Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga
 Programul GPU Teak III, de la Asus

Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg
 Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...
 Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?
 

Preturile IKEA cu 30% mai mari decat in Vest!

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
webweaver

webweaver

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.05.2007
Eu nu pot sa-mi explic chestia asta. Suntem intr-o economie comuna, taxele de import din cate stiu nu mai exista. Cum de noi romanii platim cu pana la 30 - 40 % mai mult decat olandezii, belgienii sau nemtii???

Exemplu: Acelasi model de scaun in IKEA Utrecht Olanda este 45 E (tva inclus), iar in IKEA Bucuresti este 208 RON, echivalentul aprox. a 65 E.

#2
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Hm.. poate pentru ca romanii considera Ikea mobila de lux inca? Ca deh, "e cunoscuti dom`le si isi permite."

#3
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005
Unde concurenta nu'i asta o sa gasesti in orice tara de pe aceast glob.

#4
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Nu e prost cine cere, e prost cine da. IKEA e libera sa ceara preturi mai mari in Romania, de vreme ce concurenta e oricum si mai sus cu preturile.
Am niste cunoscuti in Oradea care au venit sa vada marfa la IKEA Bucuresti, s-au speriat de preturi si s-au hotarat sa-si ia mobila de la Budapesta.

#5
Me-again

Me-again

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 19.08.2007
Mie imi plac sandwich-urile cu creveti de la Ikea.

#6
rrrazvan

rrrazvan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 06.01.2004
In Romania este Ikea este pe baza de franciza, iar preturile de achizitie sunt putin mai mari decat pt magazinele deschise direct de Ikea. Totusi diferentele de pret sunt prea mari si nejustificate in raport cu calitatea produselor. ( ca sa nu mai vorbim de forta de munca, si multe alte costuri care sunt mai mici in Romania ). De la 1 sept , preturile se vor micsora cu 10 15 % pentru o mare parte din produse , dar consider ca in Bucuresti se pot gasi alternative mai bune .

#7
raz_md

raz_md

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 27.09.2006

View Postrrrazvan, on Aug 26 2007, 15:07, said:

In Romania este Ikea este pe baza de franciza, iar preturile de achizitie sunt putin mai mari decat pt magazinele deschise direct de Ikea. Totusi diferentele de pret sunt prea mari si nejustificate in raport cu calitatea produselor. ( ca sa nu mai vorbim de forta de munca, si multe alte costuri care sunt mai mici in Romania ). De la 1 sept , preturile se vor micsora cu 10 15 % pentru o mare parte din produse , dar consider ca in Bucuresti se pot gasi alternative mai bune .

Ai dreptate, eu as ma itine cont in schimb si de un lucru, ca in Vest au vanzari mai mari ca in Est, cantitativ, asa ca isi permit sa reduca preturile. CU cat vinzi mai mult cu atat poti oferi un pret mai mic. In Romania, piata e in crestere (in orice domeniu, de la electronice la sapun :lol: ) dar tot se vinde mult mai putin pentru ca romanii au o putere de cumaprare mai mica. Asa ca probabil asta este un motiv pentru care preturile sunt mari...desi am impresia ca oricum sunt mai mici ca la Mobexpert sau altii. Cel putin asa mi se pare mie.

Pana acum am cumparat mai mult de la Mobexpert, dar au devenit si ei o optiune. Oricum e cam nasol, cum sunt in Romania toate mai scumpe, desi salariul si puterea de cumparare e mult mai mica...dar deh, life sucks.

#8
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
f multi din Occident (desigur tari bogate din Europa Ocidentala ca Germania, Olanda, Suedia, Elvetia etc) isi arunca mobila si pe urma reconditionata de firme mobila apoi le vinde la pret mic pt Europa de Est deci second-hand...si culmea este ca mobila din Romania mai ales Mobexpert sau altele este atat de scumpa :angry: !!!! cum ca canapeaua la mobexpert costa 25 milioane lei vechi (2500 RON)!!!!!!!!!!!!!!!!!!! imi vine sa urlu!!!! ce salarii mici avem cand este mobila atat de scumpa!!! de ratele nici nu poate fi vorba cu atatea comisioane/dobanzi uriase ce percep bancile nemiloase :cursing:  :death:

#9
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
din acelasi motiv pentru care orice e mai scump in romania fata de vest: romanii sint prosti

#10
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

View PostMosotti, on Aug 31 2007, 01:10, said:

din acelasi motiv pentru care orice e mai scump in romania fata de vest: romanii sint prosti
sunt prosti, da' snobi!!! :D

#11
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postwebweaver, on Aug 16 2007, 13:30, said:

Eu nu pot sa-mi explic chestia asta. Suntem intr-o economie comuna, taxele de import din cate stiu nu mai exista. Cum de noi romanii platim cu pana la 30 - 40 % mai mult decat olandezii, belgienii sau nemtii???

Exemplu: Acelasi model de scaun in IKEA Utrecht Olanda este 45 E (tva inclus), iar in IKEA Bucuresti este 208 RON, echivalentul aprox. a 65 E.
lasa ca eu am fost sa-mi iau un balansoar de la ei, si nici nu erau unele la vreo 800 ron asa...cam de vreo 2-3 ori cit eram eu dispusa sa dau pe el, asa ca am plecat acasa cum am venit, fara nici un balansoar.

#12
Darth-Claudiu

Darth-Claudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 19.06.2007
Cand am cautat mobila, imediat dupa deschiderea IKEA...am ajuns in cele din urma la Elvila.
Am luat o sufragerie completa. Alta calitate si alt pret.

Cand am mers recent pe la Ikea...am ramas stupefiat de cat puhoi de lume roia pe acolo. Incredibil cat de ciudati sunt consumatorii romani.
Isi merita soarta!

#13
Florin2003

Florin2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 20.01.2006
Unica lor concuresnta sunt firmele gen roxymob trady care sunt prea mici pentru a influenta preturile. Lumea prefera sa se duca la magazine mari..ca deh.... daca tot omul se duce....e ceva acolo.

#14
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
Preturile sunt mai mari nu numai la mobila , in Romania, dar si la lactate, carne de pasare , carne de porc, cafea, ciocolata, ciuperci, acum chiar si la ulei.
Producatorii de mobila autohtoni vor sa mareasca pretul pana la nivelul vesticilor, au scapat un mic amanunt, aia fac mobila in general din lemn masiv, iar noi , in general, din talas presat. Dar cu toate astea vor pretul sa fie la acelasi nivel !
Bine fac romanasii de golesc magazinele la Ruse,  Budapesta  si Chisinau. Sunt si patroni in Bucuresti care se aprovizioneaza pentru magazin in felul asta.
Consumati produsele autohtone , spune o reclama, nu lasa sa sufere avarii economia romaneasca. Adica sa mananci carne romaneasca de porc cu taxe si TVA de 19 % ?. (suntem cred unicii care avem taxa suplimentara pe carne)

Edited by ploiesteanu, 12 September 2007 - 10:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate