Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Garanti Bank

- - - - -
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#1
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005
Am fost la sucursala din Timisoara si am constatat ca au conditii mult mai bune decat alte banci. Este vreun pericol legat de aceasta banca?

#2
angajatul

angajatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 09.10.2005
Nu. E o banca foarte mare la nivel de europa.Sunt din Turcia si o sa investeasca foarte mult in urmatorii 2 ani.......ca sa ajunga la nivel cu ceilalti....

#3
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

 angajatul, on Aug 14 2007, 20:11, said:

Nu. E o banca foarte mare la nivel de europa.Sunt din Turcia si o sa investeasca foarte mult in urmatorii 2 ani.......ca sa ajunga la nivel cu ceilalti....
Un caz de care stiu eu: una din bancile cunoscute a majorat dobanzile in cursul unui singur an in asa fel incat o cunostinta a ajuns cu rata lunara de la 90 la 120 EUR. Mie de asta mi-e cam teama, pentru ca toate bancile au, in contractul de credit, o clauza privind marirea dobanzii. Iar una cam no-name, cum e Garanti, poate sa dea si cateva tunuri de felul asta. Poate ca nu e asa, dar tocmai de asta intreb aici.

Edited by Petrache_Lupu, 14 August 2007 - 21:33.


#4
angajatul

angajatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 09.10.2005
Nimeni nu poate sa iti dea garantii 100% .....doar sfaturi...eu am colaborat cu ei nu ca si client....ci in prestarea unor servicii.....si am vazut cum se pune problema.....de-aia mi-am permis sa iti raspund....

#5
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

 angajatul, on Aug 15 2007, 00:03, said:

Nimeni nu poate sa iti dea garantii 100% .....doar sfaturi...eu am colaborat cu ei nu ca si client....ci in prestarea unor servicii.....si am vazut cum se pune problema.....de-aia mi-am permis sa iti raspund....
Asa e, nu poti avea certitudini. Probabil ca o banca serioasa, daca face porcarii majore, cum ar fi cresterea dobanzii cu un procent foarte mare, sau fortarea oricarei clauze din contract, nici nu ramane pe piata. In ideea asta, m-am gandit sa intreb pe forum, poate ca ar exista cineva care a patit vreun necaz cu Garanti si m-ar putea avertiza. Dar vad ca lucrul asta nu se intampla, asa ca decizia este aproape luata: o sa iau o suma nu prea mare de la ei.

#6
authentik

authentik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 17.10.2004
Garanti este prezenta de cativa ani buni in ROmania insa au lucrat mai mult pe  Corporate iar pe segmentul de persoane fizice numai cu VIP-uri.Incepand de anul acesta au inceput sa se dezvolte segmentul de persoane fizice.

#7
Satmarean

Satmarean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 07.01.2008
Si eu ma gandesc sa iau de la ei un credit ptr nevoi personale fara ipoteca(in euro). Din cate m-am documentat eu au una din cele mai bune oferte pe acest segment in acest moment ( admit sa fiu contrazis:) ). Totusi am o mica retinere fata de ei...nu stiu poate ma insel...un sediu ultracentral la mine in oras destul de modest (functionarii lucreaza la subsol), iar ceea ce ma pune pe ganduri ca eram singurul client la ora aceea.
Cei care au avut experiente negative cu ei mai ales la acest tip de credit ar fi bine sa scrie aici impresiile lor. Cred ca ar fi util ptr multa lume.

PS: Ce parere aveti de dobanda flexibila?? Iar despre creditele in euro?  Sunt pareri pro si contra! Vreau sa iau creditul pe 7 ani.
Multumesc anticipat.

Edited by Satmarean, 29 July 2008 - 15:10.


#8
dansandu

dansandu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 10.10.2005
Eu sunt client Garanti si vreau sa va zic ca sunt super multumit de ei. Aplicatia online e super misto si are comisioane mici. De ex. un transfer interbancar e doar 1 ron cu tot cu comisionul BNR. Nu ai comsion de retragere de la ATm, poti depune bani in cont la ATM. Am si un credit de nevoi personale. Vreau sa zic ca atunci cand am fost sa ridic banii din credit au stat oamenii si m-au asteptat dupa program desi era vineri seara. Cu cateva zile inainte de scadenta iti trimit sms in care te roaga sa depui suma conform scadentarului in cont.
Personalul este destul de amabil.
Din august se modifica dobanda, acum sa vedem si cu cat. Conform contractului dobanda la creditul de nevoi personale in lei se modifica in februarie si august.

Edited by dansandu, 29 July 2008 - 15:35.


#9
Satmarean

Satmarean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 07.01.2008

 dansandu, on Jul 29 2008, 16:32, said:

Eu sunt client Garanti si vreau sa va zic ca sunt super multumit de ei. Aplicatia online e super misto si are comisioane mici. De ex. un transfer interbancar e doar 1 ron cu tot cu comisionul BNR. Nu ai comsion de retragere de la ATm, poti depune bani in cont la ATM. Am si un credit de nevoi personale. Vreau sa zic ca atunci cand am fost sa ridic banii din credit au stat oamenii si m-au asteptat dupa program desi era vineri seara.
Din august se modifica dobanda, acum sa vedem si cu cat. Conform contractului dobanda la creditul de nevoi personale in lei se modifica in februarie si august.

Da acelasi lucru in legatura cu dobanda mi-au spus-o si mie. Ramane de vazut ,vorba ta ,cu cat se modifica respectiv aceasta dobanda flexibila la euro ce capcane poate intinde. :)

#10
dansandu

dansandu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 10.10.2005

 Satmarean, on Jul 29 2008, 16:36, said:

Da acelasi lucru in legatura cu dobanda mi-au spus-o si mie. Ramane de vazut ,vorba ta ,cu cat se modifica respectiv aceasta dobanda flexibila la euro ce capcane poate intinde. :)

Conform informatiilor primite de la ei este robor la 6 luni+1.36% La euro probabil e eurobor la 6 luni plus o marja fixa. In contractul de creditare insa nu e mentionata aceasta formula de calcul.

#11
JustMe2007

JustMe2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 19.03.2007
Am fost la ei sa ma interesez pentru un credit de nevoi personale cu ipoteca si aveau un comision de administrare LUNAR enorm: dintr-o rata de 900 euro, 200 euro era doar respectivul comision. Sincer n-am mai intalnit niciunde asa ceva desi am mai avut credite, asa ca am dubii daca e adevarat sau respectiva nu a stiut sa calculeze.

#12
Satmarean

Satmarean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 07.01.2008

 JustMe2007, on Jul 29 2008, 21:34, said:

Am fost la ei sa ma interesez pentru un credit de nevoi personale cu ipoteca si aveau un comision de administrare LUNAR enorm: dintr-o rata de 900 euro, 200 euro era doar respectivul comision. Sincer n-am mai intalnit niciunde asa ceva desi am mai avut credite, asa ca am dubii daca e adevarat sau respectiva nu a stiut sa calculeze.

Conform materialelor primite de la ei la creditul fara ipoteca (euro):
-dobanda 8,94%
-comision de acordare 3%
-comision administrare 0,25 %

#13
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Comisionul de administrare de 0,25 %, este lunar, anual, la soldul creditului sau la totalul sumei imprumutate? Site-ul lor tare saracacios mi se pare in asemenea informatii. :(
M-am uitat aici: Credite pentru nevoi personale (până la 30.000 EUR sau echivalent în RON)

#14
Satmarean

Satmarean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 07.01.2008

 Ciubex, on Jul 30 2008, 10:34, said:

Comisionul de administrare de 0,25 %, este lunar, anual, la soldul creditului sau la totalul sumei imprumutate? Site-ul lor tare saracacios mi se pare in asemenea informatii. :(
M-am uitat aici: Credite pentru nevoi personale (până la 30.000 EUR sau echivalent în RON)

Din cate am inteles eu este lunar la soldul creditului.

#15
Satmarean

Satmarean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 07.01.2008
Chiar nimeni nu mai poate impartasi experiente in legatura cu aceasta banca ??  :)

Edited by Satmarean, 31 July 2008 - 14:47.


#16
friendly

friendly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 18.07.2008
eu lucrez la Garanti  :D
daca ai anumite intrebari te pot ajuta.

#17
Satmarean

Satmarean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 07.01.2008

 friendly, on Jul 31 2008, 16:06, said:

eu lucrez la Garanti  :D
daca ai anumite intrebari te pot ajuta.

Multumesc :)
Deci:

- Acel comision de intretinere se aplica pe intreaga suma imprumutata sau numai pe sold?

- Comisionul de restituire anticipata se aplica pe sold ori pe intregul imprumut ?

- Cam cu cat estimezi ca va creste dobanda in august?

- Ce ai recomanda unui prieten? Dobanda fixa sau variabila? In lei sau in euro?

- Care este durata medie de aprobare a unui dosar la voi in caz ca toate actele sunt OK ?

- Exista varianta punerii la dispozitie a unei linii de creditare in sensul sa am banii la dispozitie (eventual fara dobanda) si eu sa ii pot accesa intr-un anumit termen?

Deocamdata atat :)

#18
friendly

friendly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 18.07.2008
1. comisionul de admnistrare al creditului se aplica la sold. o sa vezi chiar si pe grafic ca rata ta scade usor, si asta se datoreaza acelui comision, care aplicat la soldul diminuat este mai mic decat luna anterioara si tot asa...

2.comisionul de rambursare anticipata se aplica la suma pe care o rambursezi in avans, NU la sold.

3. din pacate a crescut la euro cu 0.4

4. dobanda fixa nu exista, si nici nu as recomanda cuiva deoarece, dupa ce platesti 1 an dobanda fixa de regula aceasta creste foarte mult. personal as recomanda creditul in euro, nu pentru ca e mai ieftin sau mai scump ci pentru  ca dobanda la lei se modifica in sens crescator mult  mai des decat cea in euro.

5. un credit de nevoi personale fara garantii max. 1 saptamana
un credit cu garantii : aici depinde de cat de repede se intocmeste dosarul: cerere de credit, documetele care atesta dreptul de proprietate, CF, certificat fiscal, evaluare, ipoteca, asigurari etc. nu e chiar asa de simplu cum cred unii, deoarece chiar e nevoie de timp si acte.

6. nu

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate