Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Încălzire electrică in pardoseala: rezistente, metal amorf

- - - - -
  • Please log in to reply
2609 replies to this topic

#1963
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 mariusnedelcu2016, on 01 februarie 2017 - 02:57, said:

Daca te uiti la postarile anterioare, o sa observi ca estimarea este facuta (nu doar de mine ci și de alți comentatori), pe toata perioada rece.
Eu am pus mai sus un calcul, nu o estimare, pe baza facturilor postate de tine pe perioada septembrie - ianuarie.
Din acest calcul, rezulta ca ai platit, pe 4 luni, cel putin 1000 RON in plus decat daca ai fi avut gaz.

 mariusnedelcu2016, on 01 februarie 2017 - 02:57, said:

Plus ca cei care au IPAT au factura pe gaz+factura curent+factura apa (daca au apa de la retea). Trebuie calculate toate astea la un loc.
Am tinut cont si de consumul casnic, vezi mai sus.

#1964
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
@mariusnedelcu, acolo văd că egalarea consumului cu costurile se face prin factură de regularizare.

Ce valoare are factura respectivă?

#1965
mariusnedelcu2016

mariusnedelcu2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 22.05.2016

 kolfleading, on 01 februarie 2017 - 08:53, said:

Eu am pus mai sus un calcul, nu o estimare, pe baza facturilor postate de tine pe perioada septembrie - ianuarie.
Din acest calcul, rezulta ca ai platit, pe 4 luni, cel putin 1000 RON in plus decat daca ai fi avut gaz.


Am tinut cont si de consumul casnic, vezi mai sus.
Da, dar este tot o estimare pentru că nimeni care are o casă ca a mea și un stil de viață ca ale meu și care se încălzește cu gaz nu a postat facturi cu toate cheltuielile casei (gaz+curent), ca să vedem în realitate care-i diferența. Asta spuneam. Este doar o estimare de fapt. Eu vreau pe cifre, clar, ca la matematică, cu facturile pe masă.

 cheluakame, on 01 februarie 2017 - 09:32, said:

@mariusnedelcu, acolo văd că egalarea consumului cu costurile se face prin factură de regularizare.

Ce valoare are factura respectivă?

Noi nu avem niciodată factură de regularizare în sensul pe care-l înțelegi tu pentru că, lunar, între 20 și 25 ale lunii declarăm online numărul de kw reali consumați așa că suntem cu consumul la zi declarat mereu, nu lăsăm nimic de la o lună la alta. Și dacă declari tu kw-ții și dacă vine cineva de la enel și-i citește, tot regularizare se numește pentru că se face calcul la o cifră dată ceea ce înseamnă că nu e estimare. Noi declarăm lunar tocmai pentru a vedea exact ce consum avem. Uite, ai atașat print-screen cu lista facturilor din contul meu enel și în dreptul fiecăreia scrie regularizare, ceea ce înseamnă tocmai ceea ce spuneam mai sus.

Attached Files



#1966
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 mariusnedelcu2016, on 01 februarie 2017 - 11:41, said:

Da, dar este tot o estimare pentru că nimeni care are o casă ca a mea și un stil de viață ca ale meu și care se încălzește cu gaz nu a postat facturi
1 kWh de caldura este tot 1 kWh de caldura, indiferent ca-l scoti din gaz sau din curent. Doar pretul difera, dar il cunoastem.
Iar tu ne-ai spus exact cati kWh de caldura ai consumat pe 4 luni. Putem calcula suficient de precis cat ar costa acesti kWh obtinuti din gaz.
Asa ca, pentru o casa ca a ta si un stil de viata ca al tau, nu este nevoie de nici o estimare, din moment ce avem consumul de kWh exact din facturi.

Edited by kolfleading, 01 February 2017 - 12:11.


#1967
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Nu cred ca a negat asta si a spus ca decat sa investeasca in ipat cu gaz si sa amortizeze investitia in 20 de ani, a preferat asa.
Acum, chiar ar fi binevenite niste facturi la gaz sa vedem cum daca se confirma estimarea de 20 ani sau nu.

Eu o singura grija as avea. Peste vreo 30 de ani, daca apuc, ies la pensie. De atunci incolo ar trebui factura lunara minima. Dar mai am timp sa schimb trei case pana atunci

#1968
mariusnedelcu2016

mariusnedelcu2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 22.05.2016

 kolfleading, on 01 februarie 2017 - 12:01, said:

1 kWh de caldura este tot 1 kWh de caldura, indiferent ca-l scoti din gaz sau din curent. Iar tu ne-ai spus exact cati kWh de caldura ai consumat pe 4 luni. Putem calcula suficient de precis cat ne costa acesti kWh obtinuti din gaz sau din curent.
Asa ca, pentru o casa ca a ta si un stil de viata ca al tau, nu este nevoie de nici o estimare, din moment ce avem consumul de kWh exact din facturi.

Da, sunt total de acord. Și chiar dacă plătesc 1500 de lei anual în plus ca să am IPEL comparativ cu cu unul care are IPAT, tot IPEL aș fi pus pentru că nu mi-aș fi permis investiția inițială la IPAT.  Numai că e mai bine cu facturi în față ca să fie mai clar. De comparat se poate compara doar IPEL cu IPAT că dacă compari IPEL cu calorifere nu e relevant. În felul acesta topicul devine cu adevărat o sursă reală de informare și nu numai o înșirare de păreri și de presupuneri/estimări și va fi folositor mai ales pentru cei care doresc să-și facă casă și nu au gaze sau nu-și permit să le tragă dar își doresc totuși încălzire în pardoseală. Oamenii ăștia au dreptul să afle cum stă realitatea în teren pentru a lua o decizie în deplină cunoștință de cauză și nu bazându-se pe mituri. Adică mi-ar plăcea ca atunci când intru pe topicul ăsta să văd așa: Ionică care are 110 mp locuibili și IPAT a plătit pe ianuarie 550 de lei la gaz și 140 de lei la curent (apă nu a plătit că are puț). Deci consumul casei lui Ionică a fost de 690 de lei. Vasilică are aceeași suprafață locuibilă, are IPEL și a plătit pe ianuarie o factură de 829 de lei (factura cuprinde toate cheltuielile casei pentru că totul e pe current). Deci Vasilică a plătit mai mult cu 139 de lei decât Ionică în cea mai grea lună de iarnă. Și ca să putem face o comparație și mai reală, cei doi ar trebui să aibă casa făcută/izolată/dotată cam la fel și cam același stil de viață. Că dacă unul face ecnomii și închide căldura imediat înainte de a ieși din cameră iar celălalt nu, atunci iar nu avem o imagine reală a consumului. De asta aștept cifre concrete de la cei care au o casă cam ca a mea și un stil de viață asemănător cu al meu.

#1969
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Diferenta va fi probabil ceva mai mare dar da, vreau si eu factura de gaze preferabil la ipat, cu detalii despre casa respectiva ca sa putem compara.


#1970
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 mariusnedelcu2016, on 01 februarie 2017 - 12:21, said:

....
De asta aștept cifre concrete de la cei care au o casă cam ca a mea și un stil de viață asemănător cu al meu.
Astepti degeaba .

#1971
mariusnedelcu2016

mariusnedelcu2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 22.05.2016

 cobi1, on 01 februarie 2017 - 12:45, said:

Astepti degeaba .

De ce să aștept degeaba. Imposibil să nu fie cineva care are IPAT pe aici. De ce să nu pună facturile? Că doar nu i se întâmplă nimic, dimpotrivă, are ocazia să-i ajute pe alții să se informeze mai bine.

#1972
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Mama... eu am factura la doua luni si in Ianuarie am facut deja 1400kwh. Dar nu am decat o folie de parchet intinsa partial pe sapa de beton, jumatate de sapa e izolata cu extrudat de la 2 la 6cm, jumatate direct pe pamant. Incalzire cu convectoare electrice.
Cand am lipsit trei zile de acasa, am gasit 22grade in camera in care dorm si 18 in restul casei. Peste asta compensez cu un brat de lemne in soba pe zi ca sa ajung la 25-29 grade in dormitor si 20-22 in rest.
70mp total, izolat bine 20cm eps80, tripan slab de 32mm

#1973
mariusnedelcu2016

mariusnedelcu2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 22.05.2016

 til, on 01 februarie 2017 - 12:54, said:

Mama... eu am factura la doua luni si in Ianuarie am facut deja 1400kwh. Dar nu am decat o folie de parchet intinsa partial pe sapa de beton, jumatate de sapa e izolata cu extrudat de la 2 la 6cm, jumatate direct pe pamant. Incalzire cu convectoare electrice.
Cand am lipsit trei zile de acasa, am gasit 22grade in camera in care dorm si 18 in restul casei. Peste asta compensez cu un brat de lemne in soba pe zi ca sa ajung la 25-29 grade in dormitor si 20-22 in rest.
70mp total, izolat bine 20cm eps80, tripan slab de 32mm

Păi e încălzire cu convectoare electrice. Nu prea se poate compara cu IPEL, cred. Dar oricum, e foarte mult consum. Dacă termini casa (că înțeleg că încă nu-s gata finisajele), cred că o să scadă consumul. Dar chiar ai în dormitor 27-29 de grade. Ai termometru? Noi ținem 23 de grade constant și nu din rațiuni de economie ci pentru că la temperatura asta ne simțim cel mai bine.

#1974
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

 mariusnedelcu2016, on 01 februarie 2017 - 12:21, said:


Da, sunt total de acord. Și chiar dacă plătesc 1500 de lei anual în plus ca să am IPEL comparativ cu cu unul care are IPAT, tot IPEL aș fi pus pentru că nu mi-aș fi permis investiția inițială la IPAT.  Numai că e mai bine cu facturi în față ca să fie mai clar. De comparat se poate compara doar IPEL cu IPAT că dacă compari IPEL cu calorifere nu e relevant. În felul acesta topicul devine cu adevărat o sursă reală de informare și nu numai o înșirare de păreri și de presupuneri/estimări și va fi folositor mai ales pentru cei care doresc să-și facă casă și nu au gaze sau nu-și permit să le tragă dar își doresc totuși încălzire în pardoseală. Oamenii ăștia au dreptul să afle cum stă realitatea în teren pentru a lua o decizie în deplină cunoștință de cauză și nu bazându-se pe mituri. Adică mi-ar plăcea ca atunci când intru pe topicul ăsta să văd așa: Ionică care are 110 mp locuibili și IPAT a plătit pe ianuarie 550 de lei la gaz și 140 de lei la curent (apă nu a plătit că are puț). Deci consumul casei lui Ionică a fost de 690 de lei. Vasilică are aceeași suprafață locuibilă, are IPEL și a plătit pe ianuarie o factură de 829 de lei (factura cuprinde toate cheltuielile casei pentru că totul e pe current). Deci Vasilică a plătit mai mult cu 139 de lei decât Ionică în cea mai grea lună de iarnă. Și ca să putem face o comparație și mai reală, cei doi ar trebui să aibă casa făcută/izolată/dotată cam la fel și cam același stil de viață. Că dacă unul face ecnomii și închide căldura imediat înainte de a ieși din cameră iar celălalt nu, atunci iar nu avem o imagine reală a consumului. De asta aștept cifre concrete de la cei care au o casă cam ca a mea și un stil de viață asemănător cu al meu.
Uite-l aici pe "Ionica" cu un consum de 795 lei / 150 mp =5.3 lei/mp util
Iar tu ai 1760 lei / 110 mp = 16 lei/mp util

L-am ales pe @kpk1 ca fiind Ionica pentru ca necesarul lui termic este proportional cu al tau.

NB: dupa cum iti spuneam necesarul tau termic este foarte bun si mi l-as dori si eu. Iar legat de costurile initiale prezentate de tine sunt de acord cu ele. Posted Image

#1975
mariusnedelcu2016

mariusnedelcu2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 22.05.2016

 Kendo, on 01 februarie 2017 - 13:17, said:

Uite-l aici pe "Ionica" cu un consum de 795 lei / 150 mp =5.3 lei/mp util
Iar tu ai 1760 lei / 110 mp = 16 lei/mp util

L-am ales pe @kpk1 ca fiind Ionica pentru ca necesarul lui termic este proportional cu al tau.

NB: dupa cum iti spuneam necesarul tau termic este foarte bun si mi l-as dori si eu. Iar legat de costurile initiale prezentate de tine sunt de acord cu ele. Posted Image

La ce te referi când spui 1760? la consumul pe căldură pe cele 5 luni pe care am facturile postate? Și Ionică are gaz+curent+apă (dacă are apă de la rețea) tot pe cele patru luni?
Că eu nu văd facturile lui Ionică pe tot consumul casei ăn perioadele prezentate de mine - sept, oct, nov, decembrie, ianuarie. La asta mă refer. Să vedem facturi pe aceeași perioadă pe anul ăsta ca să facem o comparație reală. Că așa și mie mi-ar fi fost ușor să zic că mi-a venit curentul 3 lei. Da să văd dovezi. El dacă are IPAT nu trebuie luat în cosiderare doar gazul ci și curentul și factura la apă. Să le adunăm, zic. Și să le vedem.

Edited by mariusnedelcu2016, 01 February 2017 - 14:06.


#1976
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

 mariusnedelcu2016, on 01 februarie 2017 - 14:05, said:

La ce te referi când spui 1760?
La pretul platit pentru energia electrica folosita la incalzire.

 mariusnedelcu2016, on 30 ianuarie 2017 - 13:16, said:

Facturile la energie electrică pe iarna asta care înseamnă tot consumul casei, inclusiv IPEL.
22 septembrie - 21 octombrie - 407,39 de lei (773 KW),
21 octombrie - 24 noiembrie - 606,50 lei (1.158 KW),
24 noiembrie - 24 decembrie - 782,84 lei (1.500 KW),
24 decembrie - 24 ianuarie - 829,64 de lei (1.637 KW).
O să pun și facturile pe februarie și martie imediat ce vin.
Casa are o suprafata de 134 de mp construiti, 110 mp locuibili.

cost total curent electric: 407 + 606 + 782 + 829 = 2 624lei


 mariusnedelcu2016, on 30 ianuarie 2017 - 15:40, said:

Consum vara:
17 iunie - 20 iulie = 233,6 lei (430KW),
20 iulie - 25 august = 250, 84 (469 KW)

cost mediu curent electric pentru uz domestic in aceste 4 luni: 4 * (233 + 250) / 2 = 966 lei

2624 - 966 = 1 658 lei (mea culpa luasem calculul lui kolf raportat la consum)


Deci curentul electric folosit de tine pentru incalzire te-a costat 1658 lei pe 4 luni, corect?


 mariusnedelcu2016, on 01 februarie 2017 - 14:05, said:

la consumul pe căldură pe cele 5 luni pe care am facturile postate?
4 luni, nu?
octombrie, noiembrie decembrie si ianuarie, vexi raporul tau de mai sus!

 mariusnedelcu2016, on 01 februarie 2017 - 14:05, said:

Și Ionică are gaz+curent+apă (dacă are apă de la rețea) tot pe cele patru luni?
repet consumul domesti este scos din discutie
daca il aducem si pe acesta in discutie dezavantajul ar fi si mai mare pentru ca pretul ACM produs pe gaz e mai mic decat electric, nu?

 mariusnedelcu2016, on 01 februarie 2017 - 14:05, said:

Că eu nu văd facturile lui Ionică pe tot consumul casei ăn perioadele prezentate de mine - sept, oct, nov, decembrie, ianuarie. La asta mă refer. Să vedem facturi pe aceeași perioadă pe anul ăsta ca să facem o comparație reală. Că așa și mie mi-ar fi fost ușor să zic că mi-a venit curentul 3 lei. Da să văd dovezi.
si noi sa te credem pe tine pe cuvant ca esti cu autocitirile la zi, nu?
daca tu contesti pe cineva care se chinuie sa tina o evidenta de zi cu zi a consumurilor, ai pierdut toata increderea mea si consider ca in ceea ce ai sustinut pe aici se ascund ceva neadevaruri.

 mariusnedelcu2016, on 01 februarie 2017 - 14:05, said:

El dacă are IPAT nu trebuie luat în cosiderare doar gazul ci și curentul și factura la apă. Să le adunăm, zic. Și să le vedem.
Ma faci, sa rad ce factura la apa? Care o consuma in IPAT?

O zi buna!

#1977
mariusnedelcu2016

mariusnedelcu2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 22.05.2016

 Kendo, on 01 februarie 2017 - 14:27, said:

La pretul platit pentru energia electrica folosita la incalzire.



cost total curent electric: 407 + 606 + 782 + 829 = 2 624lei




cost mediu curent electric pentru uz domestic in aceste 4 luni: 4 * (233 + 250) / 2 = 966 lei

2624 - 966 = 1 658 lei (mea culpa luasem calculul lui kolf raportat la consum)


Deci curentul electric folosit de tine pentru incalzire te-a costat 1658 lei pe 4 luni, corect?



4 luni, nu?
octombrie, noiembrie decembrie si ianuarie, vexi raporul tau de mai sus!

repet consumul domesti este scos din discutie
daca il aducem si pe acesta in discutie dezavantajul ar fi si mai mare pentru ca pretul ACM produs pe gaz e mai mic decat electric, nu?

si noi sa te credem pe tine pe cuvant ca esti cu autocitirile la zi, nu?
daca tu contesti pe cineva care se chinuie sa tina o evidenta de zi cu zi a consumurilor, ai pierdut toata increderea mea si consider ca in ceea ce ai sustinut pe aici se ascund ceva neadevaruri.

Ma faci, sa rad ce factura la apa? Care o consuma in IPAT?

O zi buna!


Da, normal, 4 luni. Greseală de tastare. Când spuneam de apă mă refeream la faptul că eu consum curent ca să-mi trag apa din fântână și să o încălzesc la boiler. De aceea voiam să văd facturile toate ale unuia care are IPAT ca să fac un calcul să văd cât cosumă el, în lei, pentru toată întreținerea casei ca să pot compara cu factura mea la curent în care e inclus tot. Asta voiam dar nu am explicat bine, cred. Că, de exemplu, cu nașii mei, care au IPAT și o casă dublă decât a mea dar la fel de risipitori și, la fel, lucrează de acasă, am comparat totalul facturilor lor cu totalul facturilor mele (care-i una), am împărțit la metri pătrați și am descoperit că eu am avut cheltuieli aproximativ egale pe mp cu ei. A fost un calcul ad hoc, în decembrie 2015. Tot în ziua aia am decis ca pe 2016 să fim foarte atenți să ținem o evidență clară a facturilor ca să avem date concrete. Am spus și aici, pe topic, că voi posta toate facturile pe iarna asta. Ideea e cât dai din buzunar anual, pe mp locuibil, ca să ai apă caldă, apă rece, căldură, să-ți faci mâncare etc. Mai exact cât ne duce pe fiecare dintre noi cheltuiala cu propria casă ca să avem confort în ea.
În ceea ce privește faptul că sunt cu citirile contorului la zi sau mint, asta se poate verifica dacă sunteți în zona Buc-Ilfov. Au fost deja câteva persoane la mine pentru a verifica aceste lucruri, toți m-au contactat în privat pe acest forum. Poate postează unul dintre cei care m-au vizitat și o părere personală. Dar se pare că eu am mai mult timp să scriu sau scriu mai repede...

Edited by mariusnedelcu2016, 01 February 2017 - 15:42.


#1978
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003

 mariusnedelcu2016, on 01 februarie 2017 - 13:08, said:

Dar chiar ai în dormitor 27-29 de grade. Ai termometru?
Acolo ajung cu soba incinsa, nu e temperatura constanta. Spre dimineata ajunge pe la 25-27, ziua deschid usa, sta la 25 cat e soare afara, apoi scade la 23. Pana fac focul.

#1979
DG1984

DG1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.12.2015
Mie mi se pare bun consumul IPEL. De asemenea, mi s-ar parea foarte tragic sa fac o investitie in IPAT care sa se amortizeze in peste 20 de ani ca sa fie la nivelul IPEL, care sa fie si mai complexa, cu tot felul de tubulaturi, vase, centrala, electronica etc. In 20 de ani se mai si strica din ele sau le schimbi cu totul... o iau de la capat, alti bani, alta distractie... Mai astept alti 20 de ani (daca apuc) sa se amortizeze... Totul pentru o virtuala "economie" de 200-300 de euro pe an. Multumesc pentru informatii.

Edited by DG1984, 02 February 2017 - 13:09.


#1980
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

 DG1984, on 02 februarie 2017 - 13:08, said:

Mie mi se pare bun consumul IPEL. De asemenea, mi s-ar parea foarte tragic sa fac o investitie in IPAT care sa se amortizeze in peste 20 de ani ca sa fie la nivelul IPEL, care sa fie si mai complexa, cu tot felul de tubulaturi, vase, centrala, electronica etc. In 20 de ani se mai si strica din ele sau le schimbi cu totul... o iau de la capat, alti bani, alta distractie... Mai astept alti 20 de ani (daca apuc) sa se amortizeze... Totul pentru o virtuala "economie" de 200-300 de euro pe an. Multumesc pentru informatii.
Care e necesarul termic al casei tale? Al lui Marius este de 2.45 kW.
Iar dpdv al economiei avem regula simpla:

Economie = x * 250€ / 2.45,

unde x = este necesarul tau.

Sau putem aproxima ca economisim 100€ per kW

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate