Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 

Incarcator Maha MH-C9000

- - - - -
  • Please log in to reply
578 replies to this topic

#73
photolover

photolover

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 05.05.2007
Va multumesc si eu pentru sfaturi, dar iata ca tocmai m-am razgandit si azi am cumparat chargerul MAHA MH-C401FS in kit cu acumulatorii de 2700 mAh... http://www.f64studio...p?id=3&pid=5498 De abia astept sa-l pun la treaba.

#74
photolover

photolover

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 05.05.2007
Pentru cine este interesat de MAHA C9000, o stire de ultima ora: incarcatorul se vinde si kit cu acumulatori Powerex 2700 mAh, la acelasi pret! http://www.f64studio...id=293&pid=6177 (practic, primiti acumulatorii gratis, adica o economie de 60 RON...  :D )

Attached Files



#75
Crisu

Crisu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 01.03.2006
:cursing: ...deja l-am luat...fara...

#76
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

View PostCrisu, on Dec 5 2007, 21:10, said:

:cursing: ...deja l-am luat...fara...
Rau nu-mi pare ca l-am luat pt ca-si merita fiecare ban dat pe el , dar mi-e ciuda de crap pt ca am dat 200 pe incarcator si 60 pe acc - ce tapa am luat  :lol:
Las ca iau cauciucuri second la masina si compensez  :P

#77
Crisu

Crisu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 01.03.2006
:lol:

#78
Adrianp03

Adrianp03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 05.11.2005

View Postphotolover, on Dec 3 2007, 21:01, said:

Va multumesc si eu pentru sfaturi, dar iata ca tocmai m-am razgandit si azi am cumparat chargerul MAHA MH-C401FS in kit cu acumulatorii de 2700 mAh... http://www.f64studio...p?id=3&pid=5498 De abia astept sa-l pun la treaba.


Ce imi recomandati sa cumpar ... MAHA MH-C401FS sau MAHA MH-C204W ?! (unul are canale independente de incarcare si celalalt stie de descarcare). De ce ai renuntat la varianta MH-C204W?!

Adrian

#79
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View PostAdrianp03, on Dec 10 2007, 17:36, said:

Ce imi recomandati sa cumpar ... MAHA MH-C401FS sau MAHA MH-C204W ?! (unul are canale independente de incarcare si celalalt stie de descarcare)...
Descarcarea este utila NUMAI la acumulatoare Ni-Cd. La acumulatoare Ni-MH descarcarea "completa" (cum ar fi cu becul de la lanterna) poate face probleme.

#80
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,078
  • Înscris: 12.06.2004
Presupun ca functia de descarcare la un incarcator conceput pentru NiMh-uri nu va distruge totusi acumulatorii ;)

#81
Crisu

Crisu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 01.03.2006

View PostSuperDuper, on Dec 11 2007, 01:07, said:

Descarcarea este utila NUMAI la acumulatoare Ni-Cd. La acumulatoare Ni-MH descarcarea "completa" (cum ar fi cu becul de la lanterna) poate face probleme.
...si atunci cum faci cicluri la acumulatoarele care au stat nefolosite mult timp?

Edited by Crisu, 11 December 2007 - 08:22.


#82
photolover

photolover

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 05.05.2007

View PostAdrianp03, on Dec 11 2007, 00:36, said:

...De ce ai renuntat la varianta MH-C204W?!

Adrian
Pentru ca C401 are 4 canale independente, in loc de 2, si doua viteze de incarcare (fast si slow), plus ca am iesit cu el la acelasi pret cumparandu-l in kit cu acumulatorii... Mi-ar fi placut sa aiba eventual si functia de descarcare, dar asta e....

#83
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

View PostKunzite, on Dec 11 2007, 01:15, said:

Presupun ca functia de descarcare la un incarcator conceput pentru NiMh-uri nu va distruge totusi acumulatorii ;)
Corect , ni-mh se distrug la o descarcare sub 0,9 v iar incarcatoarele care au functie de descarcare se decupleaza cind ating acest prag.

#84
Adrianp03

Adrianp03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 05.11.2005

View Postphotolover, on Dec 11 2007, 10:47, said:

Pentru ca C401 are 4 canale independente, in loc de 2, si doua viteze de incarcare (fast si slow), plus ca am iesit cu el la acelasi pret cumparandu-l in kit cu acumulatorii... Mi-ar fi placut sa aiba eventual si functia de descarcare, dar asta e....
cred ca o sa aleg varianta C401  :coolspeak:, imi place ideea ca fiecare acumulator sa fie incarcat separat, + chestia cu discharge cat de des poate fi folosita ... 1-2x pe an - si asta mai mult pt reconditionare?. Foloseste cineva aceasta facilitate curent sau doar din cand in cand!?
O sa fie dificil sa ma car cu incarcatorul de la C401 dupa mine  :naughty:

Btw: ambele sunt la acelasi pret ...

#85
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,078
  • Înscris: 12.06.2004
In manualul incarcatorului meu (MH-C204W) scrie ceva de genul ca s-ar folosi o data la 10 incarcari, pentru a mentine acumulatorii in forma maxima. Ceva in genul: descarcare acumulatori, lasat sa se raceasca, incarcare. De fapt ciclul asta e ca si cum ai descarca de tot acumulatorii, insa folosind aparatul foto/blitz-ul/un dispozitiv care se opreste inainte de a-i deteriora (deci, nu bec+lanterna ;) ) Nu-i ceva pentru care sa te stresezi prea mult.

#86
EvolutionX

EvolutionX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 11.12.2007
care-i faza cu firmware-ul la MH-C9000 ? eu am 0G0C01 si nu am nici o problema cu el.
m-a ajutat sa vad diferenta intre acumulatori si am ajuns la concluzia ca ori SANYO ori nimic. Multe au peste capacitatea data de fabrica, GP-urile sunt dupa ele, dar au puteri cam inegale, la SANYO din 40 de acumulatori toti aveau o diferenta de +/- 2% fata de puterea data de fabrica.

#87
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

View PostEvolutionX, on Dec 11 2007, 19:31, said:

care-i faza cu firmware-ul la MH-C9000 ? eu am 0G0C01 si nu am nici o problema cu el.
m-a ajutat sa vad diferenta intre acumulatori si am ajuns la concluzia ca ori SANYO ori nimic. Multe au peste capacitatea data de fabrica, GP-urile sunt dupa ele, dar au puteri cam inegale, la SANYO din 40 de acumulatori toti aveau o diferenta de +/- 2% fata de puterea data de fabrica.
Nu stiu sigur daca este vorba despre firmware sau ceva serie de-a lor , dar marog important este ca nu e nici o diferenta intre incarcatoare .
Intre Sanyo si GP mai sunt vreo citeva firme producatoare de acumulatori ( maha de exemplu , s.a.) , si deabia dupa aia "GP-urile sunt dupa ele"  ;) . Am avut GP si nu am stiut cum sa ma scap de ei , iar la capitolul incarcatoare niciodata nu am cumparat ceva ieftin sa spun ca din cauza lui nu-s buni acumulatorii . Nu numai eu sunt nemultumit de gp , mai sunt ca mine :http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=19075&st=990  , postul 1008 Lyvyoo
numai bine

#88
EvolutionX

EvolutionX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 11.12.2007
acumulatorii MAHA nu stiu daca nu sunt cu celule SANYO

#89
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Sanyo a inventat acumulatorii cu NiMH. Poate de aia ii fac mai bine :)
Despre descarcarea accu NiMH - o fac foarte bine dispozitivele in care sunt folositi acestia. Cele cu NiCd insa nu vor beneficia de acest avantaj pentru ca dispozitivele actuale sunt facute sa faca shut-down la o tensiune corespunzatoare pentru NiMH, mai mare decat cea necesara NiCd. De aceea am zis ca functia aia este utila numai la accu NiCd...
Deci odata la 10-20 de incarcari partiale, lasati camera/telefonul sa faca shut-down si ati scapat de grija :) Desi eu personal cred ca acumulatorii sunt atat de ieftini incat nu imi mai fac probleme de "prelungire" a agoniei lor. Ii incarc cum apuc, cand nu mai tin, altii la rand.

Edited by SuperDuper, 12 December 2007 - 00:16.


#90
nrlarry

nrlarry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 25.01.2007
Mi-a venit si mie Mosul in avans cu monstruletzul!
Dar tare mare mai e... ma gandeam ca imi voi vinde GP-ul Travel Bank... dar nu mai pleaca!
Nu stiu de ce s-a scurs atata transpiratie vis-a-vis de cum sa-l setam, mi se pare foarte intuitiv meniul. Intai am bagat acumulatorii si apoi am citit manualul si nu regret!
A, seria este ultima, adica 0G0E02. Iar puii... :) sunt super, au toti aceeasi tensiune (cu 3 zecimale!!!). Acum am in teste niste mortaciuni, 2 de 500 mAh si 2 de 700 mAh. Sunt curios ce strigoi-amper ies din ei!

Keep :photo:!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate