119
carageae

carageae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 04.09.2007
Buna!
As vrea si eu o copie a schemei de Kashtan daca se poate.
Nu stau pe forum, deci un mail ar fi binevenit.
<[email protected]>
Multumesc anticipat!

#120
paganf

paganf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.07.2007
eu nu ma referam la reclama cu inelul .. e misto si mel aia .. dar eu o caut pe asta [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/C7dWa8wQiQQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] :P

#121
ThunderRock

ThunderRock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 12.06.2008
[quote name='Prien' post='3395664' date='17th September 2007, 21:45']...quote]


Intr-un post mai vechi ati afirmat cele de mai sus Ma intereseaza acele scanuri ale schemelor din tehnium Cum as putea sa le primesc?
............

Exista o metoda de comunicare directa intre useri, adica PM. Foloseste-o cu incredere. B)

Edited by mister_rf, 12 March 2010 - 15:32.


#122
ThunderRock

ThunderRock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 12.06.2008
Ca tot vad ca e amortit aici


Are cineva de vanzare rola agfa ,metalica.pe 18?Sper sa nu fiu indrumat la vanzari cumparari pt aceasta frantura de post

De asemenea o schema pentru rostov 105s1

Cosiderentul pentru care am postat aici este acela ca daca cineva ma poate ajuta ,acea persoana sigur frecventeaza aceasta sectiune Mi-e greu sa cred ca mai tinerii useri dau digitalul pe analog ;)

Edited by ThunderRock, 15 March 2010 - 12:38.


#123
ThunderRock

ThunderRock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 12.06.2008
Apropos de magnetofonul rostov 105s1.L-am resuscitat si suna fenomenal.Pe benzi trase de un akai .Intrebarea mea este acum...cum se procedeaza corect pentru inregistrarea benzilor de magnetofon .Daca redau flac uri de pe comp cu Winamp pe casete audio am reusit o copie aproximativa cu redarea.Daca redau de pe cd player am reusit si pe mag insa din comp nu pot acest lucru.Nu dati cu pietre nu toti ne-am nascut invatati.Cum se procedeaza corect.?

Nu ma trimiteti sa trag profesional la unul sau altul ca daca as fi avut banii necesari asta as fi facut

#124
hohaele

hohaele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 07.03.2006
Am avut si eu un magnetofon,Majak 205 din '82 pina in '88,buna scula am schimbat 2 capete redare si o curea in tot acest timp si a mers ceva.Imi amintesc ca plecam cu el pe la chindiile anilor 80 si il caram prin troleibuze prin frig iarna si era al dracu de greu.Asa erau vremurile pe atunci.Din '98  m-am pricopsit cu un Uwertura stereo,de la Unitra,a fost a lui socrumiu si dupa ce a murit,soacramia mi la dat mie.Nu as vrea sa fiu off topic dar nu am ce face cu acest magnetofon,dac este cineva pe forum colectionar, il donez cu placere.Parca mie mila sa il arunc asa la gunoi.Va rog pe PM,sa nu incurcam topicu. Multumesc.

Attached Files



#125
gheorghita_v

gheorghita_v

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.12.2009

View Postkitzsteinhorn91, on 1st September 2007, 16:02, said:

Salutare ! Recent m-am decis sa-mi cumpar un magnetofon ! M-am gandit ca voi de aici aveti mai multa experienta si ma puteti ajuta sa aleg un model fiabil si performant. Ce este mai bun: Rostov 105, Kashtan, Philips, Majak ? Astept raspunsuri !



CE FACI CU EL MA ROG???

#126
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
Am un magnetofon Tesla B115 in stare foarte buna si un set de capete de rezerva. Daca este cineva pasionat de magnetofoane interesat de el imi poate da un mesaj personal.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate