Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 

ce ati alege intre se m600i si n 6120 classic

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
maryuso

maryuso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 10.05.2006
avand in vedere k sunt aprox la aceeasi bani voi ce ati alege?

#2
baghy

baghy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 21.12.2006
6120 ;) are proc mai mare si sunt mai multe aplicatii pt s60 :D

#3
maryuso

maryuso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 10.05.2006
corect. plus k web browserul nokia e belea fata de ce are se insa se are displayul ala mare, touchscreenul si tastatura qwerty sunt f utile. mi-ar fi placut sa aiba si un radio dar asta e...

#4
baghy

baghy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 21.12.2006
e un topic special pt nokia 6120 ;) citeste-l si pe urma sa-mi spui ce-ti cumperi :D

#5
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004
Recunosc ca pana sa citesc mesajul de mai sus, nu auzisem de 6120. Asa ca mi-am luat 5 min sa ma uit peste fisa tehnica. Impresionanta! Serios! 6120 este un telefon ultra-echipat. Insa tine minte: cumpara-ti ceva ce folosesti, ceva de care a nevoie.
Avantaje Nokia:HSDPA - internet de mare viteza valabil numai in reteaua Vodafone. Folosesc 3G doar si cu toate ca teoretic viteza este de 4 ori mai mare, nu vad mare diferenta la incarcarea unei pagini.
Ecran de 16m culori, comparativ cu 256k. Din nou, la peste 65k, ochiul nu mai distinge mare diferenta. Cel de 16m poate parea mai luminios putin si culorile ceva mai vii datorita pixelilor in cantitate mai mare / inch.
Procesor mai puternic, de 369 mhz - nu o sa simti diferenta decat daca rulezi 7 aplicatii in acelasi timp.
Radio FM.
Camera de 2MB fara autofocus -din punctul meu de vedere  este inutila fara autofocus.
Mai usor cu 25 de grame.
PushToTalk- inutil in Ro cum nimeni nu are interes sa dezvolte asemenea retea.
Sistemul de operare care intr-adevar iti permite sa gasesti zeci de aplicatii "speriate" pe net.

Avantaje SE:- ecran sensibil la atingere, intefata UIQ 3.0 prietenoasa, calitatea materialelor folosite, memorie interna mai mare, card de 64 mb inclus in pachet, casti stereo, baterie ceva mai mare, tastatura qwerty, recunoasterea scrierii pe ecran.
Dupa cum spuneam, totul tine de ce ai nevoie. Cred ca M600i este mai ieftin la second hand il iei cu 6-7 milioane ceea ce reprezinta totusi o afacere.

http://www.gsmland.r...mp;modelId2=238

#6
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
nokia 6120 fara discutii

#7
maryuso

maryuso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 10.05.2006
mi-am luat m600 cu 640 ron de la germanos cu ab de 3 euro. eu aveam nevoie de tastatura qwerty k stau mult pe mess de pe tel k nu am alta sursa de net. n 6120 era putin mai ieftin dar nu mi-a placut plasticul acela din care e facut pt k se zgarie usor si raman amprente, nu mi-a placut hf ala, oricum la nokia toate sunt varza, am avut un n73 si nu am fost multumit de calitatea sunetului in casti, ce nu-mi mai place la 6120 e ca nu are tasta edit care poate fi utila uneori. hsdpa? daca ati citit reviewul de pe aas spunea cel care l-a testat ca nu a avut acoperire hsdpa in centrul londrei, ce sa mai zic de constanta unde nu am nici 3g. mi-ar fi placut sa am edge la m600( k sa nu-l tin pe 3g)...si un radio

#8
dani_rapid

dani_rapid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 25.02.2007

View Postmaryuso, on Sep 2 2007, 11:19, said:

mi-am luat m600 cu 640 ron de la germanos cu ab de 3 euro. eu aveam nevoie de tastatura qwerty k stau mult pe mess de pe tel k nu am alta sursa de net. n 6120 era putin mai ieftin dar nu mi-a placut plasticul acela din care e facut pt k se zgarie usor si raman amprente, nu mi-a placut hf ala, oricum la nokia toate sunt varza, am avut un n73 si nu am fost multumit de calitatea sunetului in casti, ce nu-mi mai place la 6120 e ca nu are tasta edit care poate fi utila uneori. hsdpa? daca ati citit reviewul de pe aas spunea cel care l-a testat ca nu a avut acoperire hsdpa in centrul londrei, ce sa mai zic de constanta unde nu am nici 3g. mi-ar fi placut sa am edge la m600( k sa nu-l tin pe 3g)...si un radio
Cum sa nu fie 3g in constanta ,k odata la cateva zile folosesc apelul video si merge  bine

#9
maryuso

maryuso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 10.05.2006
la mine nu prea e semnal 3g. la interior ma refer k doar nu stau pe net cand sunt in oras. e posibil sa fie din cauza cladirii. cine mai are m600: chiar nu se poate redenumi un mp3 sau nu am gasit eu inca? si inca o intrebare: pt push email e musai sa platesc extraoptiunea bb de la vodafone sau functioneaza si fara?

#10
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
6120 classic...nu-mi plac SE

#11
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004
[quote name='maryuso' date='Sep 2 2007, 17:44' post='3319472']
la mine nu prea e semnal 3g. la interior ma refer k doar nu stau pe net cand sunt in oras. e posibil sa fie din cauza cladirii. cine mai are m600: chiar nu se poate redenumi un mp3 sau nu am gasit eu inca? si inca o intrebare: pt push email e musai sa platesc extraoptiunea bb de la vodafone sau functioneaza si fara?
[/quot
1. Main Menu/ Tools/ File manager/ Music, selecteaza melodia dorita, apasa More si Edit/Rename. Dar mai simplu, le redenumesti de pc inainte sa o transferi.
2. Nu ai nevoie de Push Mail. Iti faci cont la Yahoo.co.uk sau Gmail pentru ca amandoua au POP3 gratuit si cu clientul de e-mail al telefonul iti recuperezi e-mailul cand doresti. Trebuie sa activezi optiunea Internet de 3$/luna cu 10 mb de trafic inclusi si setezi clientul sa verifice din minut in minut mailul. Tot un fel de push mail fara sa le mai dai la aia bani.
Citeste aici la Symbian folder pe  [url="http://www.esato.com"]Esato[/url] cel mai mare forum pentru SE.
Ai facut o alegere buna, bafta.

#12
TrippLex

TrippLex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.08.2007
categoric 6120

#13
stunt23

stunt23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 13.05.2007
Procesoru` lu` 6120 e tentant dar sa nu uitam ca are si un sistem de operare care necesita mai multe resurse.Cum pe un calculator bunicel merge XP dar nu merge vista??

#14
maryuso

maryuso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 10.05.2006
cateva intrebari legate de m600i
se poate schimba limba la telu asta?
cand am deschis telu pt prima data in tutorialul acela erau mai multe limbi intre care puteam alege. am pus engleza gandindu-ma k o sa schimb pe romana dupa aceea. dar acum cand intru la select language e english si nu poate fi schimbata. as vrea sa pun romana desi nu cred k o are. stau si ma gandesc ce s-ar fi intamplat daca alegeam vreo limba mai aiurea ...ma duceam cu el la service.
si o alta intrebare ar fi: care este codul pt aflarea versiunii de soft? peste tot pe unde am citit scria ca m600 are opera8 preinstalat. asta al meu nu a avut si ma gandesc sa fac un update de soft

#15
OnShop

OnShop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,289
  • Înscris: 07.03.2007
azi trebuia sa iau un 6120 dar nu am avut toate actele ! cat am stat acolo l-am butonat nitel si ca sfat ia 6120 !

#16
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007
6120... :first:

#17
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004
A luat deja M600i si bine a facut. Ca sa faci full update de sw, instaleaza PC Suite-ul de pe cd-ul din pachet si acolo dai update service. Si o sa ai si romana. De venit, vine cu Opera 8, citeste la "about" in meniul Opera.

#18
maryuso

maryuso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 10.05.2006

View Post701, on Sep 14 2007, 23:58, said:

A luat deja M600i si bine a facut. Ca sa faci full update de sw, instaleaza PC Suite-ul de pe cd-ul din pachet si acolo dai update service. Si o sa ai si romana. De venit, vine cu Opera 8, citeste la "about" in meniul Opera.
inainte sa-i fac un update vroiam sa vad totusi ce versiune de soft are(nu este un cod pt asta cum e la nokia?). merge destul de bine si nu as vrea sa fac un update dc nu e necesar. mi-e frica sa nu-l bulesc nu de alta. de obicei pt update mergeam la service si se ocupau bajetii.
ai cumva un program pt vizualizare fisiere video? am instalat smartmovie 3.40 dar nu-mi merge. sper sa nu ma trimiti pe esato ca m-am uitat pe ghidul ala pt semnarea aplicatiilor si m-au luat durerile de cap

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate