Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

trafic.ro

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
DaJackals

DaJackals

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 13.12.2007
Salut!
Stia careva daca trafic.ro ofera statistici private, astfel incat doar eu sa vad absolut toate statisticile? Caci am vazut ca la unele categorii la trafic.ro nu arata la toata lumea. Intrebarea e daca pot seta astfel incat sa nu vada nimeni altcineva statisticile de la siteul meu inscris pe trafic.ro.

#20
worlds_pain

worlds_pain

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 296
  • Înscris: 11.03.2008

View PostDaJackals, on Mar 22 2008, 23:11, said:

Salut!
Stia careva daca trafic.ro ofera statistici private, astfel incat doar eu sa vad absolut toate statisticile? Caci am vazut ca la unele categorii la trafic.ro nu arata la toata lumea. Intrebarea e daca pot seta astfel incat sa nu vada nimeni altcineva statisticile de la siteul meu inscris pe trafic.ro.

Pai mah, logheaza-te si vezi ca la r3f3rr3r, si la alte cateva statistici din-astea mai importante, ai in dreapta niste lacatele aurii. Da click pe ele si inchidele, astfel vor fi ascunse si le vei putea vedea doar tu.

#21
DaJackals

DaJackals

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 13.12.2007

View Postworlds_pain, on Apr 14 2008, 08:32, said:

Pai mah, logheaza-te si vezi ca la r3f3rr3r, si la alte cateva statistici din-astea mai importante, ai in dreapta niste lacatele aurii. Da click pe ele si inchidele, astfel vor fi ascunse si le vei putea vedea doar tu.
Am vazut ca la cateva categorii este lacat si se paote bloca, dar intrebarea mea era daca pot sa blochez toate categoriile, sa vad doar eu absolut toate statisticile, fara sa aiba nimeni altcineva dreptul sa le vada.

#22
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
nu toate... doar cele care au lacatul...

vreau sa revin cu o explicatie referitoare la statisticile proprii in comparatie cu trafic.ro
pai cele proprii pot masura si paginile necontorizate de trafic.ro cum ar fi:
- paginile de administrare
- remote-urile sau incarcarile prin iframe de catre diferite alte saituri

#23
johnyk_vl

johnyk_vl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 15.09.2007
Incearca pe langa trafic.ro si statistics.ro...si Google Analytics.Este mult mai corect si iti ofera rapoarte mult mai detaliate.

Edited by johnyk_vl, 19 April 2008 - 15:57.


#24
Solarius

Solarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 22.07.2006
Va recomand un sanatos Gooogle Analytics   try-it ...    


Attached File  DashBoard.PNG   96.84K   29 downloads





LE:   vad ca s-a mai zis de Google Analytics :D

Edited by Solarius, 21 April 2008 - 03:59.


#25
cataiff

cataiff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 13.02.2006
Am si eu un sait, destul de stufos ca ramificatie. Nu e el foarte vizitat dar imi placea ca aveam un softuletz care imi spunea cati vizitatori erau, ce IP-uri aveau, ce browser, ora si data la care intrasera, etc. Daca vroiam sa stiu chestiile astea pentru fiecare ramificatie n-aveam decat sa creez fiecareia cate un cod.
Celebrul sait care asa m-a multumit se cheama www.ipstat.com. Din pacate, de cateva zile, nu mai functioneaza, punandu-ne pe micu ecran inscriptia:
IPstat.com End of Life
After 10 years of free counter service, IPstat.com ends.

Stie careva dintre voi ceva asemanator? Nu vroia inscriere, nu avea nevoie decat de adresa saitului pe care trebuia sa-l urmareasca si de numele contotrului (pentru consultarea lui de catre stapan, adica io). Si scotea niste rapoarte asa fremoase, mama, mama... pe continente, pe tari, pe browsere, pe ore...
Cine stie sa scrie acolea...

PS: Mentiunez ca trafic.ro (de exemplu) nu primeste spre urmarire decat adrese terminate cu .ro. Cel putin mie mi-a respins saitu de la inscriere (e gazduit de angelfire.com).

#26
anaxagoras

anaxagoras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.06.2006

View Postagain, on Aug 13 2007, 10:43, said:

nimic nu e mai bun ca un contor care isi face statistica din logurile serverului si nu dintr-un js care uneori nu se incarca deloc si uneoi ia cateva zeci de secunde pretioase

1. Asta cu zecile de secunde pe un script este un mit. Doar dacă ai probleme poți avea de-a face cu acest tip de scenariu. Îți recomand să folosești Mozilla Firebug care este un add-on Firefox. Îți va arăta cu precizie timpii de executie pentru fiecare script. E un mijloc foarte bun de a-ți monitoriza și optimiza scripturile obținând un SPR (site performance rating) în parametri rezonabili.

2. Dacă folosești doar de logurile serverului vei obține niște statistici lipsite de acuratețe. Este o atitudine total neprofesională, neconforma cu realitatea. Un "page view" este un metric de tip counter este foarte adevărat însă avantajul js este că reflectă mult mai bine comportamentul vizitatorilor.

Un page view este o pagina încărcată complet iar un js instalat corect se află întotdeauna la sfârșitul sursei chiar deasupra tagului </body>. În felul acesta ne asigurăm că este ultimul element al paginii care se încarcă. Acest lucru este definit de WAA foarte clar. Dacă te bazezi pe logurile serverului atunci vei avea un numar mai mare de page views pentru simplul motiv ca multi utilizatori dau accesează un alt URL înainte de încărcarea completă a paginii. Acest fenomen are loc mai ales în cazul homepage-urilor.

Dacă nu vrei sa te plasezi în afara standardelor web analytics atunci poti pune js-ul la începutul paginii. Apoi iarăși, daca vrei să rămâi în preistoria web analztics foloseste doar logurile de server.  

:thumbup:

Edited by darkangelbv, 21 October 2008 - 20:02.
Reclama la situl propriu este interzisa in posturi.


#27
T42

T42

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 22.10.2008

View Postdarkangelbv, on Aug 13 2007, 01:30, said:

eu am avut acum ceva timp ambele contoare pe unul dintre situri + awstats din CPanel si cel mai corect a fost statistics.ro (diferenta de maxim 2 vizite intre awstats si statistics) in schimb la trafic ori era mai mult ori mai putin cu +- 15 vizite (in conditiile in care situl nu avea mai mult de 200 de vizite pe zi).

Daca ai hosting platit cel mai bine intri in cpanel la web/ftp stats si vezi statisticile la awstats
Din ce am citit aici, tind sa folosesc google analytics; dar, am o intrebare: la ce sunt bune chestiile de genul asta?
Sunt doar niste statistici ca sa ma ajute pe mine cu evolutia siteului sau mai folosesc si la altceva?

#28
anaxagoras

anaxagoras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.06.2006

View PostT42, on Oct 22 2008, 21:22, said:

Din ce am citit aici, tind sa folosesc google analytics; dar, am o intrebare: la ce sunt bune chestiile de genul asta?
Sunt doar niste statistici ca sa ma ajute pe mine cu evolutia siteului sau mai folosesc si la altceva?


De regula, fiecare site are un scop  :thumbup: . Ok, acum vine partea interesanta: web analytics. In functie de scopul site-ului sunt stabiliti niste indicatori cheie de performanta(KPI).

Un tool de web analytics este asadar instrumentul care:

- te ajuta sa masoari succesul site-ului tau
- te ajuta sa-i imbunatatesti performantele (vanzari, audienta, lead-uri catre alte site-uri etc.) - WA iti indica partile unde performatele site-ului "scartaie".

Odata ce afli ce nu merge bine, este logic ca stii ce ai de facut in viitor pentru a indrepta lucrurile. Asa ceva nu e putin lucru  :OK: .

Iti arata, de exemplu, r3f3rr3rii (site-urile care trimit la paginile tale), ce pagini au fost cele mai mult sau mai putin vizitate, ce i-a interesat cel mai mult pe vizitatorii site-ului, pe ce au dat click de pe site-ul tau si multe, multe alte date extrem de utile pentru imbunatatirea unui site.

De asemenea poti seta si urmari campanii online (aceste capabilitati depasesc cu mult stadiul de simpla statistica).

Asadar, poti folosi Google Analytics doar in mod pasiv, pentru informarea ta sau poti sa folosesti acest tool ca pe o veritabila unealta de marketing in care poti castiga in fata competitorilor.

Pe sleau spus, marketingul online este imposibil fara instrumente de analiza a web-ului.

Mult succes !

Edited by anaxagoras, 31 October 2008 - 15:22.


#29
The_recruit

The_recruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 29.08.2005
Vad ca nimeni nu zice de statcounter.com

Fata de google analystics ofera rapoarte mult mai simple de urmarit.
Folosesc statcounter sa le dau clientilor ca are interfata mult mai simpla si nu te pierzi pe acolo iar google analystics il folosesc eu pentru rapoarte mai detaliate.

#30
anaxagoras

anaxagoras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.06.2006

View PostThe_recruit, on Oct 31 2008, 22:29, said:

Vad ca nimeni nu zice de statcounter.com

Fata de google analystics ofera rapoarte mult mai simple de urmarit.
Folosesc statcounter sa le dau clientilor ca are interfata mult mai simpla si nu te pierzi pe acolo iar google analystics il folosesc eu pentru rapoarte mai detaliate.

Google Analytics este deja o solutie simpla. Este un tool destinat afacerilor de mici dimensiuni. Nu este o solutie de tip "large business" sau "corporate". Cat despre toate counterele xxxxx.ro nu pot sa spun decat ca sunt niste instrumente rezonabile, insa de la care nu poti avea pretentii prea mari.

Preferinta catre aceste countere reflecta nivelul scazut al business-ului online din Romania.

Doar cateva exemple din ce nu pot sa faca aceste instrumente ar fi conversiile, campaniile, site overlay, flash tracking sau custom variables tracking. Pentru cine vrea sa-si dezvolte o afacere aceste "neajunsuri" ar fi de ajuns in a-l face sa se gandeasca de doua ori atunci cand isi alege solutia de tracking.

Toate cele bune si mult succes in ce faceti !  :coolspeak:

#31
dobrin83

dobrin83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.09.2007
Buna .

Imi spuntei va rog cum adaug trafic.ro pe blogul meu?
Mi-au trimis un e-mail cu un script dar nu inteleg cum fac sa apara pe site.
Multumesc anticipat

#32
tiberiu_s

tiberiu_s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 29.10.2008

View Postolygent, on Aug 13 2007, 00:18, said:

Am dat mail din nou la trafic.ro, dar nu am mai primit nici un raspuns. Poate daca as avea site in top10, as fii tratata cu mai mult respect. Sau nu ? -_-  
Voi ati observat ceva pe site`urile ce le detineti/administrati ?

Incearca sitemeter punct com pentru un trafic contorizat in timp real.
Eu il folosesc pe situl meu si sunt foarte multumit de el.

#33
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
E adevarat ca prosport si gsp au iesit din trafic.ro?  :mellow: Am dat adineauri click din curiozitate pe site si nu le-am mai vazut in TOP 10. Pana mai ieri gsp era pe primul loc, stie cineva ce s-a intamplat de au iesit amandoua site-urile de sport?

#34
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
site-urile INTACT, MEDIAPRO si CATAVENCU au hotarat de comun acord sa iasa din trafic si sa fie monitorizate oficial doar de catre BRAT

#35
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View Postduculeana, on Nov 17 2008, 13:36, said:

E adevarat ca prosport si gsp au iesit din trafic.ro?  :mellow: Am dat adineauri click din curiozitate pe site si nu le-am mai vazut in TOP 10. Pana mai ieri gsp era pe primul loc, stie cineva ce s-a intamplat de au iesit amandoua site-urile de sport?
Nu suporta concurenta :) le e rusine

#36
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005

View Postagain, on Nov 17 2008, 13:47, said:

site-urile INTACT, MEDIAPRO si CATAVENCU au hotarat de comun acord sa iasa din trafic si sa fie monitorizate oficial doar de catre BRAT

brat e pe bani si poti sa faci gat pentru platesti un serviciu. brat nu isi permite sa nu raspunda la emailurile clientlor. trafic.ro sucks pentru ca e moca si isi permit sa te bage'n ...daca nu iti convine ceva :(

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate