Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Încălzire electrică in pardoseala: rezistente, metal amorf

- - - - -
  • Please log in to reply
2609 replies to this topic

#2017
mariusnedelcu2016

mariusnedelcu2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 22.05.2016

 tlucian12, on 04 aprilie 2017 - 11:21, said:

Da, acesta este covorul. Dvs. aveti montat un astfel de covor?

Polistirentul se lipeste cu adeziv de pardoseala de beton?

Da, eu tot covoraș de ăsta am în băi. Am lipit polistirenul (extrudat 2 cm am pus eu) de șapă cu adeziv de gresie, apoi am întins covorașul și apoi am pus gresia. Merge așa de doi ani fără probleme. Se vede mai clar în pozele pe care le-am făcut în timpul șantierului.

Attached Files



#2018
omulbunlatoate

omulbunlatoate

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 01.10.2016
Cat ma costa in total instalarea de incalzire electrica prin pardoseala pentru apartamentul meu de 50 de mp2? Multumesc!

#2019
pin8marian

pin8marian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.05.2010
Salutare, salutare.

Am tot cautat pe forum pe aici daca cineva a folosit acest sistem de incalzire prin pardoseala (IPEL)
Nu am gasit. Am gasit doar alternative.
Am terenul si vreau sa construiesc o casa in jur de 133 mp utili (166 mp construiti) in Otopeni.
Am gazele care trec prin fata curti dar am gasit si acest sistem de incalzire prin pardoseala
Mi-au dat ei niste persoane de referinte cu care am discutat deja despre factura pe timp de iarna.
Unorla le vine mai putin, in cumparatie cu gazele (comparatie cu vecini - aceeasi casa si acelasi tip de izolatie exterioara), altora mai mult.

Am citit forumul acesta destul de mult si legat de parari pentru IPEL sau IPAT, deci nu este nevoie de sfaturi gen "Baga gaze caci este mai bine".
Ma intereseaza si aceste termostate cu functie PWM(impulsuri de curent - cica mai econimice) pe care ei le au, cum se comporta in timp, daca chiar sunt economice.
sau orice altcreva legat de acest sistem.

Multumesc anticipat.

Edited by Daco_Get, 24 April 2017 - 08:25.


#2020
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Un kw obtinut din energie electrica costa de 3 ori cat unul obtinut din gaz ( centrala termica ).

Nu conteaza ce tip de incalzire ai...calorifere sau in pardoseala..  Tot la kw calculezi...
Dintr-un mc de gaz obtii cam 10 kw. La mine in zona e 1.3 lei mc gaz. Deci 0.13 lei/kw. Curentul e 0.5 lei/kw...

Simplu nu?

Edited by mariovrs, 23 April 2017 - 17:17.


#2021
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,439
  • Înscris: 29.04.2008

 pin8marian, on 23 aprilie 2017 - 17:00, said:


Am tot cautat pe forum pe aici daca cineva a folosit acest sistem de incalzire prin pardoseala (IPEL) de la AMASS.
.


Bag de seamă că ai căutat timp de 7 ani :D
Posts: 1
Înscris: 18.05.2010

- Pe site (SPAM) face comparație doar cu încălzirea cu radiatoare, nu prea au tupeul să facă o comparație cu IPAT.

- Compară preț kw electric cu preț mc la gaze Posted Image


În rest, îți urez succes.

Dacă tot ai beneficiat de discuții cu proprietari de sistem, ai putea face un efort să împărtășești colegilor din experiența lor: lună/temperaturi ext/temp int/costuri. Precum și costuri estimative de instalare.

#2022
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu renteaza incalzirea electrica in Romania indiferent de  tehnologie .

#2023
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Cu gaz ''la poarta'' si sa iei macar in consideratie incalzirea electrica, e cea mai mare tampenie...  Doar daca cineva are vreun ''fetish'' cu 220V..

Am tinut odata intr-o primavara un calorifer electric de 3kw  vreo 3 zile intr-o camera,ca aveam catelusa operata.. M-am uitat de curios si la contor.

A mancat cate 15 lei pe zi.. 45 de lei in 3 zile..  UN calorifer si o camera.

Edited by mariovrs, 23 April 2017 - 18:16.


#2024
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 mariovrs, on 23 aprilie 2017 - 18:16, said:

Cu gaz ''la poarta'' si sa iei macar in consideratie incalzirea electrica, e cea mai mare tampenie...  Doar daca cineva are vreun ''fetish'' cu 220V..

Am tinut odata intr-o primavara un calorifer electric de 3kw  vreo 3 zile intr-o camera,ca aveam catelusa operata.. M-am uitat de curios si la contor.

A mancat cate 15 lei pe zi.. 45 de lei in 3 zile..  UN calorifer si o camera.
Sau 380V.
Un 1kw electric poate scoate mai mult daca se foloseste o pompa de caldura de ex.
Si atunci brusc lucrurile se schimba.

Caloriferul ala al tau nu avea termostat, sau nu ai stiut sa il folosesti, sau casa nu e izolata deloc, sau ai stat cu usa deschisa.

#2025
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,439
  • Înscris: 29.04.2008

 unbrutus, on 23 aprilie 2017 - 20:52, said:


Un 1kw electric poate scoate mai mult daca se foloseste o pompa de caldura de ex.
Si atunci brusc lucrurile se schimba.
.

Doar că pe OP îl interesează IPEL

#2026
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 iladi, on 23 aprilie 2017 - 21:02, said:

Doar că pe OP îl interesează IPEL
Din fraza "Am citit forumul acesta destul de mult si legat de parari pentru IPEL sau IPAT, deci nu este nevoie de sfaturi gen "Baga gaze caci este mai bine"."
se poate intelege ca asociaza IPAT cu gazele, dar poate fi generat si cu o pompa caldura, fara gaze.
merita mentionat

#2027
pin8marian

pin8marian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.05.2010

 iladi, on 23 aprilie 2017 - 17:55, said:



Bag de seamă că ai căutat timp de 7 ani Posted Image
Posts: 1
Înscris: 18.05.2010

- Pe site (SPAM) face comparație doar cu încălzirea cu radiatoare, nu prea au tupeul să facă o comparație cu IPAT.

- Compară preț kw electric cu preț mc la gaze Posted Image


În rest, îți urez succes.

Dacă tot ai beneficiat de discuții cu proprietari de sistem, ai putea face un efort să împărtășești colegilor din experiența lor: lună/temperaturi ext/temp int/costuri. Precum și costuri estimative de instalare.


Cautarea se poate face si dupa cuvinte cheie, nu este nevoie sa iei post cu post si sa faci munca de chinez.

Legat de discutii, tocmai am spus, la uni le vin mai mult la alti mai putin.
Un pic mai explicit: 146 mp utili -950/ pe luna de iarna sau 120 mp cu 1200 lei / luna iarna.
Izoliatie cu polistiren de 10.

#2028
pin8marian

pin8marian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.05.2010

 mariovrs, on 23 aprilie 2017 - 18:16, said:

Cu gaz ''la poarta'' si sa iei macar in consideratie incalzirea electrica, e cea mai mare tampenie...  Doar daca cineva are vreun ''fetish'' cu 220V..

Am tinut odata intr-o primavara un calorifer electric de 3kw  vreo 3 zile intr-o camera,ca aveam catelusa operata.. M-am uitat de curios si la contor.

A mancat cate 15 lei pe zi.. 45 de lei in 3 zile..  UN calorifer si o camera.

Sistemul este diferit.
Putem vorbi la nesfarsit dar nu vreau sa imi de-a cineva warning sau altceva pentru ca se prea poate crede ca fac reclama (am pus un link si mi-i l-au sters la commentul aterior).
De retinut este ca termostatele fac diferenta, ele controleaza fluxul prin spire iar asta aduce economie.
Daca ai lasa curentul sa circule de capul lui prin spire cu un termostat simplu on/off si cu programe de baza atunci da, este paguba mare. Sau sa ai o centrala pe curent iar este paguba mare.

#2029
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 02.03.2008
A.....
Omu a zis ca vrea ipel si nul intereseaza ca are gaze la poarta.
@Marian
Tu spui asta asta asta dar nu vad nici un link sa vedem care asta
Sau nu se incarca la mine.

#2030
pin8marian

pin8marian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.05.2010

 st3fan19, on 24 aprilie 2017 - 16:56, said:

A.....
Omu a zis ca vrea ipel si nul intereseaza ca are gaze la poarta.
@Marian
Tu spui asta asta asta dar nu vad nici un link sa vedem care asta
Sau nu se incarca la mine.

Am pus link-uri si am si atasat niste documente dar cineva mi-a editat commentul(probabil un admin) si mi-a indepartat si denumire sistemului si documentatia despre termostate:
Vin si cu detalii tehnice intr-un comment. Stai sa negociez cu admini Posted Image


Sistemul este compus din cablu incalzitor si termostate.
Acestea sunt detalile tehnice.
Specificati tehnice cablu incalzitor:
Alimentare 230 VAC
Putere 18 W/m
Structura bifilar, strat de protectie cu
teflon (rezistenta sporita);
folie de aluminiu pentru disi-pare uniforma
caldura;
fibra de sticla (rezistenta la torsiune si
elasticitate);
conductori imbracati in silicon
Diametru 0,5 cm
Aplicaţii încălzire în pardoseală în şapă
beton sau adeziv flexibil gresie.
Degivrare sol, însoțiri conducte etc.
Producator Nume_productor Danemarca
Garantie: 20 de ani
Caracteristie tehnica termostat incalzire electrica:
Alimentare 230V
Frecvența 50-60Hz
Încărcare 16A
Gamă temperatură ambientală 5…40°C
Gamă temperatură pardoseală 5…40°C
Tip funcționare PWM
Toleranță senzor +/- 1.5˚C@10-30˚C
Senzori Ambianță, Pardoseală, Combinat
Nr. relee 1
Senzor de ambianță încorporat
Tip senzor NTC 10 kΩ @ 25°C
Grad de protecție IP 30 sau IP21 (pentru AMSTemp 200TP)
Terminale 1.5mm² - 4.0mm²
Garanție 2 ani
Certificare CE

Edited by Daco_Get, 24 April 2017 - 20:26.


#2031
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 pin8marian, on 24 aprilie 2017 - 16:29, said:

De retinut este ca termostatele fac diferenta, ele controleaza fluxul prin spire iar asta aduce economie.
Daca ai lasa curentul sa circule de capul lui prin spire cu un termostat simplu on/off si cu programe de baza atunci da, este paguba mare. Sau sa ai o centrala pe curent iar este paguba mare.
Ca sa mentin 22 C interior la -10 C exterior, sufrageria mea are nevoie de aport de caldura cu o viteza de 2000 W.
Explica-mi si mie, mai exact, cum anume termostatele fac diferenta si de ce o centrala pe curent este paguba mare.

Edited by kolfleading, 24 April 2017 - 20:58.


#2032
pin8marian

pin8marian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.05.2010

 kolfleading, on 24 aprilie 2017 - 20:58, said:

Ca sa mentin 22 C interior la -10 C exterior, sufrageria mea are nevoie de aport de caldura cu o viteza de 2000 W.
Explica-mi si mie, mai exact, cum anume termostatele fac diferenta si de ce o centrala pe curent este paguba mare.


Pai pentru cei 2000 de W de care ai nevoie o centrala, fie ea pe gaz fie pe curent, centrala incalzeste agentul termic pentru a ajunge la o temperatura, de cat...60-70 de grade si trebuie sa consume ceva, chiar daca are randament mare.
Si de aici vine paguba, mai ales ca energia electrica este mai scumpa decat gazul.
Sunt sigur ca exista pro si contra dar don't forget google is your friend.
La IPEL firele se incalzesc pana in 27 de grade, la care se mai adauga si inertia din sapa care nu trebuie neglijata. Plus ca se incalzesc foarte repede.
Iar cica termostatele astea functioneaza pe baza de impulsuri electrice: https://en.wikipedia...idth_modulation
Toate adunate ar trebui sa dea ceva. Ce? Nu stiu. De aceea am pus intrebarea.
PS: admin-ul m-a ajutat sa pun specificatile tehnice (fara reclama) pentru cele doua produse (spirele si termostastatul) care alcatuiesc IPEL-ul.




PS: acestea sunt doar niste argumente de baza.

#2033
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,439
  • Înscris: 29.04.2008

 kolfleading, on 24 aprilie 2017 - 20:58, said:

Ca sa mentin 22 C interior la -10 C exterior, sufrageria mea are nevoie de aport de caldura cu o viteza de 2000 W.
Explica-mi si mie, mai exact, cum anume termostatele fac diferenta si de ce o centrala pe curent este paguba mare.


Eu inteleg ce vrea colegul sa spuna: in loc de un consum uniform, liniar, de curent, alimentarea cu energie electrica a conductorilor se face in impulsuri electrice. Bazat pe inertia termica a sistemului s-ar asigura o temperatura constanta si un consum mai redus. Teoretic, ramane de vazut in practica factura.

 pin8marian, on 24 aprilie 2017 - 22:18, said:



Pai pentru cei 2000 de W de care ai nevoie o centrala, fie ea pe gaz fie pe curent, centrala incalzeste agentul termic pentru a ajunge la o temperatura, de cat...60-70 de grade si trebuie sa consume ceva, chiar daca are randament mare.


LA IPAT temperatura agentului nu este atat de mare. Ti-am mai spus, dumneata compari doar IPEL cu radiatoare, ca sa-ti dea cu plus.

#2034
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 pin8marian, on 24 aprilie 2017 - 22:18, said:

Pai pentru cei 2000 de W de care ai nevoie o centrala, fie ea pe gaz fie pe curent, centrala incalzeste agentul termic pentru a ajunge la o temperatura, de cat...60-70 de grade si trebuie sa consume ceva, chiar daca are randament mare.
Si de aici vine paguba, mai ales ca energia electrica este mai scumpa decat gazul.
Si ce crezi tu ca se intampla cu acea caldura acumulata in apa?
Unde crezi ca se duce acea caldura, dupa ce se stinge focul in centrala?
Sau crezi ca se aduna, la infinit, in apa din instalatie?

Edited by kolfleading, 25 April 2017 - 09:46.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate