Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum sa faci bani in mina (de carbune)

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
stilnox

stilnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 26.02.2004
se pot face bani in mina de carbune? cum?
oare a reusit cineva cu adevarat sa faca ceva banuti chiar si de buzunar clicuind cu pickhammerul si aruncand lopeti de carbune in stinga in dreapta si cine mai stie unde (numai in vagoneta nu)? chiar merg toate chestiile alea?merita incercat?si unde?



P.S. Aceasta e o alternativa valida la subiectul:
http://forum.softped...&threadid=23758

It mainly says: daca nu faceti bani pe net, incercati la mina de carbune. Sau poate sa munciti pe bune- how about that?


#2
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Miron o mers cu pikameru` la Buc si o obtinut bani ;) Not a bad ideea :)

#3
sfantul

sfantul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 385
  • Înscris: 19.05.2004
... de asta is asa multe gropi in Buc :D

#4
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
si la ei sunt.. stai linistit.. au pana si pe calea ferata, de-aia am mers eu cu un autocar din vremea lui stalin prin defileu, in loc de tren pana la petrosani.

#5
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
filozofal...: "diamantele se nasc in mina de carbuni"  :OK:

#6
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
In '89, am terminat un liceu Energetic...
Repartitie primita (obligatorie) - Valea Jiului, mina Barbateni (ce nume incurajator)
Nu-i de ras... daca nu era ciuruit ceasca, acum eram probabil miner de onoare!
Ne scoteau ochii cu salarii de 6.000 lei (in realitate erau 3.700 lei), in timp ce salariul mediu era de 2.000 lei.

Chiar vreau sa aflu cat e acum salariul mediu, in minele din Valea Jiului (bani in mana).
Stie cineva?

#7
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Acum somaju este repartitia obligatorie. Tu alegi locu`, salariul este fix. Nu trebuie sa lucrezi. Traiasca democratia.

#8
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
N-as dori la nimeni sa treaca prin ce am trecut eu atunci (pana la urma am scapat medical)... aveam in plan chiar sa trec Dunarea, daca nu reuseam medical.
Au fost poate cele mai nasoale momente din viata mea.
Preferam ''sa aleg locul'', decat sa ajung acolo...

#9
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Trist.

#10
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
;aaa; bataie de joc la adresa umanitatii...sunt de parere ca ar trebui TOTUL automatizat in cazul asta

#11
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
daca nu scoti bani din mina de carbune macar pe bunicu' sa il salvezi ca s-a pierdut in mina

poti scoate bani din mina de carbune doar daca depozitezi deseuri toxice acolo.

#12
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Anyway ... cine si la ce mai foloseste carbune azi?
La alimentarea notebook`urilor ... probabil.

#13
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Pentru CET-uri probabil...
In anii '90, cand a inceput restructurarea in mine, se puteau face bani frumosi ca ''miner''... trebuia doar sa stii (deci sa ai pe cineva mare, in minister) cu aproximatie cand se inchide mina.
Te angajai cu vreo 3-4 luni inainte de a se inchide, iar apoi plecai acasa cu acele sume fabuloase... reprezentand compensatiile (la ei, parca nu au fost salarii compensatorii in functie de vechime)
Am inteles ca unii mineri care au luat ajutoarele s-au reangajat ulterior in mina... desigur, dupa ce si-au cheltuit banii pe tot felul de electocasnice.

#14
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
sau pe sampanie, dupa ce le-au dat compensatoriile alea petrosaniul era copertat cu resturi de sticle de sampanie vreo saptamana

#15
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Exact... faze reale cand si-au vandut si apartamentele (cotetele) pe sume derizorii (cam pe 2-3 salarii).
Oricat de dura ar fi afirmatia mea... dar oamenii astia pot sa aiba si 1.000 de EURO/lunar, ei tot in mizerie vor trai.
Chiar nu stie nimeni cat castiga acum un miner?
Nu avem useri din Hunedoara, pe forum?

#16
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Hai sa vindem minele la AMWAY :)

#17
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
:P decat sa le vindem, mai bine sa le modernizam, sa facem un "muzeu" live, sa le aratam alora din U.E ca asa e in rromania

#18
alin_ro

alin_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 08.01.2005
eu sunt din petrosani, dar habar n-am care e salariul la mineri. Pare ciudat , dar eu nu cunosc nici macar un miner, cu toate ca stiu sute de persoane....Au scazut mult in numar persoanele care lucreaza in mina, cel putin in petrosani. Mai sunt in uricani, petrila...etc :P  Eu nu inteleg de ce exista ideea preconceputa ca petrosaniul e un loc cu oameni violentzi, un loc jegos, si alte "calitati" de astea,,Sincer, eu , cel putin acum, il vad mult mai curat decat multe alte orase, mult mai verde, cu oameni foarte inteligenti, singura prolema ar fi ca este destul de mic incat sa nu ai ce face.....Zilele trecute au venit niste prieteni din Bucuresti aici, nu mai ajunsesera niciodata in zona asta, si acum au venit pentru niste afaceri..in fine, ideea e ca au fost extrem de incantati de zona si de orash...poate ar trebui sa incercati mai multi sa veniti pe aici, este o zona cu un imens potential turistic...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate