Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Ostrov (2006)

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
andrei1975

andrei1975

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 06.07.2006
Eu recunosc ca am fost impresionat. Si recunosc si ca citisem si auzisem, inainte de a-l vedea, numai aprecieri laudative despre el. S-a scris si o carte, niste dialoguri, despre filmul asta. Sigur, e folosit acum, de unii si in scopuri propagandistice. Dar isi cam dau foc la valiza cei care incearca asta. Mie mi s-a parut un film genial. Mai modern decat Tarkovski, dar cu acelasi fanatism religios tipic rusesc. Aceasta nebunie m-a impresionat. In sens pozitiv. Chiar e un film care te marcheaza. Daca ai macar o idee despre cum e cu Dumnezeu. Cine stie ce e ala pateric va intelege si filmul asta si o sa-i placa si daca are vederi mai putin conservatoare. Atata modestie si atata credinta, fara niciun pic de habotnicie, la nebunul ala...!
Pareri?
Oricum, va fi o experienta interesanta pentru cine vrea sa-l vada! (=recomandare)

#2
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
te referi la filmul din 2006 ? O sa incerc sa-l vad dat fiind faptul ca te-am ajutat cu un film si stiu ce-ti place.
si sa deschidem pofta :
Cinematografia rusa s-a imbogatit cu o nou productie de calitate fiind vizionat potrivit unor estimari de jumatate din populatia matura a Federatiei Ruse. Filmul „Insula” (Ostrov) este calificat de catre numerosi critici ca fiind unul din cele mai reusite filme din ultimele decenii. Fiind un film „pentru oameni si despre oameni” acesta are menirea de a readuce valorile spirituale ortodoxe in societatea capitalista ateie si materialista.

Filmul incepe cu un episod din perioada celui de al doilea razboi mondial. O corabie militara germana retine o barca care transporta carbune si doi rusi. Pe unul din acestea Anatol, nazistii il impun sa tradeze si sa omoare cu propria mana pe tovarasul sau Tihon cu pistolul pe care ii dau germanii, in schimbul propriei vieti. Anatol este lasar viu pe barca care explodeaza peste cateva minute.

Actiunea continua in anul 1976. In nordul Rusiei pe o insula din mare pe care este asezata o manastire ortodoxa unde si-a gasit salvarea Anatol. Aici lucreaza cazangiu, doarme pe carbuni si chiar doreste sa fie inmormantat intr-o lada pentru carbuni. Calugarii sunt mirati de stranietatile lui Anatol: arunca in foc ciubotele staretului, arunca un ciot ars in acesta. Doar toate aceste comportamente au anumite sensuri ascunse, fiind un mijloc de a comunica celor din jur anumite lucruri importante.

Pe insula regulat vin de departe oameni care sincer cred ca Anatol poate oferi un sfat bun, sa izbaveasca de o boala sau necaz. Acesta nu refuza nimanui ajutor, insa sufera permanent de pacatul savarsit in tinerete si cere cu lacrimi iertare de la tovarasul asasinat in tinerete. Dar cum se poti afla iertarea daca nu primesti nici un raspuns?

Edited by cutler, 21 August 2007 - 16:42.


#3
andrei1975

andrei1975

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 06.07.2006
cred ca-i din 2006...
Un film rusesc. Nu te baza prea mult pe asta! Gusturile mele-s diverse.
L.E.: Comentariul postat de tine e mult prea superficial. NU exprima nici 1% din ce spune filmul. Si nici nu cred ca asta e un film pe care sa-l rezume cineva. Acolo nu e vorba doar de o poveste. De-aia trebuie vazut mai intai. Chiar cu riscul ca unora sa li se para exaltat.

Edited by andrei1975, 21 August 2007 - 16:46.


#4
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
descrierea aceasta insotea filmul :) . Ti-am spus ca nu l-am vazut inca.

Edited by cutler, 21 August 2007 - 16:57.


#5
Reikon

Reikon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 01.09.2005
Uitati AICI
o prezentare a filmului Ostrov, de catre Parintele Rafael Noica. Are 22 de minute, si are spoiler-e, asa ca daca nu ati vazut filmul, nu descarcati fisierul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate