Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Încălzire electrică in pardoseala: rezistente, metal amorf

- - - - -
  • Please log in to reply
2609 replies to this topic

#2035
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Nu va mai bateti capul. Ori face pe naivul, ori chiar e.
Prea se contrazice: ca e de considerat latenta data de sapa, dar totodata e bine ca se incalzeste repede. Numai beneficii, dom'le. Ca se bat cap in cap, nu mai conteaza.

Eu inca ma gandesc serios sa pun IPEL, dar in nici un caz nu as veni cu astfel de aberatii. E clar ca domnul are un anume interes aici.

#2036
pin8marian

pin8marian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.05.2010

 til, on 25 aprilie 2017 - 15:09, said:

Nu va mai bateti capul. Ori face pe naivul, ori chiar e.
Prea se contrazice: ca e de considerat latenta data de sapa, dar totodata e bine ca se incalzeste repede. Numai beneficii, dom'le. Ca se bat cap in cap, nu mai conteaza.
Eu inca ma gandesc serios sa pun IPEL, dar in nici un caz nu as veni cu astfel de aberatii. E clar ca domnul are un anume interes aici.
Multumesc pentru observatie.
Sa presupunem ca pleci de acasa o saptamana, iarna. Inchizi sistemul si pleci.
Te intorci inapoi si vrei sa faci cald in casa. Dai drumu' la caldura ca tot omul.
Aceste este momentul la care ma refer ca se incalzeste repede.
Nu cred ca latenta se bate cap in cap cu incalizirea rapida a sapei. Latenta dupa explicatia dex zice asa: "Ceva care nu se manifestă în exterior, dar se poate manifesta oricând."(sincer, asa scrie).
By the way, nu am nici un interes aici. Sunt un programator IT care vrea sa isi faca casa in Otopeni.
Mentionez ca sunt am proiectul, constructorul, mai am o saptamana pana imi iese autorizatia si ma apuc de treaba(start date: 08.04.2017). Poate reusesc sa tin un jurnal, asa cum au facut atatia.
Acum sunt in cautare de materiale la pret bun si de asemenea in cautare de sisteme de incalzire.
Initial, arhitecta mi-a proiecta casa (P+M) cu incalzire mixta: IPAT la parter si calorifere la mansarda dar mi-i se pare complicat.

 iladi, on 25 aprilie 2017 - 09:24, said:

LA IPAT temperatura agentului nu este atat de mare. Ti-am mai spus, dumneata compari doar IPEL cu radiatoare, ca sa-ti dea cu plus.
Dap, asa este. Dar majoritatea are radiatoare si probabil din cauza asta. My mistake

 kolfleading, on 25 aprilie 2017 - 09:41, said:

Si ce crezi tu ca se intampla cu acea caldura acumulata in apa?
Unde crezi ca se duce acea caldura, dupa ce se stinge focul in centrala?
Sau crezi ca se aduna, la infinit, in apa din instalatie?
Mi-i se pare un pic cam aroganta acest comentariu si nu are rost sa pierdem timpul cu explicati de clasa a-IV-a, fizica elementara.
Concluzie: nimeni nu a combinat spirele si termostatele cu caracteristicile tehnice mentionate pana acum.
Va multumesc tuturor pentru comment-uri.

#2037
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 pin8marian, on 25 aprilie 2017 - 22:00, said:

Mi-i se pare un pic cam aroganta acest comentariu si nu are rost sa pierdem timpul cu explicati de clasa a-IV-a, fizica elementara.
Eu astept totusi un raspuns mai concret.
Ai spus ca centrala pe gaz este mai ineficienta pentru ca consuma gaz ca sa incalzeasca apa.
Ce se intampla cu caldura acumulata in apa, dupa ce se stinge focul in centrala?

#2038
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Se pierde pe conductele neizolate dintre centrala si camerele incalzite. A, dar exista izolatie pentru conducte.

Cred ca am incurcat termenul latentza cu inertia termica, my bad. De fapt inertie ai spus si tu, tocmai asta voiam sa comentez. Comentariul ramane valabil.
Apreciez faptul ca nu ei interese ascunse.

Ramane de lamurit cum ar putea niste termostate-minune sa optimizeze consumul. Poate doar unul atat de destept incat din fenomenele ce se produc la intreruperea brusca a curentului (cum se chemau curentii aia rezultati, ca nu mai retin), cunoscand exact modul in care contorul din casa inregistreaza consumul, sa poata cumva pacali contorul :D

Dar per ansamblu, consumul ar trebui sa fie acelasi, chiar daca reusim sa pacalim contorul si sa platim mai putin. Nu scoatem apa din piatra seaca.

In general impresia ca IPEL e destul de economic, comparabil cu IPAT gaz, vine de la izolatia serioasa, cel putin a podelei, pe care si-o fac cei care isi pun IPEL.

#2039
pin8marian

pin8marian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.05.2010

 til, on 26 aprilie 2017 - 12:49, said:

Se pierde pe conductele neizolate dintre centrala si camerele incalzite. A, dar exista izolatie pentru conducte.

Cred ca am incurcat termenul latentza cu inertia termica, my bad. De fapt inertie ai spus si tu, tocmai asta voiam sa comentez. Comentariul ramane valabil.
Apreciez faptul ca nu ei interese ascunse.

Ramane de lamurit cum ar putea niste termostate-minune sa optimizeze consumul. Poate doar unul atat de destept incat din fenomenele ce se produc la intreruperea brusca a curentului (cum se chemau curentii aia rezultati, ca nu mai retin), cunoscand exact modul in care contorul din casa inregistreaza consumul, sa poata cumva pacali contorul Posted Image

Dar per ansamblu, consumul ar trebui sa fie acelasi, chiar daca reusim sa pacalim contorul si sa platim mai putin. Nu scoatem apa din piatra seaca.

In general impresia ca IPEL e destul de economic, comparabil cu IPAT gaz, vine de la izolatia serioasa, cel putin a podelei, pe care si-o fac cei care isi pun IPEL.

Nu stiu cum se numesc curenti rezultati (sau daca exista dupa ce circuitul este inchis) si chiar daca ar exista ar fi bine: ar mai face caldura. Acei curenti nu are unde sa se duca pentru ca firele sunt invelite in folie de aluminiu(disribuie bien caldura) si teflon.
Tot ce stiu este ca in momentul cand inchizi un circuit electric atunci curentul numai trece prin acest circuit.
Nu doar de la izolatie este data economia.
Calculul este urmatorul la o casa de 133 mp utili:
- pentru spiralele de curent mentionate este nevoie de 10/11 Wh/mp
- se va luat calcula pe luna: o luna are 30 de zile, o zi are 24 de ore
Astfe ca avem: suprafata x curent_necesar_pe_mp x ore_pe_zi x zile_pe_Luna => 133 x11x24x30 =1053360 Wh. Se transforma in kwh=>1053360/1000=1053.36 kwh pe luna.
Atentie : am pus ca sistemul merge 24/24 ore si 7/7 zile. Termostatele ne ajuta sa nu functioneze atata timp prin functia PWM, functie pulsatorie.
Cu kw este 0.5 => 1053.36x 0.5=526.68 lei la factura de curent doar pentru incalzire. La care se mai adauga si consumatori din casa.
Hai sa nu putem 10/11wh/mp, hai sa putem 15wh/mp: 133 x15x24x30 => 718.2 lei la factura de curent doar pentru incalzire.

Acum numai intreb de sistemul de incalzire insusi. Dar intreb cum vi-i se par calculele.

Multam

#2040
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
Optimiste

#2041
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011
De unde au iesit cei 11wh/mp? Alea sunt valori exagerat de optimiste chiar si pentru o casa foarte bine izolata. O casa bine izolata se incadreaza la 100kwh/mp pe sezon. Daca luam sezonul de 6 luni ies 23w/mp in medie pe toata iarna, cu siguranta in ianuarie e pe la 40w/mp media, asa ca, cei 11w/mp sunt exagerat de optimisti.

#2042
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 pin8marian, on 26 aprilie 2017 - 17:22, said:

Tot ce stiu este ca in momentul cand inchizi un circuit electric atunci curentul numai trece prin acest circuit.
Invers.
Prin circuitul inchis trece curentul, prin circuitul deschis nu trece.

 pin8marian, on 26 aprilie 2017 - 17:22, said:

- pentru spiralele de curent mentionate este nevoie de 10/11 Wh/mp
Un numar scos din palarie, cu unitati de masura nepotrivite, dupa cum se vede mai jos.

 pin8marian, on 26 aprilie 2017 - 17:22, said:

suprafata x curent_necesar_pe_mp x ore_pe_zi x zile_pe_Luna => 133 x11x24x30 =1053360 Wh.
Se transforma in kwh=>1053360/1000=1053.36 kwh pe luna.
Gresit.
Daca punem valorile date de tine, rezulta o cantitate masurata in W * h2, care n-are nici un sens.

 pin8marian, on 26 aprilie 2017 - 17:22, said:

Dar intreb cum vi-i se par calculele.
Cu tot respectul, iti lipsesc notiuni elementare de fizica si de gramatica.

Pentru comparatie, casa pasiva, aia izolata cu 30 cm de polistiren pe pereti si 50 cm pe tavan, trebuie sa indeplineasca cel putin una din cele doua conditii:
  • consum anual de energie de max. 15 kWh/m2
  • sarcina maxima de incalzire de max. 10 W / m2
Cum zice si adi_stezar, casa medie - bine izolata de la noi necesita cam 100 kWh / m2 pe sezonul de incalzire.
La un cost de 0.55 RON / kWh, asta inseamna cam 55 RON / mp pe sezon.
La 130 mp incalziti, asta inseamna cam 7000 RON pe sezon.
Aceeasi cantitate de caldura, obtinuta din gaz, te-ar costa cam 2500 RON.

Edited by kolfleading, 26 April 2017 - 20:05.


#2043
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Asta ar fi al.. 4-lea care incearca sa vanda ceva aici in ultimul an? In definitiv, daca cineva mai pune botul la vrajeala din asta trista dupa cate argumente documentate s-au adus aici, isi merita soarta. Taxa de fraier ca nu i-a placut fizica din liceu, sa zicem.

#2044
pin8marian

pin8marian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.05.2010

 adi_stezar, on 26 aprilie 2017 - 19:51, said:

De unde au iesit cei 11wh/mp? Alea sunt valori exagerat de optimiste chiar si pentru o casa foarte bine izolata. O casa bine izolata se incadreaza la 100kwh/mp pe sezon. Daca luam sezonul de 6 luni ies 23w/mp in medie pe toata iarna, cu siguranta in ianuarie e pe la 40w/mp media, asa ca, cei 11w/mp sunt exagerat de optimisti.

100kwh/mp inteleg ca este un total?
23wh/mp. Bun.
Dar daca spiralele nu suporta mai mult de 18w/mp? cum scoatem acesti 23wh/mp?

"cablul de incalzire cu putere de 18W/m STRONG (5,5 mm grosime), instalare in sapa sau adeziv placi ceramice". PS: nu pot sa pun firma sau de unde am luat aceste date.
Energia (kWh) = Puterea (kW) x timp (ore)

 sebulbus, on 26 aprilie 2017 - 21:50, said:

Asta ar fi al.. 4-lea care incearca sa vanda ceva aici in ultimul an? In definitiv, daca cineva mai pune botul la vrajeala din asta trista dupa cate argumente documentate s-au adus aici, isi merita soarta. Taxa de fraier ca nu i-a placut fizica din liceu, sa zicem.

Pentru numele lui D-zeu, nu incerc sa vand nimic.
Am mentionat asta intr-un post anterior.
Taxe platim cu toti ceea ce ne face sa fim in aceeasi oala.

#2045
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 02.05.2008
pin8marian

Confunzi metru cu metru patrat, 1mp de pardoseala poate contine si 10m de cablu daca il pui la pas de 10cm

#2046
pin8marian

pin8marian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.05.2010

 relu11051, on 26 aprilie 2017 - 22:42, said:

pin8marian

Confunzi metru cu metru patrat, 1mp de pardoseala poate contine si 10m de cablu daca il pui la pas de 10cm

Nu confund. Doar ca nu am fost atent la ce am pus.
Multam de observatie

#2047
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011
Exact, daca pui cablul la pas de 10 o sa ai 10m de cablu pe mp, deci 180w/mp putere instalata.

#2048
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
O sa rog un moderator sa nu-ti mai permita sa postezi citate din oferta oricarui furnizor.
Ori pui link pe fata, sa stim si noi de oferta minune, ca de-aia-i forum, sa ne informam, ori termini cu subtilitatile.

Daca treceai prin fizica de liceu stiai acum ca la orice variatie brusca de tensiune intr-un circuit inductiv (iar firele din podea au si oarece comportament inductiv) produce curenti de scurta durata (dar nu mai stiu cum le zice - autoindusi?) Curentii aia care in anumite situatii pot genera tensiune mai mare decat tensiunea normala de alimentare si care poate sa-ti arda televizorul. Eu la curentii aia ma refeream. Daca esti suficient de inginer, poti jongla cu ei, sunt sigur. Ai facut o facultate tehnica, nu?

Inca o data intreb, ce face termostatul minune in comparatie cu un termostat normal?

#2049
pin8marian

pin8marian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.05.2010

 adi_stezar, on 27 aprilie 2017 - 06:25, said:

Exact, daca pui cablul la pas de 10 o sa ai 10m de cablu pe mp, deci 180w/mp putere instalata.

Am intrebat despre asta. Nu se mai folosesc firele care au 18 w/ml ci se folosesc cele care au 20w/ml si intra in jur de 6 ml liniari la mp.
Asta inseamna o putere instalata de 120 w/mp.
La orice sistem de incalzire se i-a in calcul doua lucruri: inertia termica si automatizarea sistemul. Numai pun de randament care este cu 30% mai eficient decat cel cu calorifere.
Daca ai lasa fierele alea sa circule curentul prin ele non-stop probabil ai ajunge la sapa de lemn si ai lua foc, dar avand o automatizare bine pusa la punct atunci ajungi sa folosesti doar 10-15% din puterea instalata (in medie - in timp).
Cum? Cand sistemul functioneaza, el foloseste toti cei 120 w/mp. Asta-i clar. Dar senzorul de pardoseala detecteaza cand temperatura sapei ajunge la 27g si opreste sistemul. La fel se intampla si cu senzorul abiental (sunt odi senzori).
Termostatul poate fi programat fie sa citeasca temperatura ambientala, fie cea din pardoseala.
Asa cum am spus si intr-un post anterior, aceste fire face ca temperatura sa creasca pana la cat este setat termostatul intr-un interval de timp foarte scurt. Ceea ce face ca sistemul sa functioneze in jur de 3 (in medie) din 24 de ore pe timp de iarna.
Deci, consumul, asa cum stim toti, este direct proportional cu timpul. Cu cat este mai mic timpul in care trece curentul prin spire cu atat factura este mai mica.

 til, on 27 aprilie 2017 - 09:59, said:

O sa rog un moderator sa nu-ti mai permita sa postezi citate din oferta oricarui furnizor.
Ori pui link pe fata, sa stim si noi de oferta minune, ca de-aia-i forum, sa ne informam, ori termini cu subtilitatile.

Daca treceai prin fizica de liceu stiai acum ca la orice variatie brusca de tensiune intr-un circuit inductiv (iar firele din podea au si oarece comportament inductiv) produce curenti de scurta durata (dar nu mai stiu cum le zice - autoindusi?) Curentii aia care in anumite situatii pot genera tensiune mai mare decat tensiunea normala de alimentare si care poate sa-ti arda televizorul. Eu la curentii aia ma refeream. Daca esti suficient de inginer, poti jongla cu ei, sunt sigur. Ai facut o facultate tehnica, nu?

Inca o data intreb, ce face termostatul minune in comparatie cu un termostat normal?

Domnule til, in prima mea postare pe acest forum(in acest thread), am incercat sa pun un link si un document, dar unul dintre admini mi-a indepartat link-ul cu site-ul si fisierul PDF in care aveam descriere termostatului.
O sa vorbesc din nou cu un admin sa vad ce pot sa fac. Dar totusi am pus datele tehnice ale elementelor sistemului.
Aceste termostate au PWM(am spus anterior ce insemna) si au programe prin care automatizezi consumul.
Si daca se poate sa comunicam fara fitze de licean ar fi mai bine.

 kolfleading, on 26 aprilie 2017 - 20:00, said:


Cum zice si adi_stezar, casa medie - bine izolata de la noi necesita cam 100 kWh / m2 pe sezonul de incalzire.
La un cost de 0.55 RON / kWh, asta inseamna cam 55 RON / mp pe sezon.
La 130 mp incalziti, asta inseamna cam 7000 RON pe sezon.
Aceeasi cantitate de caldura, obtinuta din gaz, te-ar costa cam 2500 RON.

Diferenta este colosala la calculele astea.
Nu se i-a in calcul intertia termica, automatizare si randamentul (care este mai bun cu 30% decat la cel pe calorifere).
Eu stiam ca kw de energie electrica este mai ieftin noaptea. Trebuie luat si asta in calcul.

#2050
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011
Cred ca mai ai de citit pana sa iei o decizie corecta :). Dai niste valori din burta care nu au legatura cu realitatea. Eficienta cu 30% mai mare, timp de functionare 3 ore din 24 :). De unde le scoti astea? Timpul de functionare a sistemului e dat de gradul de izolare a casei. Sistemul de incalzire trebuie sa functioneze atat cat e nevoie sa compenseze pierderile casei. Dupa cum ziceam, o casa izolata conform normativelor, care e peste medie, are pierderi de caldura de 100kwh/mp pe an, adica in medie 23w/mp. Deci ipel-ul tau va merge in medie 4.6 ore pe zi, dar asta e media pe toata iarna, din octombrie pana in martie. Daca faci calculele ajungi la cifrele date de kolf. Curentul mai ieftin noaptea e doar daca alegi abonament special cu tarif diferential, insa la acel abonament ziua e mult mai scump si iesi mai prost per general.

#2051
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Ca sa ajunga un utilizator ipotetic de incalzire electrica sa nu dea faliment din cauza facturii, probabil ar trebui sa se uite la izolatie apropiata de o casa pasiva. Si atunci lucrezi cu diferente asa de mici de temperatura la fata interioara a anvelopei ca nu mai e justificata incalzirea inglobata in nimic.
La o sarcina de 10-15w/mp o locuinta banala are nevoie de 2-3 kwh termic. Arunci cateva convectoare banale pe oriunde nu incurca si aia e tot. Altfel, la niveluri normale de izolare un inverter castiga din toate pozitiile orice forma de calcul. Bineinteles, daca nu esti vanzator de rezistente.

#2052
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011
Si ca sa duc calculele la bun sfarsit, la casa ta de 133mp izolata conform normativelor, ai consuma 13300Kwh pe iarna, iar in Ianuarie, unde consumul e cu 50% mai mare decat media pe iarna, ai consuma 3250kwh. Pretul curentului pe ultima mea factura a fost 0.547lei/kwh, deci costul total ar fi 7275lei pe iarna, sau 1777lei pe Ianuarie. Parerea mea, e ca, daca vrei sa mergi pe IPEL trebuie sa investesti serios in izolatie si sa depasesti normativele de la noi. Eu am o casa de 120mp incalzita pe gaz cu IPAT, izolata mediocru, sub normative, iar cea mai mare factura la incalzire a fost 600 de lei.

Edited by adi_stezar, 28 April 2017 - 08:21.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate