Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4455 replies to this topic

#3205
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Pasta verde , pentru etansari filete , se poate folosi la apa potabila ? contine substante nocive ?  Pe cutie scrie "ECO gas"  ???

#3206
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Eu am o cutie pe care scrie cu litere mari "Pasta Verde" , iar cu litere mici scrie ca se poate folosi si la apa potabila.

Dar...si eu eram fan canepa+pasta verde, pana am descoperit snurul de etansare Loctite 55 sau Tangit Uni-lock.
E important sa fie filetul bine zgariat, sa nu alunece snurul, iar snurul sa fie aplicat tensionat.

Edited by kolfleading, 06 March 2014 - 23:45.


#3207
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Inteleg , dar momentan atita am ; nu am vazut/nu stiu ce este /unde se gaseste snurul de etansare .

Pe a mea scrie ca este buna pentru gaz, apa rece , apa calda . Producator FIMI SPA Italia .

Dupa parerea mea , este diferenta intre "apa rece " si apa potabila . Asa , uzual , se foloseste la apa potabila ?

#3208
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 Techno, on 06 martie 2014 - 23:20, said:

[...] Fittingul ala cat costa, nu e scump? [...]
Definește „scump”. Posted Image


 Techno, on 06 martie 2014 - 23:20, said:

[...] Nu e metalic si incastrat in ipsos va avea probleme?
Cel pe care îl folosesc la lucrările pe care le execut (deci, implicit, îl și recomand) este metalic. Nu este încastrat în mortare de ipsos/ciment, deoarece are o „cochilie” de plastic care îl protejează și, MAI ALES, permite înlocuirea conductei de PE-X conform sistemului pipe-in-pipe. Posted Image
Dacă parcurgeai acest topic, ai fi văzut AICI cum arată și cum se montează. Posted Image

#3209
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Asa facui la instalatia de apa si la radiatoarele de baie, cele port prosop. La radiatoarele obisnuite am scos la 90 (90 si ceva) teava direct in radiatoare.
Acum, ce mai trebuie intre cotul ala la 105 si radiator?

Edited by Techno, 08 March 2014 - 22:27.


#3210
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Ai uitat cumva ce-am discutat în urmă cu o pagină? Posted Image

#3211
Bucatarierosie

Bucatarierosie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 24.02.2014
Am renovat recent un apartament. Am pus tevile de ppr (cred) sub sapa, si prin pereti, insa neizolate.

Am citit pe aici ca pot aparea probeleme, in sensul ca se pierde caldura prin sapa si poate aparea condens. E chiar asa de mare problema ca nu le-am izolat?

Sa ma apuc sa sparg sapa si sa le izolez?

#3212
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Ce  diferenta este in a folosi , pentru o legatura intre un fiting metal  tip tata de 1/2 si o teava PPR:
a. un semiolandez ppr cuplat la 1/2 , eventual cu o reductie 3/4 ,
b. un ansamblu olandez cu jumatate pentru PPR .ansamblu olandez pentru a lega o teava ppr de un fiting tata metal

Cind este indicata o varianta sau cealalta ?

#3213
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
In general fitingurile metal tip tata nu au varful suficient de plan pentru a etansa cum trebuie pe garnitura. Se poate, dar e cu riscuri si cu chinuri, riscul este ca fitingul de metal sa taie garnitura, sau garnitura sa alunece in fitingul de metal.

Olandezii completi metalici, precum si "ansamblu olandez cu jumatate pentru PPR", ca cel din poza atasata, au profilul la imbinarea olandeza mult mai corect (ori e profil plan, pentru etansare cu garnitura plana, ori e conic, pentru etansare cu o-ring sau direct con pe con metalic).

Deci recomand varianta ( b ).

Completare ulterioara: Varianta ( a ), cu semiolandez, se recomanda doar daca fitingul de metal (cu filet exterior pe care se infileteaza piulita olandeza) are fata plana, cum e "Niplul pentru instalatii solare" din a doua poza.

Attached Files


Edited by kolfleading, 14 March 2014 - 13:37.


#3214
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 kolfleading, on 14 martie 2014 - 13:15, said:

In general fitingurile metal tip tata nu au varful suficient de plan pentru a etansa cum trebuie pe garnitura. Se poate, dar e cu riscuri si cu chinuri, riscul este ca fitingul de metal sa taie garnitura, sau garnitura sa alunece in fitingul de metal.
.......
In trusa instalatorului exista o pila sau un flex , si " fata " unui niplu sau chiar tevi poate fi usor indreptata pt a se putea etansa cu garnitura . La gaze spre exemplu , unde se folosesc nipluri " negre " nu veti vedea " fata " dreapta , si totusi se etansaza cu garnitura . In extremis , si simpla frecare a niplului pe o suprafata de dreapta de beton , asigura planarea niplului ...
...........
Referitor la problema cu "ce imbinare sa foloseasca " , varianta optima este cea cu mai putine piese !

#3215
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Are vreo importanta presiunea ?

#3216
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 maximg, on 14 martie 2014 - 20:01, said:

In trusa instalatorului exista o pila sau un flex , si " fata " unui niplu sau chiar tevi poate fi usor indreptata pt a se putea etansa cu garnitura . La gaze spre exemplu , unde se folosesc nipluri " negre " nu veti vedea " fata " dreapta , si totusi se etansaza cu garnitura . In extremis , si simpla frecare a niplului pe o suprafata de dreapta de beton , asigura planarea niplului ...

Corect.
Si se pot folosi garnituri atit de cauciuc cit si din clingherit separat sau  impreuna .

#3217
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 hspinache, on 14 martie 2014 - 20:33, said:

Are vreo importanta presiunea ?
Nu aveti dvs aplicatie in care sa depasiti presiunea acestor fitinguri ....

#3218
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Am inteles.

#3219
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 maximg, on 14 martie 2014 - 20:01, said:

La gaze spre exemplu , unde se folosesc nipluri " negre " nu veti vedea " fata " dreapta , si totusi se etansaza cu garnitura
La ce presiune?

#3220
Bucatarierosie

Bucatarierosie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 24.02.2014

 Bucatarierosie, on 09 martie 2014 - 20:46, said:

Am renovat recent un apartament. Am pus tevile de ppr (cred) sub sapa, si prin pereti, insa neizolate.

Am citit pe aici ca pot aparea probeleme, in sensul ca se pierde caldura prin sapa si poate aparea condens. E chiar asa de mare problema ca nu le-am izolat?

Sa ma apuc sa sparg sapa si sa le izolez?
Nimeni?... :(

#3221
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 kolfleading, on 14 martie 2014 - 22:21, said:

La ce presiune?
Indiferent , ( 1bar la proba ) dar daca va referiti ca este o presiune infima si nu sint probleme , fata de o instalatie de apa care la bloc spre exemplu , ajunge si la 10 bari , sa stiti ca varianta niplu polizat merge in orice conditie .
................

 Bucatarierosie, on 14 martie 2014 - 22:23, said:

Nimeni?... Posted Image
Izolarea conductelor de ppr din sapa , conteaza mai putin ca izolatie termica . Izolarea lor ajuta mai mult la o oarecare miscare cauzata de dilatare . O conducta ppr fixata in beton are mari sanse sa crape pe undeva ...

Edited by maximg, 14 March 2014 - 22:34.


#3222
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Pun o intrebare noua; am observat ca racordarea caloriferelor se face in trei moduri:
-ambele tevi tur/retur sint pe partea de jos a caloriferului
-ambele tevi tur/retur vin in partea de sus a caloriferului
-turul este pe partea de sus , returul este pe partea de jos.

Care varianta este mai corecta ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate