Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4455 replies to this topic

#3151
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

View Postkpk1, on 16 februarie 2014 - 20:24, said:

Ce solutie sa aleg pentru o instalatie noua de apa potabila ?
Prima varianta pentru mine este Cupru SR EN 1057. Singurul furnizor din zona mea este R***tal .  Tot la ei am gasit si PPR verde aquatherm.
...

Daca pex-al nu-ti place, mergi pe ppr fibra compozita. Cupru e mai scump ...

#3152
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,703
  • Înscris: 30.01.2008

View Postkpk1, on 16 februarie 2014 - 20:24, said:

Stiu si de pex pipe-in-pipe numai ca mai caut instalator in zona pentru sistemul acesta.

Cred ca orice instalator care a lucrat mcar o data cu pex-al stie sa lucreze si cu PIP.

#3153
alexwspp

alexwspp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 09.08.2011
La fitingurile astea de la pip, sa zicem pexgol, se foloseste canepa? Imi amintesc ca la pexalul pe care il am acum, instalatorul a folosit. In schimb,  in filmuletele de prezentare de la pexgol nu am observat asta

#3154
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,703
  • Înscris: 30.01.2008

View Postalexwspp, on 17 februarie 2014 - 14:19, said:

La fitingurile astea de la pip, sa zicem pexgol, se foloseste canepa? Imi amintesc ca la pexalul pe care il am acum, instalatorul a folosit. In schimb,  in filmuletele de prezentare de la pexgol nu am observat asta
Se poate folosi cinepa sau banda teflon. Ambele sunt bune.

#3155
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 23.12.2007
Salutam ,

Poate stie careva ..:
-aven debit Q [l/s] care curge linistit [laminar] prin o teava de diametru d[mm]  ;
-Ce presiune  este in teava ? cum se poate calcula ?

#3156
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Pai ai exact presiunea la care ai incarcat instalatia daca vorbim de instalatia de incalzire.
Sau daca vorbim de teava de apa rece, ai presiunea pe care o ai la retea.

Fi mai explicit: ce anume te intereseaza de fapt ?

Presiunea nu are nici o treaba cu debitul si nici cu diametrul tevi. Caderea de presiune este aia ce te intereseaza pe tine, ca daca este prea mare, ca ai folosit o teava cu diametrul prea mic, nu mai ai destul debit/presiune.

#3157
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Daca te intereseaza caderea de presiune, se poate calcula cu un calculator on-line de genul acesta: http://pressure-drop.com/

#3158
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 23.12.2007
"Presiunea nu are nici o treaba cu debitul "  Adica daca presiunea este 0[zero] , va fi debit pe teava ?

#3159
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Da, de ce nu ?
Riurile curg cu un anumit debit, ca apoi sa se verse in altele si tot asa pina ce ajung in Dunare si dupaia in Marea Neagra. Apa curge cu un anumit debit. Dar presiunea care este ?  Sa nu-mi spui ca pe Dimbovita ai presiune. Dar debit ai de nu-l poti capta.

#3160
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 23.12.2007
Da , riurile curg pentru ca exista presiune , respectiv P=r*g*h  ; unde h este diferenta de nivel . ; daca h este 0 , riul nu mai curge !

#3161
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Dar r si g ce inseamna ?

#3162
hori21

hori21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 18.05.2009

View Postflorin71_skoda, on 20 februarie 2014 - 22:39, said:

Dar r si g ce inseamna ?
''g'' o fi media geometrica dintre gravitatia pamantului si a lunii iar ''r'' o fi raulPosted Image

#3163
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,703
  • Înscris: 30.01.2008

View Postflorin71_skoda, on 20 februarie 2014 - 22:39, said:

Dar r si g ce inseamna ?
Probabil este extrasa de aici :

This is the power equation for a hydro turbine.

P=n*p*g*h*i


P=power
n=turbine efficiency
p=density of watter (kg/m3)
g=acceleration of gravity (9.81m/s2)
h=head(m)
i= flow rate (m3/s)
What I want to know is how to change this for running a turbine with water pressure only
P=r*g*h
P=pressure
r=water density
h=head(m)

http://www.physicsfo...ad.php?t=232759

#3164
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 23.12.2007
ok; subiectul teoretic l-am inchis.

Am renuntat sa mai calculez si am masurat presiunea apa rece in retea ; are 4 bari .
Am un traseu de teava PPR de 20mm ; apa rece 12m pina la centrala  , 15m de la centrala pina la baie . Am calculat si ar iesi pe traseu o pierdere de 1.3 bari , fara ce se poate pierde prin centrala .
Nu imi dau seama daca teava este prea subtire , pentru a avea debit de  14 litri /minut

#3165
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Cum suparare sa pierzi 1,3 bari dupa 30 metri ? Pai in cazul asta daca ai avea 100 metri de teava ce te faci ca nu mai ai deloc presiune daca ar fi adevarat ce spui.

Daca este sa ne bagam in calcule, avem cam asa:
- Pentru un debit de 15 litri/minut, la 100 metri de teava de PPR de 20mm ai o pierdere de presiune de ~20metri.
- Daca ai avea hidrofor, atunci intradevar am putea spune ca pierzi aproape 2 bar pe 100ml de teava si in cazul asta, pe cei 30m ai tai, ai pierde ~7m (cam 0,7bar)
- Dar tu nu ai hidrofor. Iar daca totusi ai hidrofor, pierderea respectiva, de 7metri o iei in calcul cind alegi hidroforul si atunci devine zero.
- Tu cind alegi hidroforul il iei pentru un debit mult mai mare si un H mult mai mare.

#3166
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 23.12.2007
1.Nu am/nu folesesc hidrofor.

2.-" Pentru un debit de 15 litri/minut, la 100 metri de teava de PPR de 20mm ai o pierdere de presiune de ~20metri."
Eu , din cit am inteles , pierderea de presiune depinde de debit si diametru tevii ; am gasit , pentru teava de ppr 20mm [exterior] o pierdere de 0.032 bar/m .
Unde am gresit ?

#3167
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Posthspinache, on 21 februarie 2014 - 15:17, said:

...teava PPR de 20mm ; apa rece 12m pina la centrala  , 15m de la centrala pina la baie ...pentru a avea debit de  14 litri /minut
Folosind calculatorul on-line precizat anterior, la debitul indicat de tine mi-a iesit o cadere de presiune de aprox. 0.5 bar
Am considerat diametrul interior al tevii 14 mm (grosime perete 3mm).

#3168
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 23.12.2007
Da ; de fapt daca se pun datele mai meticulos , iese o pierdere de 0.032 bar/m linear de teava . 27*.032=0.864 bari ; la acesta se mai adauga pierderea in cele 22 de coturi  si pierderea din centrala . Am citit pe undeva ca pierderile trebuie sa fie maxim de 15% din presiunea de intrare , adica 4*0.15=0.6 bar ;  ???  

Problema mea ar fi daca pun teava de 20mm , se pot asigura cei 14 litri/minut ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate