Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

DESPRE PESTI

- - - - -
  • Please log in to reply
872 replies to this topic

#415
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 16.07.2007

View Postmonster2173, on Jul 26 2007, 19:42, said:

doream sa spun ca daca pe alte plante pot sa gasesc niste melci folositori de acestia vrea sa scap. cum?

Exista un peste pe nume Botia. Cauta pe net sa vazi si poze. Maninca melcii aceea maronii cu cochilie cu tot.

#416
alexsimy21

alexsimy21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.08.2007
Salutare,


  As vrea sa va intreb daca stiti cum pot sa scap de alga verde din acvariu.Ideea e ca acvariul este destul de nou, max 2 saptamani, si deja nisipul s-a inverzit si au aparut niste fire in acvariu...
  Ce pot sa fac ca sa scap de chestia asta...




Multumesc  :D

#417
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 16.07.2007
Iluminare mai putina, hrana mai putina la pesti, schimburi partiale zilnice de apa (20 % din volumul acvariului), imbunatateste filtrarea. Pe acvarist.ro gasesti informatii suplimentare.

#418
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postfezo, on Aug 20 2007, 12:15, said:

Iluminare mai putina, hrana mai putina la pesti, schimburi partiale zilnice de apa (20 % din volumul acvariului), imbunatateste filtrarea. Pe acvarist.ro gasesti informatii suplimentare.
... si-un ancistrus sau melc pomaceea  ^_^

#419
turistu

turistu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.01.2007
Betta de la birou ,
simplu - el , un melc si o planta

Attached Files



#420
Turcu6206

Turcu6206

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 24.07.2007
Salut

Urmaresc cu interes discutia voastra.
De vreo luna ma tenteaza amenanjarea unui acvariu. Ideea e ca yo vrea ceva cu 2 incaperi (una pentru pesti si una pentru broscute.
Daca ma poate ajuta cineva cu o oferta. As vrea ceva la 50 cm lungime/40 adancime si 35 inaltime (cu incaperile impartite la 20 si 30 cm ) .
As vrea sa am in jur de 20 pesti si 2 broscute. De asemenea as dori preturi si pentru instalatiile necesare bunei functionari si convietuiri a creaturilor

Astept oferte concrete pentru a putea demara Proiectul Pestisori.
Ms.

O zi buna!!!

#421
Haotik

Haotik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.12.2004
construieste cineva acvarii prin ploiesti de 500+ Litri

#422
bibacj

bibacj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 24.08.2006
Asa cum bine ziceati voi perechea de beta a murit. Nu stiu daca in aceeasi zi sau la interval de o zi. Acum va intreb ce as putea pune intr-un bol in care sunt cam 5 l de apa?

#423
canon_lover

canon_lover

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 95
  • Înscris: 26.08.2006

View Postbibacj, on Sep 1 2007, 18:51, said:

Asa cum bine ziceati voi perechea de beta a murit. Nu stiu daca in aceeasi zi sau la interval de o zi. Acum va intreb ce as putea pune intr-un bol in care sunt cam 5 l de apa?


un singur caras!!!

#424
Cornel Eugen Boca

Cornel Eugen Boca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 10.01.2006

View Postbibacj, on Sep 1 2007, 19:51, said:

Asa cum bine ziceati voi perechea de beta a murit. Nu stiu daca in aceeasi zi sau la interval de o zi. Acum va intreb ce as putea pune intr-un bol in care sunt cam 5 l de apa?

un singur mascul de Beta, respira si de la suprafata, la magazinul de specialitate din orasul meu ii tin pe masculii de beta in pahare de 250 ml cu jumate apa...si nu mor (pestii nu vanzatorii).

#425
Cornel Eugen Boca

Cornel Eugen Boca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 10.01.2006

View PostHaotik, on Aug 31 2007, 20:08, said:

construieste cineva acvarii prin ploiesti de 500+ Litri

sunt piscine la Metro...  ;)

#426
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postbibacj, on Sep 1 2007, 19:51, said:

Asa cum bine ziceati voi perechea de beta a murit. Nu stiu daca in aceeasi zi sau la interval de o zi. Acum va intreb ce as putea pune intr-un bol in care sunt cam 5 l de apa?

Eu zic sa nu pui nimic si sa iti iei un acvariu mai mare. E adevarat ca betta nu au nevoie de un spatiu prea mare, insa 5L e prea putin. Nu numai din cauza ca pestele n-ar avea loc sa innoate, ci pentru ca un acvariu trebuie sa fie un "ecosistem" stabil, ori acest lucru necesita o cantitate mai mare de apa. Ai macar un filtru in el?

Quote

un singur caras!!!

Carasul e una din cele mai proaste alegeri pe care le poti face. Poate asa oi fi vazut tu in desene animate, dar carasii cresc mult si fac foarte multa mizerie, sunt total nepotriviti pentru un acvarii mici.

#427
scorojit

scorojit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 12.06.2007
am o comoda si vreau sa-mi iau un acvariu facut la comanda. o sa ma duc zilele urmatoare la vreun magazin dar pana atunci, fiinda sunt noob, vreau sa stiu la dimensiunile de latime 35 cm, lungime 60 cm si inaltime 40 cm:1-daca e acceptabil pt un foarte incepator si 2-cati L va avea acest acvariu.
si un eventual pret, daca se poate.

Edited by scorojit, 26 September 2007 - 21:00.


#428
scorojit

scorojit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 12.06.2007
am fost la un magazin si a spus ca ar avea cam 84 de litri si la 1 leu si 50 de bani litrul m-ar costa cam 126 de lei. Nu pot sa spun ca e o suma chiar exorbitanta:| dar am gandesc ca pentru un incepator un acvariu de 84 de litri e destul de mare. Asa ca voi face unul mai mic. Cred ca ma interesez si la un geamgiu. Intrebare: siliconul cam cat ar costa?

#429
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Tocmai pentru ca esti incepator iti recomand un acvariu mare, pentru ca e mai usor de intretinut (practic se intretine aproape singur) si mai frumos (ai loc de pesti, plante si alte decoruri). Poti sa il faci si la geamgiu, dar vezi sa aibe capac si un sistem de iluminare (neon) in capac.

#430
scorojit

scorojit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 12.06.2007
bun..treaba cu comanda la vreun magazin a cazut si poate si cea cu un geamgiu pt ca am vb cu un prieten si a zis el ca cica ar avea unul marisor si poate sa mi-l dea...cica are la el si filtru si sticker de pe spatele acvariului si termometru cred..nu conteaza asta. eu vreau mai mult sticla. revin cu detalii duminica cred. :D

#431
Addnann

Addnann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 23.08.2005
Salut.

Am cumparat un acvariu de ceva vreme (120LX 40l x 60h - nu am pretentia sa fie fixe dimensiunile astea) dar nu am avut vreme sa il amenajez pina acum. Am urmarit parte din discutiile prezentului forum si cu siguranta ca sunt aici informatii (chiar daca uneori contradictorii) utile pentru mine. Spuneti-mi in ce masura credeti ca pot gasi documentatii (sau in ce masura ma puteti ajuta cu ele) care sa ma ajute in amenajarea acestuia (banuiesc totusi ca pentru litrajul acesta sunt ceva particularitati fata de acvariile de 50 - 100l). Odata cu acvariul am cumparat un filtru aferent exterior acvariului (care am uitat sa precizez faptul ca are neoane si capac), un termostat si termometru, un dozator automat de mincare. Exista aparate ce pot determina in mod gradat (ca si termometrul pt temperatura) chestiuni de genul PH,etc.?

Multumesc anticipat pentru colaborare si sper ca la un moment dat sa pot posta fotografiile unui acvariu frumos pe acest forum :).

#432
gepeto

gepeto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,069
  • Înscris: 19.08.2003

View PostAddnann, on Oct 11 2007, 22:33, said:

Salut.

Am cumparat un acvariu de ceva vreme (120LX 40l x 60h - nu am pretentia sa fie fixe dimensiunile astea) dar nu am avut vreme sa il amenajez pina acum. Am urmarit parte din discutiile prezentului forum si cu siguranta ca sunt aici informatii (chiar daca uneori contradictorii) utile pentru mine. Spuneti-mi in ce masura credeti ca pot gasi documentatii (sau in ce masura ma puteti ajuta cu ele) care sa ma ajute in amenajarea acestuia (banuiesc totusi ca pentru litrajul acesta sunt ceva particularitati fata de acvariile de 50 - 100l). Odata cu acvariul am cumparat un filtru aferent exterior acvariului (care am uitat sa precizez faptul ca are neoane si capac), un termostat si termometru, un dozator automat de mincare. Exista aparate ce pot determina in mod gradat (ca si termometrul pt temperatura) chestiuni de genul PH,etc.?

Multumesc anticipat pentru colaborare si sper ca la un moment dat sa pot posta fotografiile unui acvariu frumos pe acest forum :).

Cel mai bine e sa intri pe un forum de specialitate unde 90% din intrebarile pe care ti le pui, le vei gasi deja "rezolvate" acolo.
Adresa este:
http://www.acvariu.r...ed6cbb7200cc2dd

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate