Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4455 replies to this topic

#811
marius_lmd

marius_lmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 30.01.2009
incalzeste-le putin cu flacara mai intainte , apoi le cureti cu pasla dupa care lle poti lipi fara nicio problema

#812
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 09.01.2004
Aha, ca sa se inmoaie vopseaua, ca la curatitoarele cu aer cald!
Buna idee, multumesc!!!  :OK:

#813
stilmo

stilmo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.12.2009
buna seara,
am si eu o problema si va solicit sprijinul cu speranta ca ma veti "lumina"...
De cateva zile sunt nauc...asta mi-a zis astazi si un domn care detine un magazin de "sanitare"...
Am o instalatie de incalzire efectuata pe tevi de cupru cu 5 "magistrale"...acestea ajung intr-o incapere destinata centralei (Viessman 45 kw)...unde trebuie sa montez un distribuitor (tur si retur) in care sa se unifice cele cinci tururi si retururi...tevile de cupru care ajung aici sunt de 22 (diametru sau sectiune?)...nu stiu sa calibrez distribuitorul...efectiv nu stiu ce sa cumpar...care este sectiunea sau diametrul minim pe care ar trebui sa-l aiba acesta?
Multumesc anticipat...

#814
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Grosimea distribuitorului trebuie să fie de minim 3 ori mai mare decât cea mai groasă țeavă ce intră în el. În cazul tău, nu contează ce pleacă la radiatoare. Contează ieșirea din centrală. Bănuiesc că centrala este pe 1 1/4". În consecință, trebuie un distribuitor cu diametrul de 4". Nu cred că există țeavă de 3,75 țoli, așa că se pune una mai mare, adică de 4 țoli. Teoretic merge și de 3".

Edited by florin71_skoda, 06 December 2009 - 21:44.


#815
stilmo

stilmo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.12.2009
multumesc frumos ptr raspuns...este cam greu sa gasesc un astfel de distribuitor...eu nu am gasit nici macar unul de 2 toli...totusi, avand in vedere ca exista si o pompa pe retur nu ar putea fi mai mic distribuitorul?...sau exista un rationament legat de debite, care nu imi permite un distribuitor mai mic?
Multumesc

Este foarte adevarat ca iesirea din centrala este mare...de 1 1/2"...dar am considerat ca iesirea este "pregatita" astfel ptr o "baterie" de centrale de acest gen...acestea fiind folosite in general ptr spatii foarte mari, dupa cum le recomanda producatorul...ma gandeam ca pot reduce diametrele de tur si retur...

#816
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Regula unui distribuitor, sau mai bine zis a unei butelii de egalizare, estre 3D. Unde D este diametrul cel mai mare.

Nu trebuie să găsești distribuitor. Trebuie confecționat. Trebuie să fie cu o intrare și 5 ieșiri. Cele 5 ieșiri trebuie să fie la măcar 20cm distanță. Nu pentru că așa spun cărțile, ci pentru că așa este mai ușor de făcut.

Cumperi 3 metri de țeava de 4 țoli, pe care o tai în două. Dintr-un metru și jumătate, faci turul și din celălalt returul. Sudezi, pe o parte,  ștuțuri de 3/4 la 20cm distanța și pe partea opusă unul de 1 1/2". Pe partea cu 3/4 mai sudezi și ștuț pentru aerisitor și pe partea cu 1 1/2", sudezi ștuț pentru robinetul de golire. Le căpăcești și gata distribuitorul. Ai nevoie de un sudor.

#817
tinkerman

tinkerman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.11.2009
Oameni buni cer scuze daca nu am nimerit unde trebuie...Sint beneficiarul a 5 calorifere legate pina la distribuitor cu teava cupru moale protejata 15*1 puse pe placa ,pt sapa.Problema este ca dupa ce am trecut la verificarea lucrarii curbele care urca pe perete la tur si retur sint prost facute iar teava si-a pierdut din diametru aplatizinduse.Ce se mai poate face?Este bine taiata si puse coturi?Idea a fost sa nu am lipituri in sapa,rezista bine lipiturile ingropate? Multumesc pt raspunsuri.

#818
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 tinkerman, on 8th December 2009, 20:57, said:

Oameni buni cer scuze daca nu am nimerit unde trebuie...Sint beneficiarul a 5 calorifere legate pina la distribuitor cu teava cupru moale protejata 15*1 puse pe placa ,pt sapa.Problema este ca dupa ce am trecut la verificarea lucrarii curbele care urca pe perete la tur si retur sint prost facute iar teava si-a pierdut din diametru aplatizinduse.Ce se mai poate face?Este bine taiata si puse coturi?Idea a fost sa nu am lipituri in sapa,rezista bine lipiturile ingropate? Multumesc pt raspunsuri.

Ce inseamna ca si-a pierdut din diametru? S-a redus la jumatate la 3/4 ? Daca esti pe distribuitor poti sa stai linistit chiar daca diametrul s-a redus la 1/2 daca nu ai calorifere peste 2m.

#819
tinkerman

tinkerman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.11.2009

 tinkerman, on 8th December 2009, 19:57, said:

Oameni buni cer scuze daca nu am nimerit unde trebuie...Sint beneficiarul a 5 calorifere legate pina la distribuitor cu teava cupru moale protejata 15*1 puse pe placa ,pt sapa.Problema este ca dupa ce am trecut la verificarea lucrarii curbele care urca pe perete la tur si retur sint prost facute iar teava si-a pierdut din diametru aplatizinduse.Ce se mai poate face?Este bine taiata si puse coturi?Idea a fost sa nu am lipituri in sapa,rezista bine lipiturile ingropate? Multumesc pt raspunsuri.
Multumesc pt raspuns dl Gelu. .Mai dati-mi va rog citeva sfaturi sa poata iesi lucrarea onorabil cu alt instalator.E cazul sa puna coturi, curbe?Rezista lipiturile ingropate in sapa? La ce presiune trebuie facuta o proba?Inca o data multumiri pt raspunsuri.

#820
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Ma bag si eu in discutie: cum se fac acele curbe fara a se pierde din diametrul tevii?
Stiam ca nu se fac lipituri la tevile care vin in sapa.

#821
razvan911

razvan911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 20.04.2006
Buna ziua,

M-am schimbat positia bateriei la baie ceva mai departe de vechea positie si pana acum aveam un racord flaxibil atat pt apa rece cat si pt calda de tipul: Racord flexibil 60 cm 1/2” – 1/8”

Acum din cate observ mai am nevoie de 10-15 cm, pt fiecare racord.

Am citit pe net si am vazut ca exista acest gen de racord si de 80 cm si chair de 100 cm.

Mie imi trebuie doua bucati de 80 de cm.


1. Unde gasesc genul asta de racord la dimensiunea de 80 Cm in Bucuresti?

2. E vreo problema daca pun un racord atat de lung ?

3. Daca nu gasesc de 80 cm pot cumva sa folosesc o prelungire sa prelungesc racordurile existente de 60 cm. Daca exista o solutie care este si unde o pot gasi?


P.S: desi multa lume imi va spune de ce nu lungesc tevine (acum am de cupru) eu chair nu doresc sa fac aceasta operatie

#822
controversatul

controversatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 21.01.2007

 razvan911, on 11th December 2009, 23:11, said:

Buna ziua,

M-am schimbat positia bateriei la baie ceva mai departe de vechea positie si pana acum aveam un racord flaxibil atat pt apa rece cat si pt calda de tipul: Racord flexibil 60 cm 1/2” – 1/8”

Acum din cate observ mai am nevoie de 10-15 cm, pt fiecare racord.

Am citit pe net si am vazut ca exista acest gen de racord si de 80 cm si chair de 100 cm.

Mie imi trebuie doua bucati de 80 de cm.


1. Unde gasesc genul asta de racord la dimensiunea de 80 Cm in Bucuresti?

2. E vreo problema daca pun un racord atat de lung ?

3. Daca nu gasesc de 80 cm pot cumva sa folosesc o prelungire sa prelungesc racordurile existente de 60 cm. Daca exista o solutie care este si unde o pot gasi?


P.S: desi multa lume imi va spune de ce nu lungesc tevine (acum am de cupru) eu chair nu doresc sa fac aceasta operatie

Incearca la Valrom.
Le ceri articolul cu codul 30202120800 impreuna cu o reductie.

#823
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Colegul, esti din Bucuresti si n-ai auzit de Valea Cascadelor ?? E o strada intreaga cu sanitare, instalatii, gresie, faianta, etc.  Acum serios, du-te acolo ca sunt de la cascarabete cu chiuvete si robineti la magazine care se vor de lux. Explici alora problema ta si te rezolva cineva. Daca vrei sa faci racord de 80 de cm flexibil, e posibil, insa nu crezi ca e mai elegant cu teaava... asta in caz ca ai vre-o masca si atunci iei ce-i mai ieftin ca doar nu te cauta nimeni.

#824
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 gelunechifor, on 8th December 2009, 20:07, said:

Ce inseamna ca si-a pierdut din diametru? [...]
Cred că s-a "gîtuit".


 GERULA2006, on 11th December 2009, 22:46, said:

[...] cum se fac acele curbe fara a se pierde din diametrul tevii? [...]
La tevile din cupru moale (cele la colac), cei mai vechi în meserie fac curbele chiar și manual, dar se recomandă utilizarea dispozitivelor speciale pentru acest lucru. Oricum, pentru raze mici de curbură se folosesc elemente prefabricate (coturi), deci implică sudură.


 GERULA2006, on 11th December 2009, 22:46, said:

[...] Stiam ca nu se fac lipituri la tevile care vin in sapa.
"Dacă vrei... poți! Adidas Torsion!"  :D
Este doar recomandat, nu și obligatoriu, să nu se amplaseze îmbinări în șapă. ;)

#825
razvan911

razvan911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 20.04.2006
AM GASIT DE 80 DE CM DIRECT DE INOX

Am mobila de bucatarie cu masca si chiar nu se vede nimic (nu vreau sa ma complic sa chem instalatorul sa prelungeasca cu teava)

#826
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 09.01.2004
Ce bine ar fi fost daca ar fi mers si practic...

Ce am constatat, dupa ce am taiat teava veche:
- vopseaua  s-a transformat, in timp, in ceva asemanator cu emailul de pe aragazele fabricate in RSR
- cositorul din lipitura de la 30 cm distanta se topea, dar vopseaua nici ca se-nmuia!
- daca am ars-o, cu flacara la maxim, s-a transformat in ceva sticlos ce n-am mai putut sa-l curat

Asa ca a trebuit sa folosesc o perie de sarma, bagata intr-o minifreza. La turatie maxima (30.000 RPM)! Altfel doar o zgariam la suprafata...
Acum intreb si eu: "asa face toate"? Sau am avut eu ghinion?!?

#827
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Salutari...
Supun urmataorea problema atentiei...
Cu ce pot izola niste tevi zincate si PPR, daca in zona unde sunt montate temperatura paote ajunge pe la -10 grade...
Prin ele circual apa..de la o centrala pe lemne...dar..sutn momente cand apa nu are mai mutl de 10 grade...
Ce materiale de izolat ar fi bune pt a nu ingheta?

Am vrut sa folosesc cochilii de vata bazaltica de 30mm grosime....caserate...dar mi s-a spus ca nu rezista...si ca cel mai bine sa folosesc izolatii de spuma poliuretanica...
E adevarat?
Astept pareri sugestii si propuneri.
Cu stima,
Danny

#828
budy

budy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 21.03.2006
La ce presiune se verifica instalatia ppr am 5 bari in reteaua de apa locala.,la 5 bari nu picura pe nicaeri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate