Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Încălzire electrică in pardoseala: rezistente, metal amorf

- - - - -
  • Please log in to reply
2609 replies to this topic

#1981
mariusnedelcu2016

mariusnedelcu2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 22.05.2016

View PostDG1984, on 02 februarie 2017 - 13:08, said:

Mie mi se pare bun consumul IPEL. De asemenea, mi s-ar parea foarte tragic sa fac o investitie in IPAT care sa se amortizeze in peste 20 de ani ca sa fie la nivelul IPEL, care sa fie si mai complexa, cu tot felul de tubulaturi, vase, centrala, electronica etc. In 20 de ani se mai si strica din ele sau le schimbi cu totul... o iau de la capat, alti bani, alta distractie... Mai astept alti 20 de ani (daca apuc) sa se amortizeze... Totul pentru o virtuala "economie" de 200-300 de euro pe an. Multumesc pentru informatii.

Din experiența mea, pot să spun că IPEL-ul este o soluție pentru cei care-și construiesc casele singuri (bine, cu o echipă. Singuri în sensul că ei stau/supraveghează pe șantier), de la 0, pentru că doar aceia pot controla felul în care se fac izolațiile și modul în care sunt acestea puse în aplicare. Că dacă iei o casă de la dezvoltator nu știi ce iei și nu știi cum au turnat fundația, ce au sub placă, dacă au turnat șapă, dacă au izolat peste astereală, poate-s geamurile și ușile proaste (sigur sunt) etc. Deci, dacă-ți faci tu casă poți să iei în calcul acest sistem fără probleme. La o casă prost făcută/izolată normal că ai pierderi mari la căldură indiferent că ai calorifere,  IPAT sau IPEL numai că la tot ce e pe bază de curent electric se va resimți mai mult la buzunar cu siguranță.

Edited by mariusnedelcu2016, 02 February 2017 - 14:41.


#1982
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

View PostDG1984, on 02 februarie 2017 - 13:08, said:

Mie mi se pare bun consumul IPEL. De asemenea, mi s-ar parea foarte tragic sa fac o investitie in IPAT care sa se amortizeze in peste 20 de ani ca sa fie la nivelul IPEL, care sa fie si mai complexa, cu tot felul de tubulaturi, vase, centrala, electronica etc. In 20 de ani se mai si strica din ele sau le schimbi cu totul... o iau de la capat, alti bani, alta distractie... Mai astept alti 20 de ani (daca apuc) sa se amortizeze... Totul pentru o virtuala "economie" de 200-300 de euro pe an. Multumesc pentru informatii.

In cazul meu:

- oferta de IPEL este undeva la 3500 euro. Cost estimat de producator / luna de iarna undeva la 900 de lei (minim). Parter, bine izolat, 150 mp.

- oferta de IPAT este undeva la 4000 de euro. Racordarea la gaz ma costa 1500 euro.

Acum poti sa faci tu diferenta

#1983
mariusnedelcu2016

mariusnedelcu2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 22.05.2016

View Postiladi, on 02 februarie 2017 - 14:45, said:

In cazul meu:

- oferta de IPEL este undeva la 3500 euro. Cost estimat de producator / luna de iarna undeva la 900 de lei (minim). Parter, bine izolat, 150 mp.

- oferta de IPAT este undeva la 4000 de euro. Racordarea la gaz ma costa 1500 euro.

Acum poti sa faci tu diferenta

Șapa ți-o toarnă tot ei, la IPAT mă refer, în prețul ăsta de 4000 de euro? Și centrala și celelalte componente specifice + manopera lor intră tot aici, în cei 4.000 de euro? Că dacă nu, atunci investiția inițială se va ridica cu încă cel puțin 3 - 4.000 de euro. Și atunci investiția în IPAT va fi de fapt așa: 1500 euro (gaz. Ti-au dat și prețul la manopera tevi interior curte + interior casă?) + 4.000 euro (IPAT manopera si materiale) + 1000 euro șapă (posibil alți bani la manoperă) + 2.000 euro centrală și componente specifice cu manoperă = 8.500 de euro cel puțin este investiția inițială că să ai IPAT.
În altă ordine de idei, oferta la IPEL mi se pare foarte scumpă. Dublu decât am avut eu. Bine, eu am 134 mp construiti, 110 mp locuibili, dar chiar și așa, am pus IPEL cu 1440 de euro în toată casa.

Edited by mariusnedelcu2016, 02 February 2017 - 15:05.


#1984
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Șapa de egalizare trebuie si la IPEL. Posted Image

#1985
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
nici una din oferte nu implica manopera. IPAT are inclus in pret centrala si automatizare.

CU siguranta voi iesi mai scump in montaj cu IPAT, dar in expoatare va fi invers. In max 5 ani se egalizeaza costurile.

#1986
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postiladi, on 02 februarie 2017 - 15:31, said:

nici una din oferte nu implica manopera. IPAT are inclus in pret centrala si automatizare.

CU siguranta voi iesi mai scump in montaj cu IPAT, dar in expoatare va fi invers. In max 5 ani se egalizeaza costurile.
In 5 ani insa in 10 ani cumperi alta centrala , mai schimbi una alta la instalatie si ...

#1987
mariusnedelcu2016

mariusnedelcu2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 22.05.2016

View Postkolfleading, on 02 februarie 2017 - 15:27, said:

Șapa de egalizare trebuie si la IPEL. Posted Image

Vorbim despre lucruri diferite. Șapa de egalizare este cea pe care o toarnă oricine tocmai pentru că e de egalizare, adică te ajută să egalizezi placa, pui izolație între ea și placa ca să nu vină rece din pământ, în șapa de egalizare înglobezi țevile sanitare și cablurile de curent electric ect. Deci are o grămadă de funcțiuni această șapă de egalizare. Pe asta am turnat-o și eu și toată lumea. Dacă vrei însă să ai IPAT, atunci țevile cu apă care îți vor încălzi casa vor trebui să fie acoperite de altă șapă, normal, pentru că nu ai cum să le îngrlobezi în aceeași șapă, aia prima, care face deja prea multe. Ai nevoie de a doua șapă. Eu, de exemplu, pentru că am pus filmcarbon toată casa nu am mai avut nevoie de a doua șapă. Am pus doar polistiren extrudat de 2 ( izolație pe care trebuie să o pui obligatoriu și la IPAT dacă vrei să nu fugă căldura din șapa 2 în șapa 1), și apoi am pus filcarbon și parchet. Iar în zonele umede am pus covorase electrice în adezivul de gresie direct. Acum e mai clar? E necesară sau nu a doua șapă la IPAT? Eu zic că da. Există o altă soluție și nu o știu eu?

Edited by mariusnedelcu2016, 02 February 2017 - 15:44.


#1988
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postmariusnedelcu2016, on 02 februarie 2017 - 15:38, said:

Dacă vrei însă să ai IPAT, atunci țevile cu apă care îți vor încălzi casa vor trebui să fie acoperite de altă șapă, normal, pentru că nu ai cum să le îngrlobezi în aceeași șapă, aia prima, care face deja prea multe. Ai nevoie de a doua șapă.
Nu, nu ai nevoie de alta sapa. Si la IPAT este o singura sapa.

#1989
mariusnedelcu2016

mariusnedelcu2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 22.05.2016

View Postkolfleading, on 02 februarie 2017 - 15:42, said:

Nu, nu ai nevoie de alta sapa. Si la IPAT este o singura sapa.

Adică înglobezi și țevile de la IPAT, și cablurile de curent și țevile sanitare într-o singură șapă? Nu știam că se poate. Nașii mei și un prieten bun care și-a făcut casă de curând au turnat două șape din considerentele de mai sus. Poate scăpau mai ieftin dar așa le-au spus constructorii că trebuie să facă. Ambii au IPAT, că despre asta vorbeam.

Edited by mariusnedelcu2016, 02 February 2017 - 15:47.


#1990
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Cablurile de curent si tevile sanitare se inglobeaza in izolatie.
Pe izolatie se fixeaza tevile IPAT.
Peste astea se toarna o singură șapă.
Asa face orice om normal.

Imi pare rau, nașii tai și acel prieten bun au avut un constructor prost sau rau intentionat (sa le ia mai multi bani).

#1991
mariusnedelcu2016

mariusnedelcu2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 22.05.2016

View Postkolfleading, on 02 februarie 2017 - 16:05, said:

Cablurile de curent si tevile sanitare se inglobeaza in izolatie.
Pe izolatie se fixeaza tevile IPAT.
Peste astea se toarna o singură șapă.
Asa face orice om normal.

Imi pare rau, nașii tai și acel prieten bun au avut un constructor prost sau rau intentionat (sa le ia mai multi bani).

Ai dreptate. Și la manoperă le-a luat enorm, comparativ cu mine. Dar na, fiecare cu norocul lui.

#1992
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postmariusnedelcu2016, on 01 februarie 2017 - 15:37, said:

Da, normal, 4 luni. Greseală de tastare. Când spuneam de apă mă refeream la faptul că eu consum curent ca să-mi trag apa din fântână și să o încălzesc la boiler. De aceea voiam să văd facturile toate ale unuia care are IPAT ca să fac un calcul să văd cât cosumă el, în lei, pentru toată întreținerea casei ca să pot compara cu factura mea la curent în care e inclus tot. Asta voiam dar nu am explicat bine, cred. Că, de exemplu, cu nașii mei, care au IPAT și o casă dublă decât a mea dar la fel de risipitori și, la fel, lucrează de acasă, am comparat totalul facturilor lor cu totalul facturilor mele (care-i una), am împărțit la metri pătrați și am descoperit că eu am avut cheltuieli aproximativ egale pe mp cu ei. A fost un calcul ad hoc, în decembrie 2015. Tot în ziua aia am decis ca pe 2016 să fim foarte atenți să ținem o evidență clară a facturilor ca să avem date concrete. Am spus și aici, pe topic, că voi posta toate facturile pe iarna asta. Ideea e cât dai din buzunar anual, pe mp locuibil, ca să ai apă caldă, apă rece, căldură, să-ți faci mâncare etc. Mai exact cât ne duce pe fiecare dintre noi cheltuiala cu propria casă ca să avem confort în ea.
În ceea ce privește faptul că sunt cu citirile contorului la zi sau mint, asta se poate verifica dacă sunteți în zona Buc-Ilfov. Au fost deja câteva persoane la mine pentru a verifica aceste lucruri, toți m-au contactat în privat pe acest forum. Poate postează unul dintre cei care m-au vizitat și o părere personală. Dar se pare că eu am mai mult timp să scriu sau scriu mai repede...
Mai omule, cata energie consuma omul pentru treburile casnice nu prea conteaza, caci tu ai iluminat cu led-uri de 5 wati si el are becuri clasice de 65 wati. Deja diferenta. Dar cat ai investit tu in led-uri si cat a investit el in becurile clasice?

Tu ai apa rece scoasa din fantana, el are din retea. Tu cu 1 ron scoti 2 mc, el plateste 5 ron pe 1 mc, dar cat te-a costat pe tine forarea putului si intretinera lui, si cat a costat la el bransarea la retea? Sau, tu consumi 5 mc/luna iar el 20. Deja alte diferente.

Acum intelegi de ce nu baga nimeni in calcul aceste consumuri?

Discutia era strict costuri de exploatare si investitie IPAT vs IPEL, pentru ca cititorii sa isi faca o parere.

Daca eu vin aici si aleg sa instalez IPAT, o sa am aceleasi consumuri de energie (pentru treburile casnice) si de apa potabila, la fel ca si atunci cand as alege IPEL.

#1993
DG1984

DG1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.12.2015

View PostKendo, on 02 februarie 2017 - 13:25, said:

Care e necesarul termic al casei tale? Al lui Marius este de 2.45 kW.
Iar dpdv al economiei avem regula simpla:

Economie = x * 250€ / 2.45,

unde x = este necesarul tau.

Sau putem aproxima ca economisim 100€ per kW

Eu incerc sa vad care e cea mai buna varianta. Nu am nici una, nici alta. Urmeaza in viitor sa ma apuc de o casa si cantaresc variantele... Intr-adevar, e corect ce zici tu.

#1994
mariusnedelcu2016

mariusnedelcu2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 22.05.2016

View Postcheluakame, on 03 februarie 2017 - 09:38, said:

Mai omule, cata energie consuma omul pentru treburile casnice nu prea conteaza, caci tu ai iluminat cu led-uri de 5 wati si el are becuri clasice de 65 wati. Deja diferenta. Dar cat ai investit tu in led-uri si cat a investit el in becurile clasice?

Tu ai apa rece scoasa din fantana, el are din retea. Tu cu 1 ron scoti 2 mc, el plateste 5 ron pe 1 mc, dar cat te-a costat pe tine forarea putului si intretinera lui, si cat a costat la el bransarea la retea? Sau, tu consumi 5 mc/luna iar el 20. Deja alte diferente.

Acum intelegi de ce nu baga nimeni in calcul aceste consumuri?

Discutia era strict costuri de exploatare si investitie IPAT vs IPEL, pentru ca cititorii sa isi faca o parere.

Daca eu vin aici si aleg sa instalez IPAT, o sa am aceleasi consumuri de energie (pentru treburile casnice) si de apa potabila, la fel ca si atunci cand as alege IPEL.


Tu înțelegi ce înțelegi, eu înțeleg ce înțeleg. Nu am niciun fel de becuri economice și chiar dacă aș avea aș plăti cu maximum 10 lei mai puțin la curent datorită lor. Pentru că la mine nu se poate calcula cu exactitate consumul IPEL-ului, atunci am considerat că e mai bine să calculăm consumul casei la tot, să vedem cum stă treaba. Acum, chiar nu știu de ce tre să ne supărăm. Cine vrea ppostează facturi, cine nu, nu.

#1995
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

View Postcobi1, on 02 februarie 2017 - 15:38, said:

In 5 ani insa in 10 ani cumperi alta centrala , mai schimbi una alta la instalatie si ...


am refacut, in mare, calculele (140 mp utili):

IPAT = 5500 euro si la care sa zicem ca platesc 100 euro / luna de iarna gazul.

IPEL = 3500 euro + manopera (nu stiu cat e dar sa zicem ca ajung in final tot la 5500 euro) si la care se adauga 200 euro / luna de iarna cost energie electrica.

Cum o fac si cum o sucesc, o da cu minus incalzirea electrica. Si chiar mi-as dori sa fie mai echilibrat, dar daca nu gresesc undeva, asta este.

EDIT: la incalzirea IPEL va trebui sa mai adaug si costul apei menajere. La IPAT sunt aproape sigur ca intra in pretul mentionat mai sus

EDIT2:  la un sistem clasic de incalzire cu agent lichid montat in pardoseala se poate utiliza orice sursa de energie, atat gaz, cat si electrica. La cel cu carbon esti limitat la energia electrica. Si nu stim pe viitor cum vor evolua preturile celor doua surse de energie.

Edited by iladi, 03 February 2017 - 13:10.


#1996
mariusnedelcu2016

mariusnedelcu2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 22.05.2016

View Postiladi, on 03 februarie 2017 - 12:54, said:

am refacut, in mare, calculele (140 mp utili):

IPAT = 5500 euro si la care sa zicem ca platesc 100 euro / luna de iarna gazul.

IPEL = 3500 euro + manopera (nu stiu cat e dar sa zicem ca ajung in final tot la 5500 euro) si la care se adauga 200 euro / luna de iarna cost energie electrica.

Cum o fac si cum o sucesc, o da cu minus incalzirea electrica. Si chiar mi-as dori sa fie mai echilibrat, dar daca nu gresesc undeva, asta este.

EDIT: la incalzirea IPEL va trebui sa mai adaug si costul apei menajere. La IPAT sunt aproape sigur ca intra in pretul mentionat mai sus

EDIT2:  la un sistem clasic de incalzire cu agent lichid montat in pardoseala se poate utiliza orice sursa de energie, atat gaz, cat si electrica. La cel cu carbon esti limitat la energia electrica. Si nu stim pe viitor cum vor evolua preturile celor doua surse de energie.

Ai dreptate. Cred că tu ieși mai ieftin pe gaz. Acum e în funcție de fiecare. Am mai spus, IPEL-ul e pentru cei care nu pot/nu vor/e prea scump să pună gaz, cum am fost eu. Pare-se că nici nu ești din București, că aici găsești oferte mai ieftine la IPEL. Și asta contează. În schimb, eu am găsit doar oferte scumpe la IPAT și ieftine la IPEL. Și decizia am luat-o, normal, în funcție de banii pe care-i aveam/nu-i aveam pentru investiția inițială. Mult noroc!

#1997
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postiladi, on 03 februarie 2017 - 12:54, said:

[...] IPEL = 3500 euro + manopera (nu stiu cat e dar sa zicem ca ajung in final tot la 5500 euro) [...]
Nu are cum să fie 2000 € manopera pentru IPEL pe 140 mp. Posted Image
Dar să știi că mă „sacrific” și vin eu să-ți instalez IPEL la banii ăstia. Posted Image


View Postiladi, on 03 februarie 2017 - 12:54, said:

[...] EDIT: la incalzirea IPEL va trebui sa mai adaug si costul apei menajere. La IPAT sunt aproape sigur ca intra in pretul mentionat mai sus [...]
Este bine că ești „aproape sigur”... pentru că nu intră. Posted Image

#1998
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003

View Postiladi, on 03 februarie 2017 - 12:54, said:

.......
Cum o fac si cum o sucesc
.....
Pai... ai cam facut si sucit in asa fel incat sa iasa clara diferenta. Taiat putin de colo, umflat dincolo...
Dar nu zic, e foarte posibil ca sa iesi avantajos cu gazul. Numai ca bat putin la ochi calculele alea.
Vad ca si Marius s-a saturat si ti-a spus ce vrei sa auzi :lol:

Cat despre preturi, ai zis bine: nu stim cum o sa evolueze preturile nici unei surse de energie.
Daca vine Putin peste noi o sa fie gazul ieftin. Dar probabil n-o sa mai avem ce incalzi, ca ne muta in blocuri.
Altfel, logica zice sa se ieftineasca curentul, ca exista nenumarate feluri de surse de curent date de mama natura. Dar... capitalistii sunt foarte priceputi sa profite de orice resursa ca sa-si umfle buzunarele. Vezi certificatele verzi pe care le platim deja aiurea. Deci nici cu curentul viitorul nu e neaparat roz.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate