Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde recomandati un CT cu Casa de...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 

Incarcator Maha MH-C9000

- - - - -
  • Please log in to reply
578 replies to this topic

#91
mike-5

mike-5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 14.12.2007
HELP sunt incepator in incarcarea acumulatorilor.Am cumparat MAHA MH-C9000 + acumulatori NIMH 2700 Powerex. La functia break-in,incarcatorul ii descarca intai ? incarcatorul permite la functia break-in sa setez capacitatea acumulatorilor bagati la formatat ca sa-si aleaga timpul de incarcare ? practic care e ordinea operatiilor de formatare (break-in) ?

#92
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Pentru formatare (si eu azi am pus 4 acc tip AAA de 1000) am ales functia -cycle- cu setarile : incarcare 500mah si descarcare 200mah de 3x . Vad ca functioneaza pt ca la primul ciclu am avut 650 mah in acumulatori iar la al 2-lea am deja 890mah deci ma apropiu vertiginos de mie  :lol: . Sincer nu stiu daca fac bine ce fac , dar functioneaza   :D

#93
moru

moru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 15.12.2006

View PostNeohori, on Dec 18 2007, 19:56, said:

Pentru formatare (si eu azi am pus 4 acc tip AAA de 1000) am ales functia -cycle- cu setarile : incarcare 500mah si descarcare 200mah de 3x . Vad ca functioneaza pt ca la primul ciclu am avut 650 mah in acumulatori iar la al 2-lea am deja 890mah deci ma apropiu vertiginos de mie  :lol: . Sincer nu stiu daca fac bine ce fac , dar functioneaza   :D

E bine ce faci. Dupa terminarea celor 3 cicluri de incarcare / descarcare, incarcatorul iti va afisa mesajul "available capacity" pentru fiecare acumulator in parte.

#94
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

View Postmoru, on Dec 18 2007, 21:43, said:

E bine ce faci. Dupa terminarea celor 3 cicluri de incarcare / descarcare, incarcatorul iti va afisa mesajul "available capacity" pentru fiecare acumulator in parte.
Multumesc . Am ales aceaasta functie pentru ca la alti 2 acc de tip AAA de 850 mah l-am setat pe -break-in- si la 1200 mah inca nu decuplase , apoi citind atent instructiunile am vazut ca incarcatorul sub 0,3c nu mai poate citi corect incarcarea , practic aceasta m-a facut sa aleg cei 500 mah la incarcare pt acc de 1000mah care ar insemna 0,5c.
numai bine

#95
Rima

Rima

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.08.2007
Mi-am cumparat si eu incarcatorul Maha C900 cu cei  4acc Maha 2700mAh cadou. Va rog frumos sa-mi dati niste sfaturi deoarece nu pre le am cu engleza si e cam greu cu manualul si e si prima data can incarc niste acumulatori. Deci eu am tras niste concluzii si va rog sa-mi spuneti daca e bine sau nu:
1. curentul de incarcare sa nu fie mai mic de 0.3 C si mai mare 1.0 C;
2. curentul de descarcare sa nu fie mai mare de 1.0C;
3. sa nu-i incarc nici prea incet ca s-ar putea sa nu termine corect incarcarea, dar nici prea repede pentru ca scurtez viata acc;
4. acc noi, cum sunt ai mei, sa-i formatez de 2-3 ori folosind modul Break-in;
5. pentru acc care-i reincarc cam la 2 saptamani sa folosesc modul Charge;
6. pentru acc care-i reincarc la un interval de timp mai mare de 2 saptamani , dar mai mic de 3 luni sa folosesc modul Refresh & Analyze;
7. pentru acc care-i reincarc la un interval de timp mai mare de 3 luni sa folosesc modul Break-in;
8. la 10 reincarcari consecutive sa le fac acc un Refresh & Analyze;
9. la 30 reincarcari consecutive sa le fac acc un Break-in;
10. cand folosesc modul Break-in la set battery capacity sa nu selectez capacitatea maxima a acc adik 2700mAh ci mai putin.

As dori sa-mi spuneti :
1. ce curent sa folosesc pentru incarcare si descarcare, mentionez ca nu ma grabesc (deci nu conteaza daca dureaza mult);
2. cum testatati voi acc, adica cum aflati capacitatea acc;
3. dupa ce incarcatorul termina programul de incarcare al acc mai baga curent in acc sau tre sa-l scot eu din priza ca sa nu se  supraincalzeasca;
4. cand ar trebui sa folosesc modul Cycle si la ce foloseste.

#96
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

View PostRima, on Dec 19 2007, 16:08, said:

As dori sa-mi spuneti :
1. ce curent sa folosesc pentru incarcare si descarcare, mentionez ca nu ma grabesc (deci nu conteaza daca dureaza mult);
2. cum testatati voi acc, adica cum aflati capacitatea acc;
3. dupa ce incarcatorul termina programul de incarcare al acc mai baga curent in acc sau tre sa-l scot eu din priza ca sa nu se  supraincalzeasca;
4. cand ar trebui sa folosesc modul Cycle si la ce foloseste.
Pt acc Maha de 2700 folosesc acelasi incarcator cu urmatoarele setari:
1 . incarcare 1000mah , descarcare 300mah
2. Numai dupa terminarea unui ciclu de incarcare inc. i-ti va da rezultatul
3. Maha mh-c9000 este un inc. profesional , dotat cu controlere de incarcare pe fiecare circuit (deci poti seta pe fiecare circuit alta operatiune) , are functie de auto mentinere a acc dupa terminarea incarcarii(poti sa-i lasi si o saptamina in incarcator) , are termo senzori pt supraincalzire .
4. Cycle eu folosesc la formatarea acc - setare personala : de 3 ori 0,3c la incarcare si 300mah la descarcare indiferent de acc
5* este mai destept decit te-ai asteptat  :lol: , si mi-e ciuda pt ca eu l-am luat fara acc la 199ron + acc la 60si ceva ron :rolleyes: , dar nu-mi pare rau deloc pt achizitia facuta
numai bine

#97
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
In cazul unei formatari de acumulatori (Sanyo2500) NiMH cum ar fi cel mai bine de procedat?
Eu ma gandeam la modul Cycle, in care sa setez 3cilcuri succesive de incarcare/descarcare, insa apare o problema - ciclurile sunt de forma incarcare/descarcare, ceea ce inseamna ca la urma acumulatorii vor fi descarcati...
Cum sa procedez?

#98
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

View PostLyvyoo, on Dec 22 2007, 20:42, said:

ciclurile sunt de forma incarcare/descarcare, ceea ce inseamna ca la urma acumulatorii vor fi descarcati...
Cum sa procedez?
Prima data intradevar incepe cu incarcare -descarcare si iar incarcare , deci poti sa fi linistit ca ultima data acumulatorii vor fi incarcati , eu asa formatez , de 3x si se termina cu incarcare

#99
mike-5

mike-5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 14.12.2007
Am pus si eu niste intrebari mai sus.Pe forumul asta chiar nu se gaseste nimeni sa-mi raspunda ?
Nu ma intereseaza pentru formatarea acc noi modul Cycle.
Am 4 acc Hahnel de 1000 mah care intai i-am setat pe modul descarcare la 200 ma;dupa ce se descarca (0,9 v) ii scot o ora dupa care ai bag in aparat,setez break-in pentru fiecare acc si aici vine intrebarea: IN PROSPECT SCRIE SA SETEZ 0,1C PENTRU  16 ORE, ADICA PENTRU HAHNEL 1000 mah INSEAMNA 100 ma; MAI TREBUIE SA SETEZ SI CAPACITATEA LOR SAU E SUFICIENTA SETAREA 100 ma ? O SA-I TIN 16 ORE SAU DECUPLEAZA EL AUTOMAT ?

#100
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

View Postmike-5, on Dec 24 2007, 20:19, said:

Am pus si eu niste intrebari mai sus.Pe forumul asta chiar nu se gaseste nimeni sa-mi raspunda ?
Nu ma intereseaza pentru formatarea acc noi modul Cycle.
Am 4 acc Hahnel de 1000 mah care intai i-am setat pe modul descarcare la 200 ma;dupa ce se descarca (0,9 v) ii scot o ora dupa care ai bag in aparat,setez break-in pentru fiecare acc si aici vine intrebarea: IN PROSPECT SCRIE SA SETEZ 0,1C PENTRU  16 ORE, ADICA PENTRU HAHNEL 1000 mah INSEAMNA 100 ma; MAI TREBUIE SA SETEZ SI CAPACITATEA LOR SAU E SUFICIENTA SETAREA 100 ma ? O SA-I TIN 16 ORE SAU DECUPLEAZA EL AUTOMAT ?
La functia break-in trebuie setat si curentul de incarcare si capacitatea inscrisa pe acumulator , dar la curenti de 0,1c incarcatorul nu mai stie corect sa citeasca capacitatea - minim este 0,3c , deci va trebui sa fi atent (daca doresti incarcare 0,1c) sa-i scoti cind acc au atins valoarea de incarcare de 1000mah. Eu am ajuns cu un acc de 2500gp la 3200mah din neglijenta , nu s-a intimplat nimic pt ca functioneaza , dar m-am cam speriat putin sa nu faca bum  :lol:

#101
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

View PostNeohori, on Dec 23 2007, 18:30, said:

Prima data intradevar incepe cu incarcare -descarcare si iar incarcare , deci poti sa fi linistit ca ultima data acumulatorii vor fi incarcati , eu asa formatez , de 3x si se termina cu incarcare
Dupa ultimul ciclu de incarcare pe ecran a aparut modul REST.... Am stat 30min. dupa care am scos acumulatorii ca ma grabeam, neasteptand sa apara Done. La ce ar putea sa foloseasca aceasta functie REST????

#102
mike-5

mike-5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 14.12.2007
Neohori, sa inteleg ca pot sa-i las timp de 16 ore la 0,1C chiar daca o sa-mi arate eronat capacitatea lor cand o sa depaseasca 1000 mah fara sa faca bum
SARBATORI FERICITE TUTUROR !

#103
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Lyvyoo - Rest este ca un fel de "asteptare" intre o operatiune si alta , o trecere daca vrei . Intre operatiunea de incarcare - descarcare inc. face o pauza de 1 ora (ca doresti ca nu doresti). in situatia ta nu s-a intimplat nimic , nu s-au terminat complect cele 3 cicluri doar 2 (daca asa era setat)
mike-5 - Nu fac bum dupa cite am observat . Parerea mea este ca poti sa-i lasi linistit 16 ore la 0,1c , ca la urma sa-i scoti manual din incarcator (la expirarea celor 16 ore - parere personala)

#104
mike-5

mike-5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 14.12.2007
M-AM COMPLICAT TARE DE TOT. Aparatul asta este putin cotroversat in instructiuni. Am pus la descarcat niste acumulatori noi Hahnel de 1000 mah pe modul DISCHG;nu am mai apucat sa-i pun pe break-in 16 ore cu 0,1C la incarcat, pentru ca azi dimineata m-am trezit ca a trecut singur pe modul Charge . O sa incerc sa-i formatez cum face Neohori ,adica 0,3-0,4C la incarcare si 300 ma la descarcare ,de 3 ori pe modul Cycle.
Am citit toate posturile de pana acum, sunt de acord cu Crisu,aparatul asta este sensibil la caderi de tensiune chiar si mici,asa ca imi trebuie un UPS fiindca am multi acumulatori de formatat.Scuze de offtopic poate imi recomandati un UPS bun calitate-pret.
Mentionez ca toti acumulatorii o sa-i folosesc la jucariile fiului meu,iar in perspectiva si la un aparat foto digital Fuji F20 sau F40, pe care doresc sa-l cumpar.

#105
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

View Postmike-5, on Dec 26 2007, 12:50, said:

Scuze de offtopic poate imi recomandati un UPS bun calitate-pret.
Mentionez ca toti acumulatorii o sa-i folosesc la jucariile fiului meu,iar in perspectiva si la un aparat foto digital Fuji F20 sau F40, pe care doresc sa-l cumpar.
UPS-uri de calitate fac cei de la APC si General Electric.
Fuji F20 si F40fd folosesc acc proprietari li-ion nu acc tip AA , deci incarcatorul Maha in cazul de fata nu are ce face.
Pentru jucarii nu are rost sa-i formatezi cine stie ce pt ca acesti consumatori oricum distrug acc tip ni-mh mai puternic din cauza ca descarca sub 0,9v constant si va trebui sa-i schimbi mult mai des. Personal la jucarii folosesc acc Sanyo si Duracell pt ca-s cei mai ieftini si 1 an cel putin trag de iei  :D

#106
mike-5

mike-5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 14.12.2007
Multumesc pentru raspuns Neohori. Totusi nu am inteles cum descarca jucariile sub 0,9V constant.De exemplu o masina de curse, in momentul cand merge foarte lent, o opresc si ii scot acc. Plus ca masina mai are si buton on/off.

#107
mike-5

mike-5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 14.12.2007
Intentionez sa folosesc acc numai la masina,iar la telecomanda ei,unde consumul este redus folosesc baterii alcaline.

#108
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Motorasele electrice de la jucarii pot functiona si cu tensiuni mici deca au suficient curent in acc , deci este f greu sa-ti dai seama cind ajunge la 0,9v/celula asa ochiometric . Aparatele foto au decuplare "inteligenta"ca si telefoanele mobile , in sensul ca inainte de a atinge pragul critic de 0,9v ele dau un mesaj de baterie descarcata si se opresc automat , la asta ma refeream cu descarcarea sub 0,9v

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate