Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 

Recomandări HOTĂ bucatarie

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2883 răspunsuri în acest subiect

#487
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.181
  • Înscris: 10.01.2007
Eu am luat acesoriile de la Julien stile. Aesoriile din dedeman tot de la ei sunt.

#488
davides

davides

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.461
  • Înscris: 02.10.2007
si eu am Beko CTB 6407X ... si o folosesc doar pe treapta 1, este suficient, are tragere mare zic eu si face fata cu brio! sunt super multumit de ea si in plus eu zic ca am luat-o si la un pret decent, undeva la 234 ron a fost!

#489
craius

craius

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 30.04.2007
salutare,

as vrea sa-mi cumpar si eu o hota in bucatarie, care are 22.7 m³, deci cam 250 ar veni dupa calcule. Majoritatea vad ca au debitul maxim de 400m³/h. as vrea o hota tip semineu, clasica iar bugetul undeva la max 1500 ron. evacuarea se va face direct afara, tot pe peretele pe care voi monta hota. m-am uitat pe site-uri, am vazut o gramada de modele, insa nu ma pot hotara. dupa ce indicatori trebuie sa ma iau? normal ca o vreau cat mai putin zgomotoasa, la altceva la ce ar trebui sa ma uit?

aveti cumva ceva modele pe care le puteti recomanda, pe care eventual le si folositi si sunteti multumiti de ele?

multumesc

#490
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 341
  • Înscris: 11.07.2012
Am nevoie de o hota, pana in 500 lei, incorporabila, cat mai silentioasa si cel mai important sa traga ff bine ca gatesc des, Recomandari..de la cei care chiar se stiu, pliss:)

#491
davides

davides

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.461
  • Înscris: 02.10.2007
am zis mai sus .. Beko ala face toti  banii ... nu stiu ce zici cand te referi la silentioasa ...

#492
craius

craius

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 30.04.2007
am gasit-o pe asta: http://www.ideall.ro...51/produs-11685

o foloseste cineva? as vrea cateva pareri de la cei care se pricep!

multumesc

#493
novigelu

novigelu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 452
  • Înscris: 20.11.2010

View Postcraius, on 20th July 2012, 10:08, said:

am gasit-o pe asta: http://www.ideall.ro...51/produs-11685

o foloseste cineva? as vrea cateva pareri de la cei care se pricep!

multumesc


Este mica doar de 60cm lungime si-ti trebuie sa fie mai lunga decat aragazul (sau plita) ,sa aiba 90cm, altfel nu e buna de nimic!!! Daca ai aragaz de 60cm iti trebuie hota de 90cm sa lucreze normal!!! Uite si astea-s bune Bosch -DWA09D650, sau Hotpoint Ariston HH90M1X;Franke FGC925XS;Franke (seria45) 45FDF9154XS;Teka NC290......Ai de unde alege!!!

#494
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.871
  • Înscris: 12.05.2006
[La ai aragaz de 60cm iti trebuie hota de 90cm sa lucreze normal!!! Uite si astea-s bune Bosch -DWA09D650, sau Hotpoint Ariston HH90M1X;Franke FGC925XS;Franke (seria45) 45FDF9154XS;Teka NC290......Ai de unde alege!!!
[/quote]
Eu unul am hota de 60 cm la plita de 60 cm. Crede-ma, nu dimensiunea comteaza, ci puterea reala a hotei . sunt hote de 40 cmcm ce se pun peste plite de 60 cm. pt puterea reala trebuie considerata cea data cf standard EN.

#495
buburuzoiboss

buburuzoiboss

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 675
  • Înscris: 20.03.2012
http://www.cel.ro/ho...hdc6145bxbol-l/

O are cineva?

#496
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.181
  • Înscris: 10.01.2007
Iti recomand sa te duci prin altex/mediagalaxy/etc si sa vezi cum este construita, sa scoti filtrele si sa vezi motorul.
Cu putina pricepere vei putea face diferenta intre 2 modele diferite ca si constructie. Cu cat este mai mare ventilatorul cu atat mai bine.
Succes.

#497
mica2802

mica2802

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 06.08.2008
Locuiesc intr-un complex rezidential nou si as vrea sa inlocuiesc hota montata de constructor. Am o bucatarie de 36 mc . deschisa in  living, dar fara geam. Hota este Whirlpool AKR 646 IX cu putere 100 w, dar nu face fata. Hota are evacuare prin burlan intr-un cos comun pe coloana. Cand sunt aprinse 3 ochiuri la plita nu o pot folosi decat pe prima treapta. Pe treptele superioare vibreaza de salta tablourile de pe cealalta parte a peretelui. Cand coc vinete toata caldura  si fumul raman in bucatarie, iar dulapurile si peretii sunt fierbinti. Imi trebuie o saptamana ca sa scot mirosul.  Plita are 60cm si hota este intre doua corpuri suspendate, deci trebuie sa fie tot de 60 cm.
Ma gandeam sa inlouiesc hota cu un model mai puternic , dublu ca putere.
Imi puteti recomanda vreun model?
Multumesc

#498
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.181
  • Înscris: 10.01.2007
Dar aer are de unde sa traga hota? Ai incercat cu usa intredeschisa?

Eu fac vinetele la cuptor pe piatra de pizza, ai putea sa incerci, zero fum, rezultat super :)

Eu folosesc un ventilator de 100W si pot sa spun ca ma chinui cu usa de la intrare in apartament sa o inchid (vorba vine, dar se simte forta ...)

#499
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.229
  • Înscris: 01.01.2007
La hota electrica, i-as putea face evacuarea intr-un cos de fum care trece prin peretele bucatariei?

#500
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.299
  • Înscris: 24.05.2003
Eu asa o sa ii fac (sunt in renovari) pentru ca alta solutie nu am. Blocul e pe cadre, si nu pot da gaura in grinda de rezistenta ca sa scot afara tubul.
Sper doar sa nu fie infundat de vreun vecin de la etaje superioare.

In alta ordine de idei, ce parere aveti de hota HOTPOINT-ARISTON AH61TXHA, 420 m3/h?
Bucataria mea are aprox 32m3

#501
buburuzoiboss

buburuzoiboss

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 675
  • Înscris: 20.03.2012
http://www.cel.ro/ho...-casa-napoli-l/

Am cumparat-o pe asta.Bucataria mea are cam 16 m2,dar cu foarte multe geamuri fiindca e pe terasa.Sper sa fie ok.

#502
RO-xana

RO-xana

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 21.08.2009
Hota Samus are cineva? Sau ati vazut-o prin vreun magazin? Arata bine? Merge bine?

http://www.price.ro/...61tx_570891.htm
http://www.compari.r...60tx-p65198915/

Multumesc!

#503
Stefan172

Stefan172

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 17
  • Înscris: 08.04.2012
Sall.Aş dori să îmi cumpar o hota.Am ceva intrebari. Nu ştiu ce tip sa aleg între:

1  Hota tellescopică,2  Hota decorativa,3  Hota clasica?


Ar mai fi o intrebare aceasta:Cam cum ar fi mai bun:

Cu un singur motor sau cu doua?


Cât ar trebui să fie puterea de absorpție?


Care ar fi cel mai bun filtru?





Astea sunt toate nelamuririle mele. Ma puteti ajuta cu ele?

Editat de Stefan172, 05 septembrie 2012 - 15:21.


#504
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.118
  • Înscris: 29.05.2008
Dupa cum spuneam si aici: http://forum.softped...ota-e-mai-buna/
o hota buna este aceea la care producatorul are bunul simt sa prezinte o valoare de debit conform standardului. Aceasta valoare este de cca 600 mc/h reali, ceea ce se traduce ca pe site-urile noastre care vand hota, debitul este dat doar cel la mersul in gol, cca 1200 mch.

Eu am preferat o hota decorativa silentioasa Teka (cca 1300 lei atunci), cu un motor mare (tangential). Pe care am preferat sa o incastrez in corpul suspendat. Mai aveam o optiune de telescopica de la AEG (cca 1100 lei atunci) si deasemeni ceva Bosch si Siemens.

La hotele clasice nu gasesti asemenea debite si silentiozitati, desi in hipermarketuri apar afisate 500-600 mc/h. Asta tot la mersul in gol (sa ia ochii necunoscatorilor). Nici producatorii de prestigiu nu obtin la hotele traditionale decat vreo 200-250 mc/h reali (masurati conform standardului international), indiferent ca sunt cu 1 sau 2 motoare.

Daca hota e folosita cu filtru (indiferent de care), va fi mult inferioara decat daca aceeasi hota e folosita cu evacuare.

Editat de claudia2008, 05 septembrie 2012 - 15:35.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate