Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Credeti ca Dumnezeu exista? *Partea I

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
37967 replies to this topic

Poll: Sondaj de opinie privind existenta lui Dumnezeu (2942 member(s) have cast votes)

Credeti in existenta lui Dumnezeu?

  1. DA (1862 votes [62.40%])

    Percentage of vote: 62.40%

  2. NU (859 votes [28.79%])

    Percentage of vote: 28.79%

  3. Nu ma intereseaza subiectul/sunt nehotarat (263 votes [8.81%])

    Percentage of vote: 8.81%

Vote

#8227
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006

 naroot_ireve, on Sep 4 2006, 20:07, said:

Ce om :kisstogether:  Pai e OK. E bine macar ca ai o religie, un tel pe carei vrei sa-l atinigi :death:  :rolleyes:

si satanismul poate fi considerat o religie si nu vad nimic bun in a practica asa ceva  :uhuhno:

#8228
cr383r

cr383r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.09.2006
batalia dintre bine si rau....hai sa fim seriosi.nu exista bine si rau, decat in conceptia oamenilor,care cred ca fac numai bine(ce scrie prin biblie),cand in realitate lumea e ca o jungla.trebuie sa folosesti toate mijloacele sa pui mana pe ceva,chiar daca mai ranesti sentimentele altora pe parcurs.trebuie sa faci ce trebuie facut ca sa supravietuiesti.legea conservari:fi egoist.gandeste-te numai la tine in toate situatiile.pentru ca si noi suntem tot animale si tot instinctul salbatic ne domina,chiat daca putini recunoastem.

#8229
naroot_ireve

naroot_ireve

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 15.02.2006
satanismul nu inseamna neaparat a-l preaslavi pe Satan , ci a crede in tine prea mult, a fi mandru de puterile tale... stitzi voi : eu sunt tare.. eu am reusit, nu cu ajutorul unei forte mai mari.. ceea  ce religia noastra interzice : unde dragoste nu e , nimic nu e :console: Oricum realitatea e alta: cu totii suntem intr-o anarhie!!  asa cum ai zis si tu  cr383r ...

Edited by naroot_ireve, 04 September 2006 - 19:34.


#8230
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,624
  • Înscris: 07.02.2003

 naroot_ireve, on Sep 4 2006, 20:33, said:

satanismul nu inseamna neaparat a-l preaslavi pe Satan , ci a crede in tine prea mult, a fi mandru de puterile tale... stitzi voi : eu sunt tare.. eu am reusit, nu cu ajutorul unei forte mai mari.. ceea  ce religia noastra interzice : unde dragoste nu e , nimic nu e :console:
Satanismul e o inventie strans legata de credinta obisnuita... ea este intruchiparea raului iar crestinii ca sa vezi, sunt intruchiparea binelui...

#8231
naroot_ireve

naroot_ireve

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 15.02.2006
Hmm.. aici e o chestie de interpretare... cu ce-i bine si ce-i rau ... o chestie de majoritate... Adica majritatea e normala.. restu nu. E ca si atunci pe vremea inchizitiei , ca daca tu faceai chestii mai neobinuite, hopa ca esti vrajitor, ca nu esti ca ei ...

:coolspeak:  Religia este cea mai buna politica! :coolspeak:

#8232
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
Crestinii sunt doar niste simpli oameni care s-au nascut in religia asta . Asta nu inseamna ca sunt mai buni decat un ateu sau budist , musulman , etc. Bunatatea si credinta fac diferenta intre oameni  :)

#8233
ender_w

ender_w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 04.09.2006
Nici eu nu cred ca D-zeu exista.Dar ideea este ca nu poti fi sigur de existenta sau inexistenta lui.Daca ne gandim mai bine, biblia a fost scrisa de oameni, deci mai mult ca sigur e plina de greseli.Personal, sunt adeptul stiintei in dauna religiei,de ce?pentru ca totul are o logica, daca va duceti la tara si se pune ploaia, oare cum explica taranii acest fenomen...asa a vrut D-zeu, nu e logic?Come on daca gandeam toti asa si acum eram in pesteri.Religia e o afacere dar nu pentru omul de rand, uni dintre ei chiar au nevoie de un zeu, ceva, la care sa se inchine.Inca din cele mai vechi timpuri s-au construit atatea temple pentru diferiti zei, eu nu vad diferenta dintre zeii din mitologia romana si d-zeu.
Cei care au scris biblia au vrut sa manipuleze masele de oameni.Au creat un personaj fictiv(jesus) pe care nu-l interesa lumea acesta, el traia pentru imparatia cerurilor.Daca ii dadea cineva o palma, el intorcea si celalalt obraz.Din pacate pentru ei lumea nu se poarta ca jesus, desi crestini ar trebui daca cred cu adevarat in d-zeu, desi stiu ca e greu chiar imposibil si total aiurea :D .

#8234
riddler

riddler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 31.08.2004

 magic-gabi, on Sep 4 2006, 20:14, said:

si satanismul poate fi considerat o religie si nu vad nimic bun in a practica asa ceva  :uhuhno:

Satanismul real nu e ce vezi tu pe la televizor, aka copchii bezmetici care se imbraca in negru, asculta Dimmu Borgir, taie gaini prin curtea bisericilor, si devasteaza morminte. Aia se numesc idioti anti-sociali care gasesc ocrotire in conceptul traditional crestin al entitatii numite Satan.

Principala miscare satanista respectiva Biserica Satanista are o conceptie considerabil diferita, respectiv nu crede intr-o divnitate existenta numita Satan, ci folosesc doar numele ca un simbol pentru anumire insusiri si trasaturi individuale pe care le "venereaza" si le predica. Crezul principal al satanismului este individualismul, alaturi de materialism si magie, respectiv credinta in avansarea propriei persoane, cu ajutorul dar nu sub dominatia unei zeitati. O mare parte din satanism se imbina si cu magia, ritualele cu caracter oculte fiind o parte  consistenta.

Exista desigur si satanisti care venereaza efectiv diavolul, care au comis sau comit crime in numele lui, dar asta e o forma a satanismului religios de origine crestina si una respinsa de grupurile sataniste formale.

In esenta satanismul original este focalizat asupra rationalismului, cu nuante mai pronuntate sau mai putin asupra ascensiunii individuale intelectuale si materialiste, fiind impotriva religiilor traditionale si a dogmei.
Nu e surprinzator avand in vederea aceste trasaturi ca ateii sunt de multe ori numiti sau considerati satanisti, de vreme ce multi satanisti ar putea fi considerati in mare masura si atei.

#8235
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
Satanismul presupune venerarea lui Satan care inseamna raul si nu vad cum o astfel de religie ar fi putea face vreodata lucruri bune  :huh:  .

#8236
Cristian 2

Cristian 2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 26.02.2006

Quote

Satanismul presupune venerarea lui Satan care inseamna raul si nu vad cum o astfel de religie ar fi putea face vreodata lucruri bune

Aaaaaaaaaaaa...........  Gabita, ai ramas la coada, cu informatiile contemporane.

Satanismul este viitorul  omeniri................ ce nu stiai?

Attached File  nightwing.jpg   34.86K   14 downloads

#8237
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
mai bine atei decat asa ceva  :confuzzled:

#8238
Hory

Hory

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 28.12.2001

 magic-gabi, on Sep 4 2006, 22:48, said:

Satanismul presupune venerarea lui Satan care inseamna raul si nu vad cum o astfel de religie ar fi putea face vreodata lucruri bune  :huh:  .
Si eu credeam asta, dar nu e chiar asa... majoritatea satanistilor de azi nu includ elemente supranaturale in filozofia lor; nu cred nici in Dumnezeu si nici in Satana, si accepta numele de "satanist" ca protest impotriva crestinismului sau pentru senzationalism (multi dintre satanisti devin asta in tinerete si de obicei le trece repede). Satanisti "traditionali" sunt foarte putini... eu nu am intalnit nici unul, nici macar online.

#8239
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,624
  • Înscris: 07.02.2003

 magic-gabi, on Sep 4 2006, 23:25, said:

mai bine atei decat asa ceva  :confuzzled:
:coolspeak:

#8240
adzuser

adzuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 04.08.2006

 marian26, on Sep 2 2006, 08:38, said:

Sincer, cred ca riddler si aduzer au o problema grava . Ei sunt , dupa cate vad, niste oameni culti, au citit carti (probabil) , au citit mii de pagini pe internet dar se pare ca nu au citit Biblia, probabil din cauza ca este plictisitoare si are prea multe pagini si nu spun sa creada cuvant cu cuvant ci sa deduca ! La fel este si cu Nostradamus !
Ai dreptate, mon cher! Chiar avem o problema, dar CURIOZITATEA nu este deloc grava comparativ cu autoiluzionarea, credinta neargumentata sau fara baze rationale... De cate ori sa ma repet ca fara setea de cunoastere omenirea traia si acum in haite? Carti am citit cateva, mii de pagini pe internet, inca nu si asta fiindca majoritatea lucrurilor foarte serioase nu sunt traduse in limba romana... Nostradamus ? Nu inteleg ideea.

Quote

Cunosc multe persoane , inteligente dpdv al capacitatii de memorare insa sunt niste scarbe de oameni, niste nesimtiti extraordinari. Ii privesc pe ceilalti de sus de tot de parca ei ar fi buricul lumii insa nu pot vedea de nasul lor plin de mucii stiintei ceea ce este evident, ca Dumnezeu nu poate fi explicat si nici dovedit si asta NU INSEAMNA CA NU EXISTA !!! IUDA la puterea universului asta sunt aceste persoane, pana nu vad nu cred si in acelasi timp infirma orice afirmatie.

O persoana nu este inteligenta dpv a capacitatii de memorare... Inteligenta nu este totuna cu memoria!  
Ehei, ce spui de un popa pe care l-am intalnit pe scara blocului, l-am salutat (ca pe oricare alt om) si nici macar nu a catadicsit sa-mi raspunda la salut... Sau asta era un crestin nemanierat?
Da, in general infirm orice afirmatie care nu poate fi demonstrata pe considerenre rationale!

Quote

Sunteti androizii viitorului, voi veti fi generatia de oameni care vor sta cu un cablu ( probabil firewire) conectat la cerebel si veti deveni o leguma dintr-o mare RETEA , o gradina de legume.
Deci pana la urma ce vom fi? Oameni sau androizi? Vorbesti de retea si uite ca toti folosim aceasta retea globala, numita internet. Incepi cumva sa te transformi in leguma?

Quote

Legi exista si pe Pamant exista si in Rai asa ca nu va mai mirati de ce Dumnezeu a exterminat mii de oameni. Au existat si oameni diabolici, " posedati", care sunt de o nesimtire, obraznicie si rautate extraordinara iar acestia au fost distrusi atunci cand Dumnezeu isi mai arata "fata", insa cei din ziua de astazi au,sa zicem, noroc insa va veni si vremea lor !
Culmea este ca bunul si milostivul tau dumnezeu nu prea ii nimereste pe acei oameni ,, diabolici, " posedati", care sunt de o nesimtire, obraznicie si rautate extraordinara,, pentru ca tot ce vad in jurul meu arata asta. Si  daca acum au noroc, banuiesc ca o sa le fie tare greu dincolo... Ciudata consolare...

#8241
adzuser

adzuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 04.08.2006

 Cristian 2, on Sep 3 2006, 01:06, said:

Asa cum am scris, ca ne vom bucura daca vreun ateu, va deveni crestin, tot asa ba chiar si mai mult, ne vom bucura daca vreun <crestin>  va deveni ateu sau agnostic.

La noi astia religiosi asta se numeste =<<chatharsis>>

Crestinismul are nevoie de crestini,  care au devenit crestini prin nastere din nou , nu prin primirea de pachete.
Cristiane, orice religie are nevoie de adepti, pentru ca fara ei nu mai are obiectul muncii... si nici venituri... Unii oamenii devin atei sau agnostici in momentul cand au acumulat suficiente cunostinte care infirma existenta sau amestecul unei divinitati, altii se convertesc la alte religii care sunt probabil mai aproape de conceptiile lor personale, iar cei care nu-si pun intrebari de niciun fel raman conform educatiei primite in primii ani de viata.

#8242
adzuser

adzuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 04.08.2006

 alby, on Sep 4 2006, 19:01, said:

Dumnezeu exista DA  nu  mai vb chestii dastea :nonobad:
Parerea ta!
Dar acesta este un forum si tocmai asta facem aici: discutam! Daca nu iti face placere sa citesti argumentatii pro si contra existentei lui dumnezeu ai la dispozitie o multime de activitati foarte instructive dpv fizic si intelectual: rugaciuni profunde urmate de trei ture pe coate si genunchi in jurul bisericii; pentru cei cu conditia fizica mai slabuta sunt recomandate pupaturile de cruci, maini, picioare si mantii de popi;pentru femei sunt bune ingenuncherile si inchinarile la altar; pentru copii sunt ideale lecturile de povesti din biblie ca numai asa o sa devina niste credinciosi fanatici.
Poti sa ma contrazici?

 riddler, on Sep 4 2006, 20:01, said:

In vedere conditiilor actuale, si a invataturilor pe care mi le-a oferit (ajuta animale, arata bunatate si prietenie fata de oameni "ciudati", lupta impotriva raului, infaptuie dreptate, are apostoli/sustinatori), am hotarat ca de azi religia mea va fi Harapalbianismul.

Slavit fie domnul nostru, Harap Alb!

[ http://shop.rodipet.ro/images/mare/4991_20050923111145.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ma duc sa deschid un nou topic: Credeti ca Harap Alb exista?
:coolspeak:

#8243
adzuser

adzuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 04.08.2006

 cr383r, on Sep 4 2006, 20:13, said:

tot ce pot sa spun e ce eu cred in natura si legile ei.spre exemplu evolutia.
cred in dumnezeu ca fiind creatorul a tot ce ne inconjoara.pot fi ma multe moduri de creare.am putea fi creati accidental,prin caderea unui meteorit pe suprafata pamantului.am putea fi creati de o rasa superioara de aliens ca un experiment.din ce spune biblia si religiile in general am putea lua in consideratie crearea de catre extraterestrii.teoretic dumnezeu e alien, nu?este extra terestru?
depinde de viziunea fiecaruia.eu am fost mult timp un mare credincios, dar am ajuns sa fiu ateu.sunt multe intrebari la care omul nu poate raspunde.daca analizam putin omu e cam innapoiat.tehnologia pe care o folosim e super antica.nu putem sa explicam nici fortele ce ne inconjoara de exemplu un magnet.toti stim ce face dar nu stim de ce si cum.nu putem sa explicam nici macar asta,dar sa raspundem la intrebari legate de existenta noastra
Mamaaaaa, maaamaaaaa!
Un crestin devenit ateu... o sa inceapa imediat listingurile de citate din cartulie... Iti tin pumnii... Sunt de acord ca sunt inca multe intrebari carora stiinta nu le-a gasit inca raspuns. Cred ca totul este doar o chestiune de timp. De mii de ani religia indruga aceleasi min(ci)uni, care devin tot mai metaforice pe masura ce stiinta demonstreaza contrariul.
All the best!

#8244
adzuser

adzuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 04.08.2006

 ender_w, on Sep 4 2006, 21:37, said:

Nici eu nu cred ca D-zeu exista.Dar ideea este ca nu poti fi sigur de existenta sau inexistenta lui.Daca ne gandim mai bine, biblia a fost scrisa de oameni, deci mai mult ca sigur e plina de greseli.Personal, sunt adeptul stiintei in dauna religiei,de ce?pentru ca totul are o logica, daca va duceti la tara si se pune ploaia, oare cum explica taranii acest fenomen...asa a vrut D-zeu, nu e logic?Come on daca gandeam toti asa si acum eram in pesteri.Religia e o afacere dar nu pentru omul de rand, uni dintre ei chiar au nevoie de un zeu, ceva, la care sa se inchine.Inca din cele mai vechi timpuri s-au construit atatea temple pentru diferiti zei, eu nu vad diferenta dintre zeii din mitologia romana si d-zeu.
Cei care au scris biblia au vrut sa manipuleze masele de oameni.Au creat un personaj fictiv(jesus) pe care nu-l interesa lumea acesta, el traia pentru imparatia cerurilor.Daca ii dadea cineva o palma, el intorcea si celalalt obraz.Din pacate pentru ei lumea nu se poarta ca jesus, desi crestini ar trebui daca cred cu adevarat in d-zeu, desi stiu ca e greu chiar imposibil si total aiurea :D .
Probabil esti mai apropiat de naturalism. Da, manipularea maselor s-a facut mii de ani prin religie, dar acum  este mult mai greu pentru ca majoritatea oamenilor au acces la informatie stiintifica si incep sa priveasca lumea cu alti ochi. Datorita cresterii numarului de atei umanitatea a devenit mult mai permisiva si mai toleranta in timp ce bisericofilii devin tot mai fanatici.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate